Jeseň plná pestrých nápadov

Možno ani netušíte, koľko maličkých zlepšovákov do svojej domácnosti si môžete jednoducho vyrobiť sami z vecí, ktoré sa v nej bežne vyskytujú. Ukážeme vám, ako si zmajstrujete jednoduchú nástenku a ako si z opadaných listov vyrobíte originálne sezónne podšálky.

Špagátová nástenka

Nič náročné na výrobu. Špagátovánástenka sa stane miestom, kam sa vojdú spomienky, každodenné úlohy aj odkazy. Stačí mať dosť kolíkov, miesto sa na nej nájde vždy.

Materiál

• dve rovnako dlhé drevené latky/tyče
• špagát
dve kovové očká so závitom
• drevené kolíky

Pomôcky

• meter
ceruzka/fixka
• akumulátorová vŕtačka
nožnice

Postup

1.) Do oboch tyčí namerajte rovnako vzdialené body. Rozpätie medzi bodmi závisí len od vás.

 

2.) Do naznačených bodov vyvŕtajte diery.

 

3.) Navlečte špagát do prvej dierky na jednej aj na druhej tyči. Na jednom konci spravte uzlík, následne namerajte takú dĺžku, akú dlhú chcete mať nástenku, nechajte určitý presah špagáta a odstrihnite ho.

 

4.)  Meter si nechajte uložený medzi dvoma tyčami a urobte uzlík aj pri druhej tyči s dodržaním vzdialenosti, ktorú ste si vopred určili.

 

5.) Rovnako postupujte aj pri posledných dierkach. Je dôležité uchytiť najprv okrajové diery, ktoré musia mať rovnakú dĺžku. Ostatné špagáty v strede môžu byť aj o kúsok dlhšie. Rovnosť nástenky držia krajné špagáty.

 

6.) Určite si vrchnú časť nástenkya zhora do hornej tyče navŕtajte niekde na okraje dve diery (na každý okraj jednu).

 

7.) Do vyvŕtaných dier zaskrutkujte kovové očká a prevlečte cez ne špagát. Môžete ho nahradiť aj oceľovým lankom. Vytvoríte tak uško na zavesenie nástenky.

 

8.) Zaveste nástenku a na ňu odkazy, fotky, spomienky… Čo vám len príde na um.

 


Jeseň pod pohárom

Dajte listom nový význam. Na jeseň, keď sa stanú centrom pozornosti, pozbierajte, čo sa dá, a vyrobte si sadrové podložky pod poháre.

Materiál

• lístky s výraznejšou žilnatinou
• sivá sadra
• voda
• lak

Pomôcky

• skladacia gumená nádoba
• váha
• odmerka
• varecha na miešanie
nôž
tavná pištoľ

Postup

1.) Odvážte 250 g sivej sadry a nachystajte 170 ml vody. Toto množstvo vám vystačí na 2 podšálky.

 

2.) Do sadry nalejte vodu a zmes poriadne premiešajte, aby ste v nej nemali hrudky.

 

3.) Na dno gumenej misky položte lístok tak, aby strana s výraznejšou žilnatinou bola hore.

 

4.) Na lístok nalejte pripravenú sadru. Dajte si pozor, aby ste lístkom nepohli. Povrch sadry zarovnajte varechou. Podšálku nechajte tuhnúť približne pol hodiny.

 

5.) Podšálku z nádoby vyklopte a odstráňte lístok. Ideálne je, keď sadra ešte nie je úplne stuhnutá. Lístok dostanete zo sadry jednoduchšie von.

 

6.) Ak máte pocit, že ste spodnú časť podšálky dobre nezarovnali a na podklade sa vám kýve, vezmite nožík a jednoducho zrežte všetky nerovnosti, ktoré spodná časť má.

 

7.)  Celú podšálku poriadne nalakujte a nechajte uschnúť.

 

8.) Na spodnú časť tavnou pištoľou naneste štyri bodky, vďaka ktorým sa podšálka nebude po stole kĺzať a ani vám ho nepoškriabe.

Extra výhody

Neváhajte a podeľte sa s nami o svoje výtvory. Desiati z vás vyhrajú zaujímavé ceny.

Fotky uploadujte na www.extravyhody.o2.sk/kreativne-vecickyĎalšie kreatívne inšpirácie a na to potrebné vecičky s atraktívnymi zľavami nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové