Uhádnete, ktoré telefóny majú taký úspech, že ich Nokia nestíha vyrábať?

Ako sa z fínskej papierne stal výrobca najpredávanejšieho telefónu v histórii a jeden z top 3 dodávateľov mobilných sietí.

Nokia má 150-ročnú históriu, priniesla ikonické telefóny, ktoré poznajú aj generácie mladých ľudí, ktorí ich nikdy nedržali v rukách, a dnes je lídrom v zavádzaní 5G sietí po celom svete. Prečo si v Nokii zakladajú na bezpečnosti, ako vyzerá smartfón pripravený na budúcnosť a prečo tlačidlové telefóny tak rýchlo nevymiznú.

Jeden telefón pre piatich kolegov − pre Nokiu 5.3 žiaden problém

Časy legendárnej Nokie 3310, na ktorej sme hrávali hru Snake, sú dávno preč. Značka Nokia prešla dramatickými zmenami a dnes má portfólio zariadení, ktoré potešia nielen technologických nadšencov, ale napríklad aj podnikateľov, ktorí potrebujú pre viacerých zamestnancov jeden telefón.

Čo je za tým, že im zákazníci dôverujú najviac spomedzi všetkých značiek a ktoré ďalšie oblasti sú doménou fínskeho výrobcu? Odpovedá Tibor Foti, manažér spoločnosti TCCM, ktorá je full service delivery distribútorom značiek Nokia, Caterpillar, Honor a OnePlus pre strednú a východnú Európu.

Nokiu si väčšina ľudí spája s obdobím, keď patrila k dominantným hráčom na trhu mobilných telefónov. Čomu vďačí za tento úspech?

Nokia bola založená už v roku 1865, začala ako fínska papiereň. V múzeách môžete nájsť toaletný papier s nápisom Nokia. Po druhej svetovej vojne pribrala výrobu telefónnych a telegrafných káblov. Vtedy sa prvýkrát priblížila k svetu telekomunikácií. Vývoj dospel až k tomu, že začala vyrábať mobilné telefóny.

Na Nokii bola od začiatku zaujímavá rozmanitosť portfólia, európsky pôvod a dôraz na inovácie, ktoré značka prinášala. Jednou z nich bol prvý mobilný operačný systém Symbian.

Ktorý produkt Nokie bol najpredávanejší v histórii?

Najpredávanejším modelom bola Nokia 1100. Predalo sa jej viac ako 250 miliónov kusov. Je to najzákladnejší model. Tento úspešný úsek histórie značky bol spojený s 90. rokmi a prelomom milénií − s obdobím 2G, keď sa z telefónov dalo iba volať a posielať SMS.

Odvtedy Nokia prešla viacerými fázami, keď menila majiteľov, a nakoniec si našla cestu späť do Fínska. Dnes jej výrobu zastrešuje spoločnosť HMD Global. Mobilné telefóny Nokie postupne prešli zo Symbianu na Microsoft a nakoniec na Android.

Je to presne 20 rokov, čo Nokia predstavila kultový telefón Nokia 3310. Máte teraz v portfóliu niečo s podobným potenciálom?

Nokiu 3310 pozná každý, bol to prelomový model. Je stále na trhu, aj keď v modernej podobe − dnes už má farebný displej, ale hru Snake si na nej zahráte stále.

V súčasnosti dávame do popredia Nokiu 8.3 s podporou 5G. Tento telefón by mal podporovať všetky možné siete. To znamená, že 5G sieť budete môcť naplno využiť kdekoľvek na svete.

Ktoré zariadenie by ste odporučili slovenskému podnikateľovi a prečo?

Ťažko sa mi rozhoduje, lebo Nokia má široké portfólio. Spomenul by som Nokiu 2.4, ktorá je pre bežných používateľov veľmi vydarená.

A nevynechám ani Nokiu 8.3, ktorá obsahuje čistý Android s podporou služby Google One. Jej súčasťou je predplatené úložisko na Google Drive, dvojročná garancia aktualizácií operačného systému a trojročná garancia bezpečnostných aktualizácií.

Čo si majú ľudia predstaviť pod pojmom čistý Android?

Každá značka sa snaží mať v telefóne svoju nadstavbu. Či už z hľadiska grafiky, alebo predinštalovaných aplikácií. Tomu sa však Nokia snaží vyhýbať. Android je v podobe, ako ho vyvinul Google, Nokia v ňom nerobí žiadne modifikácie. Chod operačného systému je tak plynulejší, bezpečnejší a nezahlcuje pamäť telefónu.

Ako sa Nokii darí na slovenskom trhu? Aké má ciele?

Nokia vyrába smartfóny, ktoré postupne napredujú a stíhajú technologický trend. Sú lídrami vo viacerých oblastiach a majú svoju základňu používateľov. Ich využitie vidím najmä v B2B segmente.

V súčasnosti sú smartfóny od Nokie vnímané ako kvalitné a bezpečné. Spoločnosť Counterpoint robila malý výskum o dôvere k značkám a ich operačným systémom. Nokia vyšla ako číslo 1 − zákazníci jej najviac dôverujú z hľadiska bezpečnosti operačného systému.

Okrem smartfónov Nokia ponúka aj tlačidlové telefóny. Dopyt po nich je taký veľký, že Nokia ich nestíha vyrábať. Postupnou evolúciou by mali byť čiastočne vytláčané, ale svoje miesto na trhu si stále nájdu.

Máte údaje o tom, ktorí ľudia preferujú tlačidlové telefóny?

Keď sa pozrieme na tlačidlový telefón, ako prví nám napadnú ľudia, ktorí nemajú vzťah k smartfónom, možno staršia generácia. Chcú písať esemesky po starom, vyťukať si text na numerickej klávesnici.

Tieto telefóny si však našli miesto aj v biznis segmente. Využívajú ich firmy, ktoré potrebujú dať zamestnancom telefón, prostredníctvom ktorého budú iba telefonovať, prípadne si prečítajú esemesku, resp. sa cez 4G pripoja na internet, no nepotrebujú na to veľký displej. Bežnými používateľmi týchto telefónov na Slovensku sú napríklad kuriéri.

Nokia nie je len výrobca telefónov, ale aj technologický konglomerát. Na čo sa dnes zameriava?

Keď sa povie Nokia, veľa ľudí si vybaví mobilný telefón. No Nokia sa nezameriava len na mobily. Má aj divíziu mobilných sietí, popri značkách Ericsson a Huawei patrí do top 3 v tejto oblasti. Je to veľká divízia, väčšia ako divízia samotných mobilných telefónov.

Kompletné vybavenie kancelárie do 200 eur? Stačí dobre nastavený smartfón

Nokia dodáva aj produkty na zavádzanie 4G a 5G mobilných sietí − antény, rádiá, všetky aktívne prvky v sieti, aby sme mohli navzájom komunikovať a aby sme mali signál. Spolupracuje na samotnom zavádzaní mobilných 4G aj 5G sietí nielen na Slovensku a v Európe, ale aj v Číne.

O 5G sieťach sa dnes hovorí takmer všade. Ako to vidíte z hľadiska reálneho využívania 5G sietí na Slovensku? Kedy môže používateľ očakávať, že ju začne využívať?

Mobilná sieť 5G nie je pre mnohých obľúbená téma, spája sa s ňou veľa otáznikov. Ľudia majú o tejto technológii rôzne informácie z rôznych zdrojov. 5G by som nevnímal negatívne. Je to niečo, čo prichádza do nášho života a, myslím si, že nám ho uľahčí.

Operátori sa na to pripravujú, začínajú so zavádzaním 5G sietí. Majú vybratých technologických vendorov, ktorí im so zavádzaním pomôžu. Myslím si, že skutočný prelom vo využívaní tejto technológie príde koncom roka 2021.

Mobilná sieť 5G nie je len o rýchlosti. Má využitie aj v priemysle, napríklad továrne budú môcť efektívnejšie komunikovať medzi sebou. Už dnes si potrebujú odovzdávať enormné množstvo informácií a s 5G technológiou to pôjde oveľa ľahšie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kompletné vybavenie kancelárie do 200 eur? Stačí dobre nastavený smartfón

Keď začínate podnikať, dobre si premyslíte každú investíciu. Smartfón s kvalitným displejom vám pomôže znížiť výdavky na zariadenie kancelárie

Poradíme vám, ako si zo smartfónu urobiť plnohodnotnú vreckovú kanceláriu, ktoré programy si nainštalovať a ako ich nastaviť, aby ste dokázali efektívne pracovať.

Ako vybrať do firmy telefón, ktorý môže zdvihnúť ktokoľvek z tímu?

Ekologická, finančne nenáročná, efektívna. Aj takéto prívlastky môže mať vaša kancelária, ak ju presťahujete do smartfónu. Nepotrebujete pritom investovať veľa času ani peňazí, dokonca vám stačí smartfón strednej triedy.

Pozreli sme sa na to, ako skryť celú kanceláriu do jediného zariadenia.

Potrebujete dobrý displej a vytrvalú batériu

Ak plánujete na smartfóne pracovať, vyberte si taký, ktorý má dostatočne veľký displej. Veľkosť šesť palcov a viac ponúkne komfort aj pri práci s tabuľkami v Exceli.

Druhým kritériom pri výbere by mala byť batéria. Dajte si však pozor − to, že batéria má kapacitu 5 000 mAh, čo je dnes jedna z najvyšších ponúkaných kapacít, ešte neznamená, že smartfón vám na jedno nabitie vydrží dlhšie. Superkvalitný OLED displej, prepracovaný fotoaparát či výkonné procesory vedia batériu doslova zhltnúť.

Ak chcete, aby vám batéria dlho vydržala, zvážte nižšie triedy smartfónov s jednoduchšími súčasťami. Nielenže sú lacnejšie, ale ani toľko nevyťažujú batériu. Napríklad Nokia 5.3 ponúka kombináciu 6,55-palcového displeja a 4 000 mAh batérie. Pri bežnej kancelárskej práci s ňou budete potrebovať nabíjačku každý druhý deň.

Čistý Android vám pomôže so sústredením

Keďže už poznáte technické parametre vreckovej kancelárie, prichádza na rad výber operačného systému. Zariadenia s Androidom sú cenovo výhodné a zároveň na nich bežia programy, ktoré budete na prácu potrebovať. No nie je Android ako Android.

Niektorí výrobcovia do svojich telefónov predinštalujú množstvo vychytávok a zmenia parametre systému na nepoznanie. Iní, naopak, použijú takmer čistý Android a nechajú vám voľné ruky, aby ste si mohli všetko prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Nokia 5.3 má výhody smartfónu s takmer čistým Androidom, ktorý vie byť pri budovaní kancelárie do vrecka nápomocný. Má predinštalované len tie najnevyhnutnejšie aplikácie. Ponúka teda priestor na budovanie kancelárie na „zelenej lúke“. Nainštalovať si môžete presne to, čo na prácu potrebujete, a nebude vás rozptyľovať niečo, čo vás nezaujíma.

Jeden kancelársky balík so všetkým, čo potrebujete

Každý podnikateľ potrebuje pracovať s textom, tabuľkami, posielať e-maily a mať k dispozícii cloudový úložný priestor.  Na trhu je veľké množstvo riešení, no ak hľadáte niečo efektívne, komplexné a cenovo prijateľné, siahnite po Microsoft 365.

Všetku svoju prácu budete mať vďaka cloudu neustále poruke. Balík okrem textového a tabuľkového procesora ponúka aj sofistikovaného správcu e-mailov Outlook. Ten vám okrem prijímania a posielania správ pomôže efektívne organizovať čas pomocou vytvárania úloh či zapisovania do kalendára.

Microsoft 365 ponúka všetky nástroje v rámci jedného balíka za príjemné predplatné, vďaka ktorému získate aj odbornú podporu v prípade, že by sa vám niečo pokazilo. Výhodou je, že tieto všetky nástroje môžete používať na viacerých zariadeniach. Za jedno predplatné máte nástroje pre smartfón aj notebook alebo tablet.

Microsoft 365 Personal teraz môžete mať v cene SMART Paušálu

Ak by vám nevyhovoval Outlook, vyskúšať môžete napríklad Blue Mail, ktorý má integrovaný kalendár. Aplikáciu dokážete do veľkej miery personalizovať pre lepšiu prehľadnosť.

Ďalším riešením môže byť aplikácia Spark, ktorej benefitom napríklad je inteligentné vyhľadávanie, nastavovanie pripomienok alebo možnosť odoslať e-mail v konkrétnom čase.

Nestrácajte čas fakturáciou

Fakturácia je na jednej strane príjemnou súčasťou podnikania, na druhej strane často zaberie veľa času, ktorý by ste mohli stráviť efektívnejšie alebo relaxom. Vymeňme nakreslené excelovské faktúry za sofistikovanú aplikáciu, v ktorej je vyhotovenie faktúry otázkou pár klikov.

Jednou z najpoužívanejších aplikácií je iDoklad. Okrem veľmi rýchleho vytvárania faktúr dokáže faktúry archivovať, vytvárať prehľadné tabuľky na sledovanie cash-flow, vie vyexportovať podklady pre účtovníka, vlastne ponúka všetko pre jednoduché účtovníctvo.

Idete vystaviť faktúru? Zhrnuli sme všetko, čo potrebujete vedieť

iKROS je zasa najpredávanejší ekonomický a stavebný softvér na Slovensku. V appke ponúka okrem tvorby faktúr aj tvorbu cenových ponúk, dodacích listov a ďalších, až 30 rôznych dokladov. Ak si iKROS predplatíte, získate celú paletu možností na správu financií.

Rýchlo naskenujte, podpíšte a pošlite

Napriek tomu, že žijeme v digitálnej dobe, pravidelne sa stretávame s tým, že potrebujeme podpisovať dokumenty, potom ich skenovať a niekomu doručiť. Na to všetko dnes stačí smartfón s lepším fotoaparátom a skenovací softvér.

Smartfón Nokia 5.3 ponúka sústavu fotoaparátov na čele s 13-megapixelovým fotoaparátom, doplneným 5-megapixelovým ultra širokým a dvojicou 2-megapixelových senzorov na meranie hĺbky ostrosti a makro fotografie. Vďaka tomu skvele poslúži ako skener.

Niektoré smartfóny majú skenovanie dokumentov zapracované v natívnej fotoaplikácii. Nemusí to však byť podmienka pri výbere smartfónu, pretože existuje bohatá ponuka aplikácií, ktoré skenovanie zvládnu perfektne. Navyše hneď ponúknu možnosti úpravy dokumentu vrátane jeho podpísania. Za pozornosť určite stojí Adobe Scan alebo SwiftScan.

Všetky možnosti telefónu Nokia 5.3 najlepšie využijete s Neobmedzenými O2 SMART Paušálmi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Osviežte si svoju smart výbavu: vybrali sme najvýhodnejšie zariadenia na prácu, fotenie, športovanie aj každodenné používanie

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac