Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Ako chráni umelá inteligencia pralesy a čo prinesie 5G do sveta biznisu?

Ako ovplyvnia 5G siete biznis, čo všetko dokáže umelá inteligencia a prečo budú skladacie displeje trendom budúcnosti, prezradí go-to-market manažér a produktový špecialista spoločnosti Huawei na Slovensku Ondrej Ličko.

Príchod 5G sietí a internet vecí zmenia nielen spôsob, akým využívame komunikačné zariadenia, ale výrazne ovplyvnia takmer všetky oblasti biznisu. Prečo to tak je a ako sa na túto zmenu pripraviť? „Podnikatelia by už dnes mali uvažovať nad tým, ako zdigitalizovať väčšinu procesov. Takto si zjednodušia svoju prácu, ale aj komunikáciu s obchodnými partnermi do budúcna,“ hovorí Ondrej Ličko.

V rozhovore prezradil aj to, čo priniesla značke Huawei spolupráca s Leicou, ako pomáha umelá inteligencia od ich vývojárov chrániť dažďové pralesy a prečo sú kľúčovým princípom spoločnosti praktické inovácie.

Čo je to internet vecí a ako s ním súvisí 5G?

„Môžeme si to predstaviť ako prepojenie všetkých zariadení, ktoré máme v domácnosti cez internetovú sieť. V praxi to bude znamenať, že spolu dokážu komunikovať napríklad domáci zvonček a smartfón,“ hovorí Ondrej Ličko. Moderná domácnosť, ale aj firma tak bude pozostávať zo zariadení, ktoré budeme vedieť všetky ovládať cez smartfón.

Nevyhnutnou podmienkou je potom dostatočne rýchla sieť, ktorá takúto komunikáciu umožní. A práve preto sa momentálne rozbieha 5G. „5G je ďalšia generácia sietí, ktorá je prirodzeným vývojom mobilných sietí a telekomunikácií ako takých. Vďaka nej budeme rýchlejšie odosielať a prijímať dáta. Zrýchli sa jednak sťahovanie, ale aj odozva napríklad pri živých prenosoch alebo hraní online hier,“ dodáva go-to market manažér spoločnosti Huawei SK.

1 + 8 + N – vzorec živého ekosystému

Víziou značky Huawei je v najbližších rokoch prepojiť čo najviac techniky, ktorá sa bude dať ovládať smartfónom vďaka princípu 1 + 8 + N. Čo presne to znamená? Jednotka je základný prvok ekosystému, v našom ponímaní smartfón, osmička sú sekundárne zariadenia ako tablety, počítače, slúchadlá, reproduktory, routery, inteligentné automobily či smart okuliare a hodinky. Enko je potom sieťou všetkých pripojených zariadení (tzv. internet vecí),“ vysvetľuje Ličko.

Vďaka smartfónu Huawei P40 Pro môžete mať vo vrecku  prenosnú kanceláriu. Ako je to možné?

Podmienkou pritom nebude, aby boli od jedného výrobcu, bude stačiť internetové pripojenie a o všetko ostatné sa postará inteligentná sieť. Zobúdzajú vás počas víkendov lúče vychádzajúceho slnka? Stačí malý čip a žalúzie sa budú automaticky nastavovať podľa vašich preferencií. Budúcnosť bude ešte viac smart.

Špičkové fotky ako výsledok čínsko-nemeckej spolupráce

Na prelome rokov 2014 a 2015 sa značka Huawei rozhodla rozbehnúť spoluprácu s legendárnym nemeckým výrobcom fototechniky Leica. V Nemecku vzniklo spoločné vývojové centrum, kde inžinieri z oboch spoločností pracujú na vývoji softvéru a nových fotoaparátov do smartfónov Huawei. Prečo sa však foťákom v smarfónoch venuje toľko pozornosti?

„Pretože kompaktné fotoaparáty úplne stratili zmysel a nahradil ich smartfón. Kvalita fotiek zo smartfónu totiž začala byť vďaka stále kvalitnejším a menším čipom lepšia, navyše ho má každý stále poruke, nemusí riešiť pamäťové karty či výmenu bateriek. Je to prirodzený vývoj. Odkedy spolupracujeme s Leicou, máme jedny z najlepších fotomobilov na svete, čo dokazujú aj rôzne nezávislé testy,“ hovorí Ličko.

Neveríte? Kliknite si na tento web, ktorý sa venuje hodnoteniu foto- a videotechniky nielen v smartfónoch.

Zhudobniť polárnu žiaru nie je problém. Vďaka AI

Huawei je značka, ktorá vo veľkom inovuje aj na poli umelej inteligencie (AI). Pri fotení dokáže AI napríklad odstrániť šum a prispôsobiť všetky parametre podmienkam tak, aby ste úpravou fotiek stratili minimum času. Umelá inteligencia toho však dokáže oveľa viac.

„V projekte Sound of light sme vďaka nej rozozvučali polárnu žiaru. Naskenovali sme ju našimi smartfónmi a umelá inteligencia na tomto základe vytvorila podklad pre orchestrálnu hudbu,“ spomína Ličko zaujímavé využitie možností AI.

Ďalší pekný projekt má Huawei v dažďových pralesoch, kde sú cez solárne články napájané jednoduché zariadenia vybavené AI, ktoré sledujú zvuk pralesa. Keď rozpoznajú netradičný zvuk, okamžite upozorňujú ochranárov, ktorí sa takto dokážu v reálnom čase dozvedieť o nelegálnej ťažbe, požiari či iných narušeniach. S príchodom Mate 20 Pro sa zase umelá inteligencia naučila rozoznávať emócie na tvárach ľudí a pomáhať tak zrakovo postihnutým.

Inovácie a užívateľská skúsenosť ako základ úspechu

Uspieť v segmente, kde je mimoriadne silná konkurencia, je ťažké pre každú firmu. V spoločnosti Huawei preto stavili na inovatívne technologické riešenia a na to, že počúvajú vlastných zákazníkov. Práve spätná väzba je totiž základom mnohých noviniek a priorít, ktorým sa inžinieri venujú.

6 funkcií moderného smartfónu, ktoré vám uľahčia podnikanie. Chcem vedieť viac

„Technológie, ktoré boli doteraz dostupné len v našich vlajkových lodiach, postupne presúvame aj do nižších modelov. Zo všetkých spomeniem napríklad 40-wattové drôtové nabíjanie, ktoré bolo doteraz len v tisíceurových smartfónoch, teraz ho ponúkame aj v telefónoch strednej triedy. Niekto si možno povie, že nabíjanie je úplne základná vec. No ak si môžete za hodinu nabiť telefón na 80 % a používať ho celý ďalší deň,  tak ide o technológiu, ktorá vám výrazne zlepšuje život,“ vysvetľuje produktový špecialista.

Budúcnosť patrí skladačkám

„Aktuálne je najväčším trendom tvorba ohybných displejov. Takéto zariadenie – Mate XS –  máme aj v portfóliu na slovenskom trhu. Ide o skladací telefón, ktorý sa dá rozložiť takmer do štvorcového formátu, a teda nahrádza tablet. Človek nemusí so sebou nosiť dve zariadenia, ale stačí mu jedno, ktoré používa ako bežný smartfón.

V prípade, že si ide pozrieť nejaké video alebo čítať, rozloží si ho do takmer dvojnásobnej veľkosti. Týmto smerom sa podľa mňa bude svet smartfónov posúvať v najbližších rokoch,“ vysvetľuje Ličko.

Dobrá správa pre každého podnikateľa: zariadenia, ktoré sú multifunkčné, potešia nielen z hľadiska používateľa, ale aj nákladov.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Ako premeniť hobby na profitabilný biznis

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú múdrejší ako vy, a ďalších 7 rád od zakladateľov vydavateľstva Absynt

Ak začínate podnikať, nemusíte vedieť všetko ani nemusíte hneď vynájsť koleso. Stačí vedieť, kde hľadať informácie, a dokázať sa obzrieť okolo seba. Nesmie vám však chýbať vášeň, jedinečnosť a odvaha robiť chyby.

Využite všetky možnosti, ktoré vám podnikanie zjednodušia

Ak aj vy patríte k podnikateľom, ktorí sú vďační za každú dostupnú pomoc, urobte si zo smartfónu skutočného pracovného pomocníka. Aby ste ho však dokázali naplno využiť, potrebujete veľké množstvo dát na aplikácie, ktoré to umožnia. O2 má pre vás riešenie, vďaka ktorému sa už nebudete musieť obmedzovať. Titánový O2 SMART Paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS a MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Pustiť sa do rozbehu vlastného biznisu si vyžaduje dávku odvahy, obzvlášť v dnešnej dobe a pokiaľ s podnikaním nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti. 

Juraj Koudela a Filip Ostrowski stáli pred podobnou výzvou v roku 2015, keď sa pohrávali s myšlienkou založiť vydavateľstvo. Podľa nich neexistuje presný návod, ktorý keď dodržíte, váš sen sa zaručene splní. Existujú však isté univerzálne pravidlá, ktoré môžu znieť ako klišé, no ak ich hlbšie pochopíte a začnete sa nimi riadiť, váš úspech bude na dosah.

Čítajte a vzdelávajte sa

Bez ohľadu na to, v akom segmente sa rozhodnete podnikať, pravidlá biznisu sú nemenné vo všetkých oblastiach. Juraj Koudela odporúča začať triviálnym krokom, akým je obyčajné prečítanie knihy.

Filip Ostrowski

„Môže sa stať, že pri začiatkoch podnikania vaše predstavy nemusia zodpovedať realite. Stalo sa to aj nám. Nájdite si vhodnú literatúru a zdroje, ktoré vám priblížia svet podnikania. Pomôže vám to vytvoriť si detailnejší pohľad na to, čo všetko budete potrebovať a ako postupovať,“ hovorí.

„Začínali sme od nuly a s Jurajom sme si prešli celým procesom zakladania biznisu. Keby nám v tom čase niekto urobil prednášku o tom, aké to je založiť firmu, myslím, že by nám to veľmi pomohlo,“ dodáva Filip Ostrowski.

Nevymýšľajte koleso

Načo vymýšľať koleso, keď je už vymyslené. Množstvo ľudí má v súvislosti s podnikaním dojem, že musia priniesť na trh niečo prevratné, niečo, čo tu ešte nebolo. Môže to tak byť, ale nemusí.

Rozhovor so zakladateľmi Absyntu: Chceme zvyšovať úroveň vydávania kníh

„Stačí sa poobzerať okolo seba a byť vnímavý k sebe a svojmu okoliu. Pýtajte sa samých seba, čo vám chýba, čo chýba vašim kamarátom a známym a ako by ste im vedeli pomôcť a priniesť riešenie ich problému. Sú veci, ktoré fungujú v zahraničí a v iných štátoch, a nie je vylúčené, že by mohli fungovať aj u nás. Tak to bolo aj v našom prípade,“ hovorí Filip Ostrowski. 

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú múdrejší ako vy

Množstvo ľudí je presvedčených, že pred tým, ako sa pustia do podnikania, musia byť odborníkmi na všetko. Myslia si, že sa musia  dovzdelať a stať sa expertmi na všetky súčasti biznisu. V skutočnosti  od vás nikto neočakáva, že budete vedieť všetko, a ani to nie je potrebné. 

„Vyhľadajte a kontaktujte odborníkov z fachu, ktorí majú skúsenosti, vedia, ako funguje trh, a poradia vám, na čo sa zamerať a čomu, naopak, nevenovať pozornosť. Pýtajte sa, zbierajte informácie, sumarizujte a vyhodnocujte,“ radí Juraj Koudela.

Vášeň je základ

Je prirodzené, že máte obavy a pochybnosti o tom, či vaše podnikateľské plány vyjdú. Strach však nesmie byť pre vás prekážkou, ale hnacím motorom, ktorý vám bude dávať silu a odvahu nevzdať sa. To dokážete len vtedy, keď je to, čo robíte, vašou vášňou. 

Filip Ostrowski, dizajnérka Pavlína Morháčová, tajomníčka redakcie Mirka Kobrtková, správkyňa sociálnych sietí Soňa Balážová a Juraj Koudela

„Ono to znie tak americky, ale každý rok si viac a viac uvedomujem, že práve vášeň a nadšenie, ktoré vkladáme do podnikania, nám umožňujú stále napredovať. Ak vás to, čo robíte alebo sa ešte len chystáte robiť, vnútorne napĺňa, prináša vám to radosť a ste ochotní za to zabojovať, až vtedy môžete dosiahnuť všetko, čo ste si zaumienili,“ vysvetľuje Filip Ostrowski.

Nebojte sa robiť chyby

Či váš biznis vyjde alebo nie, je do istej miery lotéria. No skrachovať môžu aj firmy, ktoré majú 20-ročnú históriu. Akokoľvek máte dokonalý plán, pravdepodobne nastanú momenty, ktoré vás prekvapia a možno zrazia na kolená. V takých chvíľach je potrebné zabojovať. 

Oplatí sa vám odložiť si daňové priznanie?

„Musíte byť draví, no súčasne skromní. Neustále sa vzdelávať, zdokonaľovať, a keď sa niečo pokazí, treba sa z toho len poučiť a ísť ďalej. Znie to tak jednoducho, no ak spĺňate tieto kritériá, môžete podnikať v čomkoľvek,“ tvrdí Filip Ostrowski. 

Buďte autentický

Odhaliť zákulisie a ukázať pravú tvár sa dnes vo svete biznisu veľmi cení. To je to, čo ľudí zaujíma a vďaka čomu sa vedia s vašou službou alebo produktom viac stotožniť. Majú pocit, že vás poznajú, a ľahko si s nimi vytvoríte dôverný vzťah.

„Čitateľom je sympatické, že s nimi zdieľame svoj príbeh. Vystupovať v role rovnocenných partnerov nám umožňuje priblížiť sa im a vytvoriť tak úzky priateľský vzťah. Považujeme to za dôležitú súčasť budovania značky a marketingu. Je to oveľa cennejšie ako len inzercia v novinách s obrázkom obálky najnovšej knihy.“

Majte pri sebe parťáka

Vo dvojici idú veci vždy ľahšie. To, že máte pri sebe niekoho, kto vám je oporou, dodá vám odvahu a podporí vás vždy, keď to potrebujete, je pri podnikaní naozaj dôležité. 

Juraj Koudela

Nie každý si dokáže nájsť podobne nadšeného partnera, no Filip Ostrowski na základe svojich doterajších skúseností považuje partnerstvo v biznise za kľúčové, ba až nevyhnutné.

„Obaja zastávame názor, že pracovať vo dvojici je vždy ľahšie. Keď človek začne robiť niečo nové, prechádza rôznymi obdobiami a aj pochybnosťami, či to má vôbec zmysel. Partner danú situáciu môže vnímať v iných farbách a je vám protiváhou. Vie vás potiahnuť a nakopnúť. A zároveň sa to môže kedykoľvek otočiť a úlohu podporovateľa preberiete vy,“ vysvetľuje. 

Konajte aj napriek strachu

Juraj a Filip sa zhodujú na jednom: „Pokiaľ chcete mať niečo, čo ste doteraz nemali, musíte robiť niečo, čo ste doteraz nerobili.“

Tento známy výrok potvrdzuje, že bez uskutočnenia prvých krokov sa nič neudeje. Ak túžite vytvoriť niečo unikátne, nesmiete čakať, že vám do rúk niekto vloží kľúčik, ktorým stačí otočiť a otvoria sa vám dvere k príležitostiam. Otvoriť ich budete musieť sami – systematickou prácou, húževnatou aktivitou a ochotou zariskovať. 

[soda-form id=“558588″]

Vydavateľstvo Absynt

Juraj Koudela a Filip Ostrowski založili vydavateľstvo Absynt v roku 2015. Ich cieľom bolo vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh priniesli silné knihy z celého sveta. Edičný plán postupne rozširujú aj o ďalšie žánre a prostredníctvom kníh otvárajú témy, ktoré hýbu svetom.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.