Aj za nadávkami môže byť celá veda. Vybrali sme 13 dokumentov z Netflixu, po ktorých sa budete na svet pozerať inak

Na hovoriace hlavy a nudné zdĺhavé odpovede zabudnite, dokumenty sú aj plnohodnotným filmovým zážitkom.

Čo sa skrýva na pozadí veľkých umeleckých diel? A čo sa deje s naším telom, keď nemáme dostatok spánku? Ako môžeme zmierniť klimatickú krízu? Udržiavať si všeobecný prehľad vo svete preplnenom rýchlymi a mnohokrát povrchnými informáciami je fuška. Ak sa chcete niečo nové naučiť a zároveň si oddýchnuť, pozrite si niektorý z nasledujúcich dokumentov na Netflixe. Faktor reality je pri nich veľmi silný, a preto vás môžu niektoré informácie aj šokovať.

Všetky excelentné dokumenty na Netflixe si môžete užívať aj v cene svojho O2 Paušálu

Kultúrne zážitky

History of Swear Words 

Koľko toho viete o nadávkach – že sú to neslušné slová? Múzeum nadávok síce neexistuje, ale ak by bolo, zrejme by malo slušnú popularitu, ktorou sa zatiaľ môže pýšiť dokumentárny seriál History of Swear Words

Viete, kde sa objavili a ako vznikli nadávky, ktoré používame pravidelne? Ide síce len o slovo, ktoré býva v médiách cenzurované, zároveň však dokáže podčiarknuť rôzne emócie, ktoré v ten moment cítite. 

Každá 20-minútová časť je venovaná inej nadávke a zrejme vás bude šokovať novými poznatkami, o ktorých ste možno ani netušili. Pri sledovaní sa aj schuti zasmejete na svojskom moderovaní herca Nicolasa Cagea, ktorý v štýlovom obleku pochoduje po krásnom salóniku, zatiaľ čo vyslovuje „tie škaredé slová“.

Abstract: The Art of Design

Sýte odtiene morskej modrej môžu byť aj inšpiráciou pre umelcov, o ktorých sa dozviete viac v dokumentárnom seriáli Abstract: The Art of Design. V každej epizóde sa stretnete so špičkovým odborníkom, ktorý vám priblíži svoju prácu a zámer, s ktorým vytvára svoje diela. 

Vkĺznete do sveta ilustrátora časopisu The New Yorker Christopha Niemanna, návrhára topánok Nike Tinkera Hatfielda alebo do života dizajnéra Jonathana Hoeflera, ktorý vytvoril písmo pre značku Apple či prezidentskú kampaň Baracka Obamu. 

Autentické zábery z práce a zo života nevšedných svetových umelcov vás môžu naučiť lepšie porozumieť nielen umeniu, ale aj svetu okolo nás.

Pozadie sociálnych sietí 

The American Meme

Populárni ľudia na internete sú vtipní, niekedy robia šialené veci alebo sa vyznajú v móde a kozmetike – jednoducho tvoria obsah, ktorý sledovateľov baví. Dokument The American Meme ponúka pohľad známych tvárí na ich internetovú slávu. 

Mediálne hviezdy, ako Paris Hilton, Brittany Furlan či Josh Ostrovsky, hovoria o svojich začiatkoch, škandáloch aj svojom pohľade na vlastnú popularitu a o tom, čo všetko podstúpili, aby si ju udržali. Internetová sláva totiž predstavuje aj veľké peniaze, s ktorými prichádza rivalita, boj o lepší obsah či obviňovanie, kto koho preslávil. Nič nie je také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Ani život veľkých hviezd. 

The Great Hack

„Načo potrebuje nejaká technologická firma na webovej stránke zbierať informácie o mojich záľubách alebo o tom, aký spôsob života preferujem?“

Možno aj pri dokumente The Great Hack vyslovíte nejakú nadávku, pretože odhaľuje temnú stránku spracovávania dát a informácií na internete. Dokumentárny film mapuje jeden z dátových škandálov Facebooku a spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá dáta (nezákonne) získavala a spracovávala, čím sa jej podarilo ovplyvniť prezidentské voľby v Amerike, keď kandidoval Donald Trump, a mala prsty aj v rozhodnutí o brexite. 

Pri pozeraní si uvedomíte, ako málo vieme o tom, kde končia naše údaje na internete a ako sa dajú zneužiť. Rovnako si zrejme budete dávať pozor aj pri potvrdzovaní žiadosti o prístup k údajom na webových stránkach. 

Zázraky ľudského tela

Headspace Guide to Sleep

Okrem kvalitných potravín potrebuje každé ľudské telo na svoje správne fungovanie aj plnohodnotný spánok. V súčasnej ubehanej dobe, keď chceme vždy všetko stihnúť, to môže byť niekedy náročné, preto Netflix pripravil dokumentárny seriál o spánku. 

Aj smiech môže našu myseľ liečiť. Pri týchto komédiách si príjemne oddýchnete

Zistíte, čo treba robiť, aby ste mali dobrý spánok, aké účinné sú tabletky na spanie alebo prečo snívame. Tvorcovia sa radili s odborníkmi a doktormi zameranými na spánok. Určite si pustite diel o tom, čo sa deje v našej hlave, keď pred spánkom používame telefón. Celý seriál je tvorený peknými animáciami a dopĺňa ho príjemný hlas, ktorý vám na konci každej epizódy pomôže meditovať, čo je jeden zo spôsobov, ako si zlepšiť spánok. Dajte si však pozor, aby ste nezadriemali ešte pred koncom epizódy.

Period. End of Sentence.

Unavená časť populácie má málo poznatkov o kvalitnom spánku, no ešte menej informácií majú ľudia z Indie o menštruácii. Krátky dokumentárny film Period. End of Sentence. autenticky zachytáva dievčatá, ktoré sa hanbia vôbec vysloviť slovo „menštruácia“, a v škole na otázku, čo to je, žiačka so zahanbením odpovie, že ide o dievčenský problém. Nehovoriac o tom, že mladí muži netušia, čo to slovo znamená.

V nemom úžase budete počas celých 25 minút pozerania, najmä keď odznie, že v krajine používa vložky menej ako 10 % menštruujúcich osôb. Svetielkom nádeje sú ženy, ktoré učia ostatné o menštruačnom cykle, ale ako samy priznali, musí sa veľa zmeniť, aby táto téma prestala byť v Indii tabu, lebo nevedomosť o nej je tam hlboko zakorenená.

Cestopisy aj prírodopisy trochu inak 

The Deepest Breath

O život ide často aj pri freedivingu, veľmi nebezpečnom, ale obdivuhodnom športe. Freediver je potápač, ktorý sa ponára do veľkých hĺbok bez kyslíkovej bomby, potápa sa teda len so zásobou kyslíka v pľúcach. 

V takmer dvojhodinovom dokumente The Deepest Breath spoznáte tento šport cez príbeh talianskej freediverky Alessie Zecchini, ktorá sa snaží prekonať svetový rekord ponoru, pričom jej pomáha jej „istič“ – bezpečnostný potápač a zároveň aj jej priateľ Stephen Keenan. Z výpovedí iných skúsených freediverov sa dozviete, prečo sa nádychové potápanie stalo napriek vysokému riziku zmyslom ich života.  

Dokument vás navyše zoberie pod hladinu za krásou podmorských scenérií cez stovky potopení svetových šampiónov, spolu s ktorými zadržíte dych aj pred obrazovkou.

Dark Tourist

Temný turista navštevuje nezvyčajné miesta, často spojené s tragédiou alebo so smrťou, a pri ich objavovaní podstupuje veľké riziko. 

David Farrier vás počas 8 častí dokumentárneho seriálu Dark Tourist vezme do rôznych bizarných turistických lokalít. Nazriete do tajomstiev japonského lesa samovrahov, navštívite voodoo festival v Afrike alebo zistíte, aké nástrahy musia pretrpieť migranti na ceste z Mexika do „slobodnej“ Ameriky. 

Počas návštevy jedného japonského mesta, kde je radiácia väčšia ako v Černobyli, sa budete báť nielen o Davidov život, ale aj o svoj, pretože jeho cesty vás úplne pohltia. Tak čo, kto z vás sa stane dark turistom tiež?

Ekológia ako súčasť života 

David Attenborough: A Life on Our Planet

Neustály boj prebieha nielen medzi influencermi, ale aj na našej planéte, konkrétne v jej ekosystéme. Kedysi rastlinné či živočíšne druhy bojovali navzájom medzi sebou o lepšiu potravu alebo o miesto na usídlenie. V súčasnosti príroda bojuje o svoje prežitie. 

Obľúbený moderátor a prírodovedec David Attenborough, ktorého sme mohli vidieť v dokumentoch ako Zelená či Modrá planéta, sa však v snímke Život na našej planéte už neusmieva.

V najnovšom dokumente nepredstavuje ďalšiu rastlinu či živočícha, ale vysvetľuje, ako sa svet dostal do ekologickej skazy. Ako sám povedal, všetky chybné kroky, ktoré robilo ľudstvo až do tohto dôsledku, sledoval na vlastné oči, a preto sa rozhodol o tom svedčiť. Začína v roku 1937 a chronologicky prechádza k dôležitým míľnikom 20. storočia. Spomína vesmírny let Apolla 8, rapídny úbytok rýb v moriach či vymieranie koralov. Jeho úprimné komentovanie a smutné zábery zničenej prírody vo vás naozaj vyvolávajú výčitky a snahu podieľať sa na náprave našej zdevastovanej planéty. 

Rotten

K ekologickej kríze patrí aj nadmerné nakupovanie potravín, z ktorých nejaká časť končí v koši. Dokumentárny seriál Rotten vám predstaví rôzne plodiny a ich pestovanie či výrobu a s nimi spojené problémy, ktoré niekedy vygradujú až do trestného činu. 

Uvidíte, že za veľký peňažný zisk sú predajcovia schopní klamať pri kvalite medu alebo dokonca unášať pestovateľov avokáda. Zároveň sa však môžete naučiť, ako sa zbierajú arašidy alebo kde sa pestuje najviac cesnaku. Zaručujeme, že po dopozeraní Rotten budete k jedlu pristupovať úplne inak a poriadne si rozmyslíte, či ho zjete alebo ho necháte pokaziť a vyhodíte.

Športové špeciality

The Last Dance

S dokumentárnym seriálom The Last Dance nazriete do života Michaela Jordana, jedného z najlepších basketbalistov na svete. Veľa sa dozviete o jeho začiatkoch a pôsobení v tíme Chicago Bulls, s ktorým vyhral 6 titulov v NBA. Okrem toho spoznáte aj ďalších úspešných hráčov z tímu, ako Scottie Pippen, Dennis Rodman alebo Phil Jackson. 

V epizódach sa dozviete, ako prebiehala spolupráca so značkou Nike a s legendárnymi teniskami pod jeho menom, v niektorých častiach zase spoznáte aj dvoch amerických prezidentov Billa Clintona a Baracka Obamu, ktorí sledovali cestu týchto basketbalových hviezd. 

Zároveň spoznáte aj samotný basketbalový tím Chicago Bulls, vďaka ktorému sa NBA stala v 90. rokoch svetoznámou. Dokumentárny seriál odporúčame aj nefanúšikom basketbalu. 

Formula 1: Drive to Survive

Nákazlivý môže byť aj ďalší športový dokument, ktorý priblíži všetky príbehy a zákulisie pretekárskych tímov z formuly 1. Príjemný dokumentárny seriál žne svetový úspech rovnako ako F1, tento rok sme sa dočkali v poradí už piatej série. 

V každej sérii je sfilmovaná pretekárska sezóna predošlého roka. Tešiť sa môžete na nefalšované emócie v kokpitoch najlepších pilotov, rozhovory s pretekármi či vážne spoločenské zlomy, ako pandémia alebo ruská invázia na Ukrajinu, ktoré zásadne ovplyvnili preteky. Strašidelné nehody aj rivalita medzi pretekármi sú prítomné v každej sérii, lebo v každej jazde ide o veľa.

Break Point

Od formuly 1 sa s dokumentom Break Point posuniete do zákulisia tenisu. Do športovej nálady vás dostanú príbehy wimbledonských šampiónov či postupy mladých nádejných talentov. Novinka od Netflixu sa venuje aj rôznym okolnostiam tenisu, napríklad boju Djokovićových fanúšikov za jeho návrat do súťaže Australian Open v období koronakrízy.

Rovnako môžete znovu prežiť spoluprácu Ons Jabeurovej so Serenou Williamsovou alebo dôležitý súboj medzi Djokovićom a Kyrgiosom, ktorý si prišla pozrieť aj kráľovská rodina. Zápasov a najmä emócií bude veľa, takže sa bude na čo pozerať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ach, tá dnešná mládež. Týchto 10 filmov a seriálov vám ukáže mladú generáciu v inom svetle

Spoznajte kompletný svet súčasných dvadsiatnikov vďaka Netflixu.

Generácia Z označuje skupinu mladých ľudí, ktorí sa narodili od polovice 90. rokov do roku 2010. Môžu byť často nepochopení a vnímaní ako závislí od sociálnych sietí či nebodaj málo pracovití. Opak je však pravdou, čo vám potvrdí aj náš výber seriálov a filmov. Poukazujú na to, že táto generácia čelí mnohým neľahkým výzvam a zároveň je zdrojom neobmedzenej kreativity, sviežej perspektívy a podnecuje diskusie o dôležitých témach – jednoducho sa nebojí meniť svet k lepšiemu. 

Spoznávať nové svety je vďaka O2 Paušálu jednoduché. Chcem vedieť, ako môžem mať predplatné Netflixu v cene svojho paušálu

Politik (The Politician)

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste kandidovali za prezidenta alebo prezidentku? Cieľavedomý Payton (Ben Platt) v tom má jasno už od svojich siedmich rokov – životopisy amerických prezidentov pozná naspamäť, aby sa podľa ich vzoru mohol stať hlavou Spojených štátov amerických. Predtým ho však čaká tá najťažšia skúška: politika strednej školy.

Deň čo deň rieši, ako porazí svojich protikandidátov a presvedčí svojich rovesníkov, aby mu vo voľbách dali hlas. Netradičná komédia z pera legendárneho amerického scenáristu Ryana Murphyho, ktorý stojí za úspešnými seriálmi, ako je Glee alebo American Horror Story, je plná satirického humoru a ukazuje, čo všetko je mladá generácia schopná obetovať pre svoje ambície.

The End of the F***ing World

Občas sa stane, že nás každodenná realita tak štve, že by sme najradšej všetko nechali za sebou a jednoducho zdrhli. Alyssa (Jessica Barden) a James (Alex Lawther) už majú plné zuby nezmyselného života a príšerne nudnej školy. Chýba im spontánne dobrodružstvo, preto sa zo dňa na deň rozhodnú odísť preč, nevedno kam, pričom sa takmer vôbec nepoznajú.

Bizarná dvojica 17-ročných a zvláštne sympatických čudákov nás vezme na vzrušujúcu jazdu, kde neplatia žiadne pravidlá. Čierna komédia, od ktorej neodtrhnete oči, nás učí, že trochu zariskovať sa oplatí, ale za chyby sa musí platiť… Ideálny seriál na rýchly víkendový binge-watching, pri ktorom ani náhodou nebudete mať pocit viny, že ste voľné dni presedeli doma.

Elita (Elite)

Chceli by ste sa naučiť španielsky a hľadáte napínavý seriál, ktorý vám s tým pomôže? Vyskúšajte dramatický triler Elite, v ktorom si užijete napäté a zamotané vzťahy v prostredí elitnej školy. Všetko sa zmení, keď na luxusnú súkromnú školu nastúpia traja študenti zo skromnejších pomerov a narazia na svojich nechutne bohatých vrstovníkov. Luxusné večierky, drahé šaty a šampanské však niekedy nestačia. 

Seriál s presahom do problematiky sociálnych vrstiev, queer vzťahov i náboženských menšín vám jednoducho nedá spať. Okrem zamotaných vzťahov sa rieši ešte jedna zásadná vec – vražda. Zistíme, kto ju má na svedomí?

Never Have I Ever

„Nikdy som“ u seba nemala legendárnu párty, nezradila kamarátku alebo nespala s najpopulárnejším chlapcom na škole. Devi (Maitreyi Ramakrishnan) je mladá Američanka s indickými koreňmi, ktorá sa snaží vyrovnať s každodennými nástrahami strednej školy. Zo všetkého najviac si praje priateľa, aby stúpla jej hodnota v očiach spolužiakov. Odvaha a energia jej rozhodne nechýba, po sérii vtipne nevydarených príhod však Devi spoznáva najmä samu seba.

Svieži seriál oplýva bezstarostným humorom, ktorý je typický pre tínedžerské roky, zároveň nám však pripomína, že pre naše chyby sa svet neskončí. Citlivo sa dotýka aj témy kultúrnych rozdielov, objavovania vlastnej identity a sebarozvoja. Okrem toho sa na tvorbe námetu podieľala aj herečka a scenáristka Mindy Kaling, známa predovšetkým zo seriálu The Office.

Heartstopper

Spomeniete si na moment, keď ste mali po prvý raz motýliky v bruchu? Miniséria Heartstopper rozpráva dojemný príbeh o srdcervúcej láske dvoch tínedžerov. Charlie a Nick sú na prvý pohľad absolútne odlišní – zatiaľ čo láskavý Charlie rád číta a hrá na bicích, populárny Nick je kapitánom školského rugbyového tímu. Napriek tomu si k sebe nájdu cestu a zistia, že ich spoločne strávený čas skutočne hreje na duši.

Seriál je adaptáciou úspešného komiksu britskej spisovateľky a ilustrátorky Alice Oseman, ktorá sa vo svojej tvorbe dotýka témy LGBTIQ+ komunity a prijatia ich identity nielen v spoločnosti, ale aj vo vlastnom vnútri. Dajte sa aj vy rozcítiť úprimne čistou láskou dvoch mladých ľudí.

Grand Army

O niečo provokatívnejší seriál je Grand Army, ktorý sleduje životy piatich stredoškolákov v prostredí chaotického Brooklynu. Každý z nich sníva o úspechu a lepšej budúcnosti, ale medzičasom musia čeliť závažným problémom, ako sú sociálne otázky, rodová nerovnosť či rasová diskriminácia. Zvládnu to?

Najväčšia sila seriálu spočíva najmä v tom, že dokázal autenticky vykresliť prežívanie mladých ľudí, ktorí počas dospievania čelia rozmanitým skúsenostiam a intenzívnym emóciám. Podarilo sa mu to najmä vďaka uveriteľnému scenáru a výnimočným hereckým výkonom.

13 dôvodov prečo (13 Reasons Why)

Upozornenie – v texte sa spomína samovražda, sexuálne násilie a psychické problémy.

Kontroverzný seriál 13 Reasons Why otvára dvere do nesmierne dôležitej diskusie o duševnom zdraví a šikanovaní na stredných školách. Ústrednou postavou príbehu je Hannah Baker, ktorá sa z rôznych dôvodov rozhodla ukončiť svoj život. O tom, prečo spáchala samovraždu, rozpráva na 13 kazetách, ktoré venovala rozličným ľuďom, čím výrazne ovplyvní ich životy. Najmä tých, ktorí jej najväčšmi ublížili.

Hlavným posolstvom seriálu je zamyslenie sa nad dôsledkami našich činov a slov, ktoré môžu mať v najhoršom prípade i tragické následky. Je dôležité, aby sme boli empatickí, ohľaduplní voči druhým a v žiadnom prípade nezľahčovali psychické problémy.

Mladá modrá krv (Young Royals

Švédsky dramatický seriál o princovi Wilhelmovi ponúka silne návykový príbeh plný lásky, zamotaných intríg a spoznávania vlastnej identity. Mladý princ sa musí vyrovnať s pravidlami a očakávaniami kráľovskej rodiny, zatiaľ čo sám túži po skutočnej slobode a autenticite. Po neočakávanom škandále sa však ocitne vo svete obyčajných mladých ľudí, kde stretáva nových priateľov a zisťuje, ako vyzerá normálny život mimo kráľovského paláca.

Po prvý raz nachádza kúsok slobody a spoznáva samého seba, bez masky a prísnych predpisov. Napriek tomu sa nevyhne tlaku okolia a zisťuje, že o svoje šťastie bude musieť zabojovať.

Tall Girl 

Tá je príliš vysoká, on zas nízky a hentá má atypickú postavu… Predsudky zbytočne ubližujú, no všetci vieme, že na strednej škole ich je plno. Tall Girl je príbehom dospievajúcej Jodi, nadpriemerne vysokej stredoškoláčky, ktorá vyrástla v tieni svojej staršej sestry – víťazky množstva súťaží krásy.Aj keď je Jodi talentovaná a nesmierne múdra, väčšine rovesníkov je na smiech. Snaží sa ich ignorovať a želá si iba jediné – zamilovať sa do chlapca, ktorý bude aspoň o trošku vyšší ako ona.

Mladé dievčatá z generácie Z trápia rovnaké problémy ako ich babky

Dojemná komédia nám pripomína, aby sme sa mali radi práve takí, akí sme, a to bez ohľadu na svoje „nedostatky“. Nezabúdajme, že nikto a nič nie je dôležitejšie ako naša vlastná hodnota. 

Boo, Bitch

Čo znamená prežiť nezabudnuteľný život na strednej? Byť vzorom pre iných, randiť s najväčším fešákom zo školy či mať tisícky followerov na sociálnych sieťach? Energický seriál Boo, Bitch poukazuje na tenkú hranicu toho, keď nám povrchná sláva môže až prirýchlo stúpnuť do hlavy. Najlepšie kamarátky Erika a Gia boli počas troch rokov na škole úplne neviditeľné, no v maturitnom ročníku sa to rozhodli zmeniť. Ale čo to spraví s dôverným kamarátstvom, keď sa jedna z nich stane populárnou a druhá nie?

Energický seriál s Lanou Condor v hlavnej úlohe kriticky upozorňuje na to, že byť obľúbeným na strednej znamená mať veľkú moc. Čo však príde, keď sa stredná škola skončí? Budú mať čo ponúknuť, keď v živote začnú úplne odznova?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac