V máloktorej oblasti sa výrobcovia smartfónov predbiehajú tak, ako pri kvalite a vylepšeniach fotoaparátov. Dôkazom sú sústavy objektívov či veľmi silná podpora umelej inteligencie. Cieľ je jasný – takmer dokonalé fotky v akýchkoľvek podmienkach. Foťáky v smartfónoch sa však dajú využiť aj inak ako na selfie a nekonečné gigabajty videí. Dokážu totiž úplne nahradiť mnohé kancelárske zariadenia, ktoré vám zbytočne zaberajú miesto.
Skenovanie
Skryť do vrecka klasický skener bolo pred pár rokmi sci-fi. Dnes sa to kombináciou dostatočne kvalitnej fotografie a umelej inteligencie smartfónu podarilo. Základom je fotoaparát, ktorý dokáže spraviť ostrú fotografiu s dostatočným množstvom detailov. Takáto fotografia sa podarí, ak fotoaparát dokáže zaznamenať dostatočný počet pixelov.
Pixel je základ
Základom fotografie je svetlo a snímač. Čím je snímač väčší, teda má väčšiu plochu, tým detailnejšiu a kvalitnejšiu fotografiu spravíte. Problém je, že do smartfónov pre ich kompaktné rozmery nedokážeme skryť dostatočne veľký čip na to, aby ponúkol skutočne kvalitné fotografie. Na porovnanie: v smartfónoch sú čipy s priemernou veľkosťou 1/3 palca, kompaktné fotoaparáty majú čipy s veľkosťou jedného palca.
Mohlo by sa zdať, že výrobcovia smartfónov sú v slepej uličke. Tam kde končí hardvér, však nastupuje softvér. Všetky vlajkové lode výrobcov smartfónov dnes už používajú softvér, ktorý sa nazýva výpočtová fotografia. Ide o mágiu algoritmov, umelej inteligencie, strojového učenia sa a výkonu procesorov. Výsledkom môže byť rovnaká kvalita fotografie pri 12 Mpx, ako aj pri 50 Mpx senzoroch.
Rozpoznávanie textu
Umelá inteligencia dnes dokáže naozaj zázraky. Huawei P40 Pro má napríklad funkciu rozpoznania textu. V miestach, kde smartfón text rozpozná, umelo znásobí počet pixelov, aby bol text ostrejší a lepšie čitateľný. Ak tieto vlastnosti skombinujete s vhodnou aplikáciou, napríklad CamScanner, v priebehu pár sekúnd máte v smartfóne kvalitne naskenovanú zmluvu, ktorú môžete elektronicky podpísať a poslať mailom.
Úprava textu z fotografie
Možností, ako pracovať s naskenovanými dokumentmi, je oveľa viac. Napríklad aplikácia ScannerHD ponúka technológiu OCR, ktorá dokáže text z fotografie previesť na editovateľný text. Ten môžete prepisovať, použiť do dokumentov alebo priamo kopírovať do správ. Konečne!
Tu je však dôležitá svetelnosť použitých objektívov. Svetelnosť sa označuje clonovým číslom – f/1.8, f/2.4 a podobne. Čím je číslo nižšie, tým je svetelnosť vyššia, teda budete mať lepšie fotografie aj v horších svetelných podmienkach. Fotenie s objektívmi s horšou svetelnosťou sa prejavuje tmavými a rozmazanými fotografiami s vysokým šumom.
Nakupovanie fotením
OCR technológiu nájdete aj v prekladačoch. Oceníte ju napríklad pri čítaní jedálneho lístka v zahraničí, prípadne pri študovaní zmluvy. Stačí odfotografovať text, ktorému celkom nerozumiete, a smartfón ho automaticky preloží. Niektoré aplikácie dokážu nápisy prekladať aj bez fotografovania. Stačí namieriť smartfón na text a na displeji máte okamžite preklad. Podmienkou je byť on-line.
Rovnakú podmienku musíte splniť, ak chcete cez fotoaparát nakupovať. Túto funkciu bežne nájdete v natívnej aplikácii fotoaparát pod označením nákupy. Po zamierení na konkrétnu vec ju smartfón rozozná a vyhľadá na internete. V stavebníctve takýmto spôsobom ľahko identifikujete materiál, ktorý nepoznáte, v módnom biznise zasa kúsky, ktoré ušli vašej pozornosti.
Platenie faktúr
Platenie faktúr môže byť nudná a zdĺhavá mravčia práca. Prečo ju spomíname pri fotoaparátoch? Pretože vďaka nim veľmi rýchlo a ľahko faktúru uhradíte. Bankové aplikácie ponúkajú skenovanie faktúr. Umelá inteligencia sama rozpozná údaje a vloží ich do správnych políčok. Stále populárnejšie je tiež platenie faktúr QR kódom. Ak túto technológiu poznáte, zrejme ste sa stretli s tým, že ste museli na QR kód zoomovať.
Približovať obraz dokáže dnes každý smartfón, no nie každý kvalitne. Pri výbere preto prihliadajte najmä na optický zoom, Huawei P40 Pro ho má až 5-násobný. Pri digitálnom zoome buďte opatrnejší, tu už cítiť zníženie kvality obrazu. Môže sa vám stať, že by smartfón nevedel QR kód prečítať. Čítačky QR kódov dnes výrobcovia natívne integrujú do fotoaparátov, nepotrebujete ani špeciálnu aplikáciu.
Meranie
Móda sústavy niekoľkých objektívov v jednom smartfóne neobišla ani jednu veľkú značku smartfónov. Čo robí široký, ultraširoký alebo teleobjektív, je jasné už ich názvov. Pre mnohých je však záhadou ToF objektív. Jeho funkciou je merať vzdialenosť predmetov od smartfónu a vytvoriť tak populárne rozmazané pozadie pri portrétoch.
ToF však nie je len o zábave. Ak potrebuje merať rozmery, objemy či výšku človeka, práve tento objektív vám za pomoci rozšírenej reality pomôže. Stačí otvoriť napríklad natívnu aplikáciu od Huawei AR meranie a môžete sa pustiť do práce. Merania sú až prekvapivo presné.
Komunikácia je v podnikaní kľúčom k úspechu. Preto musí prebiehať bez omedzení a problémov. Potrebujete sa spoľahnúť, že s partnermi, klientmi a spolupracovníkmi budete vždy v kontakte. Práve toto rieši balík služieb O2 pre podnikateľov. Titánový O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS, MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.