Ľudia, ktorí vyrábajú poctivé potraviny, to berú skôr ako poslanie než biznis. Neistotu im pomáha prekonať zomknutý kolektív a dobré vzťahy s ostatnými farmármi. Prečítajte si, čo by im najviac pomohlo.
O výzvach, ktoré čakajú farmárov na Slovensku, sme sa rozprávali s Martinou Luptákovou, riaditeľkou Poľnohospodárskeho družstva Lieskovec. Udržiava komunitu miestnych hospodárov a snaží sa uspieť nielen sama, ale aj podať pomocnú ruku ostatným.
Farmárčenie je skôr služba než biznis
Ak sa farmárovi podarí získať pôdu, potrebuje nadšenie, ktoré mu musí vydržať veľmi dlho. Malí poľnohospodári sú obmedzovaní v tom, čo môžu a nemôžu robiť, koľko chovať a kde predávať. Pri dodržaní všetkých obmedzení je často návratnosť vstupnej investície až 20-30 rokov.
Hospodárenie na Slovensku je podľa Martiny Luptákovej skôr službou než biznisom. „Vychádza z toho veľmi malý finančný efekt a musíte postupovať po malých krokoch,“ hovorí.
Jediná istota je neistota
Hospodárenie na pôde ovplyvňuje množstvo premenných: od nevyspytateľného počasia cez škodce až po nepredvídateľné výkyvy na trhu.
„Pokojné obdobia trvajú veľmi krátko. Vždy nás zasa niečo prekvapí. Každý rok je úplne iný. Nikdy si nevieme veci naplánovať,“ prezrádza Martina Luptáková.
V Poľnohospodárskom družstve Lieskovec šarapatilo minulý rok nielen počasie, ale aj lovná zver. „Zvieratá sú už také pohodlné, že si prídu vybrať, čo im chutí. Tento rok sme tu mali aj medveďa, ktorý nám zožral dva hektáre kukurice,“ priznáva.
Nevyspytateľná je nielen príroda, ale aj ruka trhu. Púšťame si k nám prebytky z iných krajín, kde ich farmári dokážu vyrobiť lacnejšie ako my. Poliaci majú úplne oslobodené odvody za poľnohospodárskeho zamestnanca. Česi zase dotujú poľnohospodárstvo nielen z európskych peňazí, ale aj zo štátneho rozpočtu.
„Dotované mlieko či kurence z dovozu tlačia ceny na trhu tak nízko, že domáce výrobky nedokážeme predať. Konkurencia z našej strany je úplne beznádejná. Slovensko si takto postupne likviduje malých poctivých hospodárov. Cez koronu sme videli, že zrazu chýbala múka, droždie, lebo toto všetko sme si zlikvidovali a nepoučili sme sa. Neustále sme na hrane, či ten tlak dokážeme ustáť,“ vysvetľuje Martina Luptáková.
Kľúčom je kolektív, ktorý zdieľa nadšenie
Dobrých poľnohospodárskych zamestnancov je ako šafranu, pretože stredných škôl, ktoré by ich mali vychovávať, je málo.
Z toho mála zostane pracovať v poľnohospodárstve možno pätina absolventov a aj to sú väčšinou deti samostatne hospodáriacich roľníkov. Idú sa vzdelať, aby mohli pokračovať v šľapajach svojich rodičov.
Prilákať ľudí, ktorí budú oporou, je ťažké, ale nie nemožné. Martine Luptákovej sa to podarilo. „Na kolegov sa vždy snažím pozitívne vplývať. Keď to potrebujem, vrátia mi to. Hovoria, že ,vy ste nám vraveli, že všetko zvládneme, len musíme chcieť, tak teraz sa aj vy spamätajte‘,“ hovorí.
Na zamestnancoch si váži, keď zdieľajú jej nadšenie, a snaží sa ich inšpirovať, aby prišli aj sami s nápadmi. Dobrý kolektív je jej receptom na to, ako si udržať energiu a dobrý pocit z práce.
Farmári majú poruke technológie, ktoré im uľahčujú život
„Ľudská práca je, žiaľ, už taká finančne nákladná a nedostupná, že chtiac-nechtiac musíme investovať do modernizácie a automatizácie, ktorá nám pomáha v každodennom fungovaní,“ hovorí Martina Luptáková. V Lieskovci využívajú množstvo technológií, ktoré fungujú cez počítač a sú napojené na internet.
Využite všetky možnosti, ktoré vám podnikanie zjednodušia
Ak aj vy patríte k podnikateľom, ktorí sú vďační za každú dostupnú pomoc, urobte si zo smartfónu skutočného pracovného pomocníka. Aby ste ho však dokázali naplno využiť, potrebujete veľké množstvo dát na aplikácie, ktoré to umožnia. O2 má pre vás riešenie, vďaka ktorému sa už nebudete musieť obmedzovať. Titánový O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS a MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.
Zomknite sa s ďalšími farmármi a podržte sa navzájom
Pre Martinu Luptákovú je veľmi dôležitá spolupráca a neváha podať pomocnú ruku farmárom okolo seba. Zamestnáva ich, predáva ich výrobky, organizuje príležitosti na stretnutie. Buduje okolo seba silnú komunitu.
„Máme v okolí veľa súkromne hospodáriacich roľníkov, ktorí sa zameriavajú na jeden druh výroby. Snažíme sa navzájom držať v týchto ťažkých časoch,“ hovorí.
Mnohých farmárov by potešilo, keby mohli vystúpili z tieňa a keby sa spoločnosť začala o nich viac zaujímať. Najviac im však pomôže, ak nakúpite ich produkty. Podporíte ich tak v tom, čo považujú za svoje poslanie: prinášať poctivé potraviny na váš stôl.
[soda-form id=“558588″]