10 vecí z každodenného života, ktoré vynašli ženy

“Nutnosť je matkou každého vynálezu,” hovorí známe porekadlo. Tieto dámy si svoje potreby vyriešili týmito vynálezmi.

Ľudská vynaliezavosť nemá hraníc. Ak totiž človek niečo potrebuje, alebo si chce uľahčiť prácu, jednoducho nájde spôsob ako to dosiahnuť. Inak by neexistovali také veci ako telefón, lietadlo, auto či žiarovka. Vynálezcov si väčšinou predstavujeme ako polobláznov so strapatými vlasmi v bielych plášťoch, alebo ako záhadných postarších pánov v drahých oblekoch. Tieto predmety každodenného života vynašli ženy.

Predstavíme vám 10 vecí bežného života, ktorých existenciu má na svedomí práve nežnejšie pohlavie. Z niektorých budete naozaj prekvapení.

Papierové vrecká

Pracovníčka v pradiarni Margaret Knightová v roku 1868 vymyslela stroj, ktorý dokázal urobiť z obyčajného papierového vrecka, také so stabilným dnom, aby sa dalo postaviť. Predchodcovia takýchto papierových vreciek vyzerali totiž ako tenké papierové obálky.

Patent na svoj vynález získala v roku 1871. Mimochodom, nebola to jediná vec, ktorú vynašla. Margaret prezývali tiež najlepšou ženskou vynálezkyňou 19. storočia.

Stierače do áut

Mary Andersonová vynašla prvé manuálne stierače v roku 1903. Dovtedy si vodiči mysleli, že je bezpečnejšie jazdiť s mokrým alebo zasneženým predným sklom ako mať niečo, čo by im výhľad počas jazdy malo čistiť. Ďalšia žena Charlotte Bridgwoodová neskôr, v roku 1917 vynašla aj ich automatickú verziu.

Cadillac bol prvou automobilkou, ktorá ich začala montovať do každého modelu svojich áut a ďalšie automobilky nasledovali.

Odpadkový kôš, ktorý sa otvára nohou

Lillian Gilbrethová bola tvorivou ženou. Začiatkom roku 1900 vymyslela poličky vo dverách chladničky, spôsob, ako otvárač na konzervy používať jednoduchšie a vymyslela tiež odpadkový kôš na otváranie nohou, aby si uľahčila upratovanie nielen ona, ale milióny ľudí na svete. Spolu s manželom Frankom patria medzi pionierov v efektivite a ergonómii.

Hra Monopoly

Elizabeth Magieová pôvodne vynašla hru s názvom Landlord’s Game. Bola to hra, ktorá mala rozšíriť ekonomickú teóriu a naučiť hráčov o neférovosti zaberania pôdy, nevýhodách nájmov a potrebe jednotnej dane z pôdy. Maggie si túto hru dala v roku 1904 patentovať a v roku 1906 ju vydala. O 30 rokov neskôr, Charles Darrow redizajnoval a premenoval hru na Monopoly a predal ju firme Parker Brothers. Firma neskôr kúpila originálny patent na hru od Maggie za 500 dolárov a žiadne ďalšie licenčné poplatky.

Umývačka riadu

Vynálezkyňa Josephine Cochranová patentovala svoj vynález v roku 1886. Prvá umývačka riadu bola totiž kombináciou horúcej vody, kolesa, sušiča na vínové poháre a bojlera. Nikdy ho však sama nepoužila. Uľahčila ale život svojim sluhom.

Jednorázové plienky

Marion Donovanová vymyslela v roku 1951 niečo, čo vo veľkej miere zmenilo život mamičkám aj samotným deťom.

Vymyslela plienku, ktorej nepremokavá časť pozostávala zo závesu do sprchy. Svoj patent predala spoločnosti Keko Corporations za milión dolárov a neskôr vytvorila i kompletne jednorázový model takýchto plienok. Pampers vznikli v roku 1961.

Svetlice

Navigácia lodí bola v minulosti odkázaná najmä na farebné vlajočky, hlasné kričanie alebo na lampáše. Martha Costonová to ale zmenila keď, náhodne našla nákresy a dokumenty v poznámkovom bloku jej zosnulého manžela. Na ich základe sa pustila do desať rokov trvajúceho projektu v spolupráci s pyrotechnikmi a chemikmi, aby tieto nákresy pretavila do skutočnosti. Vynález jej bol nakoniec i pripísaný.

Cirkulárka

Tkáčka Tabitha Babbitová navrhla drevorúbačom, aby namiesto ručného pílenia použili cirkulárku. Keďže pri ručnom pílení sa rez dial len smerom dopredu. Urobila teda prototyp takejto píly a pripevnila ho ku krútiacemu sa kolesu v roku 1813. V komunite, kde vtedy Tabitha žila, nechceli, aby si tento vynález dala patentovať, no plne ho využívali pre svoje potreby.

Samonavíjacie vodítko pre psov

Newyorčanka a psíčkarka Mary A. Delaneyová patentovala svoje prvé samonavíjacie vodítko v roku 1908. Bolo pripevnené na obojok psa, aby ho mala pod kontrolou, no zároveň mu mohla umožniť voľne sa pohybovať.

Prvý počítač

Bol taký veľký, že vážil asi 5 ton a zaplnil celú miestnosť. Prvý počítač zostrojila Grace Hopperová s pomocou kolegu Howarda Aikena. Okrem toho, vymyslela prvý program, ktorý dokázal konvertovať znaky do počítačového kódu (compiler). Výrazne sa pričinila aj o vznik jedného z prvých vysokoúrovňových programovacích jazykov, ktorým bol COBOL.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac