Oplatí sa vám odložiť si daňové priznanie?

Podnikatelia si posúvajú daňové priznanie, ak by im zaplatenie dane rozhádzalo cashflow alebo ak si chcú optimalizovať odvody a preddavky

Daňové priznanie k dani z príjmov sa podáva do konca marca a dovtedy treba zaplatiť aj daň. Niektorým podnikateľom sa oplatí priznanie o pár mesiacov odložiť, pre iných je, naopak, lepšie podať si ho čo najskôr. Poradíme vám, čo bude pre vás výhodnejšie a ako na to.

Pre koho je odklad dobrým riešením

Mnohým podnikateľom sa pre pandémiu alebo aj z iných dôvodov môže stať, že práve teraz nemajú z čoho zaplatiť daň a veria, že o pár mesiacov na tom budú lepšie.

O2 vám spolu s novým SMART Paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Sú pre vás pripravené praktické rady a manuály aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

Iní daňové priznanie jednoducho nestíhajú podať, lebo im zatiaľ chýbajú potrebné doklady.

Sú aj podnikatelia, ktorí minulý rok mali výrazne vyššie zisky ako rok predtým, s novým daňovým priznaním im vznikne povinnosť platiť vyššie odvody a preddavky a radi by si to odložili na neskôr.

Ak ste v jednej z týchto skupín, môže byť pre vás predĺženie lehoty na podanie daňového priznania vhodným riešením.

Vďaka odkladu môžete ušetriť na odvodoch

Predĺženie lehoty podania daňového priznania vám môže pomôcť ušetriť na odvodoch do Sociálnej poisťovne aj na preddavkoch na daň z príjmov, ako vysvetlíme nižšie. Kedy sa vám (ako SZČO) teda oplatí využiť túto možnosť?

 • Ak ste v predošlom roku dosiahli príjem, ktorý presiahol hranicu na vznik povinnosti platenia odvodov do Sociálnej poisťovne.
 • Ak by ste mali platiť vyššie sociálne odvody ako doteraz.
 • Vzniká vám povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov.
 • Podaním daňového priznania sa vám tieto preddavky zvýšia.

V každom z uvedených prípadov hráte o čas (a peniaze). Čo sa týka sociálnych odvodov, pri podaní daňového priznania v riadnej lehote (do konca marca), prvý odvod (resp. zvýšený odvod) musíte zaplatiť najneskôr do 9. augusta. Podaním odkladu sa tento dátum posunie až na 8. novembra. Práve ste ušetrili na platbách za 3 mesiace.

Podávate daňové priznanie? Bez týchto odpovedí sa nepohnete

Podobná situácia je pri preddavkoch na daň z príjmov. Štvrťročné preddavky sa platia vždy do konca kalendárneho štvrťroka. Pokiaľ podáte daňové priznanie v riadnom termíne, tak prvý preddavok musíte zaplatiť do konca júna. Ak si ho posuniete o 3 mesiace, prvý preddavok (resp. zvýšený) musíte zaplatiť do 30. 9.

Znamená to, že zaplatíte o 1 preddavok na daň z príjmov menej alebo v jeho pôvodnej výške. Navyše, rozdiely na preddavkoch na daň z príjmov sa u fyzických osôb nedoplácajú.

Viac detailných informácií a konkrétnych príkladov nájdete v článku Odklad daňového priznania – vplyv na odvody a preddavky.

Ak ste mali horšie výsledky, odklad sa vám neoplatí

Ak pandémia zasiahla vaše podnikanie na citlivých miestach a minulý rok ste mali horšie výsledky, môže sa stať, že po daňovom priznaní vám klesnú odvody aj preddavky. V tom prípade sa vám oplatí podať si daňové priznanie v riadnom termíne, aby ste mohli začať platiť nižšie dane a preddavky čo najskôr.

Odklad oznámte do konca marca, lehotu si môžete predĺžiť až o tri mesiace

Ak si chcete priznanie odložiť, odklad musíte oznámiť najneskôr do 31. marca 2021. Ak máte iné zdaňovacie obdobie ako kalendárny rok, alebo ak je vaša firma v konkurze, likvidácii, prípadne ste dedičom zomrelého daňovníka, platia pre vás iné pravidlá.

Lehotu na podanie daňového priznania si môžete takto predĺžiť o najviac tri kalendárne mesiace. V oznámení uvediete, či chcete odklad do konca apríla, mája, alebo maximálne do 30. júna 2021. Ak vaše príjmy pochádzajú zo zahraničia, termín si môžete posunúť až o šesť mesiacov, čiže najneskôr do konca septembra 2021.

Ak už raz podáte oznámenie a uvediete v ňom, že daňové priznanie si posúvate o mesiac, už ho nebudete môcť posunúť na neskôr.

Tlačivo sa zmenilo, nájdete ho v Osobnej internetovej zóne

Odklad budete podávať elektronicky – nevyhnú sa tomu právnické osoby zapísané v obchodnom registri ani fyzické osoby – podnikatelia.

Minuloročné tlačivo už neplatí. Musíte vyplniť aktuálne, podľa vzoru platného na rok 2020. Formulár „Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania“ nájdete po prihlásení sa do svojej Osobnej internetovej zóny v časti – Katalógy – Katalóg formulárov – Daň z príjmov fyzickej osoby – Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

Ak ste začínajúci živnostník a nemáte zriadený elektronický prístup do portálu Finančnej správy, pomôže vám článok Ako si vybaviť elektronickú komunikáciu s daňovým úradom.

Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu daňovým priznaním:


Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Podnikajte.sk

Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

4 tipy k daňovému priznaniu, ktoré musíte poznať

Podávate si daňové priznanie sami? Tieto rady sa vám budú hodiť

Pomôžeme vám nájsť správne tlačivo aj NACE kód, poradíme s využitím daňového bonusu, s posúdením, ktoré príjmy sú oslobodené od dane, a dozviete sa aj, ako poukázať 2 %.

O2 vám spolu s novým SMART Paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Sú pre vás pripravené praktické rady a manuály aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

Byť živnostníkom nepatrí k najľahším formám obživy. Nielenže sa treba obracať, aby ste sa uživili, no oproti zamestnancom popritom často riešite množstvo byrokracie. Pevnou súčasťou podnikateľského života je aj podávanie daňového priznania. Rituál, ktorý sa so železnou pravidelnosťou opakuje na konci marca.

Aby sme vám podávanie daňového priznania čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás sumár užitočných tipov, ktoré sa vám môžu hodiť.

1. Dobre si skontrolujte, či ste všetko správne vyplnili

Pri podávaní daňového priznania si dajte pozor na niekoľko vecí:

 • Vyberte si správne tlačivo. Ak ste fyzická osoba s príjmom zo živnosti, podávate Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B.
 • Pri vypĺňaní si pozorne prečítajte názvy všetkých oddielov a riadkov a vyplňte iba tie, ktoré sa vás týkajú. Pomôžte si poučením k vyplneniu daňového priznania.
 • Skontrolujte, či ste uviedli všetky požadované údaje. Často sa zabúda napríklad na kód SK NACE na prvej strane. Tu nájdete zoznam kódov.
 • Nezabudnite pripojiť povinné prílohy, ktoré sú uvedené v poučení na vyplnenie príslušného priznania.
 • Pri úhrade dane si skontrolujte, či máte správne číslo účtusprávny variabilný symbol.

Detailné informácie k podávaniu daňových priznaní nájdete na stránkach Finančnej správy SR. Ak vám jazyk Finančnej správy nič nehovorí, v Podnikajte.sk informácie preložili do prístupnejšej reči. Články postupne pribúdajú v sekcii k daňovému priznaniu.

2. Využite daňový bonus, týka sa pravdepodobne aj vás

Ako živnostník s aktívnymi príjmami si môžete daň znížiť aj o nezdaniteľné časti základu dane či daňový bonus.

Uplatniť si môžete tieto nezdaniteľné časti základu dane:

 • na daňovníka,
 • na manželku (manžela),
 • na zaplatené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie,
 • na úhrady spojené s kúpeľnou starostlivosťou (tento rok posledný raz).

Viac podrobností nájdete v článku Nezdaniteľné časti základu dane.

Zároveň si môžete daň z príjmov za rok 2020 znížiť o:

 • daňový bonus na dieťa,
 • daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky.

Daňový bonus na dieťa si môžete uplatniť, ak ste v roku 2020 mali príjmy aspoň vo výške 3 480 €. Nezabúdajte však na to, že daňový bonus na dieťa si môže uplatniť iba jeden z rodičov.

Výška bonusu na dieťa je 22,72 € mesačne na každé jedno vyživované a nezaopatrené dieťa. Zároveň, ak má dieťa do 6 rokov, jeho výška je až dvojnásobná, teda 45,44 € mesačne.

Daňovým bonusom na zaplatené úroky z hypotéky je suma až vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v roku 2020, najviac však do výšky 400 € za rok.

3. Odpočítajte si príjmy oslobodené od dane

Príjem z prenájmu alebo príjem z príležitostných činností je od dane oslobodený, najviac ale do výšky 500 € celkovo. Ak dosiahnete príjmy z prenájmu alebo z príležitostných činností vo vyššej sume, ako je 500 €, do priznania zahrniete len príjem presahujúci sumu 500 €. V rovnakom pomere však musíte upraviť aj skutočné výdavky.

4. Nenechajte štátu prepadnúť ani percento

Dve percentá zo zaplatenej dane môžete venovať vybranej organizácii, ktorá je uvedená v zozname prijímateľov. Kolónka na poukázanie dane je súčasťou daňového priznania.

Ak ste vykonali viac ako 40 hodín dobrovoľníckej činnosti, môžete poukázať prijímateľovi až tri percentá. Budete na to potrebovať potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti od organizácie, pre ktorú ste túto činnosť vykonávali. V prípade, že dve alebo tri percentá nepoukážete, tieto peniaze „prepadnú“ štátu.

Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu daňovým priznaním:


Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Podnikajte.sk

Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac