Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

5 vecí, ktoré ste nevedeli o slovenských farmároch

Naplánovať si môžete hocičo, ale ťažko sa pripravíte na to, že vám medveď zožerie dva hektáre kukurice. Aj takéto situácie riešia miestni poľnohospodári

Ľudia, ktorí vyrábajú poctivé potraviny, to berú skôr ako poslanie než biznis. Neistotu im pomáha prekonať zomknutý kolektív a dobré vzťahy s ostatnými farmármi. Prečítajte si, čo by im najviac pomohlo.

O výzvach, ktoré čakajú farmárov na Slovensku, sme sa rozprávali s Martinou Luptákovou, riaditeľkou Poľnohospodárskeho družstva Lieskovec. Udržiava komunitu miestnych hospodárov a snaží sa uspieť nielen sama, ale aj podať pomocnú ruku ostatným.

Farmárčenie je skôr služba než biznis

Ak sa farmárovi podarí získať pôdu, potrebuje nadšenie, ktoré mu musí vydržať veľmi dlho. Malí poľnohospodári sú obmedzovaní v tom, čo môžu a nemôžu robiť, koľko chovať a kde predávať. Pri dodržaní všetkých obmedzení je často návratnosť vstupnej investície až 20-30 rokov.

Hospodárenie na Slovensku je podľa Martiny Luptákovej skôr službou než biznisom. „Vychádza z toho veľmi malý finančný efekt a musíte postupovať po malých krokoch,“ hovorí.

Jediná istota je neistota

Hospodárenie na pôde ovplyvňuje množstvo premenných: od nevyspytateľného počasia cez škodce až po nepredvídateľné výkyvy na trhu.

„Pokojné obdobia trvajú veľmi krátko. Vždy nás zasa niečo prekvapí. Každý rok je úplne iný. Nikdy si nevieme veci naplánovať,“ prezrádza Martina Luptáková.

V Poľnohospodárskom družstve Lieskovec šarapatilo minulý rok nielen počasie, ale aj lovná zver. „Zvieratá sú už také pohodlné, že si prídu vybrať, čo im chutí. Tento rok sme tu mali aj medveďa, ktorý nám zožral dva hektáre kukurice,“ priznáva.

Riaditeľka družstva: Keď doceníme lokálne výrobky, urobíme krok k potravinovej sebestačnosti

Nevyspytateľná je nielen príroda, ale aj ruka trhu. Púšťame si k nám prebytky z iných krajín, kde ich farmári dokážu vyrobiť lacnejšie ako my. Poliaci majú úplne oslobodené odvody za poľnohospodárskeho zamestnanca. Česi zase dotujú poľnohospodárstvo nielen z európskych peňazí, ale aj zo štátneho rozpočtu.

„Dotované mlieko či kurence z dovozu tlačia ceny na trhu tak nízko, že domáce výrobky nedokážeme predať. Konkurencia z našej strany je úplne beznádejná. Slovensko si takto postupne likviduje malých poctivých hospodárov. Cez koronu sme videli, že zrazu chýbala múka, droždie, lebo toto všetko sme si zlikvidovali a nepoučili sme sa. Neustále sme na hrane, či ten tlak dokážeme ustáť,“ vysvetľuje Martina Luptáková.

Kľúčom je kolektív, ktorý zdieľa nadšenie

Dobrých poľnohospodárskych zamestnancov je ako šafranu, pretože stredných škôl, ktoré by ich mali vychovávať, je málo.

Z toho mála zostane pracovať v poľnohospodárstve možno pätina absolventov a aj to sú väčšinou deti samostatne hospodáriacich roľníkov. Idú sa vzdelať, aby mohli pokračovať v šľapajach svojich rodičov.

Idete vystaviť faktúru? Zhrnuli sme všetko, čo potrebujete vedieť

Prilákať ľudí, ktorí budú oporou, je ťažké, ale nie nemožné. Martine Luptákovej sa to podarilo. „Na kolegov sa vždy snažím pozitívne vplývať. Keď to potrebujem, vrátia mi to. Hovoria, že ,vy ste nám vraveli, že všetko zvládneme, len musíme chcieť, tak teraz sa aj vy spamätajte‘,“ hovorí.

Na zamestnancoch si váži, keď zdieľajú jej nadšenie, a snaží sa ich inšpirovať, aby prišli aj sami s nápadmi. Dobrý kolektív je jej receptom na to, ako si udržať energiu a dobrý pocit z práce.

Farmári majú poruke technológie, ktoré im uľahčujú život

„Ľudská práca je, žiaľ, už taká finančne nákladná a nedostupná, že chtiac-nechtiac musíme investovať do modernizácie a automatizácie, ktorá nám pomáha v každodennom fungovaní,“ hovorí Martina Luptáková. V Lieskovci využívajú množstvo technológií, ktoré fungujú cez počítač a sú napojené na internet.

Využite všetky možnosti, ktoré vám podnikanie zjednodušia

Ak aj vy patríte k podnikateľom, ktorí sú vďační za každú dostupnú pomoc, urobte si zo smartfónu skutočného pracovného pomocníka. Aby ste ho však dokázali naplno využiť, potrebujete veľké množstvo dát na aplikácie, ktoré to umožnia. O2 má pre vás riešenie, vďaka ktorému sa už nebudete musieť obmedzovať. Titánový O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS a MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Zomknite sa s ďalšími farmármi a podržte sa navzájom

Pre Martinu Luptákovú je veľmi dôležitá spolupráca a neváha podať pomocnú ruku farmárom okolo seba. Zamestnáva ich, predáva ich výrobky, organizuje príležitosti na stretnutie. Buduje okolo seba silnú komunitu.

„Máme v okolí veľa súkromne hospodáriacich roľníkov, ktorí sa zameriavajú na jeden druh výroby. Snažíme sa navzájom držať v týchto ťažkých časoch,“ hovorí.

Mnohých farmárov by potešilo, keby mohli vystúpili z tieňa a keby sa spoločnosť začala o nich viac zaujímať. Najviac im však pomôže, ak nakúpite ich produkty. Podporíte ich tak v tom, čo považujú za svoje poslanie: prinášať poctivé potraviny na váš stôl.


[soda-form id=“558588″]

Martina Luptáková

Výkonná riaditeľka Poľnohospodárskeho družstva Lieskovec pri Zvolene vyštudovala Vysokú školu poľnohospodársku. Pätnásť rokov pracovala v družstve v Zvolenskej Slatine, kde prešla viacerými pozíciami. V Lieskovci pôsobí ako riaditeľka 5 rokov.

 

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Ako premeniť hobby na profitabilný biznis

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú múdrejší ako vy, a ďalších 7 rád od zakladateľov vydavateľstva Absynt

Ak začínate podnikať, nemusíte vedieť všetko ani nemusíte hneď vynájsť koleso. Stačí vedieť, kde hľadať informácie, a dokázať sa obzrieť okolo seba. Nesmie vám však chýbať vášeň, jedinečnosť a odvaha robiť chyby.

Využite všetky možnosti, ktoré vám podnikanie zjednodušia

Ak aj vy patríte k podnikateľom, ktorí sú vďační za každú dostupnú pomoc, urobte si zo smartfónu skutočného pracovného pomocníka. Aby ste ho však dokázali naplno využiť, potrebujete veľké množstvo dát na aplikácie, ktoré to umožnia. O2 má pre vás riešenie, vďaka ktorému sa už nebudete musieť obmedzovať. Titánový O2 SMART Paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS a MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Pustiť sa do rozbehu vlastného biznisu si vyžaduje dávku odvahy, obzvlášť v dnešnej dobe a pokiaľ s podnikaním nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti. 

Juraj Koudela a Filip Ostrowski stáli pred podobnou výzvou v roku 2015, keď sa pohrávali s myšlienkou založiť vydavateľstvo. Podľa nich neexistuje presný návod, ktorý keď dodržíte, váš sen sa zaručene splní. Existujú však isté univerzálne pravidlá, ktoré môžu znieť ako klišé, no ak ich hlbšie pochopíte a začnete sa nimi riadiť, váš úspech bude na dosah.

Čítajte a vzdelávajte sa

Bez ohľadu na to, v akom segmente sa rozhodnete podnikať, pravidlá biznisu sú nemenné vo všetkých oblastiach. Juraj Koudela odporúča začať triviálnym krokom, akým je obyčajné prečítanie knihy.

Filip Ostrowski

„Môže sa stať, že pri začiatkoch podnikania vaše predstavy nemusia zodpovedať realite. Stalo sa to aj nám. Nájdite si vhodnú literatúru a zdroje, ktoré vám priblížia svet podnikania. Pomôže vám to vytvoriť si detailnejší pohľad na to, čo všetko budete potrebovať a ako postupovať,“ hovorí.

„Začínali sme od nuly a s Jurajom sme si prešli celým procesom zakladania biznisu. Keby nám v tom čase niekto urobil prednášku o tom, aké to je založiť firmu, myslím, že by nám to veľmi pomohlo,“ dodáva Filip Ostrowski.

Nevymýšľajte koleso

Načo vymýšľať koleso, keď je už vymyslené. Množstvo ľudí má v súvislosti s podnikaním dojem, že musia priniesť na trh niečo prevratné, niečo, čo tu ešte nebolo. Môže to tak byť, ale nemusí.

Rozhovor so zakladateľmi Absyntu: Chceme zvyšovať úroveň vydávania kníh

„Stačí sa poobzerať okolo seba a byť vnímavý k sebe a svojmu okoliu. Pýtajte sa samých seba, čo vám chýba, čo chýba vašim kamarátom a známym a ako by ste im vedeli pomôcť a priniesť riešenie ich problému. Sú veci, ktoré fungujú v zahraničí a v iných štátoch, a nie je vylúčené, že by mohli fungovať aj u nás. Tak to bolo aj v našom prípade,“ hovorí Filip Ostrowski. 

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú múdrejší ako vy

Množstvo ľudí je presvedčených, že pred tým, ako sa pustia do podnikania, musia byť odborníkmi na všetko. Myslia si, že sa musia  dovzdelať a stať sa expertmi na všetky súčasti biznisu. V skutočnosti  od vás nikto neočakáva, že budete vedieť všetko, a ani to nie je potrebné. 

„Vyhľadajte a kontaktujte odborníkov z fachu, ktorí majú skúsenosti, vedia, ako funguje trh, a poradia vám, na čo sa zamerať a čomu, naopak, nevenovať pozornosť. Pýtajte sa, zbierajte informácie, sumarizujte a vyhodnocujte,“ radí Juraj Koudela.

Vášeň je základ

Je prirodzené, že máte obavy a pochybnosti o tom, či vaše podnikateľské plány vyjdú. Strach však nesmie byť pre vás prekážkou, ale hnacím motorom, ktorý vám bude dávať silu a odvahu nevzdať sa. To dokážete len vtedy, keď je to, čo robíte, vašou vášňou. 

Filip Ostrowski, dizajnérka Pavlína Morháčová, tajomníčka redakcie Mirka Kobrtková, správkyňa sociálnych sietí Soňa Balážová a Juraj Koudela

„Ono to znie tak americky, ale každý rok si viac a viac uvedomujem, že práve vášeň a nadšenie, ktoré vkladáme do podnikania, nám umožňujú stále napredovať. Ak vás to, čo robíte alebo sa ešte len chystáte robiť, vnútorne napĺňa, prináša vám to radosť a ste ochotní za to zabojovať, až vtedy môžete dosiahnuť všetko, čo ste si zaumienili,“ vysvetľuje Filip Ostrowski.

Nebojte sa robiť chyby

Či váš biznis vyjde alebo nie, je do istej miery lotéria. No skrachovať môžu aj firmy, ktoré majú 20-ročnú históriu. Akokoľvek máte dokonalý plán, pravdepodobne nastanú momenty, ktoré vás prekvapia a možno zrazia na kolená. V takých chvíľach je potrebné zabojovať. 

Oplatí sa vám odložiť si daňové priznanie?

„Musíte byť draví, no súčasne skromní. Neustále sa vzdelávať, zdokonaľovať, a keď sa niečo pokazí, treba sa z toho len poučiť a ísť ďalej. Znie to tak jednoducho, no ak spĺňate tieto kritériá, môžete podnikať v čomkoľvek,“ tvrdí Filip Ostrowski. 

Buďte autentický

Odhaliť zákulisie a ukázať pravú tvár sa dnes vo svete biznisu veľmi cení. To je to, čo ľudí zaujíma a vďaka čomu sa vedia s vašou službou alebo produktom viac stotožniť. Majú pocit, že vás poznajú, a ľahko si s nimi vytvoríte dôverný vzťah.

„Čitateľom je sympatické, že s nimi zdieľame svoj príbeh. Vystupovať v role rovnocenných partnerov nám umožňuje priblížiť sa im a vytvoriť tak úzky priateľský vzťah. Považujeme to za dôležitú súčasť budovania značky a marketingu. Je to oveľa cennejšie ako len inzercia v novinách s obrázkom obálky najnovšej knihy.“

Majte pri sebe parťáka

Vo dvojici idú veci vždy ľahšie. To, že máte pri sebe niekoho, kto vám je oporou, dodá vám odvahu a podporí vás vždy, keď to potrebujete, je pri podnikaní naozaj dôležité. 

Juraj Koudela

Nie každý si dokáže nájsť podobne nadšeného partnera, no Filip Ostrowski na základe svojich doterajších skúseností považuje partnerstvo v biznise za kľúčové, ba až nevyhnutné.

„Obaja zastávame názor, že pracovať vo dvojici je vždy ľahšie. Keď človek začne robiť niečo nové, prechádza rôznymi obdobiami a aj pochybnosťami, či to má vôbec zmysel. Partner danú situáciu môže vnímať v iných farbách a je vám protiváhou. Vie vás potiahnuť a nakopnúť. A zároveň sa to môže kedykoľvek otočiť a úlohu podporovateľa preberiete vy,“ vysvetľuje. 

Konajte aj napriek strachu

Juraj a Filip sa zhodujú na jednom: „Pokiaľ chcete mať niečo, čo ste doteraz nemali, musíte robiť niečo, čo ste doteraz nerobili.“

Tento známy výrok potvrdzuje, že bez uskutočnenia prvých krokov sa nič neudeje. Ak túžite vytvoriť niečo unikátne, nesmiete čakať, že vám do rúk niekto vloží kľúčik, ktorým stačí otočiť a otvoria sa vám dvere k príležitostiam. Otvoriť ich budete musieť sami – systematickou prácou, húževnatou aktivitou a ochotou zariskovať. 

[soda-form id=“558588″]

Vydavateľstvo Absynt

Juraj Koudela a Filip Ostrowski založili vydavateľstvo Absynt v roku 2015. Ich cieľom bolo vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh priniesli silné knihy z celého sveta. Edičný plán postupne rozširujú aj o ďalšie žánre a prostredníctvom kníh otvárajú témy, ktoré hýbu svetom.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.