Klimatická zmena sa dotýka nás všetkých. Týchto 7 článkov vám poradí, ako ju pochopiť

Koľko stromov musíme vysadiť, aby sme pomohli planéte? Pomôžete kúpou elektromobilu planéte? Viac zistíte v článkoch z nášho výberu.

Okolo klimatickej zmeny by sme nemali chodiť po špičkách a tváriť sa, že nie sme jej súčasťou. Vybrali sme pre vás niekoľko textov z denníka SME, ktoré vám pomôžu pochopiť ju a poradia, ako s ňou môžete začať bojovať aj vy. Ak chcete mať neobmedzený prístup ku všetkým článkom, môžete si aplikáciu SME.sk s predplatným aktivovať ako súčasť svojho nového O2 SMART Paušálu.

Čítajte SME.sk cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné tejto spravodajskej aplikácie. Chcem vedieť viac

Ak zasadíme bilión stromov, pomôže to v boji proti zmene klímy?

Jedným z priamočiarych nástrojov na boj s klimatickou zmenou je vysádzanie nových stromov. Je to však skutočne také jednoduché ? Prečítajte si článok, ktorý vyšiel v rámci celosvetovej iniciatívy Covering Climate Now a odhaľuje problémy navracania planéty do pôvodného stavu.

Foto: Unsplash

Jediná metafora, ktorú potrebujete na pochopenie zmeny klímy

Ako sa vlastne klimatická kríza začala a kto za ňu môže? Koľko času nám ešte zostáva, ak s ňou neurobíme nič? Prečítajte si výstižný komentár zástupcu šéfredaktorky denníka SME Ondreja Podstupku o naliehavosti pochopenia klimatickej krízy.

Bývalý pedagóg: Pohodlie nám je prednejšie ako ekológia

Bývalý učiteľ z čadčianskeho gymnázia zozbieral so svojimi študentmi desiatky vriec odpadu. Dnes dôchodca Dušan Babušík hovorí o tom, ako sme za posledné desaťročia zmenili prírodu okolo seba a prečo dnes nie sú lesy také krásne, ako boli kedysi.

Foto: Archív Dušana Babušíka/SME

Organizuje klimatické protesty: Slovenskí politici môžu robiť viac

Jeho meno je Jakub Andacký a je jedným z organizátorov klimatických štrajkov Fridays for Future na Slovensku. Hovorí o tom, čo môže každý z nás urobiť na zmiernenie klimatickej krízy, čo sa snažia protestujúci dosiahnuť, ale aj či majú pre klimatické štrajky neospravedlnené hodiny.

Foto: Jozef Jakubčo/SME

Čo v skutočnosti znamenajú slová, ktoré opisujú závažnosť našej éry

Nielen činy tvoria obraz krízy, ale aj slová, ktorými ju opisujeme. Prečítajte si článok, ktorý vznikol v spolupráci s americkým denníkom Washington Post a hovorí o dôležitosti správneho pomenovania problému s klímou, s ktorým sa bude musieť vyrovnať spoločnosť na celom svete.

Elektromobily dnes nie sú riešením

Aj keď blížiaci sa prechod na elektrické autá má byť radikálny a nevyhnutný, stále ešte existuje niekoľko otázok, na ktoré musíme pred ich masovým rozšírením poznať odpoveď. Prečítajte si o tom, či sme dnes skutočne pripravení na väčšie rozšírenie elektrickej dopravy.

Foto: Unsplash

Tri dobré správy o klíme, ktoré ste si zrejme nevšimli

Náš výber zakončíme optimisticky – výberom pozitívnych správ z oblasti klímy. To, že sa o jej zmene hovorí vo veľkom, znamená aj to, že sa predsa len niečo deje. Prečítajte si, aké sú plody práce v boji proti klimatickej zmene v podaní vedcov, aktivistov a politikov po celom svete.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad spravodajskú aplikáciu SME.sk aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Získajte praktické príslušenstvo ako darček: 3 skvelé ponuky od O2

Kúpte si vybrané zariadenia cez O2 E-shop a skvelí pomocníci ako darček môžu byť vaši.

Zvažujete kúpu nového zariadenia alebo vám dosluhuje starý smartfón a prišiel čas vymeniť ho za nový? O2 si pre všetkých nových aj existujúcich zákazníkov pripravilo špeciálne ponuky, vďaka ktorým získate k vybraným zariadeniam aj darček vo forme praktického doplnkového sortimentu. 

Všetky ponuky sa vzťahujú na objednávky online prostredníctvom O2 E-shopu a platia do vypredania zásob.

Prémiový alebo štýlový? V našom výbere obľúbených smartfónov si každý nájde niečo pre seba. Chcem si pozrieť

Xiaomi Redmi 8A + ochranné sklo + knižkové puzdro

Špeciálna ponuka sa vzťahuje na kúpu zariadenia Xiaomi Redmi 8A, ktorý vás očarí nielen svojím spracovaním, ale aj peknými fotkami. K smartfónu teraz získate ochranné sklo a knižkové puzdro, ktoré zariadenie ochránia pred prípadným poškodením.

Červený smartfón Xiaomi Redmi 8A si spolu s príslušenstvom ako darček môžete objednať na tejto linke.

Huawei P30 lite + ochranné sklo + ochranné puzdro

Ak uvažujete o kúpe zariadenie od Huawei, môžete využiť ďalšiu špeciálnu ponuku. Pri kúpe zariadenia Huawei P30 lite, ktoré vyniká kvalitnými fotkami, dostane každý zákazník darček – ochranné sklo aj ochranné puzdro.

Biely smartfón Huawei P30 si spolu s príslušenstvom môžete objednať na tomto mieste.

Huawei P smart 2019 + ochranné sklo + ochranné puzdro

Ochranné puzdro a ochranné sklo získate ako darček aj pri kúpe smartfónu Huawei P smart 2019, ktoré ponúka dobrú kvalitu za výnimočne nízku cenu.

Smartfón Huawei P smart 2019 v čiernej farbe spolu so sklom a s puzdrom ako darček si môžete objednať na tomto mieste, fialový variant aj s darčekmi je dostupný na tomto linku.

Využite špeciálne ponuky na zariadenia od O2 a objednajte si nový smartfón z pohodlia svojho domova cez O2 E-shop. Ponuka platí do vypredania zásob. Všetky 3 spomenuté smartfóny môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Férová Nadácia O2 podporí projekty, ktoré vzdelávajú deti a učiteľov online

Čítaj viac

Získajte praktické príslušenstvo ako darček: 3 skvelé ponuky od O2

Čítaj viac

Silné heslo a opatrnosť na verejnej Wi-Fi. Ako si najlepšie zabezpečiť smartfón

Čítaj viac