5 funkcií Microsoft 365, ktoré ste mali poznať už dávno
Menej známe vychytávky balíka kancelárskych programov Microsoft 365 vám ušetria čas, námahu aj peniaze a budete ľutovať, že ste ich nepoužívali už skôr
Zdieľať
11. 12. 2020;Autor: Juraj Recký, Ilustrácia: Helga Pavelková
Vďaka novým funkciám už nemusíte staromódne ukladať do priečinkov 30 verzií jedného súboru a potom ich prácne dohľadávať. Pracujte plynulo na viacerých zariadeniach a dokumenty upravujte spoločne s kolegami. To, čo je pre vás cenné, schováte do trezoru a popritom budete mať prehľad o úlohách, ktoré vás čakajú.
Vďaka balíku Microsoft 365 Personal budete mať svoju kanceláriu neustále poruke. Nájdete v ňom kopu známych apiek — Word na texty, Excel na tabuľky, PowerPoint na prezentácie, OneNote na poznámky, Outlook na e-maily a manažovanie času, Skype na komunikáciu a Microsoft Editor, ktorý vám vďaka umelej inteligencii pomôže vytvárať profesionálnejšie dokumenty.
Balík využíva cloudové úložisko OneDrive, na ktorom dostanete štedrý 1 TB priestoru. Všetky programy môžete využívať až piatich zariadeniach súčasne. Balík nie len pre používateľov Windowsu, funguje aj na Macoch (a ostatných zariadeniach od Apple) a, samozrejme, na všetkých smartfónoch, vyzbrojených Androidom. Dnes ho môžete mať v cene O2 SMART Paušálu.
Pozrime sa na vychytávky balíka Microsoft 365 Personal, ktoré vám uľahčia život.
Dokumenty majte vždy poruke
Naučte sa ukladať si dokumenty na cloudový OneDrive, ktorý je súčasťou balíka – ušetrí vám to množstvo času, ak pri práci striedate rôzne zariadenia, alebo ak často posielate súbory kolegom.
Vďaka tomu, že sa vaše dáta budú ukladať na cloud, môžete rozpísať text vo Worde na tablete v kaviarni, po príchode do kancelárie otvoriť notebook a prirodzene pokračovať v práci bez toho, aby ste dokument museli prenášať zo zariadenia na zriadenie.
OneDrive vám tiež pomôže pri zdieľaní alebo posielaní súborov. Už nemusíte staromódne ukladať dokumenty do priečinkov a potom ich celé minúty hľadať, keď ich chcete poslať ako prílohu e-mailu. OneDrive vám ukáže posledné dokumenty, na ktorých ste pracovali, a umožní vám dať si navrch tie, ktoré potrebujete najčastejšie.
Svoju prácu pošlite okamžite, keď ju dokončíte
Keď dokončíte dokument a chcete ho poslať e-mailom, nemusíte Word, Excel ani PowerPoint opúšťať a hľadať dokument v priečinkoch, len aby ste ho pridali ako prílohu do novej správy.
Priamo v aplikácii, v ktorej ste dokument vytvorili, môžete k nemu pripojiť e-mailové kontakty na kolegov. Dokument budú môcť upravovať vo vašom OneDrive úložisku. Všetky zmeny sa budú diať na jednom mieste, takže na konci nebudete musieť žonglovať s viacerými verziami dokumentov s úpravami od rôznych ľudí.
Odkaz môžete poslať aj cez Messenger, WhatsApp alebo Outlook. Príjemcom sa dokument hneď otvorí v prehliadači, kde ho môžu upravovať.
Jednoducho si zálohujte fotky aj hudbu
Balík Microsoft 365 Personal ponúka 1 TB úložného priestoru. Ak by ste ho chceli zaplniť iba textovými dokumentmi či excelovskými tabuľkami, trvalo by vám to desaťročia. OneDrive je taký veľký, že sa priam ponúka, aby ste ho využili ako cloudovú zálohu pre svoje dáta.
OneDrive sa oplatí stiahnuť do smartfónu, umožňuje totiž automatickú zálohu fotiek, videí aj hudby a prístup k nim z iných zariadení. Na OneDrive sa vám vojde viac ako 166-tisíc fotografií, ktoré dnes spravíte na priemerne drahý smartfón, približne 50 hodín 4K videa alebo 250-tisíc mp3 nahrávok. Svoje súbory tak môžete mať zazálohované na jednom mieste a nebudete na to potrebovať externé disky.
Zamknite súbory do trezoru odtlačkom prsta
Ak chcete mať svoje súbory v bezpečí, využite Osobný trezor. Je to priečinok, do ktorého si môžete odložiť tie najcitlivejšie dokumenty alebo fotografie. Priečinok sa dá otvoriť iba odtlačkom prsta, nasnímaním tváre, PIN kódom alebo kódom, ktorý dostanete cez e-mail či SMS. Microsoft garantuje vysokú ochranu všetkých nahratých súborov. Na prevádzku cloudových služieb totiž využíva vlastné servery.
Outlook vám zorganizuje život
Súčasťou balíka Microsoft 365 je aj Outlook. Mnohí z nás ho poznajú ako program na prácu s e-mailami. Okrem toho je to aj veľmi šikovný pomocník pri organizovaní práce. Ak sa naučíte využívať ho naplno, pomôže vám udržať si prehľad o úlohách, ktoré vás čakajú, a predísť tomu, aby ste na niečo dôležité zabudli.
Z prijatého e-mailu rýchlo vytvoríte plánovanú činnosť, schôdzu alebo úlohu. Všetky tieto funkcie sú vlastne miniaplikácie v Outlooku, ktoré vám ušetria čas pri plánovaní práce. Pripomienky sa vám budú ukladať do kalendára a rovno ich môžete poslať aj ďalším kolegom. Vďaka tomu budú mať všetci prehľad o tom, čo ich čaká a čo je práve prioritou.
Ak potrebujete mať neustály prehľad o tom, čo sa vo vašej firme deje, zdieľať svoju prácu s kolegami a pripájať sa k dokumentom z viacerých zariadení, balík Microsoft 365 Personal vám to umožní. Teraz ho O2 ponúka podnikateľom v cene SMART Paušálu. Ponuka platí pre prvých 1 500 aktivácií. Využite ponuku.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Dajte svojmu biznisu pod stromček balík Microsoft 365 Personal. Dôležité dokumenty budete mať stále poruke
Kancelársky balík s Wordom, Excelom či Outlookom využíva cloud, ale prístup k dátam nestratíte ani s vypnutým internetom.
Zdieľať
20. 11. 2020;Autor: Juraj Recký, Ilustrácie: Helga Pavelková, Foto: Pexels
S balíkom Microsoft 365 Personal môžete začať prácu na počítači, plynule pokračovať z mobilu a zapojiť aj spolupracovníkov. Po celý čas budete mať dáta prvotriedne zabezpečené. Balík teraz môžete mať v cene SMART Paušálu.
S Microsoft 365 Personal si zariadite komplexnú mobilnú kanceláriu pre jednotlivca. V jednom balíku nájdete programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Outlook, cloudové úložisko OneDrive a komunikačný nástroj Skype.
Všetky dôležité pracovné nástroje môžete mať vždy poruke a navzájom prepojené, takže budete môcť pracovať na svojich zariadeniach bez obmedzení.
Balík nástrojov Office od Microsoftu je dlhodobo najznámejším a najpoužívanejším softvérom pri všetkých druhoch podnikania. O2 to vie a v cene SMART Paušálu ponúka podnikateľom predplatné balíka Microsoft 365 Personal. Ponuka platí pre prvých 1 500 aktivácií, prečítajte si o nej viac na webe O2.
Dostanete všetky výhody cloudu, ale pracovať môžete aj bez prístupu na internet
Máloktorý podnikateľ si môže dovoliť IT riešenie na mieru. Pri tvorení a udržiavaní biznisového plánu, daňovej evidencie, tabuliek dochádzky, ponukových listov či pri plánovaní stretnutí sa väčšina spolieha na jedno z balíkových kancelárskych riešení.
Balíkov, ktoré vám pomôžu pri riadení firmy, je viacero. Google ponúka svoj Workspace, ktorý funguje na cloude. Je intuitívny a responzívny, no ak stratíte pripojenie na internet, nedostanete sa k svojim dokumentom. Ďalším riešením je balík LibreOffice, zbierka open source programov, ktoré sú síce zadarmo, ale sú trochu ťažkopádne.
Najobľúbenejším balíkom stále zostáva Microsoft Office. Verzia Microsoft 365 je cloudová, ale dokážete s ňou pracovať, aj ak máte práve slabé pripojenie na internet. S dokumentmi totiž nepracujete v okne webového prehliadača, ale programy si nainštalujete priamo do svojho zariadenia. Po opätovnom pripojení sa vám všetky dáta zosynchronizujú.
Microsoft 365 Personal ponúka intuitívne ovládanie, plnú podporu a zvýšenú bezpečnosť. Za to si Microsoft účtuje pravidelný poplatok. Existuje aj možnosť, ako sa k balíku dostať zadarmo: O2 ho ponúka k svojmu SMART Paušálu.
Majte poruke všetky rozpracované projekty a spolupracujte na nich s kolegami
Balík Microsoft 365 Personal je určený pre jednu osobu a je možné ho využívať až na 5 zariadeniach súčasne. Podmienkou je len operačný systém Windows, Android, MacOS alebo iOS. Pracovať teda môžete na počítači, notebooku, tablete, ale aj na smartfóne.
Keďže každá súčasť balíka plnohodnotne pracuje s cloudovým úložiskom OneDrive, na dokumentoch môžu pracovať viacerí ľudia naraz a pohodlne ich zdieľať. Systém ich neustále ukladá a zálohuje. Môžete tak plynulo prechádzať z jedného zariadenia na druhé a pokračovať v práci tam, kde ste v nej skončili. Ak sa vám pokazí notebook, stačí, aby ste sa na novom prihlásili do svojho Microsoft konta, a môžete pokračovať v práci.
K programom dostanete aj štedré 1 TB miesto na cloude
Všetky nástroje z balíka Microsoft 365 Personal sú prirodzene napojené na cloudovú službu OneDrive, ktorá ponúka až 1 TB úložného priestoru. Ak vytvárate obyčajné textové dokumenty a relatívne jednoduché excelovské tabuľky, úložný priestor zrejme nenaplníte do dôchodku, aj keď podnikáte už ako dvadsiatnik.
Dôležitá je možnosť automatického ukladania rozpracovaných úloh priamo do OneDrive a okamžitá synchronizácia všetkých prihlásených zariadení. Ak v teréne zistíte, že potrebujete upraviť textový dokument alebo tabuľku, nie je problém, stačí vytiahnuť smartfón a realizovať jednoduché úpravy.
OneDrive si môžete do notebooku nastaviť aj ako samostatný úložný priečinok. Túto možnosť oceníte v momente, keď budete chcieť poslať hotový dokument ako prílohu e-mailu. Vyberiete možnosť priložiť a v okne si vyberiete v priečinku rovnako, akoby ste vyberali dokument priamo z počítača.
Word využijete na všetky textové dokumenty od objednávky až po ďakovný list
Súčasťou balíka Microsoft 365 Personal je textový editor Word. Od grafického dizajnéra cez manažéra až po stolára – nech robíte čokoľvek, textový editor je základom pri vašom podnikaní. Vo Worde aj vďaka predpripraveným šablónam napíšete rýchlo a efektne objednávky, zmluvy alebo ďakovné listy.
Ak je pre vás dôležitá tímová práca, vďaka napojeniu na cloud môžete dokumenty vytvárať a editovať v skupine.
Word pozná všetky známe textové formáty, vďaka čomu ich otvorí a umožní upravovať ich. Rozhodne sa tak nebudete zdržovať tým, že by ste museli niekoho prosiť o opätovné preposlanie dokumentu v inom formáte.
Vo Worde môžete vytvoriť doslova všetko – jednoduché texty aj zložito členené dokumenty s navigáciou. Wordové dokumenty navyše môžete prepojiť s tými excelovskými, takže tabuľky budú živé a môžete ich z jedného miesta upravovať všade, kde sú uložené.
Excel vám ušetrí námahu s kalkuláciami a plánovaním
Pod pojmom tabuľka si dnes predstavíme všetko od jednoduchého zoznamu až po veľmi sofistikovaný dokument, do ktorého stačí zapísať zopár základných údajov a vytvorí sa nový samostatný dokument. Tabuľkový procesor Excel toto všetko zvládne ľavou zadnou.
V Exceli si môžete viesť tabuľku mesačných výdajov, ktorá bude navyše automaticky počítať, na čo ste koľko minuli. Dokážete vytvoriť aj automatizovanú tabuľku na dochádzku alebo mať sofistikovaný prehľad skladu.
Často používané tabuľky so vzorcami nemusíte vytvárať a formátovať sami, stačí si vybrať z knižnice predpripravených dokumentov.
Powerpoint vám pomôže sa prvotriedne sa prezentovať
Súčasťou balíka Microsoft 365 Personal je aj Powerpoint. Využijete ho na tvorenie prezentácií pre klientov aj na vytvorenie slide decku na vašu prednášku. Nové dizajnové nástroje vám pomôžu tvoriť pôsobivé prezentácie. Vďaka priebežnému vyhodnocovaniu a pohotovým odporúčaniam zachováte v dokumentoch hierarchiu a zmysel.
Dnes už nie je problém dostať do prezentácií 3D objekty, videá či animácie. Na tvorbe prezentácie môžete spolupracovať s viacerými ľuďmi a vždy, keď otvoríte dokument, uvidíte zmeny, ktoré medzičasom urobili vaši kolegovia.
Ak sa chystáte prezentovať v angličtine, môžete využiť nástroj Presenter Coach. Umelá inteligencia bude sledovať vašu prednášku a poradí vám v súvislosti s plynulosťou či tempom reči.
Plánujte si čas a vytvorte z e-mailov udalosti, stretnutia či úlohy
Outlook nie len len bežným e-mailovým klientom. Narástol na súbor väčších a menších aplikácií, ktoré vám pomáhajú zvládnuť úlohy, ale najmä zvládnuť ich v správnom termíne.
Samozrejmosťou sú základné funkcie na správu mailu, ale aj možnosť dať si preposlať mail o niekoľko dní, keď bude aktuálny, triediť a zoradiť správy, pridať im dôležitosť a mnohé iné užitočné funkcie.
Priamo v Outlooku môžete zo správ vytvárať udalosti, stretnutia či úlohy, ktorým nastavíte dátum, čas a lokalitu. Organizácia kalendára tak bude výrazne jednoduchšia a prehladnejšia. Pri vytváraní úloh môžete priraďovať dôležitosť, úlohy zdieľať alebo ich efektívne filtrovať.
Skypovať môžete so skupinou ľudí a nahrať si záznam
Súčasťou balíka Microsoft 365 Personal je aj jeden z najznámejších komunikačných nástrojov – Skype. Oceníte ho vďaka možnosti videohovorov. Na Skype môžete absolvovať hovory aj vo veľkých skupinách. So súhlasom druhej strany si môžete nahrávať celý videohovor alebo iba audiostopu. V čase, keď musíme dodržiavať osobný odstup, sa videohovory stali pre mnohých podnikateľov bežným pracovným nástrojom.
Dáta budete mať v bezpečí a poradí vám umelá inteligencia
Microsoft vo výbave balíka 365 Personal ide za hranicu ponuky skupiny pracovných nástrojov a dbá aj o vašu bezpečnosť. Outlook a OneDrive sú vybavené extra šifrovaním, aby boli vaše dáta v čo najväčšom bezpečí. Ak sa budete správať zodpovedne, môžete sa na túto ochranu spoľahnúť.
V rámci bezpečnosti máte k dispozícii aj automatickú zálohu, ktorá dokáže pracovať s fotkami a ďalšími dátami. Môžete si nastaviť aj tzv. Osobný trezor, ktorý využíva dvojfázové overenie totožnosti.
Všetky pracovné nástroje sú podporené umelou inteligenciou, ktorá vám pomôže vytvoriť profesionálne dokumenty. V PowerPointe sú k dispozícii Presenter Coach, Resume Assistant, Návrhár a istotne oceníte aj návrhy vytvorené presne pre vás. Umelá inteligencia vie pomôcť aj s tvorbou textu vo Worde.
Kreatívne na všetkých vašich zariadeniach
Pre kreatívnych používateľov sú v rámci balíka Microsoft 365 Personal k dispozícii prémiové šablóny, fotografie, ikony či bohatá knižnica písiem. Microsoft editor sa zasa zameriava na gramatiku a štýl písania. Samozrejme, naprieč všetkými zahrnutými pracovnými nástrojmi.
Ak potrebujete mať neustály prehľad o tom, čo sa vo vašej firme deje, zdieľať svoju prácu s kolegami a pripájať sa k dokumentom z viacerých zariadení, balík Microsoft 365 Personal vám to umožní. Teraz ho O2 ponúka podnikateľom v cene SMART Paušálu. Ponuka platí pre prvých 1 500 aktivácií. Využite ponuku.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie
Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.
Zdieľať
3. 5. 2021;Autor: Marek Hudec, Foto: Magdaléna Tomalová
Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej ceny a Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.
V rozhovore sa ďalej dočítate:
s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?
Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.
Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.
Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje?
Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.
Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.
Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články?
Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.
Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.
Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.
Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.
Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.
Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?
Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.
Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity.
O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.
Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.
Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?
Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.
Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.
Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.
Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?
Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.
Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich.
Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.
V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.
Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?
V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.
Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.
Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ?
Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.
Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.
Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov?
V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.
Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.
Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.
Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.
Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?
Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.
Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.
Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami?
Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.
Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.
Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.
Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.
Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.
Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.
Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?
V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.
Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.
Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.