Máte radi príbehy zaujímavých osobností? Pozrite si týchto 7 filmov

Máte dosť fikcie a radi by ste pozreli snímku o skutočných ľuďoch a ich živote? Inšpirujte sa naším výberom.

Vďaka sledovaniu osudov iných ľudí sa môžeme dozvedieť viac nielen o spoločnosti, v ktorej žijeme, ale hlavne o nás samých. Z ponuky streamovacej služby HBO GO, ktorá môže byť aj súčasťou vášho O2 SMART Paušálu, sme pre vás vybrali snímky o inšpiratívnych ľuďoch. Nájdete medzi nimi film o známom spevákovi aj príbeh autistky, ktorá prekonala limity svojej diagnózy. 

Sledujte filmy cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a dátami na jej sledovanie ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Walk the Line

Walk the Line opisuje začiatky kariéry Johnnyho Casha, jedného z najpredávanejších hudobníkov všetkých čias. Jeho detstvo nebolo vôbec jednoduché, zažil drsné pomery počas hospodárskej krízy a jeho despotický otec ho vinil zo smrti staršieho brata. Práve s takouto „výbavou“ vkročil do hudobných štúdií Sun Studios v Memphise.

Foto: © 2005 Twentieth Century Fox Film Corporation, Mars Media Beteiligungs GmbH & Co. Filmproduktions KG and Dune Entertainment LLC

Film je najmä príbehom osudovej lásky k hudbe a k speváčke June Carterovej. Johnnyho Casha si zahral skvelý Joaquin Phoenix a June Carterovú majstrovsky stvárnila Reese Witherspoon. V roku 2006 získal film Walk the Line päť Oscarov.

Frida

Mexická maliarka Frida Kahlo žila odvážne a bez kompromisov. Stala sa súčasťou revolúcie v politike, umení aj vo vnímaní ženskej sexuality. Životopisný film mapuje jej bolesť po dopravnej nehode, pri ktorej takmer zomrela, divoké manželstvo s umelcom a revolucionárom Diegom Riverom, utajený kontroverzný vzťah s Levom Trockým aj provokatívne romantické zápletky so ženami.

Foto: © 2002 Miramax Film Corp

Podobne ako Fridine plátna je aj film plný farieb a silných emócií. Hlavnú úlohu si zahrala Salma Hayek, ktorá zároveň film produkovala. Film Frida získal dva Oscary.

Persepolis

Svojrázny animovaný film na motívy autobiografického komixu Marjane Satrapiovej je zábavný, dojímavý a dramatický zároveň. Sleduje osudy nadanej dievčiny počas islamskej revolúcie v Iráne. Malá Marji nedokáže sledovať bezprávie a ubližovanie slabším bez toho, aby sa neozvala. Táto vlastnosť ju v despotickom režime ohrozuje, a tak ju rodičia radšej pošlú do Viedne s nádejou na lepší život.

Foto: AFFICHE PIERRE COLLIER D ’APRES DES DESSINS ORIGINAUX DE MARJANE SATRAPI

Film zobrazuje, ako sa hlavná hrdinka spočiatku nedokáže vyrovnať s inou spoločnosťou, ako sa postupne adaptuje a ako opäť bojuje sama so sebou, keď sa vracia naspäť do rodnej krajiny.

Zelená kniha/Green Book

V Amerike 60. rokov minulého storočia je rasové napätie stále veľmi živé. Slávny černošský džezový hudobník preto na svoje južanské turné potrebuje človeka, ktorý mu pomôže vyhnúť sa konfliktom, prameniacim z rasových predsudkov. Prácu šoféra a osobného strážcu s nechuťou prijme taliansko-americký vyhadzovač Tony „Pysk“ Vallelonga. Pomôcť im má tzv. Zelená kniha pre černošských motoristov.

Foto: © 2018 UNIVERSAL STUDIOS AND STORYTELLER DISTRIBUTION CO., LLC

Originálny roadtrip je plný farieb, hudby, napätia aj vyhrotených situácií a prináša hrejivý príbeh priateľstva založený na skutočných príbehoch Tonyho Vallelongu. Film si vás získa skvelými hereckými výkonmi Mahershala Aliho a Vigga Mortensena. V roku 2019 získal tri Oscary vrátane ocenenia za najlepší film.

Hľadáte vhodné filmy a seriály pre svoje deti? Máme pre vás 4 dobré tipy. Chcem si pozrieť

Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody predstavuje epický dokument o legendárnej britskej rockovej kapele Queen a spevákovi Freddiem Mercurym. Freddie sa so svojím imigrantským pôvodom, masívnym predkusom a hanblivou povahou vymykal všetkým stereotypom rockovej hviezdy, no napriek tomu sa stal jedným z najobľúbenejších spevákov na tejto planéte.

Foto: © 20th Century Fox

Film sleduje vzostup kapely cez jej ikonické skladby a revolučný zvuk. Mapuje aj jej rozpad a Freddieho osobnú tragédiu. Vrcholí znovu nájdením spoločnej cesty a koncertom pre Live Aid, ktorý sa zapísal do histórie ako jeden z najslávnejších rockových koncertov.

Kapela Queen po sebe zanechala posolstvo, ktoré dodnes inšpiruje outsiderov, rojkov a milovníkov hudby. Aj keď ste Freddieho doteraz veľmi neuznávali, stavíme sa, že pri sledovaní filmu Bohemian Rhapsody neodoláte nutkaniu podupkávať si nohami.

Temple Grandinová/Temple Grandin

Film naozaj citlivo a realisticky spracúva príbeh autistky Temple Grandinovej, ktorá prekonala limity svojej diagnózy. Stala sa doktorkou filozofie a expertkou v oblasti humánneho zaobchádzania so zvieratami, pričom jej poznatky dodnes pomáhajú autistickým deťom pri zvládaní stresu.

Foto: © 2012 Home Box Office, Inc.

Snímka umožňuje lepšie pochopiť, ako funguje ich myseľ a ako prežívajú udalosti. Hlavnú úlohu majstrovsky stvárnila držiteľka Zlatého glóbusu Claire Danesová.

Vynálezkyně: Z kapky krve/The Inventor: Out For Blood in Silicon Valley

Snímka Vynálezkyně: Z kapky krve opisuje kariéru Elizabeth Holmsovej, zakladateľky spoločnosti Theranos, ktorá mala spôsobiť revolúciu v medicíne – odhaliť množstvo diagnóz z jedinej kvapky krvi a poslať tradičné laboratóriá na smetisko dejín.

Foto: © Home Box Office

Elizabeth pôsobila v Silicon Valley, kde sa stretávala s najvplyvnejšími ľuďmi planéty, a mnohí ju prirovnávali k Stevovi Jobsovi. Hodnota jej spoločnosti sa vyšplhala na milióny dolárov, až kým sa neukázalo, že všetko je podvod.

Producentka filmu oslovila Elizabeth ešte predtým, než sa všetko prevalilo. Vďaka tomu môžete so zatajeným dychom sledovať, ako sa postupne rúca dokonale udržiavaná fasáda a rodí sa obrovský škandál.


Máte chuť pozrieť si zaujímavý film? HBO GO prináša viac ako 8 000 hodín obsahu, ktorý môžete sledovať nielen vo svojom smartfóne, ale aj na tablete notebooku a smart TV. Táto streamovacia služba môže byť teraz súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. Viac o O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac