Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Sústrediť sa počas práce z domu je náročné. Pozreli sme sa na to, ako pomocou technologických vychytávok udržať pozornosť a nakopnúť produktivitu.

Po lockdownových časoch, keď home office už nie je povinnosť, ale možnosť, ho mnohí z nás stále s obľubou využívajú. No v takomto pracovnom móde môže pozornosť aj motivácia pracovať klesať. Vyrušujú nás rôzne podnety z okolia, o to viac teraz pri prechode z voľnejšieho letného režimu do zimného, plného nasadenia. Svoju produktivitu môžete zefektívniť aj pomocou technologických zariadení, doplnkov a aplikácií, na ktoré ani neminiete celú výplatu. 

Z home officeu rovno za virtuálnym trénerom. Ukážeme vám 7 tipov pre smart športovanie

Ešte pred tým, ako si vyberiete technologické „fičúrky“, zanalyzujte najskôr svoje pracovné prostredie. Váš domáci pracovný kútik by mal vyzerať približne takto:

  • Potrebujete dostatočne priestranný stôl. Ideálne s nastaviteľnou výškou, uprataný a bez zbytočností.
  • Komfortné a ergonomické sedenie, teda správne kreslo či stolička, sa postará o zdravú chrbticu, a tak vás v práci nebude vyrušovať ani bolesť a koncentrácia na prácu bude lepšia.
  • Rovnako na efektívnu prácu potrebujete aj dostatok svetla.
  • Ak vám to vyhovuje, okolie pracovného stola vám môžu spríjemniť kvety. Zlepšia náladu a prispejú ku kvalitnejšiemu vzduchu. 
  • Obraz so zelenou plochou dokáže upokojiť oči po dlhom pozeraní do monitora. 

Monitor je základ

 Nezáleží na tom, či používate desktopový počítač alebo notebook, dobrý monitor je povinnou výbavou home officeu. Monitor nie je ani pri notebookoch žiaden luxus, ale, naopak, veľký komfort. Čím je zobrazovacia plocha väčšia, tým menej trápite svoje oči. Netreba to však preháňať – pripojiť notebook k televízoru a sedieť pri ňom ako pri bežnom monitore má presne opačný efekt. 

Výber monitora závisí od špecifík vašej práce, no v každom prípade sa zamerajte na to, aby mal čo najväčšiu obnovovaciu frekvenciu, teda aby vedel za sekundu zobraziť čo najviac obrázkov. Tento údaj sa udáva v hertzoch a má skratku Hz. 

Monitory s nízkym počtom hertzov blikajú – aj keď toto blikanie nevidíte, vnímate ho. Unavuje oči a ovplyvňuje vaše sústredenie. Dobrou voľbou je napríklad monitor od Samsungu so 114 Hz alebo od Huawei s obnovovacou frekvenciou až 165 Hz. Blikanie eliminuje aj technológia DC Dimming (stmievanie), keď sa jas monitora upravuje automaticky podľa svetla.  

Smartfón na veľkej obrazovke 

Neustále kontrolovanie smartfónu počas dňa môže veľmi výrazne ovplyvniť sústredenie. Pozriete si len správy od kolegov a netreba veľa, aby ste odbehli na nejaké sociálne siete. Riešením by mohlo byť prepojenie telefónu s počítačom, keď od počítača nebudete musieť odbiehať za smartfónom a prepínať medzi dvoma technológiami. 

Na smartfóne si môžete nastaviť pracovný režim a zároveň máte okamžitý prístup k dátam a môžete využívať aplikácie, ktoré vám merajú odpracovaný čas bez toho, aby ste sa rozptyľovali odomykaním smartfónu.

Veľká zobrazovacia plocha monitora je pri takomto nastavení plusom aj pre vaše oči. Dnes totiž nie je problém zrkadliť displej smartfónu na displeji počítača – pracujú tak napríklad aj smartfóny Samsung Galaxy – mobil môžete ovládať priamo cez počítač.

Ak máte Windows 10 a smartfón s operačným systémom Android, nemala by vám ujsť appka Phone Link, ktorá spojí váš počítač či notebook so smartfónom na úrovni plnohodnotného používania smartfónu cez počítač.

Zavrite sa do zvukotesnej bubliny

Prepojenie smartfónu s počítačom si priam pýta ďalšiu vychytávku na zlepšenie produktivity počas home officeu – slúchadlá. ANC, teda aktívne potlačenie okolitých ruchov, už dokáže skutočné zázraky aj v dostupných cenových kategóriách.

ANC je technológia, ktorá dokáže eliminovať okolitý hluk a v podstate vás „uzavrie do príjemnej zvukotesnej bublinky“. Vŕtanie u susedov, hrmotanie na stavbe či premávka na ulici už pre vás nemusia byť rozptyľujúcim faktorom.

Slúchadlá s ANC dnes už ponúkajú všetky značky. Xiaomi má tradične veľmi príjemné ceny, Huawei je stávka na istotu a Samsung kombinuje prvotriedne technológie s elegantným dizajnom. Navyše bezdrôtové slúchadlá dnes už bežne ponúkajú funkciu spárovania s viacerými zariadeniami naraz, môžete ich teda mať naraz pripojené k smartfónu aj počítaču a ďalším zariadeniam. 

Ak počúvate na notebooku hudbu a zazvoní vám telefón, hovor môžete prijať jediným dotykom na slúchadle bez toho, aby ste museli čokoľvek prepínať alebo vyťahovať slúchadlá z uší.

S tabletom si trénujeme mozog

Slúchadlá môžete prepojiť aj s tabletom. Táto technologická vychytávka sa najčastejšie spája s kreatívnymi zamestnaniami, no vašej produktivite na home office môže pomôcť, aj keď sa venujete účtovníctvu. Napríklad k tabletom TCL TAB 10SSamsung Galaxy Tab S8 máte rovno v balení aj stylus, teda pero.

Vpisovanie poznámok do existujúcich dokumentov, najmä do PDF súborov, je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie s tabletom. Okrem toho písanie rukou aj v takejto digitálnej podobe prináša hneď niekoľko benefitov:

  • Zlepšuje logické a kritické myslenie, pretože je náročnejšie ako písanie na klávesnici.
  • Keďže je náročnejšie ako písanie na klávesnici, vyžaduje viac sústredenia. Nielen na samotné písanie, ale aj na formuláciu myšlienok.
  • Písanie rukou je cvičenie pre mozog.
  • Ak potrebujete spomaliť alebo sa upokojiť, píšte perom, resp. stylom. Náročnosť takéhoto písania nás jednoducho núti ubrať, čo pomáha sústredeniu a produktivite.
  • Ak už tablet máte, pero stylus k tabletu si môžete dokúpiť aj samostatne.

Aj počas domáceho pracovného nasadenia by ste si mali robiť prestávky. Môžete sa na nich zabaviť s týmito appkami, s ktorými si precvičíte myseľ

Inteligentná domácnosť znamená dokonalé domáce pracovisko

Preferujete home office pred kancelárskou prácou práve preto, že vás nikto neruší a nespomaľuje otázkami? Pri práci z domu vás však môže spomaliť nestabilné pripojenie na internet. Ťažko sa dobre sústreďuje, keď váš pracovný flow každú chvíľu preruší počítač v dôsledku pomalého pripojenia na sieť.

Multifunkčným riešením môže byť smart box. Primárne slúži na zosilnenie a stabilizovanie signálu z wi-fi routera, no dokáže aj manažovať pripojenie jednotlivých zariadení do rôznych frekvencií a jeho výsledkom je stabilnejšie pripojenie na wi-fi.

Smart box je zároveň „mozgom“ inteligentnej domácnosti a prepojí napríklad teplomer s vlhkomerom a vaším smartfónom. Ak je teplota alebo vlhkosť v domácnosti nevyhovujúca, upozorní vás. Nezdá sa to, ale teplota je zásadný faktor, ktorý ovplyvňuje vaše sústredenie a výkon. Veď aj zo Zákonníka práce vyplýva zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť zamestnancom teplotne vhodné prostredie. 

Teplota v miestnosti vášho domáceho pracoviska by mala byť v priemere okolo 23 °C, závisí však od ročného obdobia aj osobných preferencií. Vlhkosť by mala byť v rozmedzí od 40 do 60 %. Nesprávna vlhkosť má vplyv na dýchacie cesty, pokožku a dokonca spôsobuje aj bolesť hlavy.

Ak si hovoríte, že je to milá informácia, no sledovanie teploty a vlhkosti vás môže opäť len rozptyľovať, nemusí to tak byť. Ak si domácnosť vybavíte smart ohrievačom alebo inteligentnou termohlavicou na radiátor, či zvlhčovačom a všetko nastavíte v aplikácii, o nič sa starať nemusíte. Napríklad po prepojení smart boxutermohlavice Danfoss Z-Wave+ si v aplikácii môžete nastaviť automatické upravovanie teploty.

Svetlo hrá hlavnú úlohu

Najlepšie svetlo v každom (home) office je to prirodzené, no umiestnenie stola pod oknom môže byť z rôznych dôvodov problém. Opäť vám môže pomôcť inteligentná domácnosť, resp. inteligentné osvetlenie. Základným pravidlom je, že modré svetlo ako jedna zo zložiek svetla (nie umelo sfarbené namodro) dáva telu signál, že je deň a vy ste bdelí.

Počas práce si tak doprajte dostatok modrého svetla – v skutočnosti čistobiele svietenie, aby ste neboli ospalí. Mimo pracovného času si zase nastavte teplé žlté svetlo, aby ste navodili atmosféru pohody po práci. Môžete skúsiť aj tip pre lepší spánok – hodinu a pol pred spaním vypnite všetky monitory a inteligentné osvetlenie „prefarbite“ načerveno. Podporíte tým tvorbu melatonínu a kvalitnejšie sa vyspíte.

Pracovný režim 

Žiadna z našich rád neprinesie žiadaný účinok, pokiaľ nespravíte jednu zásadnú vec: na svojom smartfóne si na požadovaný čas nastavte pracovný režim – teda režim, počas ktorého vás nebudú vyrušovať žiadne mimopracovné záležitosti. Ak sa potrebujete sústrediť ešte intenzívnejšie, skúste si na daný čas zapnúť letový režim, aby ste sa doslova odstrihli od všetkých.

Ak používate iPhone, preskúmajte nastavenie Môj čas, v ktorom je samostatná časť Práca. Môžete si v nej nastaviť, ktoré aplikácie môžu posielať notifikácie, kto vám môže volať alebo písať. Môj čas nájdete v nastaveniach telefónu.

Efektivita s Pomodorom 

Náš mozog potrebuje približne po 40 minútach oddych, inak je jeho výkon neefektívny. Preto je dobré dopriať mu krátku 10-minútovú prestávku. Tento spôsob sústredenej práce sa nazýva Pomodoro a pomôže vám s ním napríklad aplikácia PomoDone.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 5 smartfónových maratóncov, ktorí vás (takmer) oslobodia od nabíjania

Smartfóny kombinujú veľkokapacitnú batériu s rýchlym nabíjaním a prinášajú výdrž, ktorá vás prekvapí.

Funkcionality smartfónu či prepracovaný fotoaparát nebudete môcť využiť, pokiaľ bude telefón vybitý. Aj preto sa mnohí zhodujú, že najväčšou slabinou dnešných smartfónov je práve výdrž batérie. Žiaľ, kým sa nepodarí prelomový objav v nabíjaní mobilných zariadení, musíme hľadať iné riešenia – dobrou správou zostáva, že na trhu máme širokú ponuku smartfónov, s ktorými na zdĺhavé nabíjanie zabudnete.

Nielen výdrž batérie smartfónu, ale aj správne aplikácie ho vylepšujú. Pozrite sa, aké appky odporúčajú cestovatelia z blogu Travelistan

Ak skrátime nabíjanie dnešných telefónov na minimum a pridáme k tomu veľkú kapacitu batérie, problém s kontrolovaním kapacity batérie aj neustálym či dlhým nabíjaním sa do veľkej miery vyrieši. Telefón môžete mať na 100 % batérie do pár desiatok minút. Vlastne si ani nevšimnete, že nabíjate.

Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás vďaka vysokej kapacite batérie a rýchlemu nabíjaniu takmer oslobodia od nabíjacieho kábla:

Motorola Moto G62 5G

Rodina Moto G má bohatý rodokmeň, ktorý tentoraz obohatil model s označením G62 5G. Jeho najväčšou prednosťou je rozhodne 6,5-palcový FullHD+ displej, ktorý dokáže zobraziť až 120 obrázkov za sekundu – okrem krásnych farieb a detailov ponúkne aj plynulosť obrazu, ktorú bežne ponúkajú tie najdrahšie smartfóny.   

O plynulý chod operačného systému Android 12 s nadstavbou My UX sa stará čip Snapdragon 480+, ktorý si rozumie aj so sieťou piatej generácie, teda vie používať 5G pripojenie. Nadstavba operačného systému ponúka vychytávky,  ktorými sú smartfóny značky Motorola známe, a to najmä Moto funkcie alebo ovládanie gestami. 

Na zadnej strane smartfónu sú umiestnené 3 fotoaparáty: hlavný má 50 Mpx a dokáže točiť video v 4K rozlíšení (pri 60 obrázkoch za sekundu). Využijete ho najmä pri spomalených záberoch vo vysokej kvalite. Obľúbený širokouhlý fotoaparát má 8 Mpx a expert na detailné zábery, makro fotoaparát, má 2 Mpx. Predná selfie kamera má 16 Mpx. Z displeja však ukrojila minimum vďaka drobnému výrezu.

Stereo reproduktory sú vyladené technológiou Dolby Atmos a nechýba ani 3,5 mm jack. 5 000 mAh batéria sa nabíja pomocou USB-C a výdrž Moto G62 5G je odhadovaná na 2 dni bežného používania, no a vďaka 18 W rýchlemu nabíjaniu budete môcť nabíjací kábel odpojiť prekvapivo rýchlo. 

POCO X4 Pro 5G

Novinka z dielne POCO, POCO X4 Pro 5G zaujme veľkým 6,67-palcovým Super AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a prekvapivo dobrou svietivosťou 700 nitov – displej je tak dobre čitateľný aj na priamom slnku. Navyše je chránený aj odolným sklom Gorilla Glass 5.

Smartfón POCO X4 Pro 5G s výkonným čipom Snapdragon 695 5G odomknete napríklad aj čítačkou odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená na pravom boku. Po odomknutí vás privíta operačný systém Android 11 s nadstavbou MIUI 13 s úpravou špeciálne pre POCO. 

Fanúšikov fotografie určite poteší hlavný, až 108 Mpx fotoaparát, ktorému sekunduje 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so zorným poľom 118 stupňov, a nechýba ani 2 Mpx makro foťák. Selfie kamera má 16 Mpx a rozšírený zorný uhol, s ktorým skupinová selfie nebude problém. Rýchlonabíjanie so systémom Quick Charge 3+ sa postará, aby ste mali smartfón nabitý na 70 % o 22 minút, 100 % nabije za 44 minút.

Vo výbave smartfónu POCO X4 Pro 5G nájdete aj infraport, vďaka ktorému môžete smartfón premeniť na diaľkový ovládač, NFC čip, ktorý umožní bezhotovostné platby, alebo hybridný slot na 2 SIM karty. Okrem stereo reproduktorov poteší aj 3,5 mm jack.

Samsung Galaxy A23 5G

Áčkový rad od značky Samsung je vo svete smartfónov jeden z najobľúbenejších. Popularitu podčiarkne aj model Galaxy A23 5G so 6,6-palcovým IPS displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a ochranou piatej generácie od Gorilla Glass.

Fotovýbava modelu Samsung Galaxy A23 5G sa začína hlavným 50 Mpx fotoaparátom, ktorý dopĺňa širokouhlý 5 Mpx fotoaparát so zorným uhlom 123 stupňov. Detaily môžete fotiť pomocou 2 Mpx makro fotoaparátu a selfie si spravíte s 8 Mpx kamerou s rozšíreným zorným uhlom. Ak by vám vstavaná pamäť na fotografie nestačila, môžete ju rozšíriť micro SD kartou.

Plynulý chod operačného systému Android 12 s nadstavbou One UI 4.1 zabezpečí čip Snapdragon 695 5G, ktorý si rozumie aj so sieťou piatej generácie. Pomocou bluetoothu 5.1 pripojíte rôzne bluetoothové slúchadlá, no ak preferujete káblové, k dispozícii máte stále 3,5 mm jack.

Vo výbave ďalej nechýba veľká 5 000 mAh batéria s rýchlym 25 W nabíjaním pomocou USB-C 2.0, NFC, ktoré umožní bezhotovostné platby či na bočnej strane umiestnená čítačka odtlačkov prstov, pre pohodlné odomykanie smartfónu.

OPPO Reno7 5G

OPPO Reno 7 5G je dizajnovka s jedinečnou zadnou stranou smartfónu, ktorá je zároveň odolná proti odtlačkom prstov a poškriabaniu.

Smartfón neponúka len pekný a funkčný dizajn, OPPO Reno7 5G ohúri aj 4 500 mAh batériou, ktorú podporuje 65 W SUPERVOOC rýchlonabíjanie –  stačí len 31 minút a indikátor batérie ukazuje 100 %. Takmer bez prestávky si môžete užívať 6,4-palcový AMOLED Full HD+ displej s obnovovacou frekvenciou 90 Hz aj s čítačkou odtlačkov prstov integrovanou pod displejom.

O pekné fotografie sa postará 64 Mpx hlavný fotoaparát, 8 Mpx širokouhlý foťák so zorným poľom 119 stupňov, 2 Mpx makro fotoaparát aj 32 Mpx predná selfie kamera. Pri fotení portrétov s OPPO Reno 7 5G oceníte Bokeh Flare Efekt, ktorý rozmaže pozadie, aby viac vynikol fotografovaný objekt. S ním pomáha umelá inteligencia, smartfón vám dokonca priamo pri fotení umožní retušovať.   

Milovníci videa ocenia výkonnú stabilizáciu obrazu alebo možnosť dvojitého zobrazenia. Môžete tak točiť video zo svojho pohľadu, a zároveň natáčať seba pri používaní smartfónu. Aby tieto vychytávky pracovali správne, OPPO Reno 7 5G má výkonný čip MediaTek Dimensity 900, ale aj bohatý úložný priestor, ktorý môžete rozšíriť micro SD kartou.

Odfotiť si selfie môže byť občas beh na dlhé trate. Aby ste nemuseli hodiny skúšať vhodné pózy, pripravili sme niekoľko tipov, ktoré z vás urobia selfie špecialistu

Vivo Y76 5G

Smartfón je ľahký a ladný vďaka kombinácii štíhleho tela s hrúbkou len 7,79 mm a nízkej hmotnosti len 175 gramov. Elegantný smartfón Vivo Y76 5G ďalej ponúka 6,58-palcový IPS displej s rozlíšením Full HD+, ktorý len jemne prerušuje 16 Mpx selfie kamera v kvapôčkovom výreze.

Napriek jeho ultra štíhlemu telu sa výrobcovi podarilo zapracovať 4 100 mAh batériu, ktorá má v tomto prípade výdrž až dva dni a je podporená 44 W rýchlonabíjaním, vďaka ktorému bude používanie nabíjacieho kábla len občasná, ale najmä expresná záležitosť.

Vivo Y76 5G je vybavený hlavným 50 Mpx fotoaparátom, ktorému sekunduje dvojica 2 Mpx fotoaparátov. Možno trochu prekvapivo, ale ani jeden z nich nie je širokouhlý. Smartfón Vivo Y76 5G totiž kombinuje makro fotoaparát a senzor na rozostrenie pozadia.

Čip MediaTek Dimensity 700 v kombinácii s Androidom 11 a nadstavbou Funtouch 12 šéfujú ďalšej výbave, v ktorej nechýba možnosť rozšíriť pamäť micro SD kartou alebo použiť 2 SIM karty, bluetooth vo verzii 5.1 ani čítačka odtlačkov prstov umiestnená na bočnej strane smartfónu.


Získajte vyšší model za cenu nižšieho. Teraz môžete kúpiť smartftón OPPO Reno7 5G so zľavou až 120€, Vivo Y76 5G Motorolu Moto G62 5G so zľavou až 48€. Ponuka platí do 6. 11. 2022, alebo do vypredania zásob. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac