Hip-hop mal 50 rokov. V týchto 7 dokumentoch na Netflixe sa dozviete, ako sa kultúra z Bronxu stala mainstreamom

Aj keď si ho spájame najmä s hudbou, je to ucelená kultúra, ktorá ovplyvnila módu, umenie a jazyk, ktorý používame.

Ak ste videli v komerčných kolekciach nadrozmerné XXL strihy či dresy zahraničných športových klubov, má v tom prsty aj hip-hop. Práve on priniesol do módy „streetwear”, ktorý je dnes súčasťou bežného štýlu obliekania. Hiphopová kultúra má však významné presahy aj do iných oblastí života nielen medzi fanúšikmi rapu, a preto je dobré vedieť, kde siahajú jej korene. Vybrali sme 7 dokumentov z Netflixu, ktoré vám príbeh hip-hopu rozpovedia skutočne autenticky.

Netflix a chill, ale trochu inak – s dokumentmi je aj edukatívne pozeranie jedna radosť. Ešte lepšie je, že všetky dokumenty môžete mať v cene svojho O2 Paušálu

Ešte predtým, ako sa pustíte do filmového maratónu, spomenieme krátku, ale dôležitú edukačnú vsuvku. Hip-hop vznikol v 70. rokoch 20. storočia v New Yorku, konkrétne na sídliskách v južnom Bronxe.

Počiatky hip-hopu formovala komunita migrantov z rôznych regiónov –hispánci, černosi a Karibčania, ktorí hľadali v New Yorku lepšie zázemie. Jeho vznik bol sprevádzaný DJ-ingom a novými mixovacími technikami, postupne sa k nemu pridali rap, breaking a grafity ako umenie. O všetkom ostatnom sa dozviete v týchto 7 dokumentoch:

Hip-Hop Evolution

Či už o hip-hope niečo viete, alebo je to pre vás neznáma, kanadský seriál ocenený Emmy Hip-hop evolution vám priblíži všetky jeho dôležité míľniky a éry od počiatku. Na exkurziu vás zoberie raper Shadrach Kabango, známy tiež ako MC Shad. Spolu s ním sa pozriete na významné miesta a porozprávate sa s ľuďmi, ktorí posunuli hiphopovú kultúru tam, kde je dnes. 

Dozviete sa, ako DJ Kool Herc a ďalší zakladatelia, ako sú Afrika Bambaataa či Grandmaster Flash, položili základy hip-hopu, alebo to, ako sa hardcore umelci, napríklad Nas alebo Wu-Tang Clan, počas 90. rokov dostali na výslnie. Zistíte, ako vznikol gangsta rap a prečo bola medzi východným a západným pobrežím rivalita.

Zákulisné informácie prezradia 50 Cent, T.I., Lil Wayne, Kanye West, Timbaland aj Missy Elliott.

Rapture

Život raperov vyzerá inak doma s rodinami, v štúdiu či na turné. Zatiaľ čo predchádzajúci doku seriál vám objasní vznik, vývoj a vplyv hip-hopu na ďalšie kultúry, dynamická séria Rapture vám cez špičkových raperov priblíži aj ich súkromie, ktoré navždy zmenil hip-hop.

V každej epizóde preskúmate život jedného rapového umelca, spôsob jeho tvorby a vplyv na hiphopovú scénu. Raper Logic otvorene približuje problémy, ktoré ovplyvnili jeho hudbu, a povie aj to, ako sa vyrovnal s úzkosťou. T.I. zase vysvetľuje, prečo sa rozhodol robiť sociálne uvedomelejšiu hudbu a týmto spôsobom pomôcť aj hnutiu Black Lives Matter. 

Ďalšie hviezdy – 2 Chainz, Rapsody, Just Blaze a iní – rozoberajú svoju snahu o neustále zlepšovanie hudby, ale aj prekážky, s ktorými sa stretávajú. Seriál je živý, režírovalo ho 6 režisérov a ponúka naozaj autentické spovede.

LA Originals

Nielen raperi a raperky prispeli k vývoju hiphopovej kultúry – ovplyvnilo ju aj množstvo tanečníkov, DJ-ov a ďalších umelcov. Medzi nich patrí aj duo fotografa Estevana Oriola s tatérom Misterom Cartoonom (Markom Machadom) z Los Angeles. 

Oriol na rapových koncertoch fotografoval, zatiaľ čo Cartoon kreslil grafity a logá pre hudobníkov. Stretli sa na jednej párty v Kalifornii a odvtedy začali spolu chodiť na turné hiphopových hviezd. Kým jeden dokumentoval, druhý tetoval a kreslil. Obaja sa podpisovali výrazným štýlom, ktorý formoval to, ako hip-hop vyzeral. Spoločne vytvorili jedinečný LA štýl, pričom ich práca významne formovala vizuálny jazyk celej hiphopovej kultúry.

Dokumentárny film LA Originals  vám priblíži už ich detstvo, cestu k hip-hopu aj unikátnu spoluprácu. Príbeh umeleckého dua a vplyvu na hiphopovú kultúru vyrozprávajú aj známe tváre ako Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, 50 Cent, Nasa či Beyoncé.

Ladies First: A Story of Women in Hip-Hop (Prvé dámy amerického hip-hopu)

Hoci v rape dominujú muži, najmä v posledných rokoch v Amerike posúvajú žáner aj ženy. Cestu k majku si však museli tvrdo vyrapovať a vedia o tom svoje najmä prvé raperky ako Sylvia Robinson, Sha-Rock, Roxanne alebo MC Lyte a ich priame texty.

Miniséria Prvé dámy amerického hip-hopu vám bez servítky cez autentické výpovede umelkýň, ako sú Queen Latifah, Latto, Saweetie a ďalšie, priblíži ich život, tvorbu aj cestu na pódium.

Raperky sa aj v tomto umeleckom odvetví stretávali s ignoráciou, rasizmom, násilím a zneužívaním. Okrem ťažkých momentov však v dokumente pocítite aj silu žien raperiek, ktoré sú nezastaviteľné, vedia sa spojiť a navzájom podporiť jedna druhú.

Travis Scott: Look Mom I Can Fly (Travis Scott: Pozri, mami, lietam)

Inšpiratívny a nezastaviteľný je v súčasnosti aj Travis Scott. Americký raper, skladateľ a producent, vlastným menom Jacques Webster II., sa preslávil svojím charakteristickým štýlom rapu, inovatívnym zvukom a energickými koncertmi. Tvorba Travisa Scotta prerástla od hiphopovej scény do širšieho spektra fanúšikov – a okrem hudby aj do módy a dizajnu.

Dokument sa začína v roku 2014 jeho najväčším vzostupom v kariére. V snímkach uvidíte, ako v štúdiách pracoval na treťom albume Astroworld, ktorý bol nominovaný na Grammy. Autenticky je zdokumentovaný aj jeho súkromný život, približuje vzťah (s už bývalou) manželkou Kylie Jenner a v spomienkach sa vracia do detstva.

Aj za nadávkami môže byť celá veda. Vybrali sme 13 dokumentov, po ktorých sa budete na svet pozerať inak

Jeho osobnosť dokresľujú aj výpovede fanúšikov, ako im Scottova hudba zmenila život. Umelcove koncerty sú nešťastne známe výtržníctvom a aj prípadmi, keď boli fanúšikovia v dave zranení, hospitalizovaní, dokonca prišli o život. Film premietne aj to, ako sa Travis vyrovnal s týmito kontroverznými situáciami.

Biggie: I Got a Story to Tell

K ikonám hiphopovej kultúry 20. storočia určite patrí aj brooklinský raper The Notorious B.I.G., známy aj ako Biggie Smalls alebo Biggie. Na rapovej scéne prerazil vďaka svojmu výraznému, hlasnému a rytmickému prejavu v gangsta rape, najmä v ére East Coast vs. West Coast (o ktorej sa viac dozviete v našom prvom odporúčanom dokumente Hip-Hop Evolution). Jeho debutový album Ready to Die z roku 1994 je považovaný za jedno z najväčších hudobných diel v hiphopovej histórii.

Vzácne zábery zo života doplnené o osobné rozhovory s blízkymi približujú jeho cestu od dílovania drog na ulici až na vrchol rapu. Dokument sleduje Biggieho krátky, no intenzívny príbeh, pretože bol zastrelený v aute cestou z párty, keď mal 24 rokov. Prípad sa však dodnes nepodarilo vyriešiť.

Aj tento výnimočný dokument posúva ďalej jeho odkaz v hiphopovej kultúre a vzdáva hold jeho pamiatke.

Bigflo & Oli: Hip Hop Frenzy (Bigflo & Oli: Hiphopové šialenstvo)

Z Ameriky sa presunieme do Európy. Podobne ako si Biggie začal budovať svoju kariéru už v mladosti, v mladom veku odštartovali svoju tvorbu aj francúzski bratia Bigflo & Oli, ktorí sú dodnes považovaní za jednu z najúspešnejších francúzskych rapových dvojíc.V roku 2015 vydali svoj prvý album La Cour des grands, ktorý vo Francúzsku získal zlatú platňu. 

Vynikali inteligentnými textami s osobnými skúsenosťami či sociálnymi témami. Ich hudba kombinuje rap s melodickými refrénmi a inovatívnym prístupom. Dokument Bigflo & Oli: Hiphopové šialenstvo mapuje ich rýchlu cestu za slávou aj bratský vzťah. Snímka vám ozrejmí, čím je ich štýl jedinečný, ako ovplyvnili francúzsku hudobnú scénu, a aj to, prečo volajú svojich fanúšikov vizionármi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aj za nadávkami môže byť celá veda. Vybrali sme 13 dokumentov z Netflixu, po ktorých sa budete na svet pozerať inak

Na hovoriace hlavy a nudné zdĺhavé odpovede zabudnite, dokumenty sú aj plnohodnotným filmovým zážitkom.

Čo sa skrýva na pozadí veľkých umeleckých diel? A čo sa deje s naším telom, keď nemáme dostatok spánku? Ako môžeme zmierniť klimatickú krízu? Udržiavať si všeobecný prehľad vo svete preplnenom rýchlymi a mnohokrát povrchnými informáciami je fuška. Ak sa chcete niečo nové naučiť a zároveň si oddýchnuť, pozrite si niektorý z nasledujúcich dokumentov na Netflixe. Faktor reality je pri nich veľmi silný, a preto vás môžu niektoré informácie aj šokovať.

Všetky excelentné dokumenty na Netflixe si môžete užívať aj v cene svojho O2 Paušálu

Kultúrne zážitky

History of Swear Words 

Koľko toho viete o nadávkach – že sú to neslušné slová? Múzeum nadávok síce neexistuje, ale ak by bolo, zrejme by malo slušnú popularitu, ktorou sa zatiaľ môže pýšiť dokumentárny seriál History of Swear Words

Viete, kde sa objavili a ako vznikli nadávky, ktoré používame pravidelne? Ide síce len o slovo, ktoré býva v médiách cenzurované, zároveň však dokáže podčiarknuť rôzne emócie, ktoré v ten moment cítite. 

Každá 20-minútová časť je venovaná inej nadávke a zrejme vás bude šokovať novými poznatkami, o ktorých ste možno ani netušili. Pri sledovaní sa aj schuti zasmejete na svojskom moderovaní herca Nicolasa Cagea, ktorý v štýlovom obleku pochoduje po krásnom salóniku, zatiaľ čo vyslovuje „tie škaredé slová“.

Abstract: The Art of Design

Sýte odtiene morskej modrej môžu byť aj inšpiráciou pre umelcov, o ktorých sa dozviete viac v dokumentárnom seriáli Abstract: The Art of Design. V každej epizóde sa stretnete so špičkovým odborníkom, ktorý vám priblíži svoju prácu a zámer, s ktorým vytvára svoje diela. 

Vkĺznete do sveta ilustrátora časopisu The New Yorker Christopha Niemanna, návrhára topánok Nike Tinkera Hatfielda alebo do života dizajnéra Jonathana Hoeflera, ktorý vytvoril písmo pre značku Apple či prezidentskú kampaň Baracka Obamu. 

Autentické zábery z práce a zo života nevšedných svetových umelcov vás môžu naučiť lepšie porozumieť nielen umeniu, ale aj svetu okolo nás.

Pozadie sociálnych sietí 

The American Meme

Populárni ľudia na internete sú vtipní, niekedy robia šialené veci alebo sa vyznajú v móde a kozmetike – jednoducho tvoria obsah, ktorý sledovateľov baví. Dokument The American Meme ponúka pohľad známych tvárí na ich internetovú slávu. 

Mediálne hviezdy, ako Paris Hilton, Brittany Furlan či Josh Ostrovsky, hovoria o svojich začiatkoch, škandáloch aj svojom pohľade na vlastnú popularitu a o tom, čo všetko podstúpili, aby si ju udržali. Internetová sláva totiž predstavuje aj veľké peniaze, s ktorými prichádza rivalita, boj o lepší obsah či obviňovanie, kto koho preslávil. Nič nie je také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Ani život veľkých hviezd. 

The Great Hack

„Načo potrebuje nejaká technologická firma na webovej stránke zbierať informácie o mojich záľubách alebo o tom, aký spôsob života preferujem?“

Možno aj pri dokumente The Great Hack vyslovíte nejakú nadávku, pretože odhaľuje temnú stránku spracovávania dát a informácií na internete. Dokumentárny film mapuje jeden z dátových škandálov Facebooku a spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá dáta (nezákonne) získavala a spracovávala, čím sa jej podarilo ovplyvniť prezidentské voľby v Amerike, keď kandidoval Donald Trump, a mala prsty aj v rozhodnutí o brexite. 

Pri pozeraní si uvedomíte, ako málo vieme o tom, kde končia naše údaje na internete a ako sa dajú zneužiť. Rovnako si zrejme budete dávať pozor aj pri potvrdzovaní žiadosti o prístup k údajom na webových stránkach. 

Zázraky ľudského tela

Headspace Guide to Sleep

Okrem kvalitných potravín potrebuje každé ľudské telo na svoje správne fungovanie aj plnohodnotný spánok. V súčasnej ubehanej dobe, keď chceme vždy všetko stihnúť, to môže byť niekedy náročné, preto Netflix pripravil dokumentárny seriál o spánku. 

Aj smiech môže našu myseľ liečiť. Pri týchto komédiách si príjemne oddýchnete

Zistíte, čo treba robiť, aby ste mali dobrý spánok, aké účinné sú tabletky na spanie alebo prečo snívame. Tvorcovia sa radili s odborníkmi a doktormi zameranými na spánok. Určite si pustite diel o tom, čo sa deje v našej hlave, keď pred spánkom používame telefón. Celý seriál je tvorený peknými animáciami a dopĺňa ho príjemný hlas, ktorý vám na konci každej epizódy pomôže meditovať, čo je jeden zo spôsobov, ako si zlepšiť spánok. Dajte si však pozor, aby ste nezadriemali ešte pred koncom epizódy.

Period. End of Sentence.

Unavená časť populácie má málo poznatkov o kvalitnom spánku, no ešte menej informácií majú ľudia z Indie o menštruácii. Krátky dokumentárny film Period. End of Sentence. autenticky zachytáva dievčatá, ktoré sa hanbia vôbec vysloviť slovo „menštruácia“, a v škole na otázku, čo to je, žiačka so zahanbením odpovie, že ide o dievčenský problém. Nehovoriac o tom, že mladí muži netušia, čo to slovo znamená.

V nemom úžase budete počas celých 25 minút pozerania, najmä keď odznie, že v krajine používa vložky menej ako 10 % menštruujúcich osôb. Svetielkom nádeje sú ženy, ktoré učia ostatné o menštruačnom cykle, ale ako samy priznali, musí sa veľa zmeniť, aby táto téma prestala byť v Indii tabu, lebo nevedomosť o nej je tam hlboko zakorenená.

Cestopisy aj prírodopisy trochu inak 

The Deepest Breath

O život ide často aj pri freedivingu, veľmi nebezpečnom, ale obdivuhodnom športe. Freediver je potápač, ktorý sa ponára do veľkých hĺbok bez kyslíkovej bomby, potápa sa teda len so zásobou kyslíka v pľúcach. 

V takmer dvojhodinovom dokumente The Deepest Breath spoznáte tento šport cez príbeh talianskej freediverky Alessie Zecchini, ktorá sa snaží prekonať svetový rekord ponoru, pričom jej pomáha jej „istič“ – bezpečnostný potápač a zároveň aj jej priateľ Stephen Keenan. Z výpovedí iných skúsených freediverov sa dozviete, prečo sa nádychové potápanie stalo napriek vysokému riziku zmyslom ich života.  

Dokument vás navyše zoberie pod hladinu za krásou podmorských scenérií cez stovky potopení svetových šampiónov, spolu s ktorými zadržíte dych aj pred obrazovkou.

Dark Tourist

Temný turista navštevuje nezvyčajné miesta, často spojené s tragédiou alebo so smrťou, a pri ich objavovaní podstupuje veľké riziko. 

David Farrier vás počas 8 častí dokumentárneho seriálu Dark Tourist vezme do rôznych bizarných turistických lokalít. Nazriete do tajomstiev japonského lesa samovrahov, navštívite voodoo festival v Afrike alebo zistíte, aké nástrahy musia pretrpieť migranti na ceste z Mexika do „slobodnej“ Ameriky. 

Počas návštevy jedného japonského mesta, kde je radiácia väčšia ako v Černobyli, sa budete báť nielen o Davidov život, ale aj o svoj, pretože jeho cesty vás úplne pohltia. Tak čo, kto z vás sa stane dark turistom tiež?

Ekológia ako súčasť života 

David Attenborough: A Life on Our Planet

Neustály boj prebieha nielen medzi influencermi, ale aj na našej planéte, konkrétne v jej ekosystéme. Kedysi rastlinné či živočíšne druhy bojovali navzájom medzi sebou o lepšiu potravu alebo o miesto na usídlenie. V súčasnosti príroda bojuje o svoje prežitie. 

Obľúbený moderátor a prírodovedec David Attenborough, ktorého sme mohli vidieť v dokumentoch ako Zelená či Modrá planéta, sa však v snímke Život na našej planéte už neusmieva.

V najnovšom dokumente nepredstavuje ďalšiu rastlinu či živočícha, ale vysvetľuje, ako sa svet dostal do ekologickej skazy. Ako sám povedal, všetky chybné kroky, ktoré robilo ľudstvo až do tohto dôsledku, sledoval na vlastné oči, a preto sa rozhodol o tom svedčiť. Začína v roku 1937 a chronologicky prechádza k dôležitým míľnikom 20. storočia. Spomína vesmírny let Apolla 8, rapídny úbytok rýb v moriach či vymieranie koralov. Jeho úprimné komentovanie a smutné zábery zničenej prírody vo vás naozaj vyvolávajú výčitky a snahu podieľať sa na náprave našej zdevastovanej planéty. 

Rotten

K ekologickej kríze patrí aj nadmerné nakupovanie potravín, z ktorých nejaká časť končí v koši. Dokumentárny seriál Rotten vám predstaví rôzne plodiny a ich pestovanie či výrobu a s nimi spojené problémy, ktoré niekedy vygradujú až do trestného činu. 

Uvidíte, že za veľký peňažný zisk sú predajcovia schopní klamať pri kvalite medu alebo dokonca unášať pestovateľov avokáda. Zároveň sa však môžete naučiť, ako sa zbierajú arašidy alebo kde sa pestuje najviac cesnaku. Zaručujeme, že po dopozeraní Rotten budete k jedlu pristupovať úplne inak a poriadne si rozmyslíte, či ho zjete alebo ho necháte pokaziť a vyhodíte.

Športové špeciality

The Last Dance

S dokumentárnym seriálom The Last Dance nazriete do života Michaela Jordana, jedného z najlepších basketbalistov na svete. Veľa sa dozviete o jeho začiatkoch a pôsobení v tíme Chicago Bulls, s ktorým vyhral 6 titulov v NBA. Okrem toho spoznáte aj ďalších úspešných hráčov z tímu, ako Scottie Pippen, Dennis Rodman alebo Phil Jackson. 

V epizódach sa dozviete, ako prebiehala spolupráca so značkou Nike a s legendárnymi teniskami pod jeho menom, v niektorých častiach zase spoznáte aj dvoch amerických prezidentov Billa Clintona a Baracka Obamu, ktorí sledovali cestu týchto basketbalových hviezd. 

Zároveň spoznáte aj samotný basketbalový tím Chicago Bulls, vďaka ktorému sa NBA stala v 90. rokoch svetoznámou. Dokumentárny seriál odporúčame aj nefanúšikom basketbalu. 

Formula 1: Drive to Survive

Nákazlivý môže byť aj ďalší športový dokument, ktorý priblíži všetky príbehy a zákulisie pretekárskych tímov z formuly 1. Príjemný dokumentárny seriál žne svetový úspech rovnako ako F1, tento rok sme sa dočkali v poradí už piatej série. 

V každej sérii je sfilmovaná pretekárska sezóna predošlého roka. Tešiť sa môžete na nefalšované emócie v kokpitoch najlepších pilotov, rozhovory s pretekármi či vážne spoločenské zlomy, ako pandémia alebo ruská invázia na Ukrajinu, ktoré zásadne ovplyvnili preteky. Strašidelné nehody aj rivalita medzi pretekármi sú prítomné v každej sérii, lebo v každej jazde ide o veľa.

Break Point

Od formuly 1 sa s dokumentom Break Point posuniete do zákulisia tenisu. Do športovej nálady vás dostanú príbehy wimbledonských šampiónov či postupy mladých nádejných talentov. Novinka od Netflixu sa venuje aj rôznym okolnostiam tenisu, napríklad boju Djokovićových fanúšikov za jeho návrat do súťaže Australian Open v období koronakrízy.

Rovnako môžete znovu prežiť spoluprácu Ons Jabeurovej so Serenou Williamsovou alebo dôležitý súboj medzi Djokovićom a Kyrgiosom, ktorý si prišla pozrieť aj kráľovská rodina. Zápasov a najmä emócií bude veľa, takže sa bude na čo pozerať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac