7 webdizajnových trendov, ktorých bude v roku 2016 plný internet

Vizuálne prvky naďalej v hlavnej úlohe.

Webový dizajn je vrtkavá záležitosť. Aj to, čo práve najviac letí, v ďalšom roku už nemusí vôbec nič znamenať.

Taký je život, no na druhej strane je skvelé, že Internet sa neustále vyvíja. Inovatívne, čerstvé nápady rastú všade ako huby po daždi. Ak si chcete spraviť rýchly obraz o najzaujímavejších novinkách webdizajnu pre rok 2016, ste tu správne.

Obraz v pohybe

Tiché, jednoduché a predsa to človekom pohne. Táto jemná animácia sa volá cinemagraph a aktuálne je medzi dizajnérmi nesmierne populárna.

Cinemagraph je séria obrázkov alebo sekvencia videa, ktorá sa opakuje v nekonečnej slučke – niečo medzi fotografiou a filmom. V podstate také vymakanejšie gifko.

Má všetky výhody videa, ale bez potreby čakať na jeho načítavanie. Pozrite sa, ako Kevin Burg a Jamie Beck, dvaja kreatívni fotografi, ktorí výraz “cinemagraph” vymysleli, používajú tento vizuálny prvok na svojom webe.

Tieto obrázky sú nielen nádherné, ale čo je na tom najlepšie, majú menej ako 3 megabyty a na mobilnom zariadení sa zobrazia tak ako obrázky, takže ich netreba manuálne prehrávať.

Video v pozadí

Cinemagraph je cool, ale nevyzerá, že by zatiaľ šliapal na päty videám, ktoré bežia na pozadí. Tie su aktuálne absolutným víťazom v obľúbenosti a vyzerá to tak, že si túto pozíciu ešte udržia.

Aj keď je cinemagraph super, tieto tri sekundy nádhery sa neskutočne ťažko vyrábajú. S videom v pozadí je to presne naopak – minimum strasti, maximum slasti. Pozrite si napríklad stránku vokálnej skupiny The Go Go Boys.

Všimnite si, ako video plynule prechádza medzi jednotlivými mini-scénkami. Takéto zobrazovanie ďaleko prevyšuje možnosti statického obrázku.  Ak chcete niečo podobné dostať na vašu stránku, tu možno nájdete inšpiráciu.

Príjemné mikro-zážitky

Ak si spomínate na časy, keď bol Internet ešte v plienkach, tak viete, aký bol neskutočne neosobný. Bol zameraný hlavne na funkcionalitu a nie na užívateľský komfort. Výrazy ako “kritická chyba” alebo “neplatný vstup” mu veľmi nepridávali na charizme.

Našťastie, trend jednoznačne smeruje k osobnejšej komunikácii a príjemnému  užívateľskemu zážitku. Niekedy nie je na škodu poľuďštiť stránku nejakou tou emóciou a rozumnou dávkou humoru.

Vytvorením malých hravých momentov, alebo “mikro zážitkov” získate pozornosť viacerých návštevníkov. Dobre to robí napríklad Tumblr. Prihlasovacia stránka vás zakaždým privíta novým obrázkom v pozadí. Drobnosť, ale poteší.

Stránka s vlastnou osobnosťou môže byť aj konkurenčnou výhodou. Nebojte sa priblížiť ľuďom vašu značku použitím familiárnejšieho tónu a hovorových výrazov.

Parallax scroll

Ak ste niekedy hrali nejakú hru na starom Nintende, tak pre vás parallax nie je nič nové. Je to vizuálny efekt,  ktorý vznikne tak, že sa pozadie na stránke hýbe inak (obvykle pomalšie) ako obrázok v popredí.

Vytvára to ilúziu hĺbky, čo je super, keďže sa v skutočnosti naozaj pozeráte iba na 2D zobrazenie. Ak ste nemali Nintendo, otvorte si túto stránku o šteniatku Boriszovi.

Sofistikovanejšie vyžiadanie súhlasu

Vyskakovacie “pop-up” okná s rôznými výzvami vedia byť pekne otravné. No ak prinesú hodnotnú informáciu alebo zaujímavú ponuku, dá sa im to odpustiť.

Ak máte na webe niečo podobné pripravené pre vašich návštevníkov, vyvážte im toto nevyžiadané prekvapenie aspoň originálnym, vtipným alebo inak prínosným textom.

Pop-up okná nie sú jediným spôsobom, ako si od užívateľa vyžiadať email alebo súhlas na vykonanie nejakej akcie (opt-in), ktorý je aktuálne v kurze.

Stránka Sumome ponúka napríklad aplikáciu Welcome Mat, ktorá vaše výzvy k akcii (call-to-action) zobrazí na celú stránku a dá sa personalizovať vlastnými obrázkami, či videom.

Ilustrácie

Jeden z trendov, ktorý si určite získa srdcia mnohých uživateľov. Namiesto fotiek a videí (ktoré rozhodne nevyšli z módy) čoraz častejšie narazíte na ručne kreslené čmáranice, často len narýchlo spravené vo Photoshope. Sú nenáročné a na nič sa nehrajú. Je to skôr istý druh revolty voči prílišnej digitalizácii obsahu na internete.

Bez ohľadu na prevedenie majú v sebe niečo okuzľujúce a vrúcne. Niekoľko pekných ukážok si môžete pozrieť aj na stránke dánskej ilustrátorky Anne Sigismund.

Dizajn pre zobrazenie na mobile

Ešte v apríli vydal Google vyhlásenie, že všetky web stránky musia byť prispôsobené aj na mobilné telefóny, inak nemajú šancu získať dobré umiestnenie vo vyhľadávači. Zoomovaniu textu a obrázkov odzvonilo.

A tak to má byť. V súčasnosti má už vyše polovica planéty mobilné pripojenie k internetu, preto je viac než isté, že fanúšikovia a návštevníci chodia na váš web cez tablet alebo smartfón.

Nedovoľte, aby sa pri prezeraní vašich stránok museli trápiť. Ak chcete udržať ich priazeň, uistite sa, že je vaša stránka optimalizovaná pre mobilné zariadenia.

Pripravte sa na rok 2016

Webdizajn je už raz taký. Jeden rok je niečo na roztrhanie a na ďalší už o to nikto ani nezakopne, ako napríklad skeumorfizmus (ani slovenská wikipedia nevie, čo to je).

Bez ohľadu na to, čo robíte, a aké trendy práve hýbu svetom, ľudia budú vždy chcieť hodnotný obsah, ktorý ľahko nájdu v príjemnom užívateľskom prostredí.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Strikingly.

Strikingly je nástroj na vytváranie jednoduchých a pekných webstránok optimalizovaných pre mobilné zariadenia. Je navrhnutý tak, aby ho zvládol používať každý, bez nutnosti ovládať programovanie a dizajn. Spoločnosť Strikingly vznikla v roku 2012 a sídli v kalifornskom Sunnyvale.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Vďaka týmto nástrojom si spravíte kanceláriu kdekoľvek

Plnohodnotne fungujú aj v bezplatnej verzii a presne plnia svoj účel.

Fungovanie na globálnej úrovni už dávno nie je výlučne charakteristikou nadnárodných korporácií.

Produkty a služby, ktoré dnes využíva celý svet, často pochádzajú z dielne malých firmičiek. Tie nemôžu mať centrály pre každú krajinu či región a zväčša operujú ako malé sebestačné jednotky roztrúsené po celom svete.

Hoci tieto tímy nepotrebujú žiadne zložité organizačné štruktúry, tobôž nie prebujnelú administratívu, chtiac či nechtiac sa musia držať základných princípov úspešného a efektívneho fungovania. A na to potrebujú aspoň základné nástroje, ktoré im to umožnia.

V tomto článku nájdete výber online nástrojov, ktoré týmto tímom pomáhajú podľa spomínaných princípov fungovať.

Hlavné je byť v spojení

Keď nefunguje komunikácia, nefunguje ani tím, a vlastne nefunguje nič. Bez základných komunikačných nástrojov tím mimo kancelárie neprežije ani deň. Aby mohli členovia svoje aktivity koordinovať, rozhodne potrebujú mať spoľahlivé komunikačné kanály.

Slack

Virtuálna kancelária a zároveň komunikačný uzol. Umožňuje priamu komunikáciu medzi dvomi členmi tímu a vie vytvárať “miestnosti” na hromadné konverzácie o konkrétnych témach alebo projektoch.

Ak začne byť v jednej príliš veľký ruch, jednoducho si vytvoríte novú, do ktorej pozvete len tých, ktorých treba.

Skype

Samozrejme, nedá sa všetko riešiť písomne, preto je tu Skype, ktorý netreba nijako zvlášť predstavovať. Hoci nedokáže úplne nahradiť komunikáciu na osobnej úrovni, dokáže sa jej vďaka hlasu, videu a možnosti zdieľania obrazovky najlepšie priblížiť.

Poriadok zaručuje hladký chod

Tím, ktorý sa naučí dobre komunikovať, ešte zďaleka nemá na ružiach ustlané. Každý systém má sklon smerovať k chaosu, preto v ňom vždy treba zachovávať prehľadnosť a udržiavať poriadok.

Japonci o tom vedia svoje, a niet divu, že odtiaľ pochádza aj princíp Kanban, ktorý sa v súčasnosti uplatňuje od logistiky až po vývoj softvéru. Na prvý pohľad možno znie odstrašujúco, no v skutočnosti je to veľmi jednoduché.

V podstate ide len o presúvanie kartičiek s úlohami medzi stĺpcami “treba urobiť”, “pracuje sa na tom” a  “hotovo”.

Trello

Na princípe Kanban funguje Trello, aj keď nepochádza z Japonska. Každý projekt má vlastnú nástenku, každý krok v procese vlastný stĺpec a každá úloha vlastnú kartičku. V každom momente je teda možné pozrieť sa na aktuálny stav projektu a prerozdeľovať čiastkové úlohy.

Tým ušetríte desiatky minút konferenčných hovorov a písania emailov. Trello je veľmi univerzálny nástroj, ktorým sa dá manažovať obrovské spektrum činností, od účtovníctva až po webdizajn.

Google Drive a Dropbox

Ak nie hlavným, tak určite vedľajším produktom akejkoľvek činnosti je hromada textových dokumentov, ktoré často používa a upravuje viac než jeden člen tímu.

Funkčné a prehľadné cloudové úložisko s presným vyhľadávaním zabezpečí, že sa ku všetkému dostanete do niekoľkých sekúnd, z ktoréhokoľvek zariadenia a z ktoréhokoľvek miesta s pripojením na internet.

Ideálnym riešením ukladania rozpracovaných dokumentov, textov a tabuliek, je Google Drive. Odhliadnuc od toho, že ponúka pár gigabajtov úložného priestoru zadarmo, umožňuje veľmi efektívnu spoluprácu viacerých ľudí na jednom dokumente, vďaka integrovaným aplikáciám Docs, Sheets a Slides.

Na fotografie, faktúry a iné dokumenty, ktoré už netreba upravovať, je tu Dropbox. Vďaka jednoduchému spôsobu sychronizácie a zdieľania je tento cloudový nástroj funkčným a prehľadným archívom.

Meranie zabraňuje plytvaniu času

Najvzácnejšou komoditou každej firmy bol, je, a aj bude čas. A kto ho nevie merať, nevie ho ani riadiť. Ošúchané, no stále platné. Meranie času stráveného prácou nie je užitočné len pre tých, ktorí fakturujú odpracované hodiny.

Tímy s presnými dátami o časovej náročnosti úkonov vedia lepšie plánovať projekty a naceňovať služby.

Toggl

Jednoduchý a veľmi prehľadný nástroj na zaznamenávanie času stráveného nad pracovnými úlohami. Funguje na všetkých najrozšírenejších operačných systémoch, počíta odpracované hodiny a vie k nim rovno priradiť aj výsledné sumy.

Dá sa integrovať do Trella, takže namiesto manuálneho vpisovania činností stačí jeden klik a stopujete.

Rescue Time

Ak má niekto zapnuté stopky, to ešte neznamená, že je celý čas plne sústredený na svoju úlohu. Rescue Time sa pozerá na time tracking trochu inou optikou.

Na základe času stráveného používaním programov a webstránok vytvorí ucelený obraz pracovného dňa a rozdelí čas na produktívny a neproduktívny. Každý má len 24 hodín denne a rescue time vám veľmi presne napovie, ako ich využiť čo najefektívnejšie.

Treba vedieť oddychovať

Človek nie je stroj a nedokáže pracovať nepretržite. Z času na čas potrebuje zaradiť nižší stupeň alebo úplne vypnúť, aby mohol neskôr opäť ísť na maximum. Aj keď sa najlepšie relaxuje bez výdobytkov modernej techniky, nie vždy to čas alebo okolnosti dovolia.

Headspace 

Krátka pauza dokáže zázraky. Desať minút ničnerobenia pomôže niekedy viac, než hodina námahy. No nie vždy sa dá ísť niekam prejsť alebo prebehnúť. A práve na takéto prípady je dobrá aplikácia Headspace, ktorá vďaka 10- až 20-minútovej meditácii so sprievodným komentárom dokáže vyčistiť hlavu a obnoviť schopnosť sústrediť sa aj vo vnútri. Vyššie úrovne bytia zrejme nedosiahnete, ale prídete aspoň na iné myšlienky.

Toto bol výber nástrojov, ktoré pri správnom používaní dokážu naozaj posunúť tímovú produktivitu o niekoľko úrovní vyššie (a nezblázniť sa pri tom). Takmer všetky (okrem Headspace) sú dostupné v bezplatných verziách, ktoré svojou funkcionalitou nebudú malé tímy nijako obmedzovať.

Páčil sa vám článok?

Venujte nám ešte chvíľku a pomôžte nám Sódu ešte vylepšiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac