Zakladatelia Absyntu: Chceme zvyšovať úroveň vydávania kníh

Odborníci im hovorili, že vydavateľstvo je nákladný koníček, no oni sa nedali odradiť a dnes majú polmiliónový obrat

Na trh vstupovali s tromi neznámymi. Neznáma značka, neznámy žáner, neznámi autori. Filip Ostrowski a Juraj Koudela, zakladatelia vydavateľstva Absynt, nám porozprávali, ako sa im v krátkom čase podarilo preraziť v úzkoprofilom segmente – od nuly a bez predchádzajúcich skúseností s podnikaním.

Rozhodli ste sa odísť zo stability korporátu a založili ste knižné vydavateľstvo. Čo bolo vaším hnacím motorom, aby ste sa vzdali istoty dobrého miesta a pustili sa do podnikania v neznámom segmente?

Filip: Obaja s Jurajom sme ľudia, ktorí majú potrebu konať. Radi zdolávame nové výzvy a skúšame nové veci. V istom momente sa tak stretli dva záujmy. 

V práci sme postupne začali byť unavení a mali sme potrebu urobiť niečo pre seba. Druhým faktorom bola naša spoločná vášeň k čítaniu reportážnej literatúry. Často a dlho sme sa rozprávali o knihách a vtedy sa preťali dve priamky.

Juraj Koudela, tajomníčka redakcie Mirka Kobrtková, správkyňa sociálnych sietí Soňa Balážová, dizajnérka Pavlína Morháčová a Filip Ostrowski

Juraj: Treba podotknúť, že vydavateľstvo sme nezakladali ako čerství absolventi vysokej školy s nejakými falošnými predstavami a snami. Mali sme za sebou roky korporátneho drilu a dostatok skúseností s tým, ako funguje biznis, Filip z marketingu a ja z obchodu.

4 tipy k daňovému priznaniu, ktoré musíte poznať

Pristupovali sme preto k podnikaniu veľmi zodpovedne. Mali sme hlboko po 30-ke, obdobie mladíckej naivity sme už mali za sebou. 

V našich životoch nastalo zlomové obdobie, podobne ako v životoch mnohých ľudí, ktorí dospeli do určitého veku. Niekto si kúpi kabriolet, niekto motorku a niekto si uletí iným spôsobom. My sme sa rozhodli založiť vydavateľstvo.

Pustiť sa do podnikania znamená podstúpiť riziko. Čo vám dávalo nádej, že by to mohlo vyjsť?

Juraj: Niekedy netreba nasilu vymýšľať nové veci. Stačí sa len dobre poobzerať okolo seba. Reportážna literatúra sa stala v Poľsku kultúrnym fenoménom, a keďže Poliaci a Slováci sú veľmi podobné národy, boli sme presvedčení, že keď tento žáner dokáže byť úspešný v Poľsku, môže byť aj u nás.

„Niekto si kúpi kabriolet, niekto motorku a niekto si uletí iným spôsobom. My sme sa rozhodli založiť vydavateľstvo.“

Miera neistoty tam, samozrejme, bola. Nešli sme do toho s tým, že prinesieme na trh novinku, ktorá zrazu vystrelí. Uvedomovali sme si, že to bude nejaký čas trvať. Možno práve tá neistota bola na tom atraktívna. Mali sme v sebe pozitívny adrenalín, ktorý nás hnal vpred.

Ako reagovalo na vaše rozhodnutie okolie? Mali ste podporu alebo vás  od toho skôr odhovárali?

Filip: Bola to výzva predovšetkým v rámci rodinného života. Museli sme to urobiť múdro a uvážene tak, aby sme neohrozili štandard, na ktorý boli naše rodiny a deti zvyknuté. Mali sme však veľkú podporu od svojich partneriek a to, myslím, bolo veľmi dôležité. 

Juraj: To bolo naše blízke okolie, no potom tu bolo okolie, ktoré sme ešte len spoznávali, a to boli odborníci na knižný trh.

Od rozhodnutia založiť vydavateľstvo až po vydanie prvej knihy ubehol rok. Nebolo to len z dôvodu, že samotné vydanie od nákupu práv cez preklad až po dokončenie trvá nejaký čas. Toto obdobie sme zároveň využili na získavanie informácií o tom, ako funguje výroba, distribúcia, propagácia či predaj. 

Stretávali sme sa s odborníkmi, ktorí vedeli o knižnom trhu viac ako my. Hovorili nám, že ak máme peniaze a voľný čas, tak ako nejaký koníček to má význam, ale inak nevideli veľa priestoru na to, aby sme sa presadili. A vtedy sa začali objavovať isté pochybnosti, či máme do toho vôbec ísť.

Mali ste nejakú finančnú podporu?

Filip: Všetko sme financovali zo súkromných peňazí, ktoré sme mali ušetrené. Zo začiatku sme ani nepotrebovali významne veľké sumy, pretože vydať jednu knihu si nevyžaduje až také veľké náklady.

Náročnejšie to začalo byť až vtedy, keď sme začali vydávať 30 kníh ročne. Každá stojí niekoľko tisíc eur, potrebujete administratívu, a teda aj väčší tím ľudí. Spočiatku sme to však zvládli zo svojich vlastných úspor.

Juraj: Prvé dva roky sme si nevyplácali mzdu. Všetky zarobené peniaze sme spätne investovali do vydávania kníh a do honorárov pre prekladateľov či jazykových korektorov. Počas tohto obdobia sme boli obaja bez príjmu.

Kedy sa to zlomilo a začali ste rásť?

Juraj: Keď nám došli úspory. (smiech)

Filip: Myslím, že to bolo pri knižke Martina Pollacka Americký cisár v roku 2016. Mali sme stánok na knižnom festivale Brak, kde bol Martin hosťom jednej z diskusií. 

Ako premeniť hobby na profitabilný biznis? 8 rád od zakladateľov vydavateľstva

O téme vyšlo viacero článkov a odvtedy nám začali stúpať aj predaje. Myslím, že to bol ten moment, keď sme si prvýkrát finančne vydýchli a pocítili slobodu. Od roku 2017 sme si začali za prácu platiť.

Čo bolo podľa vás hlavným dôvodom, že ste v takom krátkom čase dokázali preraziť?

Filip: Nedá sa to asi povedať len o jednej veci. Na jednej strane malo veľký podiel to, že sme priniesli na trh žáner reportážnej literatúry.

V tom čase Svetlana Alexijevič dostala Nobelovu cenu a v podstate etablovala tento štýl písania. Ľudia pochopili, že aj toto je literatúra, pretože dovtedy sme často počúvali, že je to výhradne novinárčina.

Popularita absyntoviek sa začala šíriť šepkanou poštou. Okrem žánru bol ľuďom sympatický aj príbeh, ktorý sme zdieľali.

Vydavateľtvo Absynt sídli v budove Novej synagógy v Žiline

Druhým faktorom úspechu bolo, že sme ihneď začali komunikovať s čitateľmi. Pristupovali sme k nim otvorene a partnersky. Vedeli sme, že nás musia ľahko identifikovať, musíme byť čitateľní a transparentní. Chceli sme im ukázať, že sme úplne normálni ľudia. Hovorili sme im o sebe a svojom príbehu a to ich, myslím, zaujalo.

Juraj: Tie knihy majú v sebe taký potenciál, že aj keby sme neurobili veľa krokov, našli by si svojich fanúšikov. Čitatelia by postupne odhalili čaro reportáže, čo sa aj v podstate stalo. Popularita absyntoviek sa začala šíriť šepkanou poštou. Okrem žánru bol ľuďom sympatický aj príbeh, ktorý sme zdieľali.

Tvár a vizuálnu identitu knihám dala Pavlína Morháčová. Ako vznikol koncept, dali ste jej voľnú ruku?

Juraj: Mali sme približnú predstavu. Dali sme Pavlíne zadanie, čo od vizuálu očakávame. Dostala slobodu a my sme jej do toho nekecali. 

K samotnému dizajnu sme pristupovali veľmi zodpovedne. Je vypracovaný do detailov, ktoré bežný čitateľ nepostrehne. Je tam veľmi veľa skrytých vecí, ktoré pre nás majú hlbší význam. 

Keď nám Pavlína povedala, že by sme mali kúpiť špeciálny font od švajčiarskej firmy, krútili sme hlavami. Nepripadalo nám v danom čase opodstatnené investovať stovky eur do niečoho, na čo iné, väčšie vydavateľstvá nevynakladajú finančné prostriedky. No napokon sa to prejavilo na celkovej kvalite dizajnu.

Nastali ešte iné momenty, keď ste si mysleli, že investovať do niečoho nie je podstatné, ale presvedčili ste sa o opaku?

Juraj: Dlho sme si mysleli, že nepotrebujeme distribútora a predaj si zastrešíme sami. Časom sme si uvedomili, že distribútor je vo vydavateľstve kľúčová osoba. Väčšina vydavateľstiev nemá ani vlastný e-shop. My patríme k výnimkám.

Štandardne pre vydavateľa distribútor realizuje 100 percent predaja, u nás je to menej ako 90 percent. Druhého distribútora máme v Čechách, pretože sme vstúpili aj na tento trh.

Ako reagoval český trh? Porovnateľne ako na Slovensku?

Juraj: Máme pomalší rozbeh. Vstúpili sme tam len s edíciou Prokletí reportéři. Nežijeme v Čechách, a tak nevenujeme českému trhu toľko času a energie. Nerátame s nárastom, aký sme dosiahli na Slovensku.

Ideme na trh s menším počtom titulov, čakáme, kým sa spropaguje značka. Sme však pripravení bežať supermaratón, vydržať, vytvoriť si zázemie čitateľov a ponúkať im dobré tituly. Tento rok sme naplánovali sedem kníh, jednu sme už presunuli na rok 2022. 

Zasiahla pandémia chod vášho biznisu?

Juraj: Zasiahla celé knižné odvetvie. V marci, keď sme videli, že sa začína niečo diať, sme skresali rozpočet. Vychádzali sme z toho, že sa musíme pripraviť na to, čo ešte len príde.

Upustili sme od projektov, ktoré by sme neboli schopní udržať a zabezpečiť výplaty a honoráre pre svojich spolupracovníkov. 

Ak by som mal zhodnotiť minulý rok, obratovo nebol horší ako rok 2019. Považujem to za malý zázrak. Mali sme rásť, no nerástli sme, ale to, že sme zopakovali rok 2019, vnímame ako úspech.

Filip: Pandémia nás ovplyvnila najmä v tom, že sme nemohli robiť podujatia a diskusie. Je to jeden zo spôsobov, akým propagujeme knihy a svoju značku. 

„Chceme zlepšovať podmienky pre prekladateľov, redaktorov či korektorov a zvyšovať úroveň vydávania kníh.“

Mali sme naplánovaných 28 kníh a vydali sme len 16. V Čechách vyšli dve knihy, pritom sme plánovali, že tento rok bude pre český trh kľúčový. To bolo skôr to negatívne, ale myslím, že nás pandémia vo veľkom ovplyvnila aj pozitívne. 

Mali sme zrazu čas lepšie pochopiť svoju organizáciu a smerovanie. Zastaviť sa, nadýchnuť a prehodnotiť, do čoho sa pustiť a do čoho, naopak, nie. Mali sme priestor prejsť biznisovou psychohygienou, zistiť, čo sú naše slabé stránky, kde by sme mali ubrať a čo by sme mali posilniť.

Aké máte plány na tento rok?

Filip: Minulý rok sme flirtovali s inými žánrami, a preto tento rok budeme žánrovo pestrejší. Nebudeme vydávať len reportáže. Máme viacero projektov, ktoré sú na spadnutie, ale v tejto chvíli o nich ešte nechceme  hovoriť.

Aká je vaša vízia? Kde sa vidíte o päť alebo 10 rokov?

Juraj: Určite neplánujeme expandovať do iných štátov. Naším cieľom je vybudovať značku, ktorá bude ľahko rozpoznateľná.

Čitateľ bude vedieť, čo môže očakávať, keď si kúpi „absyntovku“. Že to bude kánon literatúry, o ktorom sa bude hovoriť, bude povinným čítaním v školách, a keď sa ľudia stretnú, budú si knihy navzájom odporúčať. To sú prívlastky, s ktorými chceme, aby si nás spájali. 

Budeme súčasťou rozvoja knižného trhu a spolu s ostatnými vydavateľmi budeme zlepšovať podmienky pre prekladateľov, redaktorov či korektorov a celkovo zvyšovať úroveň literatúry a vydávania kníh.

Filip: Bol by som naozaj rád, keby sa s Absyntom spájalo to, že vydávame istý druh literatúry, ktorý sa dobre číta, a že sú tam skutočné príbehy, ktoré chce počuť 21. storočie. Druhým cieľom je spojiť tím nadšených ľudí, ktorí milujú to, čo robia, je to ich vášeň, prináša im to radosť a všetkým nám spoločne bude dobre. Toto je cieľ, ktorý sa už postupne napĺňa. 


Zakladatelia vydavateľstva Absynt potrebujú byť neustále online, pretože komunikujú s dodávateľmi, odberateľmi aj zákazníkmi. Potrebujú sa spoľahnúť na to, že s nimi budú vždy v kontakte bez problémov a obmedzení. Ak ste na tom rovnako, využite služby O2 pre podnikateľov. Zlatý O2 SMART Paušál vám ponúka okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS aj množstvo dát a predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Vydavateľstvo Absynt

Juraj Koudela a Filip Ostrowski založili vydavateľstvo Absynt v roku 2015. Ich cieľom bolo vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh priniesli silné knihy z celého sveta. Edičný plán postupne rozširujú aj o ďalšie žánre a prostredníctvom kníh otvárajú témy, ktoré hýbu svetom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako premeniť hobby na profitabilný biznis

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú múdrejší ako vy, a ďalších 7 rád od zakladateľov vydavateľstva Absynt

Ak začínate podnikať, nemusíte vedieť všetko ani nemusíte hneď vynájsť koleso. Stačí vedieť, kde hľadať informácie, a dokázať sa obzrieť okolo seba. Nesmie vám však chýbať vášeň, jedinečnosť a odvaha robiť chyby.

Využite všetky možnosti, ktoré vám podnikanie zjednodušia

Ak aj vy patríte k podnikateľom, ktorí sú vďační za každú dostupnú pomoc, urobte si zo smartfónu skutočného pracovného pomocníka. Aby ste ho však dokázali naplno využiť, potrebujete veľké množstvo dát na aplikácie, ktoré to umožnia. O2 má pre vás riešenie, vďaka ktorému sa už nebudete musieť obmedzovať. Titánový O2 SMART Paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS a MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Pustiť sa do rozbehu vlastného biznisu si vyžaduje dávku odvahy, obzvlášť v dnešnej dobe a pokiaľ s podnikaním nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti. 

Juraj Koudela a Filip Ostrowski stáli pred podobnou výzvou v roku 2015, keď sa pohrávali s myšlienkou založiť vydavateľstvo. Podľa nich neexistuje presný návod, ktorý keď dodržíte, váš sen sa zaručene splní. Existujú však isté univerzálne pravidlá, ktoré môžu znieť ako klišé, no ak ich hlbšie pochopíte a začnete sa nimi riadiť, váš úspech bude na dosah.

Čítajte a vzdelávajte sa

Bez ohľadu na to, v akom segmente sa rozhodnete podnikať, pravidlá biznisu sú nemenné vo všetkých oblastiach. Juraj Koudela odporúča začať triviálnym krokom, akým je obyčajné prečítanie knihy.

Filip Ostrowski

„Môže sa stať, že pri začiatkoch podnikania vaše predstavy nemusia zodpovedať realite. Stalo sa to aj nám. Nájdite si vhodnú literatúru a zdroje, ktoré vám priblížia svet podnikania. Pomôže vám to vytvoriť si detailnejší pohľad na to, čo všetko budete potrebovať a ako postupovať,“ hovorí.

„Začínali sme od nuly a s Jurajom sme si prešli celým procesom zakladania biznisu. Keby nám v tom čase niekto urobil prednášku o tom, aké to je založiť firmu, myslím, že by nám to veľmi pomohlo,“ dodáva Filip Ostrowski.

Nevymýšľajte koleso

Načo vymýšľať koleso, keď je už vymyslené. Množstvo ľudí má v súvislosti s podnikaním dojem, že musia priniesť na trh niečo prevratné, niečo, čo tu ešte nebolo. Môže to tak byť, ale nemusí.

Rozhovor so zakladateľmi Absyntu: Chceme zvyšovať úroveň vydávania kníh

„Stačí sa poobzerať okolo seba a byť vnímavý k sebe a svojmu okoliu. Pýtajte sa samých seba, čo vám chýba, čo chýba vašim kamarátom a známym a ako by ste im vedeli pomôcť a priniesť riešenie ich problému. Sú veci, ktoré fungujú v zahraničí a v iných štátoch, a nie je vylúčené, že by mohli fungovať aj u nás. Tak to bolo aj v našom prípade,“ hovorí Filip Ostrowski. 

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú múdrejší ako vy

Množstvo ľudí je presvedčených, že pred tým, ako sa pustia do podnikania, musia byť odborníkmi na všetko. Myslia si, že sa musia  dovzdelať a stať sa expertmi na všetky súčasti biznisu. V skutočnosti  od vás nikto neočakáva, že budete vedieť všetko, a ani to nie je potrebné. 

„Vyhľadajte a kontaktujte odborníkov z fachu, ktorí majú skúsenosti, vedia, ako funguje trh, a poradia vám, na čo sa zamerať a čomu, naopak, nevenovať pozornosť. Pýtajte sa, zbierajte informácie, sumarizujte a vyhodnocujte,“ radí Juraj Koudela.

Vášeň je základ

Je prirodzené, že máte obavy a pochybnosti o tom, či vaše podnikateľské plány vyjdú. Strach však nesmie byť pre vás prekážkou, ale hnacím motorom, ktorý vám bude dávať silu a odvahu nevzdať sa. To dokážete len vtedy, keď je to, čo robíte, vašou vášňou. 

Filip Ostrowski, dizajnérka Pavlína Morháčová, tajomníčka redakcie Mirka Kobrtková, správkyňa sociálnych sietí Soňa Balážová a Juraj Koudela

„Ono to znie tak americky, ale každý rok si viac a viac uvedomujem, že práve vášeň a nadšenie, ktoré vkladáme do podnikania, nám umožňujú stále napredovať. Ak vás to, čo robíte alebo sa ešte len chystáte robiť, vnútorne napĺňa, prináša vám to radosť a ste ochotní za to zabojovať, až vtedy môžete dosiahnuť všetko, čo ste si zaumienili,“ vysvetľuje Filip Ostrowski.

Nebojte sa robiť chyby

Či váš biznis vyjde alebo nie, je do istej miery lotéria. No skrachovať môžu aj firmy, ktoré majú 20-ročnú históriu. Akokoľvek máte dokonalý plán, pravdepodobne nastanú momenty, ktoré vás prekvapia a možno zrazia na kolená. V takých chvíľach je potrebné zabojovať. 

Oplatí sa vám odložiť si daňové priznanie?

„Musíte byť draví, no súčasne skromní. Neustále sa vzdelávať, zdokonaľovať, a keď sa niečo pokazí, treba sa z toho len poučiť a ísť ďalej. Znie to tak jednoducho, no ak spĺňate tieto kritériá, môžete podnikať v čomkoľvek,“ tvrdí Filip Ostrowski. 

Buďte autentický

Odhaliť zákulisie a ukázať pravú tvár sa dnes vo svete biznisu veľmi cení. To je to, čo ľudí zaujíma a vďaka čomu sa vedia s vašou službou alebo produktom viac stotožniť. Majú pocit, že vás poznajú, a ľahko si s nimi vytvoríte dôverný vzťah.

„Čitateľom je sympatické, že s nimi zdieľame svoj príbeh. Vystupovať v role rovnocenných partnerov nám umožňuje priblížiť sa im a vytvoriť tak úzky priateľský vzťah. Považujeme to za dôležitú súčasť budovania značky a marketingu. Je to oveľa cennejšie ako len inzercia v novinách s obrázkom obálky najnovšej knihy.“

Majte pri sebe parťáka

Vo dvojici idú veci vždy ľahšie. To, že máte pri sebe niekoho, kto vám je oporou, dodá vám odvahu a podporí vás vždy, keď to potrebujete, je pri podnikaní naozaj dôležité. 

Juraj Koudela

Nie každý si dokáže nájsť podobne nadšeného partnera, no Filip Ostrowski na základe svojich doterajších skúseností považuje partnerstvo v biznise za kľúčové, ba až nevyhnutné.

„Obaja zastávame názor, že pracovať vo dvojici je vždy ľahšie. Keď človek začne robiť niečo nové, prechádza rôznymi obdobiami a aj pochybnosťami, či to má vôbec zmysel. Partner danú situáciu môže vnímať v iných farbách a je vám protiváhou. Vie vás potiahnuť a nakopnúť. A zároveň sa to môže kedykoľvek otočiť a úlohu podporovateľa preberiete vy,“ vysvetľuje. 

Konajte aj napriek strachu

Juraj a Filip sa zhodujú na jednom: „Pokiaľ chcete mať niečo, čo ste doteraz nemali, musíte robiť niečo, čo ste doteraz nerobili.“

Tento známy výrok potvrdzuje, že bez uskutočnenia prvých krokov sa nič neudeje. Ak túžite vytvoriť niečo unikátne, nesmiete čakať, že vám do rúk niekto vloží kľúčik, ktorým stačí otočiť a otvoria sa vám dvere k príležitostiam. Otvoriť ich budete musieť sami – systematickou prácou, húževnatou aktivitou a ochotou zariskovať. 

          array(4) {
 [0]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(5) "phone"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(24) "Vaše telefónne číslo"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(53) "Zadajte vaše telefónne číslo v tvare 09XX XXX XXX"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [1]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(3) "ico"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(18) "Zadajte vaše IČO"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(35) "Zadajte vaše IČO v tvare 99999999"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [2]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(15) "campaign_data_1"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(5) "Okres"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(26) "Zadajte okresZadajte okres"
  ["options"]=>
  array(79) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
    ["option_value"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Bardejov"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Bardejov"
   }
   [4]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Bratislava I"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Bratislava I"
   }
   [5]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
   }
   [6]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
   }
   [7]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
   }
   [8]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
   }
   [9]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Brezno	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Brezno	"
   }
   [10]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Bytča	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Bytča	"
   }
   [11]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Čadca	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Čadca	"
   }
   [12]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Detva	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Detva	"
   }
   [13]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
   }
   [14]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
   }
   [15]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Galanta	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Galanta	"
   }
   [16]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Gelnica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Gelnica	"
   }
   [17]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
   }
   [18]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Humenné	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Humenné	"
   }
   [19]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Ilava	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Ilava	"
   }
   [20]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
   }
   [21]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Komárno	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Komárno	"
   }
   [22]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Košice I	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Košice I	"
   }
   [23]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice II	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice II	"
   }
   [24]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Košice III	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Košice III	"
   }
   [25]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice IV	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice IV	"
   }
   [26]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
   }
   [27]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Krupina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Krupina	"
   }
   [28]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
   }
   [29]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Levice	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Levice	"
   }
   [30]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Levoča	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Levoča	"
   }
   [31]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
   }
   [32]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Lučenec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Lučenec	"
   }
   [33]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Malacky	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Malacky	"
   }
   [34]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Martin	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Martin	"
   }
   [35]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
   }
   [36]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Michalovce	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Michalovce	"
   }
   [37]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Myjava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Myjava	"
   }
   [38]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Námestovo	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Námestovo	"
   }
   [39]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Nitra	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Nitra	"
   }
   [40]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
    ["option_value"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
   }
   [41]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
   }
   [42]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Partizánske	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Partizánske	"
   }
   [43]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Pezinok	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Pezinok	"
   }
   [44]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Piešťany	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Piešťany	"
   }
   [45]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Poltár	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Poltár	"
   }
   [46]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Poprad	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Poprad	"
   }
   [47]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
   }
   [48]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Prešov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Prešov	"
   }
   [49]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Prievidza	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Prievidza	"
   }
   [50]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Púchov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Púchov	"
   }
   [51]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Revúca	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Revúca	"
   }
   [52]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
   }
   [53]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Rožňava	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Rožňava	"
   }
   [54]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
   }
   [55]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Sabinov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Sabinov	"
   }
   [56]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Senec	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Senec	"
   }
   [57]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Senica	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Senica	"
   }
   [58]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Skalica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Skalica	"
   }
   [59]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Snina	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Snina	"
   }
   [60]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Sobrance	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Sobrance	"
   }
   [61]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
   }
   [62]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
   }
   [63]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Stropkov	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Stropkov	"
   }
   [64]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Svidník	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Svidník	"
   }
   [65]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Šaľa	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Šaľa	"
   }
   [66]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
   }
   [67]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trebišov	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trebišov	"
   }
   [68]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trenčín	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trenčín	"
   }
   [69]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Trnava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Trnava	"
   }
   [70]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
   }
   [71]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
   }
   [72]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
   }
   [73]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
    ["option_value"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
   }
   [74]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
   }
   [75]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Zvolen	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Zvolen	"
   }
   [76]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
   }
   [77]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
   }
   [78]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Žilina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Žilina	"
   }
  }
 }
 [3]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(9) "podmienky"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(5) "Okres"
  ["text"]=>
  string(276) "Súhlasím so spracovaním vyššie uvedených osobných údajov na marketingové
        účely. "
  ["error_hlaska"]=>
  string(52) "Musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov"
  ["options"]=>
  array(79) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
    ["option_value"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Bardejov"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Bardejov"
   }
   [4]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Bratislava I"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Bratislava I"
   }
   [5]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
   }
   [6]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
   }
   [7]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
   }
   [8]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
   }
   [9]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Brezno	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Brezno	"
   }
   [10]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Bytča	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Bytča	"
   }
   [11]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Čadca	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Čadca	"
   }
   [12]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Detva	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Detva	"
   }
   [13]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
   }
   [14]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
   }
   [15]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Galanta	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Galanta	"
   }
   [16]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Gelnica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Gelnica	"
   }
   [17]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
   }
   [18]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Humenné	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Humenné	"
   }
   [19]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Ilava	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Ilava	"
   }
   [20]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
   }
   [21]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Komárno	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Komárno	"
   }
   [22]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Košice I	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Košice I	"
   }
   [23]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice II	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice II	"
   }
   [24]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Košice III	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Košice III	"
   }
   [25]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice IV	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice IV	"
   }
   [26]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
   }
   [27]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Krupina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Krupina	"
   }
   [28]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
   }
   [29]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Levice	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Levice	"
   }
   [30]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Levoča	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Levoča	"
   }
   [31]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
   }
   [32]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Lučenec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Lučenec	"
   }
   [33]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Malacky	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Malacky	"
   }
   [34]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Martin	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Martin	"
   }
   [35]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
   }
   [36]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Michalovce	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Michalovce	"
   }
   [37]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Myjava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Myjava	"
   }
   [38]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Námestovo	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Námestovo	"
   }
   [39]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Nitra	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Nitra	"
   }
   [40]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
    ["option_value"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
   }
   [41]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
   }
   [42]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Partizánske	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Partizánske	"
   }
   [43]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Pezinok	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Pezinok	"
   }
   [44]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Piešťany	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Piešťany	"
   }
   [45]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Poltár	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Poltár	"
   }
   [46]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Poprad	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Poprad	"
   }
   [47]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
   }
   [48]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Prešov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Prešov	"
   }
   [49]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Prievidza	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Prievidza	"
   }
   [50]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Púchov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Púchov	"
   }
   [51]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Revúca	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Revúca	"
   }
   [52]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
   }
   [53]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Rožňava	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Rožňava	"
   }
   [54]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
   }
   [55]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Sabinov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Sabinov	"
   }
   [56]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Senec	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Senec	"
   }
   [57]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Senica	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Senica	"
   }
   [58]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Skalica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Skalica	"
   }
   [59]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Snina	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Snina	"
   }
   [60]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Sobrance	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Sobrance	"
   }
   [61]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
   }
   [62]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
   }
   [63]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Stropkov	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Stropkov	"
   }
   [64]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Svidník	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Svidník	"
   }
   [65]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Šaľa	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Šaľa	"
   }
   [66]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
   }
   [67]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trebišov	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trebišov	"
   }
   [68]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trenčín	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trenčín	"
   }
   [69]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Trnava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Trnava	"
   }
   [70]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
   }
   [71]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
   }
   [72]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
   }
   [73]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
    ["option_value"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
   }
   [74]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
   }
   [75]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Zvolen	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Zvolen	"
   }
   [76]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
   }
   [77]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
   }
   [78]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Žilina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Žilina	"
   }
  }
 }
}
        

Ušetrite čas a nechajte si od O2 vypracovať komplexnú ponuku služieb na mieru

Zadajte vaše telefónne číslo v tvare 09XX XXX XXX
Zadajte vaše IČO v tvare 99999999
Zadajte okresZadajte okres
Musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov

Vydavateľstvo Absynt

Juraj Koudela a Filip Ostrowski založili vydavateľstvo Absynt v roku 2015. Ich cieľom bolo vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh priniesli silné knihy z celého sveta. Edičný plán postupne rozširujú aj o ďalšie žánre a prostredníctvom kníh otvárajú témy, ktoré hýbu svetom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

 • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
 • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
 • prečo je mediálna výchova dôležitá,
 • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity.

O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich.

Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára? 

V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov?

V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike? 

V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac