Len tak si pred telkou vyložiť nohy a na nič nemyslieť: Pri týchto 7 komédiách si príjemne vydýchnete

Superhrdinovia bez superschopností, mafiáni aj bláznivé lásky či bizarné stretnutia na filmovom plátne vás dokonale zabavia.

Pamätáte si, kedy naposledy ste sa schuti zasmiali? Veľa práce a každodenné starosti nás dokážu prevalcovať a na uvoľnenie často nie je čas. No práve vtedy môže dobre padnúť komédia, pri ktorej prestaneme na chvíľku myslieť na všetky povinnosti a vypneme hlavu.

Schuti sa zasmiať môžete s Voyo kedykoľvek a kdekoľvek. Ak máte O2 Paušál, môžete mať predplatné v jeho cene

Vybrať si skutočne dobrú komédiu, ktorá zabaví a nenudí, dá občas zabrať. Aby ste nemuseli tráviť čas jej hľadaním, pripravili sme výber kvalitných komédií, ktoré pointou prekvapia, hláškami rozosmejú a (vy)riešením divných situácií ohúria.

Daddy Cool
(2017)

Ak vám pri názve tejto francúzskej komédie napadlo, že má niečo spoločné s hitom od skupiny Boney M, neboli ste ďaleko od pravdy. Hlavná postava Adrien však ani zďaleka nepredstavuje dokonalého otca, skôr veľké dieťa,  preto stráca manželku a aj biznis. 

Aby získal ženu svojho života späť, rozhodne sa dokázať jej, že je zodpovedný, a začne nový projekt – založí si jasle. Detí na jeho záchranný plán je dostatok, rovnako aj Adrienových originálnych riešení prebaľovania či nespavosti drobcov. 

Zvedavé detské otázky a jeho vtipné odpovede vytvoria milé situácie, ktoré si zamiluje nielen Adrienova bývalá manželka Maude, ale aj diváci pred obrazovkou. No a v komédii Daddy Cool sa zabavíte aj na špeciálnom vystúpení na rovnomenný hit Boney M. Ale viac už prezrádzať nemôžeme.

Kick-ass
(2010)

Cool nie sú len rodičia či náhradní rodičia – vychovávatelia. Týmto titulom sa môže chváliť skoro každý superhrdina. Rozmýšľali ste niekedy, aké by bolo byť jedným z nich? Presne to sa pýta aj Dave, ktorý sa rozhodne superhrdinom naozaj stať, aj keď nemá žiadne schopnosti a oblek je skôr smiešny ako ikonický.

Mladý chlapec má však nekonečnú vytrvalosť a odvahu, ktorá ho nakoniec predsa len preslávi. Ako nový komiksový hrdina sa stretne s ďalšími ochrancami mesta, ktorí bojujú proti najväčšiemu mafiánskemu bossovi. Dave si vtedy uvedomí, že toto nie je len zábavka po škole, ale skutočne ide o život, a tak si okrem skvelého situačného humoru užijete aj akčné scény.

Mafiánovci
(2013)

Keď sa spojí dobrý scenár a réžia Luca Bessona s hereckou špičkou v podaní Roberta De Nira či Michelle Pfeiffer, o kvalitnú zábavu na celý večer máte postarané.

Americká rodina bývalého mafiánskeho bossa s dvoma dospievajúcimi deťmi sa kvôli spolupráci so zákonom musí skryť vo francúzskom Bretónsku. Každodenný hon na arašidové maslo a pohodlný život v utajení pred urazenými mafiánmi, ktorí so zákonom nespolupracujú, len otvára brilantný komediálny príbeh.

Pobavíte sa na ráznom a nekompromisnom spôsobe riešenia problémov každého člena rodiny. Štvorica sa však vie spojiť a spolupracovať, keď im hrozí nebezpečenstvo od zabijakov, ktorí ich prenasledujú. Takže sa pripravte aj na bitky a výbuchy, ale najmä na ostré humorné hlášky.

Manželská terapia
(2012)

Čo sa bude diať medzi manželmi, keď sa ich deti úplne osamostatnia a odsťahujú? Rodičia si konečne môžu užívať jeden druhého! No idealistická predstava sa od reálneho života môže trošku líšiť.

Kay a Arnold sú spolu 31 rokov, no iskra ich lásky vyhasla. Arnoldovi to neprekáža a myslí si, že spať v oddelených spálňach je v poriadku. Kay hľadá spôsoby, ako tento stereotypný život zmeniť. Dostane sa ku knihe od manželského poradcu doktora Felda. Zistí, že robí aj manželské poradne, preto ani sekundu neváha a zo svojich úspor zaplatí nemalú čiastku za záchranu svojho manželstva. Pod dohľadom doktora Felda sa starší pár snaží opäť zapáliť vášeň, ktorú kedysi k sebe cítili, z čoho vznikajú vtipné a milé situácie.

Probudím se včera
(2012)

V romantike pokračujeme aj v českej komédii Probudím se včera. Miesto manželskej terapie sa vyberieme do minulosti profesora češtiny Petra, ktorému sa v súčasnom živote ani vo vzťahoch nedarí. Nepomáhajú mu ani vlastní rodičia, ktorí stávkujú pri každej jeho novej známosti.

Rozhodne sa preto podstúpiť experiment a vráti sa späť v čase do roku 1989, keď chodil do tretieho ročníka strednej školy. Chce napraviť chyby a získať späť svoju celoživotnú lásku Elišku.

Ak chceme mať zdravé vzťahy s partnermi, kamarátmi aj rodinou, mali by sme najskôr začať s uzdravením vzťahu so samým sebou

Problémy naňho číhajú za každým rohom, no už s rozumom dospelého a drzosťou, ktorú odkukal od svojich študentov ako profesor, ide nekompromisne za svojím šťastím. Čerešničkou na torte sú jeho demokratické vyhlásenia v čase ešte existujúceho komunistického režimu.

Po čom ženy túžia
(2000)

Nick je úspešný muž, ktorý si myslí, že vie všetko o ženách. Ale je to naozaj tak? Veď jeho bývalá manželka sa práve druhýkrát vydáva, dcéra ho nevolá otec, ale Nick a pozíciu kreatívneho šéfa mu v práci vyfúkne úspešná žena Darcy.

Krátko po tom, ako si Nick skúsi vydepilovať nohy a navlečie sa do sťahujúcich siloniek, aby sa ženám viac priblížil, si položí otázku: „Po čom ženy skutočne túžia?“ Dozvie sa to hneď ráno, lebo počas noci ho zasiahol elektrický prúd a získava tak (ne)chcenú superschopnosť: ako jediný muž počuje myšlienky všetkých žien.

Vesničko má středisková
(1985)

Sekretárka: „Dáte si čaj nebo kávu?”
Riaditeľ: „Nebo něco ostřejšího?”
Otík: „Rohlík.”

Aký by to bol komediálny výber, ak by sme nespomenuli aj klenot československých komédií? Zavítame do dedinky Křečovice, kde sa stretnete s milým doktorom Skrúžnym, ktorý má neustále autonehody, so žiarlivým a väčšinu času popíjajúcim Turkom, jeho tichou ženou Janou a jej mladým milencom, zootechnikom Kašparom, no najmä s vodičom nákladiaku Pávkom a jeho závozníkom, mentálne zaostalým Otíkom, ktorí ukazujú, ako veľmi blízko má „nenávisť“ k skutočnému priateľstvu. 

Aj keď robí Otík jeden problém za druhým a Pávka sa ho chce zbaviť, stále sa o neho stará a pomáha mu. Príbehy všetkých postáv z malej dediny sa stali v československej kinematografii ikonickými.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Psychologička: Je dôležité, či sme v celom dni venovali niečo aj sebe

„Často sa stáva, že keď príde čas na oddych, nevieme si vybrať, čo máme robiť. Zrazu je toho veľa a my by sme chceli stihnúť všetko,“ hovorí psychologička Jana Bevilaqua.

Ako vyzerajú momenty oddychu, ktoré vás dobíjajú energiou? Doprajete si ich pravidelne alebo na ne čakáte niekoľko mesiacov? Aj keď je oddych pre naše psychické zdravie dôležitý, málokto mu venuje v zhone bežných dní dostatok pozornosti. Psychologička Jana Bevilaqua z projektu Duše naše rozprávala o potrebe oddychu, ale aj o tom, prečo je dôležité vnímať svoje potreby a prijať, že sa môžu meniť.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • prečo je oddych dôležitý pre našu psychiku,
  • aké signály tela si treba všímať,
  • ako si nájsť typ oddychu, ktorý nám vyhovuje,
  • prečo je dôležité vnímať svoje potreby,
  • ako si vniesť momenty odpočinku do bežných dní.

Psychologička: Keď dieťa vylezie na strom, neposilňuje len svalstvo, učí sa aj kriticky myslieť

Asi každému sa niekedy stalo, že sa po dovolenke, na ktorú sa dlho tešil, vrátil do práce unavený. Energia, ktorú si od voľna sľuboval, neprišla. Stretávate sa s tým? 

Je to veľmi časté. Ideálne je, ak ľudia oddychujú aspoň tri týždne, pretože prvý týždeň je človek zvyčajne ešte vždy v pracovnom naladení. Rozdiel je medzi letnou dovolenkou a sviatkami. Počas sviatkov máme pocit, že toho musíme stihnúť veľa, stretnúť sa s ľuďmi, všetko si rozplánovať, čo môže v konečnom dôsledku znamenať stres. Nie každý si stihne oddýchnuť napriek tomu, že mal dlhšiu dovolenku. Nie je to o tom, že zmena za nami zrazu príde, priestor na zmenu si potrebujeme vytvárať my sami.

Prečo je vlastne odpočinok dôležitý pre naše psychické zdravie?

Aby sme si vedeli utriediť myšlienky a neboli v hlave zahltení. Oddych reštartuje celé naše nastavenie a prináša čistejšiu hlavu. Je to o malých krokoch. Môžete začať tým, že si hlavu budete čistiť cestou z práce, a keď sa dostanete domov, budete sa venovať už len tomu rodinnému, nie pracovnému. Ak venujeme pozornosť svojmu psychickému zdraviu, venujeme pozornosť samému sebe. A následne to má vplyv na naše vzťahy celkovo.  

Čiže je dobre dávať si počas dňa vedomé úlohy? 

Nemusí to vyhovovať každému. Niekto privíta, že si deň štruktúruje, a povie si, že doteraz pracujem a teraz budem robiť toto. Niekto sa svojim myšlienkam venuje ráno alebo večer. Dôležité je to, či sme v celom dni venovali niečo aj sebe.

Ak venujeme pozornosť svojmu psychickému zdraviu, venujeme pozornosť samému sebe. A následne to má vplyv na naše vzťahy celkovo.

Niekto športuje alebo sa ide prejsť, niekto si oddýchne pri televízii. Majú ľudia problém zadefinovať si, pri ktorých aktivitách si naozaj oddýchnu a ktoré im energiu, naopak, uberajú? 

Často sa stáva, že keď príde čas na oddych, nevieme si vybrať, čo máme robiť. Zrazu je toho veľa a my by sme chceli stihnúť všetko. Nakoniec ľudia zistia, že nevedia, ako oddychovať. Vtedy sa vracajú k tomu, čo im pomáhalo kedysi, ale v danom životnom období to často pre nich nemusí byť to, čo potrebujú. Hľadajú starú formu oddychu, ktorá im už nepomáha, a postupne zistia, že teraz potrebujú niečo úplne iné. 

Čiže je to o akomsi utriedení potrieb.

Áno, a aj o dovolení robiť veci, ktoré potrebujeme. Často si myslíme, že oddych musí byť niečím naplneným, produktívnym, a pasívny oddych si nedoprajeme, hoci ho potrebujeme. Výber aktivity ľudí dokonca niekedy stresuje. Platí, že aj oddychovať sa treba naučiť. 

Kde začať, ak oddychovať neviem? 

Odporučila by som začať priebežne, v chode bežných dní. Zabezpečiť si pre seba niečo ako vsuvky, kde si môžeme pestovať návyk oddychu. Ľudia čakajú celé mesiace na letnú dovolenku, ale aplikovať oddych do bežných dní je pre nich náročnejšie, aj keď ho potrebujú. 

Ak ideme z extrému do extrému, môže sa stať, že z oddychu budeme unavení. Povieme si, že teraz mám konečne po pol roku dovolenku, musím oddychovať, ale zistím, že neviem, ako na to. Rozmýšľam ešte nad prácou, nad tým, čo som nestihla. Prepnúť sa do režimu, že hlava oddychuje, nie je v takomto prípade jednoduché.

Často si myslíme, že oddych musí byť niečím naplneným, produktívnym, a pasívny oddych si nedoprajeme, hoci ho potrebujeme.

Niekedy počas oddychu prichádzajú aj výčitky. Je to bežné?

Vyčitky, dokonca pocity viny. Alebo si ľudia počas oddychových dní plánujú veci, ktoré chcú dobehnúť. A v podstate sa opäť zamestnávajú, aby boli aktívni. Pre niekoho to môže byť dobrý spôsob, že si oddýchne pri tom, ako niečo robí. Ale iný môže mať pocit, že musí stále niečo robiť, aby nevypadol z režimu. 

Čítajte aj: Hýbme sa tak, aby nám telo dovolilo zabehnúť maratón aj v päťdesiatke, radí trénerka

Pre mnohých ľudí je výzvou prepnúť sa v hlave a vypnúť myšlienky. Ako na to? 

Aj to treba aplikovať postupne. Ja som napríklad zvyknutá, že keď ideme s kolegami na obed, bavíme sa o niečom inom, o bežných veciach, ale nie o práci. Je to úplne iný rozmer a už počas dňa na chvíľu vypnete. Sú to práve takéto drobnosti. Keď ich človek robí, už si tú psychohygienu v malých dávkach dopraje.

Ak pracujeme z domu, je to o to dôležitejšie. Je potrebné vyčleniť si počas dňa čas, počas ktorého sa idem prejsť alebo robím niečo pre seba.  Keď človek pracuje z domu, má tendenciu pracovať viac a hranice s oddychom sa stierajú.

Ľudia sa začali aj vplyvom pandémie viac venovať mentálnemu zdraviu. Návšteva psychológa už nie je tabu ako kedysi. Vnímate to aj vo svojej praxi?  

Mnohým sa zvýraznili úzkosti, strachy, obavy alebo vyplávalo na povrch niečo, čo sme roky neriešili. Prichádzajú aj témy, ktoré priniesla pandémia a ľudia ich predtým neriešili.

Keď človek pracuje z domu, má tendenciu pracovať viac a hranice s oddychom sa stierajú.

Projekt Duše naše, ktorý sa venuje online poradenstvu, sme spustili práve počas pandémie. Cítili sme, že je na to vhodný čas a priestor. Pri prvom lockdowne bol záujem o terapie silnejší, ale vnímame, že sa to vracia vo vlnách. Tým, že sú online terapie pre ľudí dostupnejšie, stiera to hranice a prekážky. Človek sa cíti v bezpečí, v istote svojho domáceho prostredia. Ľudia sú takejto forme terapií otvorenejší. Často v sebe musia nájsť odvahu vôbec si to dovoliť.

Mnohí si hovoria, že nemajú až taký veľký problém a pozornosť psychológa si nezaslúžia. Povedia si, že iní predsa riešia zložitejšie životné situácie. 

Áno, cesta k rozhodnutiu „chcem“ je u každého iná. Niekedy dlhšia, niekedy ju sprevádzajú rôzne procesy a otázky. Alebo ľudia stále v sebe majú stigmu, že ak oslovia odborníka, znamená to, že sú veľmi chorí. Pritom potom zistia, že terapia je vlastne o sebaspoznaní a posunutí sa v niektorých témach, v ktorých sa ľudia dostávajú do bludných kruhov.

Práve pohľad nezainteresovaného človeka im môže pomôcť vymaniť sa z tohto. Vždy je to najmä ich práca, my im len poskytujeme ten nadhľad a sprevádzame ich cestou.

Signály na spomalenie a potrebu oddychu nám často dáva aj naše telo. Čo by sme si mali všímať? 

Telo nám dáva signály v drobnostiach. Môže to byť nekvalitný spánok alebo nám nechutí jesť, priberáme či, naopak, chudneme. Alebo vnímame, že sa nám niečo začne vplyvom stresu a dlhodobého tlaku zhoršovať, vnímame to intenzívnejšie a silnejšie.

Je dobré navnímať si, keď prekračujeme vlastnú hranicu. Napríklad že som si dnes nedala prestávku na obed, jedla som za počítačom alebo idem neskoro spať, moje telo počas dňa nevládze, nie som sústredená. Sú to naozaj drobnosti, ktoré môžu byť hmatateľnejšie, keď im venujeme pozornosť. 

Existuje cesta, ako nájsť ten svoj oddych, ktorý ma dobíja?

Ľuďom radím, aby skúšali. Sú veci, ktoré nám pomáhali napríklad v minulosti, môžeme ich vyskúšať znova, ale mnohokrát práve to nefunguje. Napríklad sme športovali, ale zrazu to nie je ono. Zistíme, že teraz potrebujeme pasívnejší oddych, napríklad čítanie knihy. Alebo sme predtým potrebovali byť sami, teraz nám chýba ľudský kontakt. Dôležité je skúšať a objavovať, čo nám pomôže hlavu vypnúť a zároveň nám robí radosť. 

V online priestore vidíme, ako trávia voľný čas iní ľudia, a podvedome sa porovnávame. Ako na trávenie voľna vplývajú sociálne siete? 

Môže to vyvolávať tlak, že by som mala byť aj mimo práce taká úspešná, ako to majú iní. Porovnávame sa a máme pocit, že to naše „bežné“ nie je dostačujúce. Ale pre nás je práve to dostačujúce. Vždy sa treba vrátiť k tomu, ako sa ja pri danej aktivite cítim. Urobiť si rýchlu vnútornú analýzu.  Vďaka tomu rýchlo zistíte, či sa do danej aktivity či situácie nútite a berie vám energiu. Na druhý deň to možno budete mať úplne naopak, ale to je tiež úplne v poriadku.

Vždy sa treba vrátiť k tomu, ako sa ja pri danej aktivite cítim. Vďaka tomu rýchlo zistíte, či sa do danej aktivity či situácie nútite a berie vám energiu.

Dôležité je zrejme aj to prijatie, že sa mi to môže neustále meniť.

Áno, pretože inak si vytvárame na seba tlak, veď toto mi sedelo, toto bolo super a teraz všetci vedia, že to teraz nerobím, ale mala by som. Je úplne v poriadku meniť to.

Môžu nám ku kvalitnému oddychu  pomôcť rôzne meditačné či relaxačné techniky?

Môžu pomôcť, pretože podporujú náš kontakt samých so sebou. Je fajn vyskúšať to a zistiť, či nám to vyhovuje. Poznám však aj ľudí, ktorým to vyslovene nesadlo.

A čo napríklad rituály? 

Rituály sú veľmi fajn. Počas dňa je veľmi dôležité nezabúdať na seba a vnímať, čo máme radi. Ak si napríklad ráno či večer vytvoríte svoj rituál, v ktorom vám je dobre, začne vám chýbať, ak ho vynecháte. Môžu to byť jednoduché minútové rituály, na ktoré sa budete počas dňa tešiť. 

Jana Bevilaqua

Psychologička, ​​spoluzakladateľka a odborná garantka projektu Duše naše. Poradenstvo poskytuje v individuálnom alebo skupinovom vedení klientov. Využíva diagnostiku a arteterapiu. Absolvovala dlhodobý psychoterapeutický výcvik v integratívnej psychoterapii. Priebežne prispieva psychologickým vstupom v rozhovoroch pre občianske združenie Náručie. Pracuje ako psychológ – koordinátor dobrovoľníkov v Bratislave. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac