Vianočné dekorácie sú pri prežívaní pohody a pokoja síce len detail, no sviatky bez vyzdobeného stromčeka si dokáže predstaviť málokto. Okrem stromčekovej tradície máme na Slovensku aj dlhoročnú tradíciu ručnej výroby ozdôb – sklenených gulí. Zamestnankyne Okrasy Čadca zhotovujú farebné ozdoby s veľkou dávkou precíznosti a trpezlivosti už od roku 1954. Vďaka Okrase si dokonca zdobia „našimi“ vianočnými guľami stromčeky aj vo Fínsku či v Austrálii.
V rozhovore s hovorkyňou družstva na výrobu vianočných ozdôb Lenkou Bytčankovou sa dočítate:
- či sme na Slovensku verní pôvodnému dizajnu,
- koľko práce je na jednej ozdobe,
- v koľkých krajinách poznajú slovenské vianočné gule,
- prečo Okrasa Čadca vznikla a prečo zamestnáva len ženy,
- ako sa stala ozdoba macka symbolom pomoci chorým
- a prečo majú v Okrase Čadca Vianoce najmä cez leto.
Macko s modrým srdiečkom a veľkým posolstvom
V Okrase Čadca vyrábajú nádherné a vzácne vianočné ozdoby – no jedna z nich je predsa len o niečo výnimočnejšia. Vznikla v spolupráci s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou.
Rozkošný Macko sa tak stal symbolom podpory a nádeje. 4 eurá z každého macíka putujú do tejto neziskovky, aby pomohli tým, ktorí to potrebujú najviac.
Počas tohtoročných Vianoc sa aj v O2 rozhodli stať súčasťou tohto dobrého skutku – v Okrase Čadca objednali 1 400 macíkov pre svojich zamestnancov ako vianočný darček v limitovanej edícii s modrým srdiečkom.
Keď pripravujeme tento rozhovor, zostáva len pár dní do Vianoc. Ako to vyzerá teraz u vás vo výrobe?
Paradoxne najviac práce máme v lete, lebo všetky zahraničné objednávky musia byť expedované do jesene. Ozdoby však vyrábame celoročne, a tak pociťujeme aj my trošku predvianočný zhon, ale posledné mesiace robíme už len pre tunajší trh.
Do koľkých krajín sa slovenské ozdoby vyvážajú?
Vyvážame do 25 krajín, v minulosti to bola aj Amerika a Austrália, no momentálne sa sústreďujeme predovšetkým na západ Európy – na Fínsko, Dánsko, Francúzsko či Nemecko.
Každá krajina má svoj vkus, napríklad Amerika sa drží svojej zeleno-červenej tradície. U nás na Slovensku sa to každoročne mení podľa osobného vkusu, dizajnu interiéru a trendov.
Budúci rok budete oslavovať už 70 rokov na trhu a niektoré pôvodné dizajny predávate dodnes.
Počiatočné dizajny je najlepšie vidieť na našej Retro kolekcii. Bola najpredávanejšia pred tromi rokmi, tento rok je v kurze skôr elegancia a bielo-zlatá kombinácia. Každý rok je to inak, no pôvodné dizajny u nás stále „nevymreli“.
Situácia je bohužiaľ taká, že aj naším podnikom otriasla distribúcia lacných čínskych produktov. Nie každý si chce kúpiť kvalitne a ručne vyrábané gule, keď si za pár eur môže kúpiť veľa plastu. No chvalabohu, ešte stále sú u nás ľudia, ktorí si takúto prácu vážia, a aj vďaka nim Okrasa stále žije.
Ale nie je to u nás len o retro guliach – naše dizajnérske oddelenie sleduje trendy a navrhujú nové kolekcie, ktoré idú po schválení do výroby. Dokonca je možné prísť aj s vlastným návrhom ozdoby – nejde síce o kusovky, ale keď sa napríklad poskladá celá rodina a vymyslia si svoj dizajn ozdôb, v Okrase ho vieme vyrobiť.
Koľko ľudí sa podieľa na výrobe v Okrase?
My sme tu taký babinec, aktuálne máme zamestnaných 60 žien, čo je akurát na aktuálny dopyt.
Okrasu založili, keď bola na Kysuciach veľká chudoba, aby zamestnali zdravotne znevýhodnené ženy a ženy v domácnosti.
Čítala som, že boli časy, keď v Okrase pracovalo aj 600 ľudí.
Tu na Kysuciach sme v chudobnejšej časti Slovenska a aj v minulosti tu bolo veľmi málo roboty. Prvotný nápad teda bol zamestnať tie ženy, ktoré boli v domácnosti, a tie, ktoré boli nejako zdravotne znevýhodnené. Družstvo začínalo s 20 ľuďmi a postupne sa rozrastalo. Na miestnom učilišti bol dokonca odbor výrobca vianočných ozdôb a dodnes máme u nás zamestnané absolventky.
Po roku 89 však nastal veľký zlom a dopyt bol menší. Je to taký Boží zázrak, že výroba vianočných gulí tu v Čadci zostala. Možno aj preto, lebo je to originálne a jedinečné – máme dlhoročnú tradíciu a ľudia to majú radi. No a v takejto podobe fungujeme už 30 rokov.
No v Okrase naďalej zamestnávate znevýhodnených ľudí v chránených dielňach.
Áno, spolupracujeme s neziskovou organizáciou NSP Dokorán. V družstve máme aktuálne 15 % znevýhodnených pracovníkov, čo je asi štvrtina zamestnancov. Okrem poskytnutia práce im pomáhame napríklad aj príspevkom 2 % z daní.
Sme v prvej miestnosti vo výrobe a niekoľko žien vyfukuje ozdoby zo skla. Predpokladám, že za hotovou ozdobou stojí precízna, poctivá a zdĺhavá práca.
Naše zamestnankyne tu sedia pri horákoch, kde je do 1000 stupňov, takže táto práca je nielen náročná, ale aj nebezpečná na úrazy – či už popálenie, alebo porezanie. Ale naše ženy sú už zvyknuté a sú opatrné.
Koľko kusov ozdôb ročne vyrobíte?
No, odhadom to môžu byť aj tri milióny kusov ročne – nedá sa však povedať presný počet vyrobených gulí – ani na minútu, ani celkovo. Každá guľa totiž prechádza štyrmi pármi rúk. Najskôr sa musí vyfúkať, potom sa namáča do celistvej farby, neskôr sa maľuje a naposledy balí. Závisí aj od vzorov a komplikovanosti. Je to proces a vždy sa v rámci neho môže niekde nejaká guľa aj rozbiť.
Čo je na výrobe ozdôb najťažšie?
Trpezlivosť. Ja by som to robiť nemohla. (smiech) Vytvoriť taký špic na stromček je naozaj veľmi ťažké, aj u nás to vie len niekoľko žien. Ale aj samotné fúkanie skla je náročné, napríklad taký snehuliak sa vyrába zložitejšie, treba sa to naučiť. No a, samozrejme, musíte mať precíznosť a talent, aby ste vedeli ozdoby namaľovať.
Dá sa trpezlivosť naučiť?
Dá sa cibriť, ale základ musí byť v povahe. Je to ťažká práca. Naše zamestnankyne si nesmú nosiť nervozitu do práce, lebo by im všetky gule popraskali. Predstavte si chirurga – takisto nemôže byť počas operácie nervózny.
Na miestnom učilišti vznikol dokonca aj odbor výroby vianočných ozdôb, dodnes u nás pracujú jeho absolventky.
Všetky ozdoby sú ručná práca, predpokladám teda, že ani jeden kus nie je úplne rovnaký. Napriek tomu vyzerajú veľmi identicky.
Odchýlky tam sú, ale naše ženy sú už také zbehlé, že bežný zákazník odchýlky voľným okom nevidí. Nikdy nie je každá guľôčka rovnaká, to sa nedá. Vidíte? Tu na tých špicoch vidieť, že to je ručná práca a nie strojová výroba. Tie „nedokonalosti“ sú na tom práve to pekné.
Prechádzajú u vás noví zamestnanci talentovými skúškami?
Momentálne nábor nerobíme, máme stále zamestnankyne. Ale každý nový človek musí už prísť s tým, že má vlohy. Počas pohovoru potom ukazuje aj základy, ako nakresliť rovnú čiaru, potom si ide vyskúšať maľovanie.
Nemáte strach, že nová generácia už nebude mať záujem zamestnať sa v Okrase?
Samozrejme, je to riziko. Všetky staré remeslá pomaly vymierajú, a preto je každé zachovanie tradícií bonusom. Je dobré, keď má človek napríklad babku, ktorá tu robila – má potom k Okrase nejakú väzbu. Nikoho nemôžeme nútiť, aby pokračoval v niečom, k čomu nemá vzťah.
Aj na ozdobách by zrejme bolo vidieť, že sú robené z donútenia.
Máme ženy, ktoré sú tu od ukončenia školy až do dôchodku. Stále sú tu aj panie v dôchodkovom veku. Rady sa vracajú, prirástlo im to k srdcu. Celý rok majú Vianoce. (smiech)
Nedokázal by to robiť hocikto, je to naozaj precízna práca a aj nám na tom záleží. Je to niečo ako slovenský folklór.
Dokážete si potom užiť aj tie ozajstné Vianoce, ktoré sú len raz ročne?
Našim zamestnankyniam neprekáža, že robia celý rok sviatočné ozdoby. Vianočné obdobie potom už je o rodine, trávení času doma vo svojom kruhu – vianočné ozdoby sú len také detaily.
Každá guľa prechádza štyrmi pármi rúk – najskôr sa vyfúka, potom sa namáča do farby, neskôr maľuje a naposledy balí.
Kedy Okrasa na chvíľu stíchne?
Výroba sa zastaví až tesne pred Vianocami. Vyrábame do poslednej chvíle, pretože stále funguje e-shop a sú otvorené predajne – a mnoho ľudí zdobí vianočný stromček až na poslednú chvíľu, niekto až na Štedrý deň.
Takže k vám do predajne cestujú ľudia aj z diaľky?
Robíme aj exkurzie do výroby, o ktoré je veľký záujem. A keď idú ľudia na exkurziu, zájdu už aj do predajne.
Vaše družstvo je známe aj veľmi peknou spoluprácou s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou. Ako vznikla a ako funguje?
V Okrase sme dlho rozmýšľali, že by sme sa chceli zapojiť do charitatívnej činnosti. A tak vznikli naši mackovia. Ak si macka kúpite, výťažok z predaja putuje nielen deťom s rakovinou, ale aj ženám z našej chránenej dielne, ktoré ich vyrábajú.
No a v neposlednom rade urobíte radosť či už sebe, alebo tomu, koho mackom obdarujete. Macko je logom neziskovky, takže symbol zostáva, každý rok len obmieňame jeho farbu. Začínali sme zlatým, potom bol strieborný, perleťový, mali sme aj čierneho v rámci limitovanej edície a aktuálne sa predáva škoricový. Môžete si teda vyskladať celú sériu.
Zmysluplný darček tým, ktorí to potrebujú, môžete poslať aj na pár klikov esemeskou na krátke číslo. Zoznam vybraných organizácií a skrátené čísla nájdete u nás na Intagrame.