5 tipov, ako to pri daňových výdavkoch nepokaziť

Pár dobrých rád, ktoré vám to s výdavkami pri príprave daňového priznania uľahčia.

Poraďte sa s odborníkom, majte poriadok v dokladoch a začnite si výdavky plánovať. Pozrite si prehľad jednoduchých tipov, ktoré vám pri uplatňovaní daňových výdavkov reálne pomôžu a môžete s nimi začať už dnes.

O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo fér podnikaní. Sú pre vás pripravené  videá, praktické rady a manuály, podcasty aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

Daňové výdavky sú z hľadiska legislatívy komplexná a pomerne komplikovaná téma, ktorej podrobne rozumejú iba skutoční odborníci. Pre podnikateľov to znamená viac starostí a administratívy, ktorá má len veľmi málo fanúšikov. Ako si veci zjednodušiť, urobiť si v papieroch poriadok a vyhnúť sa zbytočným starostiam, to sa dočítate nižšie.

Odkladajte si doklady a majte v nich poriadok

Doklady k výdavkom, ako sú faktúry a bločky, si priebežne odkladajte a po skončení daňového obdobia si ich prepočítajte. Porovnajte si, či sa vám oplatí uplatniť si skutočne vynaložené výdavky alebo paušálne výdavky, ktoré sú na rok 2019 vo výške 60 % z úhrnu príjmov, avšak maximálne do výšky 20 000 € + zaplatené odvody. Ak už teraz viete, že sa vám určite viac oplatí paušál, tak daňové doklady týkajúce sa výdavkov potrebovať nebudete.

Nevyznáte sa v tom? Či radšej zvoliť paušál alebo staviť na skutočné výdavky a prečo, to sa dozviete v tomto článku

V súvislosti s bločkami ešte jedna malá, no veľmi praktická rada: spravidla sa u externého účtovníka platí za počet dokladov, ktoré mu donesiete. Zvážte si preto, či niektoré výdavky (napr. na obedy) neviete dokladovať jednou faktúrou za gastrolístky, namiesto pokladničných blokov za 20 obedov v mesiaci.

S nákupom gastrolístkov sa však tiež spájajú určité náklady, napr. spracovateľský poplatok. Obe možnosti majú svoje za a proti, všetko závisí od vašich preferencií a dohody s účtovníkom.

Nestraťte sa v čase, stáva sa to aj najlepším

Myslite aj na to, že výdavky vždy zahŕňate do kalendárneho roka, v ktorom ste ich aj reálne zaplatili. Napríklad odvody za december 2019, ktoré ste zaplatili v januári 2020, nepatria do daňového priznania, ktoré aktuálne podávate, rátajú sa až do toho nasledujúceho.

Podobne to je aj s výdavkami na nájomné. Do daňového priznania si môžete uplatniť len takú výšku nájomného, ktorú ste v danom roku aj reálne zaplatili a viete ju preukázať.

Plánujte si výdavky vopred, budete mať menej starostí

Pri výdavkoch je dôležité aj plánovanie. Napríklad gastrolístky si do daňových výdavkov môžete uplatniť len odo dňa ich kúpy. Ak nakúpite gastrolístky v máji, spätne už nie je možné si ich uplatniť za odpracované dni v apríli. Nakúpte si ich radšej vopred, pokojne aj na celý rok. Zbavíte sa tak ďalšej položky, na ktorú už nebudete musieť myslieť.

Neskúšajte do priznania dávať súkromné výdavky

Veľká časť živnostníkov sa snaží do svojho účtovníctva „prepašovať“ súkromné výdavky. Možno aj vy ste sa už stretli s tým, že od  vás známy zháňal bločky za tankovanie, notebook, telefón či kancelárske potreby. Kým výdavky súvisia s vaším podnikaním a viete ich preukázať, je to všetko v poriadku.

V prípade, že pôjdete na ozdravnú masáž alebo si kúpite dioptrické okuliare, daňová kontrola vám nič z týchto výdavkov neuzná. A to napriek pádnemu argumentu, že to robíte na zlepšenie svojho pracovného výkonu.

Nie ste si istí, čo všetko patrí medzi uznateľné daňové výdavky? Máme pre vás odpoveď

Diskutabilné sú výdavky na oblečenie. Ak ste napríklad finančný poradca alebo právnik a pri svojej práci potrebujete oblek, takýto daňový výdavok sa skôr neuznáva. Pracovná rovnošata letušky či talár sudcu na rozhodcovskom súde, teda oblečenie vyslovene určené na nosenie iba v práci, je v poriadku.

Dajte na radu odborníka

Paušálne výdavky sú najjednoduchší a z hľadiska nákladov aj najlacnejší spôsob preukazovania daňových výdavkov. Ak sa vám viac oplatí uplatniť si skutočné výdavky, odporúčame vám, aby ste sa poradili aj s odborníkom. Daňovo uznateľných výdavkov je veľa a je to pomerne komplikovaná a neprehľadná problematika.

Možno si neuplatňujete všetko, na čo máte nárok, inokedy si v prípade daňovej kontroly môžete narobiť kopu problémov. Všetko len preto, že nepoznáte legislatívu do posledného detailu. Obráťte sa radšej na šikovného účtovníka či daňového poradcu. Ušetríte si peniaze, vrásky, ale hlavne studený pot v prípade, že si daňováci pri najbližšej kontrole vyberú práve vás.

Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu daňovými výdavkami:

Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei P40 Pro vám výrazne uľahčí podnikanie. Ukážeme vám ako

Podnikateľský smartfón by vám mal v prvom rade zjednodušiť prácu a ušetriť čas pri veciach, ktoré sa počas pracovného dňa opakujú. Toto je 6 funkcií, vďaka ktorým to vlajková loď od Huawei dokáže.

Recenzie hovoria o krásnom displeji, perfektných nočných fotografiách a výkone, ktorý vyniká aj medzi špičkou. Podnikatelia však majú zväčša úplne iné požiadavky a od svojho smartfónu vyžadujú efektivitu, bezpečnosť a spoľahlivosť. Pozreli sme sa preto na Huawei P40 Pro práve z tohto uhla. Plávajúce okná, panel skratiek či ovládanie dlaňou na diaľku sú funkcie, ktoré vám uľahčia rutinné úlohy. Prečítajte si, ako na to. 

Panel, ktorý urýchľuje prácu

Panel skratiek je síce nenápadná funkcia, no postará sa o výrazné zrýchlenie vašej práce. Vytiahnete ho posunutím zo strany displeja a môžete si ho prispôsobiť obľúbenými apkami. Oceníte, že pri ich výbere nemusíte ísť do nastavení. Panel skratiek stačí vysunúť a aplikácie pridať symbolom plus, ktorý je poslednou položkou zoznamu. Môžete pridať akúkoľvek aplikáciu, ktorú máte nainštalovanú. Praktické, rýchle, jednoduché.

Rozdelená obrazovka a viac apiek aj bez prepínania

Ak si počas práce v Exceli potrebujete niečo rýchlo poznačiť, nemusíte medzi oboma aplikáciami nutne prepínať. Poznámky si môžete otvoriť cez panel skratiek ako plávajúce okno. Rýchlo vybavíte, čo potrebujete, zavriete plávajúce okno a pokračujete v práci. Huawei P40 Pro tiež ponúka možnosť rozdelenej obrazovky.

K otvorenej aplikácii vytiahnete z panela skratiek ďalšiu a môžete v nich pracovať súčasne. Obrazovka sa automaticky rozdelí. Dokážete upraviť pomer rozdelenia a usporiadanie aplikácií. V jednom okne môžete mať otvorené PDF, v druhom e-mail a pohodlne tak písať do správy pripomienky.

Extra zámok na citlivé dáta

Určite sami viete, že v biznise je dnes absolútne kľúčová bezpečnosť dát, ktoré v zariadení máte,  a to, aby sa k nim nedostal nikto okrem vás – k poznámkam, fotkám, skiciam, nahrávkam či dôležitým kontaktom a číslam.

Huawei P40 Pro odomknete buď odtlačkom prsta, alebo tvárovou biometriou. Čítačka je v displeji a je v porovnaní s predošlou generáciou vylepšená, takže smartfón vás rozpozná aj v úplnej tme. Ak máte v konkrétnej aplikácii citlivé informácie, môžete na ňu nastaviť extra zámok. V Nastaveniach v časti Zabezpečenie nastavíte PIN kód a vyberiete, ktoré aplikácie chcete zamknúť.

Baterka, s ktorou nebudete zápasiť

Môžete P40 Pro dôverovať vo výdrži batérie? Rozhodne. Po celom dni aktívneho používania vám stavový riadok bez problémov zobrazí zostatok batérie okolo 30 %, a to pri maximálnej možnej záťaži. Čo presne pod tým máme z užívateľského pohľadu na mysli, sa dočítate v tejto recenzii zariadenia priamo z terénu.

Vďaka reverznému nabíjaniu, teda možnosti nabíjať vybrané zariadenia pomocou Huawei P40 Pro len priložením, však batériu môžete vybiť pomerne rýchlo, v takomto prípade oceníte rýchle nabíjanie, ktoré za 30 minút nabije batériu približne na 80 %.

Zaostruje text vďaka optike Leica

Sústava fotoaparátov Huawei P40 Pro je samostatná kategória. Reálne farby, široký dynamický rozsah, veľmi svižné automatické zaostrovanie aj pri selfie kamere alebo zrejme najlepšie nočné fotky z aktuálnej ponuky vlajkových lodí. Dokonca na svetelne veľmi kontrastných miestach majú nočné fotografie ostré detaily a minimálny šum.

Výraznou vlastnosťou je až 50-násobné priblíženie. Využitie prvotriednych fotografií v biznise je zrejmé, má však Huawei P40 Pro niečo navyše? Silu umelej inteligencie. Pri vysokom priblížení je problém fotografovať z ruky. Fotky bývajú neostré. Fotiť text na diaľku je preto utrpenie. Umelá inteligencia v Huawei P40 Pro dokáže rozoznať text a pri vysokom priblížení ho zaostriť, aby bol čitateľný.

Kvalitný foťák smartfónu zvládne viac ako robiť fotky a videá. Ako ho využiť v práci?

Biznisové využitie? V tmavej prednáškovej sále, keď si robíte poznámky fotením prezentácie. Fotoaparát je tiež vybavený natívnou funkciou na skenovanie dokumentov, čo je mimoriadne užitočné. Skenovanie dokumentov nájdete v aplikácii fotoaparátu v časti viac.

Ovládanie gestami bez kompromisov

Huawei P40 Pro ponúka vzdušné gestá, teda ovládanie dlaňou na diaľku. Môžete spraviť snímku obrazovky, no najmä listovať smerom hore a dole. Takýmto spôsobom dokážete pohodlne posúvať prezentáciu. Ak je pre vás dôležité robenie snímok obrazovky, oceníte funkciu dvojitého poklepania hánkou po displeji.

Vyberať môžete tiež len konkrétne časti. Hánkou nakreslíte na displej geometrický tvar a to, čo sa nachádza v jeho ploche, sa zaznamená. Opakom sú rolovacie snímky. Keď vytvoríte snímku obrazovky, potiahnete náhľad smerom dole. Spustí sa automatické rolovanie obrazovky, ktorá sa zaznamenáva, až kým proces dotykom nezastavíte. Môžete tak zaznamenať aj dlhé texty, ktoré sú cez niekoľko displejov. Ideálna funkcia, keď si potrebujete uložiť napr. text zaujímavého článku.

Kancelária na povel

Infraport je niečo, čo bolo pomerne bežnou výbavou smartfónov, no dnes ide už skôr o vzácnosť. Huawei P40 Pro je týmto hardvérom vybavený a doplnený o natívnu aplikáciu Ovládač. V nej nájdete bohatú databázu zariadení, ktoré dokážete smartfónom ovládať. Od klimatizácií cez fotoaparáty až po televízory. V kancelárii tak pohodlne bez toho, aby ste sa museli zdvihnúť zo stoličky, ovládate, čo potrebujete. Milým prekvapením je, že sa dajú ovládať aj staršie modely zariadení.


Všetky možnosti Huawei P40 Pro najlepšie využijete s Neobmedzenými O2 SMART Paušálmi.


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac