Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Nie, fotogenickosť naozaj nehrá pri selfie žiadnu rolu, je to len o správnej technike.

Selfie alebo „svojka“ je autoportrét, na ktorý nie je potrebné žiadne komplikované nastavenie. V porovnaní s minulosťou, keď vlastné podobizne kreslili alebo fotili niekoľkí ľudia a veľké fotoaparáty, ju dokážeme urobiť do pár sekúnd len tak z ruky pri všetkých možných činnostiach. 

Zberateľský kúsok, ktorému je jedna predná kamera málo. Smartfón Vivo V23 5G vyniká najmä dobrými foťákmi

So slovom selfie sme sa mohli prvýkrát stretnúť už okolo roku 2000. V roku 2013 sa selfie stalo podľa Oxford English Dictionary slovom roka. Denne vznikne okolo 92 miliónov selfíčok vrátane tých vašich. 

No štatistiky už nehovoria, s koľkými z nich sme naozaj spokojní a koľko ide do koša. Aby ste mohli zdieľať fotky, ktoré nebude treba hodiny triediť na „použiteľné“ a „rýchlo preč“, pripravili sme si niekoľko tipov, ako (sa) fotiť. 

V redakcii sme sa rozhodli všetky vopred vyskúšať na smartfóne Vivo V23 5G, ktorému sme u nás dali prívlastok „selfiefón“:

Pózujte 

Ako by povedala Madonna: Strike a pose!“ Napadlo vám už niekedy použiť fotku z vodičského či občianskeho preukazu ako svoj autoportrét, ktorým sa pochválite na sociálnych sieťach? Dokladové fotografie sú nudné z viacerých dôvodov a pre jeden z nich možno trpia aj vaše selfie. 

Ak sa fotíte s rukou vystretou priamo pred seba a smartfón držíte pri tom vo zvislej polohe, tak ste ideálny uhol nevychytali. Ak k tomu vypnete hruď, vystriete ramená a aj hlavu držíte vzpriamenú, na fotke môžete pôsobiť, akoby ste boli v jednom kŕči.

Pri ďalšom fotení na to poďte takto: nakloňte smartfón, pootočte alebo nakloňte hlavu, nebojte sa pootočiť aj trupom, prípade sa fotiť z profilu. Hľadajte správny uhol. Zrejme to chvíľu potrvá, no ak nájdete súlad medzi sebou a smartfónom, selfie dostanú úplne nový rozmer.

Očný kontakt

Keď sa snažíme upútať niečiu pozornosť, uprene naňho hľadíme, aby sme nadviazali očný kontakt. Rovnako to funguje aj s portrétnou fotografiou: ak chcete svojou selfie zaujať, pozerajte sa priamo do objektívu selfie kamery.

Existuje síce mnoho pekných fotografií, kde model či modelka pozerajú kamsi do neznáma, ale pozornosť s nimi udržíte len nakrátko, aj preto sa väčšina tituliek magazínov pozerá priamo na vás.

Pri selfie je to ešte o niečo náročnejšie, pretože pri pohľade do neznáma budete pôsobiť, akoby ste boli fotením otrávení. Je lepšie pozerať sa priamo do kamery, teda do hornej časti smartfónu. 

Dýchanie ústami 

Určite ste si všimli, že väčšina modeliek a modelov pri fotografovaní necháva mierne pootvorené ústa, pracovne to nazývame „dýchanie ústami“. 

Ak máte ambíciu pôsobiť na selfie atraktívnejšie, skúste tento trik. Nechajte len mierne pootvorené ústa, zapojte aj kútiky a pridajte k tomu príjemný úsmev. Vaša tvár nebude pôsobiť kŕčovito, ale uvoľnene. 

Pozor na veľké otváranie úst – ak ústa otvoríte príliš, budete vyzerať skôr udivene. 

Prirodzenosť nadovšetko

Na sociálnych sieťach sa vylepšovacie filtre tešia veľkej obľube. Jeden klik a vyzeráme ako chodiaca dokonalosť. Keďže Vivo V23 5G dokáže urobiť retuš, makeup aj pomôcť so správnou pózou za pár sekúnd, museli sme to využiť. 

Áno, je to jednoduché a lákavé, ale zároveň aj veľmi škodlivé. Ak budete telefón s retušou v reálnom čase kupovať napríklad svojim deťom, skúste sa s nimi predtým o používaní filtrov porozprávať. Na dokonalú vizáž sa zvyká ľahko.

Nadhľad zľahčuje 

Ak niekoho fotíte z podhľadu, vyvoláte tým pocit dominancie, väčšej sily a veľkosti. Pokiaľ sa nebavíme o seflie. V prípade, že sa fotíte zdola sami, vyvoláte si jedine 4 brady, spadnuté líca a unavené oči. 

Ak chcete pôsobiť sviežo, mlado a aj štíhlejšie, skúste radšej (jemný) nadhľad. Aj pri ňom je dôležitá miera – ideálne je fotiť sa len o kúsok vyššie nad čelom. 

Pozor na tiene 

Fotografovať na priamom slnku je jeden z tých horších nápadov vôbec. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať na fotke také „prepálené“ miesta, že z nich zostane len biela plocha. Okrem toho budete mať prižmúrené oči a pravdepodobne bude vidno výrazné tiene mobilu.

Jednoduchým riešením je nájsť najbližší tieň a spraviť si selfie tam, napríklad pod stromom. Ak chcete selfie vylepšiť ešte o jeden level, nájdite polotieň a lúče slnka využite ako špeciálny efekt, ktorý jemne prechádza cez vašu tvár. Krása!   

Viete, ako využiť všetky zadné fotoaparáty na telefóne? Tu je 6 tipov na kreatívnejšie fotky 

Nájdite zaujímavé pozadie

Dobre zvolené pozadie dokáže vytvoriť atmosféru a podčiarknuť selfie. Veľmi príjemne pôsobí rozmazané pozadie, vytvorí okolo vás neostrý ruch, v ktorom vyniknete. Rozmazané pozadie, bokeh efekt, je povinnou výbavou skoro každého nového smartfónu.

Napriek tomu, že pozadie je nejasné, vnímame ho. Preto je dôležité, aby bolo niečím zaujímavé. Ak si spravíte selfie pred jednofarebnou stenou, výsledok nebude veľmi príjemný, aj keď budete vyzerať fantasticky.

Pozadie nemusíte vždy rozmazať „na maximum“. Prepracované smartfóny, ako napríklad aj Vivo V23 5G, umožňujú nastaviť jeho mieru – na Vivo V23 5G stačí pri fotení kliknúť v pravom dolnom rohu na symbol f-.

Svetlo je všetko alebo zlatá hodinka vylepší selfie

Ak radi fotografujete, určite viete, že svetlo hrá kľúčovú rolu. Ak ste sa o to veľmi nezaujímali, máme tip, ktorý vylepší nielen selfie, ale aj všetky ostatné fotografie: najlepšie svetlo budete mať vždy počas takzvanej zlatej hodinky, teda hodinu po východe alebo hodinu pred západom slnka. Vtedy je svetlo príjemne mäkké a farby sú sýte.

Ak sa vám nechce vstávať alebo západ slnka nestíhate, môžete použiť aj externé svetlo (napríklad lampu), ktoré pri selfie umiestnite pred tvár, aby ju osvetľovalo. 

Ak použijete externé svetlo s modrými tónmi, budete pôsobiť studenšie, naopak, ak použijete žlté, budete pôsobiť živšie. 

Smartfón Vivo V23 5G má pri selfie kamerách aj dvojicu svetiel, ktoré slúžia na osvetlenie portrétu. V nastaveniach blesku nájdete možnosť upraviť teplotu tohto svetla na modrú, neutrálnu bielu alebo žltú.  

Úsmev je najmilšie gesto 

Na akú tvár sa budete pozerať radšej: s úsmevom alebo zamračenú? Zachmúrenú či sebaistú? Smutný, otravený či nahnevaný výraz nechajte na iné situácie, svet chce vidieť bezstarostné tváre. 

Dobrú náladu nemusíte vyžarovať cez prehnané pózy či smiech pripomínajúci Jokera. Pozitívna nálada z vás bude vyžarovať aj jemným pozdvihnutím kútikov. Ak úsmev myslíte úprimne, smejú sa aj vaše oči. A ak ho potrebujete vyčarovať na fotku do niekoľkých sekúnd, stačí myslieť na niečo príjemné alebo vtipné.

Sebavedomo budete pôsobiť so správnym držaním tela a hlavy. Jemne vystrite chrbticu a ramená, vytiahnite krk a hlavu dajte hore – ale v prirodzenej pozícii, nie prehnane našponovanú. Trošku zdvihnite obočie, aby sa vám viac otvorili oči. Použite k tomu jemný nadhľad a nezabudnite na úsmev. 

Experimenty so selfie 

Ani pri selfie sa kreativite medze nekladú. Je priam žiadané, aby ste sa v množstve selfie odlíšili. Ak si trúfate na niečo náročnejšie, skúste dvojitú expozíciu, teda kombináciu dvoch fotografií – na jednej bude vaša selfie a na druhej napríklad príroda. Spolu budú zjednotené na jednej fotke, pričom sa budú jemne prekrývať, ako keď sa pozeráte do skleneného výkladu. 

My sme tento efekt našli ako samostatný režim na Vivo V23 5G. Ak ho smartfón má, nájdete ho pod názvom dvojitá expozícia (double exposure). V inom prípade ho nájdete v aplikáciách na úpravu fotiek.  

Skupinová selfie so samospúšťou 

Selfie milujeme, aj keď chceme zachytiť pekný moment s kamošmi či rodinou – no šťastlivec, ktorý drží telefón vpredu, bude mať aj najväčšiu hlavu na fotke. Nie preto, že by skutočne mal obrovskú hlavu, ale preto, že perspektíva nepustí.

Ak je vás na fotke viac, foťte selfie so samospúšťou – umiestnite mobil na pevné miesto, oprite ho, ale snažte sa ho nechať čo najviac kolmo, aby vás zbytočne nezväčšoval ani nedeformoval. Potom len nastavte čo najdlhšiu samospúšť (aspoň 10 sekúnd, aby ste nemuseli dobiehať), uložte sa vedľa seba, nezabudnite na všetky predchádzajúce tipy a počkajte na (skvelý) výsledok. 


Ak chcete selfie ako zo selfiefónu, Vivo V23 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prémiové zariadenia Samsung zo série foldables 4 môžete teraz získať s vysokými bonusmi

Získajte za svoje staré zariadenie bonus až do 300 € na smartfóny Samsung Galaxy Z Fold4 a Z Flip4.

Vymeniť starý za nový dostáva iný rozmer vďaka Samsung bonusovému maratónu. Verní fanúšikovia značky dobre vedia, že vrcholom smartfónovej ponuky Samsungu sú série ohybných skladačiek Galaxy Z. Práve na tieto smartfóny sa predlžuje výkupný bonus až do výšky 300 €. Ako na to?  

Bonus až do výšky 300 €

Modely zo série Samsung Galaxy Z, teda Fold4 a Flip4 si teraz môžete zaobstarať aj s odkupným bonusom až do výšky 300 €. Vymeňte starý funkčný model za prvotriedny nový smartfón s tou najvýhodnejšou ponukou práve teraz: 

 • Ak si do 31. 3. 2023 kúpite Samsung Galaxy Z Fold4, získate odkupný bonus 300 € za smartfón z kategórie „vybraný smartfón“. 
 • Ak si do 31. 3. 2023 kúpite Samsung Galaxy Z Fold4, získate odkupný bonus 50 € za smartfón z kategórie „ostatný smartfón“. 
 • Ak si do 31. 3. 2023 kúpite Samsung Galaxy Z Flip4, získate odkupný bonus 200 € za smartfón z kategórie „vybraný smartfón“. 
 • Ak si do 31. 3. 2023 kúpite Samsung Galaxy Z Flip4, získate odkupný bonus 50 € za smartfón z kategórie „ostatný smartfón“. 

Zoznam vybraných a ostatných smartfónov pre Galaxy Z nájdete tu.

Ako získať bonus na Samsung Galaxy Z Fold4 a Z Flip4

Aby ste za svoje staré zariadenie získali bonus na smartfóny zo série Galaxy Z, musíte splniť tieto podmienky:

 1. Do 31. 3. 2023 (vrátane) si kúpte Samsung Galaxy Z Fold4 alebo Galaxy Z Flip4 u oficiálneho Samsung predajcu.
 2. Keď budete mať nové zariadenie, zaregistrujte ho v aplikácii Samsung Members v časti výhody najneskôr do 7. 4. 2023. Registrovať sa musíte v aplikácii na novom zariadení, teda Samsung Galaxy Z Flip4 alebo Samsung Galaxy Z Fold4.
 3. Po úspešnej registrácii v aplikácii Samsung Members v časti výhody si stiahnite e-voucher (kód) a registrujte váš starý telefón do 30. 4. 2022 na stránkach https://www.novysamsung.sk/akcia/galaxyz.
 4. K výkupu vášho starého zariadenia môžete získať výkupný bonus vo výške 300 € pri kúpe Galaxy Z Fold4 a 200 € pri kúpe Galaxy Z Flip4.
 5. Viac informácií a úplne pravidlá akcie nájdete na https://www.novysamsung.sk/akcia/galaxyz

Takto to bude vyzerať v praxi

Zákazník pri odpredaji svojho starého telefónu dostane variabilnú výkupnú cenu na základe stavu starého telefónu a k nej bonus v hodnote 300 € za smartfón z kategórie „vybraný smartfón“ alebo 50 € za smartfón z kategórie „ostatný smartfón“ pri kúpe nového zariadenia Z Fold4.

Bonus v hodnote 200 € získa zákazník za výkup smartfónu z kategórie „vybraný smartfón“ alebo 50 € za výkup smartfónu z kategórie „ostatný smartfón“ pri kúpe nového zariadenia Z Flip4.

Ak si kúpite Samsung Galaxy Z Fold4 a odkupujte napríklad Samsung Galaxy S10 bude to vyzerať nasledovne:

 • variabilná výkupná cena môže byť (približne) 240 €,
 • odkupný bonus na vybraný smartfón pri Galaxy Z Fold Z je 300 €,
 • to znamená, že spolu môžete získať zľavu až 540 €.

Variabilná časť výkupnej ceny sa môže meniť na základe stavu starého zariadenia a aktuálnych podmienok na trhu.


Moderné skladačky od Samsungu si od launchu našli tisícky fanúšikov a comeback „vyklápačiek“ obnovujú každou ďalšou generáciou, ktorá vždy prekvapí. Štvrtá generácia Samsung Galaxy Z Fold4 5G má prepracovanejšie vyklápanie aj výkon a Samsung Galaxy Z Flip4 5G si zasa ešte lepšie rozumie s fotografmi.

Kraľuje ohybnosti ako gymnasta 

Vyklápanie, keď sa obdĺžnik mení na tablet, nikdy nebolo plynulejšie. Samsung Galaxy Z Fold4 má skrytý a prepracovanejší pánt, ktorý pri používaní ani nebudete vnímať. Dokonca ani na roztvorenom displeji. Vďaka tomuto vylepšeniu je Fold4 ľahší než jeho predchodca, váhou 254 gramov sa približuje smartfónom s prívlastkom pro alebo ultra. 

Uhlopriečka 7,6 palca v roztvorenom stave zostáva, no smartfón pôsobí kompaktnejšie. Dynamic AMOLED 2X displej má navyše obnovovaciu frekvenciu 120 obrázkov za sekundu s rozlíšením Quad HD+ a podporou HDR a opäť si fantasticky rozumie s dotykovým perom S Pen.

Vonkajší Dynamic AMOLED 2X displej má uhlopriečku 6,2 palca, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a rozlíšenie 2 316 x 904 pixelov. Ohúri vás vylepšenie fotomodulu, ktorému v tejto generácii velí 50 Mpx hlavný fotoaparát. Tomu sekunduje 10 Mpx teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením a širokouhlý fotoaparát, ktorý má 12 Mpx so zorným uhlom 123 stupňov. Selfie kamera umiestnená pod displejom má 4 Mpx, tá „vonkajšia“ 10 Mpx.

Vodoodolnosť je stále realitou

Samsung Galaxy Z Fold4 je samostatná kategória, v ktorej je smartfón aj vlajkovou loďou. Výrobca aj nám v Európe doprial ten najvýkonnejší procesor 4nm Snapdragon 8 Gen1+. Okrem perfektného výkonu sa chváli aj nízkou spotrebou energie – aj keď má batéria rovnakú kapacitu (4 400 mAh) ako predošlá generácia, na jedno nabitie vydrží dlhšie. Nechýba bezdrôtové 15 W nabíjanie, superrýchle 25 W nabíjanie a ani to s prívlastkom reverzné.

Samsung Galaxy Z Fold4 je vybavený najnovším Androidom 12 (očakáva sa skorá aktualizácia na Android 13) s nadstavbou od Samsungu, ktorá umožňuje bohatý multitasking, vďaka čomu využijete roztvárací displej na maximum. Novinkou v multitaskingu je rozdelenie obrazovky na dve – stačí prejsť prstom z horného okraja smartfónu po spodný.

Vo výbave ďalej nájdete aj čítačku odtlačkov prstov umiestnenú v bočnom tlačidle, vodoodolnosť IPX8, možnosť využiť Samsung DeX alebo NFC čip, vďaka ktorému smartfónom bezhotovostne zaplatíte. Aj tieto vychytávky robia zo Samsungu Galaxy Z Fold 4 ešte efektívnejší pracovný nástroj. 

Štýlové véčko poteší fotografov

Vylepšenia neobišli ani štýlový Samsung Galaxy Z Flip4. Rovnako ako pri Samsungu Galaxy Z Fold 4, aj pri tomto modeli je tým najzásadnejším rozdielom lepší a neviditeľnejší pánt. Flip 4 je vďaka tomu elegantnejší než jeho predchodca z tretej generácie.

Napriek tomu, že je Samsung Galaxy Z Flip 4 označovaný za lifestylovku, Samsung ani v tomto prípade nepoľavil vo výkone a ponúka rovnako ako v prípade nového Foldu najvýkonnejší 4nm procesor Snapdragon 8 Gen1+. Môžete sa teda spoľahnúť na perfektne plynulý chod smartfónu aj pri preťažovaní.

Veľký výkon si užijete buď na hlavnom 6,7-palcovom Dynamic AMOLED 2X 120 Hz Full HD+ displeji, alebo na vonkajšom 1,9-palcovom Super AMOLED displeji s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Výkon pocítite aj pri fotografovaní. Vonkajšie fotoaparáty, hlavný a ultraširoký, majú zhodne po 12 Mpx, selfie kamera sa pýši 10 Mpx.

Vyššia kapacita batérie poteší

Véčková konštrukcia modelu Samsung Galaxy Z Flip4 je doslova lahôdkou pre fotografov. Po zohnutí smartfónu do pravého uhla ho môžete kamkoľvek postaviť, čím s prehľadom nahradíte statív. Samsung tejto vychytávke prispôsobil fotoaparát aj softvérovo. 

Keďže fotením rýchlejšie míňate batériu, istotne vás poteší, že tá v najnovšom Flipe narástla o celých 400 mAh na 3 700 mAh. V praxi to znamená o niečo dlhšiu výdrž na jedno nabitie a výdrži pomôže aj procesor s nižšou spotrebou energie – o koľko dlhšie smartfón vydrží, závisí od vášho používania, no ani dva dni nie sú vylúčené. 

Nechýba 25 W superrýchle drôtové nabíjanie a 15 W bezdrôtové nabíjanie. USB-C, NFC, vodoodolnosť IPX8 či stereoreprodukory s Dolby Atmos sú pripravené na bezproblémové užívanie si Flipu. 


Kompletné pravidlá získania bonusu nájdete na www.novysamsung.sk

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac