Ako chráni umelá inteligencia pralesy a čo prinesie 5G do sveta biznisu?

Ako ovplyvnia 5G siete biznis, čo všetko dokáže umelá inteligencia a prečo budú skladacie displeje trendom budúcnosti, prezradí go-to-market manažér a produktový špecialista spoločnosti Huawei na Slovensku Ondrej Ličko.

Príchod 5G sietí a internet vecí zmenia nielen spôsob, akým využívame komunikačné zariadenia, ale výrazne ovplyvnia takmer všetky oblasti biznisu. Prečo to tak je a ako sa na túto zmenu pripraviť? „Podnikatelia by už dnes mali uvažovať nad tým, ako zdigitalizovať väčšinu procesov. Takto si zjednodušia svoju prácu, ale aj komunikáciu s obchodnými partnermi do budúcna,“ hovorí Ondrej Ličko.

V rozhovore prezradil aj to, čo priniesla značke Huawei spolupráca s Leicou, ako pomáha umelá inteligencia od ich vývojárov chrániť dažďové pralesy a prečo sú kľúčovým princípom spoločnosti praktické inovácie.

Čo je to internet vecí a ako s ním súvisí 5G?

„Môžeme si to predstaviť ako prepojenie všetkých zariadení, ktoré máme v domácnosti cez internetovú sieť. V praxi to bude znamenať, že spolu dokážu komunikovať napríklad domáci zvonček a smartfón,“ hovorí Ondrej Ličko. Moderná domácnosť, ale aj firma tak bude pozostávať zo zariadení, ktoré budeme vedieť všetky ovládať cez smartfón.

Nevyhnutnou podmienkou je potom dostatočne rýchla sieť, ktorá takúto komunikáciu umožní. A práve preto sa momentálne rozbieha 5G. „5G je ďalšia generácia sietí, ktorá je prirodzeným vývojom mobilných sietí a telekomunikácií ako takých. Vďaka nej budeme rýchlejšie odosielať a prijímať dáta. Zrýchli sa jednak sťahovanie, ale aj odozva napríklad pri živých prenosoch alebo hraní online hier,“ dodáva go-to market manažér spoločnosti Huawei SK.

1 + 8 + N – vzorec živého ekosystému

Víziou značky Huawei je v najbližších rokoch prepojiť čo najviac techniky, ktorá sa bude dať ovládať smartfónom vďaka princípu 1 + 8 + N. Čo presne to znamená? Jednotka je základný prvok ekosystému, v našom ponímaní smartfón, osmička sú sekundárne zariadenia ako tablety, počítače, slúchadlá, reproduktory, routery, inteligentné automobily či smart okuliare a hodinky. Enko je potom sieťou všetkých pripojených zariadení (tzv. internet vecí),“ vysvetľuje Ličko.

Vďaka smartfónu Huawei P40 Pro môžete mať vo vrecku  prenosnú kanceláriu. Ako je to možné?

Podmienkou pritom nebude, aby boli od jedného výrobcu, bude stačiť internetové pripojenie a o všetko ostatné sa postará inteligentná sieť. Zobúdzajú vás počas víkendov lúče vychádzajúceho slnka? Stačí malý čip a žalúzie sa budú automaticky nastavovať podľa vašich preferencií. Budúcnosť bude ešte viac smart.

Špičkové fotky ako výsledok čínsko-nemeckej spolupráce

Na prelome rokov 2014 a 2015 sa značka Huawei rozhodla rozbehnúť spoluprácu s legendárnym nemeckým výrobcom fototechniky Leica. V Nemecku vzniklo spoločné vývojové centrum, kde inžinieri z oboch spoločností pracujú na vývoji softvéru a nových fotoaparátov do smartfónov Huawei. Prečo sa však foťákom v smarfónoch venuje toľko pozornosti?

„Pretože kompaktné fotoaparáty úplne stratili zmysel a nahradil ich smartfón. Kvalita fotiek zo smartfónu totiž začala byť vďaka stále kvalitnejším a menším čipom lepšia, navyše ho má každý stále poruke, nemusí riešiť pamäťové karty či výmenu bateriek. Je to prirodzený vývoj. Odkedy spolupracujeme s Leicou, máme jedny z najlepších fotomobilov na svete, čo dokazujú aj rôzne nezávislé testy,“ hovorí Ličko.

Neveríte? Kliknite si na tento web, ktorý sa venuje hodnoteniu foto- a videotechniky nielen v smartfónoch.

Zhudobniť polárnu žiaru nie je problém. Vďaka AI

Huawei je značka, ktorá vo veľkom inovuje aj na poli umelej inteligencie (AI). Pri fotení dokáže AI napríklad odstrániť šum a prispôsobiť všetky parametre podmienkam tak, aby ste úpravou fotiek stratili minimum času. Umelá inteligencia toho však dokáže oveľa viac.

„V projekte Sound of light sme vďaka nej rozozvučali polárnu žiaru. Naskenovali sme ju našimi smartfónmi a umelá inteligencia na tomto základe vytvorila podklad pre orchestrálnu hudbu,“ spomína Ličko zaujímavé využitie možností AI.

Ďalší pekný projekt má Huawei v dažďových pralesoch, kde sú cez solárne články napájané jednoduché zariadenia vybavené AI, ktoré sledujú zvuk pralesa. Keď rozpoznajú netradičný zvuk, okamžite upozorňujú ochranárov, ktorí sa takto dokážu v reálnom čase dozvedieť o nelegálnej ťažbe, požiari či iných narušeniach. S príchodom Mate 20 Pro sa zase umelá inteligencia naučila rozoznávať emócie na tvárach ľudí a pomáhať tak zrakovo postihnutým.

Inovácie a užívateľská skúsenosť ako základ úspechu

Uspieť v segmente, kde je mimoriadne silná konkurencia, je ťažké pre každú firmu. V spoločnosti Huawei preto stavili na inovatívne technologické riešenia a  na to, že počúvajú vlastných zákazníkov. Práve spätná väzba je totiž základom mnohých noviniek a priorít, ktorým sa inžinieri venujú.

6 funkcií moderného smartfónu, ktoré vám uľahčia podnikanie. Chcem vedieť viac

„Technológie, ktoré boli doteraz dostupné len v našich vlajkových lodiach, postupne presúvame aj do nižších modelov. Zo všetkých spomeniem napríklad 40-wattové drôtové nabíjanie, ktoré bolo doteraz len v tisíceurových smartfónoch, teraz ho ponúkame aj v telefónoch strednej triedy. Niekto si možno povie, že nabíjanie je úplne základná vec. No ak si môžete za hodinu nabiť telefón na 80 % a používať ho celý ďalší deň,  tak ide o technológiu, ktorá vám výrazne zlepšuje život,“ vysvetľuje produktový špecialista.

Budúcnosť patrí skladačkám

„Aktuálne je najväčším trendom tvorba ohybných displejov. Takéto zariadenie – Mate XS –  máme aj v portfóliu na slovenskom trhu. Ide o skladací telefón, ktorý sa dá rozložiť takmer do štvorcového formátu, a teda nahrádza tablet. Človek nemusí so sebou nosiť dve zariadenia, ale stačí mu jedno, ktoré používa ako bežný smartfón.

V prípade, že si ide pozrieť nejaké video alebo čítať, rozloží si ho do takmer dvojnásobnej veľkosti. Týmto smerom sa podľa mňa bude svet smartfónov posúvať v najbližších rokoch,“ vysvetľuje Ličko.

Dobrá správa pre každého podnikateľa: zariadenia, ktoré sú multifunkčné, potešia nielen z hľadiska používateľa, ale aj nákladov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ešte lepší zážitok. K Sony Xperia L4 s kinodisplejom dostanete darček

K smartfónu, ktorý vás očarí svojím skvelým displejom, teraz dostanete bezdrôtové slúchadlá Sony.

Jedným z problémov dnešných smartfónov môže byť ich veľká uhlopriečka a s ňou narastajúca šírka zariadenia. Pri Sony Xperia L4 sa však nemusíte báť, že by vám nesadla do ruky, i keď má veľký 6,2” HD+ displej. Pre kompletný multimediálny zážitok navyše k smartfónu dostante aj bezdrôtové slúchadlá ako darček.

Ako si chrániť citlivé údaje v smartfóne? Pozrite si naše bezpečnostné tipy

V kino displeji nie je žiadna čierna mágia, len trocha inovátorského zmýšľania. Konštruktéri totiž navrhli telo modelu Xperia L4 o kúsok väčšie, preto dokáže hostiť širokouhlý HD+ displej s uhlopriečkou až 6,2 palca a nezvyčajným pomerom strán 21 : 9.

Takýto pomer strán je vhodný najmä na pozeranie filmov, určite ho však oceníte aj pri práci s rozdelenou obrazovkou. Vďaka 3 GB operačnej pamäti a výkonnému čipsetu sa môžete pripraviť na dokonale plynulý obraz.

Na displeji si užijete aj vaše fotky

Pohodlné ovládanie zabezpečuje aj čítačka odtlačku prsta umiestnená na pravej strane telefónu či 8 Mpx predná kamera pre okamžité odomknutie pomocou systému rozpoznania tváre. Na zadnej strane telefónu poteší, že ani jedna z trojice zadných kamier s rozlíšením 13 + 8 + 2 Mpx nevytŕča z priľnavého matného plastu.

Hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx, 5 Mpx ultra širokouhlý objektív2 Mpx objektív s malou hĺbkou ostrosti, ideálnou pre portréty a bokeh fotografie, vám umožnia naplno otvoriť vašu kreativitu a zachytiť vysokokvalitné umelecké fotografie s pôsobivým bokeh efektom.

Za zmienku stojí aj batéria s veľkorysou kapacitou až 3 580 mAh s podporou rýchleho nabíjania. Nechýba ani podpora LTE, NFC, Bluetooth 5.0, USB-C konektor a dokonca ani 3,5 mm jack.

Bezdrôtové slúchadlá ako darček

Aby ste si mohli užívať plnohodnotný multimediálny zážitok, k novej Sony Xperia L4 teraz dostanete bezdrôtové Bluetooth slúchadlá Sony WI-C200 ako darček.

Nenechajte sa zmiasť káblom, ktorý slúchadlá spája. Ide o konštrukciu, vďaka ktorej vám nevypadnú z uší a budú sa pohodlnejšie nosiť. Nemusíte sa báť ani toho, že by sa vám zamotali – obe slúchadlá majú totiž zabudovaný magnet, aby sa vám vo vrecku nezauzlovali.

Slúchadlá Sony WI-C200 vydržia na jedno nabitie až 15 hodín aktívneho používania, rýchlym nabíjaním získate za 10 minút ďalšiu hodinu počúvania.


Sony Xperiu L4 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac