Jeseň plná pestrých nápadov

Možno ani netušíte, koľko maličkých zlepšovákov do svojej domácnosti si môžete jednoducho vyrobiť sami z vecí, ktoré sa v nej bežne vyskytujú. Ukážeme vám, ako si zmajstrujete jednoduchú nástenku a ako si z opadaných listov vyrobíte originálne sezónne podšálky.

Špagátová nástenka

Nič náročné na výrobu. Špagátovánástenka sa stane miestom, kam sa vojdú spomienky, každodenné úlohy aj odkazy. Stačí mať dosť kolíkov, miesto sa na nej nájde vždy.

Materiál

• dve rovnako dlhé drevené latky/tyče
• špagát
dve kovové očká so závitom
• drevené kolíky

Pomôcky

• meter
ceruzka/fixka
• akumulátorová vŕtačka
nožnice

Postup

1.) Do oboch tyčí namerajte rovnako vzdialené body. Rozpätie medzi bodmi závisí len od vás.

 

2.) Do naznačených bodov vyvŕtajte diery.

 

3.) Navlečte špagát do prvej dierky na jednej aj na druhej tyči. Na jednom konci spravte uzlík, následne namerajte takú dĺžku, akú dlhú chcete mať nástenku, nechajte určitý presah špagáta a odstrihnite ho.

 

4.)  Meter si nechajte uložený medzi dvoma tyčami a urobte uzlík aj pri druhej tyči s dodržaním vzdialenosti, ktorú ste si vopred určili.

 

5.) Rovnako postupujte aj pri posledných dierkach. Je dôležité uchytiť najprv okrajové diery, ktoré musia mať rovnakú dĺžku. Ostatné špagáty v strede môžu byť aj o kúsok dlhšie. Rovnosť nástenky držia krajné špagáty.

 

6.) Určite si vrchnú časť nástenkya zhora do hornej tyče navŕtajte niekde na okraje dve diery (na každý okraj jednu).

 

7.) Do vyvŕtaných dier zaskrutkujte kovové očká a prevlečte cez ne špagát. Môžete ho nahradiť aj oceľovým lankom. Vytvoríte tak uško na zavesenie nástenky.

 

8.) Zaveste nástenku a na ňu odkazy, fotky, spomienky… Čo vám len príde na um.

 


Jeseň pod pohárom

Dajte listom nový význam. Na jeseň, keď sa stanú centrom pozornosti, pozbierajte, čo sa dá, a vyrobte si sadrové podložky pod poháre.

Materiál

• lístky s výraznejšou žilnatinou
• sivá sadra
• voda
• lak

Pomôcky

• skladacia gumená nádoba
• váha
• odmerka
• varecha na miešanie
nôž
tavná pištoľ

Postup

1.) Odvážte 250 g sivej sadry a nachystajte 170 ml vody. Toto množstvo vám vystačí na 2 podšálky.

 

2.) Do sadry nalejte vodu a zmes poriadne premiešajte, aby ste v nej nemali hrudky.

 

3.) Na dno gumenej misky položte lístok tak, aby strana s výraznejšou žilnatinou bola hore.

 

4.) Na lístok nalejte pripravenú sadru. Dajte si pozor, aby ste lístkom nepohli. Povrch sadry zarovnajte varechou. Podšálku nechajte tuhnúť približne pol hodiny.

 

5.) Podšálku z nádoby vyklopte a odstráňte lístok. Ideálne je, keď sadra ešte nie je úplne stuhnutá. Lístok dostanete zo sadry jednoduchšie von.

 

6.) Ak máte pocit, že ste spodnú časť podšálky dobre nezarovnali a na podklade sa vám kýve, vezmite nožík a jednoducho zrežte všetky nerovnosti, ktoré spodná časť má.

 

7.)  Celú podšálku poriadne nalakujte a nechajte uschnúť.

 

8.) Na spodnú časť tavnou pištoľou naneste štyri bodky, vďaka ktorým sa podšálka nebude po stole kĺzať a ani vám ho nepoškriabe.

Extra výhody

Neváhajte a podeľte sa s nami o svoje výtvory. Desiati z vás vyhrajú zaujímavé ceny.

Fotky uploadujte na www.extravyhody.o2.sk/kreativne-vecickyĎalšie kreatívne inšpirácie a na to potrebné vecičky s atraktívnymi zľavami nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kežmarok: 3 dôvody, prečo toto mesto na výlete do Tatier nevynechať

Neveľké mesto Kežmarok vie prekvapiť.

Kežmarok patrí so 17-tisíc obyvateľmi k menším mestám. No napriek tomu je z tých turisticky najatraktívnejších.

Vďaka dlhej a bohatej histórii sa v meste pod Tatrami zachovali početné a hodnotné pamiatky. Spomeňme napríklad evanjelické lýceum s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe.

A pridajme tri ďalšie dôvody, prečo si návštevu tohto mesta pri najbližšej ceste do regiónu Spiš určite nenechajte ujsť:

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad bol postavený v 14. storočí na mieste bývalého kostola. Jeho najpamätnejšími majiteľmi bol známy rod Tökölyovcov, ktorí si o tri storočia neskôr pozvali remeselníkov z Talianska, aby ho prestavali do podoby zámku.

Zdroj: Wikimedia Commons,  Autor: Fojsinek

Práve z tohto hradu podnikla vtedajšia hradná pani Beata Laska v roku 1565 historicky prvý výlet do Vysokých Tatier. Za svoj počin sa jej však nedostalo príliš veľa uznania. Naopak. Jej muž ju uväznil na šesť rokov v hradnej veži. Iba odtiaľ mohla potom obdivovať výhľad na milované hory.

Užívajte si rýchly internet na mobile aj tablete so 4G LTE od O2 v ďalších 330 miestach.Informácie o pokrytí nájdete tu..

Dnes toto miesto slúži najmä ako múzeum mesta Kežmarok.

Starý evanjelický kostol

Najväčšou pýchou mesta je drevený artikulárny kostolík z roku 1717. Postavili ho z tisu a červeného smreka na základoch staršej kamennej stavby, bez použitia jediného klinca.

Vo vnútri sa nachádza nádherný drevený barokový interiér a mimoriadne cenný organ s píšťalami rovnako vyrobenými z dreva. Stavba je zapísaná aj na zozname UNESCO.

Európske ľudové remeslá

Tento festival sa síce iba raz v roku, vždy počas druhého júlového víkendu, ale jednoznačne patrí k hlavným turistickým lákadlám.

Európske ľudové remeslo je najvýznamnejšou a najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku. Svojimi výrobkami sa na ňom prezentujú najvýznamnejší majstri remesiel nielen zo Slovenska, ale aj z celej Európy.

Kováči, šperkári, umeleckí drotári, hrnčiari, tkáči, výrobcovia kraslíc, perníkov, fujár, črpákov, výrobkov zo šúpolia a mnohí ďalší predvádzajú svoje umenie priamo na mieste. Festival dopĺňa bohatý kultúrny program s vystúpeniami folklórnych súborov, sokoliarov, pouličného divadla či šermiarov. Môžete tiež ochutnať slovenské jedlá alebo navštíviť Syrársky trh.

Kežmarok má teraz navyše ďalšie plus

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Kežmarku prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Kežmarok patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac