Ešte ste neobjavili čaro podcastov? Začnite týmito

Vybrali sme pre vás 8 obľúbených podcastov z dielne SME.sk a Denníka N, ktoré vám prinesú informácie o aktuálnom dianí, priblížia historické udalosti či pomôžu odhaliť zázraky vedy.

Ak práve začínate objavovať podcasty, môže byť ťažké zorientovať sa v neustále rastúcom množstve relácií. My odporúčame začať podcastmi denníka SME a Denníka N, ktoré u nás patria medzi najpočúvanejšie, pokrývajú široké spektrum tém a prinášajú zaujímavých hostí. Pripravili sme pre vás výber našich obľúbencov.

Čítajte SME.sk a Denník N cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné týchto spravodajských appiek, vďaka ktorému vzniká aj množstvo zaujímavých podcastov. Chcem vedieť viac

Dobré ráno

Dobré ráno od SME by sme mohli považovať za jedného z hlavných aktérov podcastovej revolúcie na Slovensku. Práve popularita Dobrého rána dostala žáner podcastov k širšiemu publiku a otvorila dvere ďalším tvorcom.

Spravodajský podcast Dobré ráno vychádza každý pracovný deň, začína sa prehľadom najdôležitejších správ a pokračuje neformálnou debatou o téme dňa, ktorú moderátor rozoberá do hĺbky s ďalším členom redakcie. Okrem káuz, domácej politiky a zahraničného diania sa v Dobrom ráne objavujú aj vedecké a spoločenské témy.

Dobré ráno odporúčame každému, kto chce mať lepší prehľad o dianí na Slovensku a nemá čas alebo chuť čítať rôzne články. Približne dvadsaťminútový podcast vám veľmi ľudsky vysvetlí dôležité témy, ich kontext a pozadie počas ranného rituálu či cesty do práce.

Newsfilter

Aj Newsfilter Denníka N je výborný formát, ak si chcete udržiavať obraz o aktuálnom dianí. Rovnako ako Dobré ráno vychádza každý pracovný deň, ale je o niečo kratší a venuje sa skôr domácim témam, ktoré do podcastu vybral jeden z komentátorov Denníka N.

Newsfilter má oproti Dobrému ránu výraznejšie prvky publicistiky, čo znamená, že k faktom pridáva aj hodnotiaci komentár. Ukážkovým príkladom je aj rubrika Slovo na záver od Braňa Bezáka, ktorý podcast načítava a zakončuje ho svojou stručnou glosou.

Svetový newsfilter

Ak podcasty počúvate cez nejakú appku alebo streamovaciu službu, na rovnakom mieste ako spomínaný Newsfilter nájdete každú sobotu aj Svetový newsfilter.

Podcast má rovnaký formát ako každodenné vydanie, no sústredí sa výhradne na zahraničnú politiku a udalosti zo sveta. Témy do podcastu vyberajú a spisujú zahraniční redaktori Denníka N a do audio podoby ich aj v tomto prípade načítava Braňo Bezák.

Dejiny

Ak vás okrem súčasného svetového diania zaujímajú aj významné historické udalosti vyskúšajte podcast Dejiny, ktorý pripravuje denník SME s magazínom Historická revue.


Historik Jaro Valent si každý týždeň pozýva zaujímavého hosťa – odborníka alebo odborníčku na preberanú tému. Jednotlivé diely na seba väčšinou nenadväzujú a vďaka tomu môžete mať každý týždeň výlet do iného obdobia dejín alebo spoznať zaujímavú historickú osobnosť.

Klik

Presuňme sa z minulosti k súčasným technologickým novinkám, ktoré výrazne vplývajú na spoločnosť a formujú našu budúcnosť. Čo má nové Amazon alebo Facebook? A čo nám o dnešnom svete a o nás samých ukazuje správanie veľkých tech firiem?


O technológiách, médiách a sociálnych sieťach sa každú sobotu v rámci podcastu Klik rozprávajú Ondrej Podstupka a Dávid Tvrdoň – dvojica moderátorov s výbornou chémiou, vďaka ktorej je technologický podcast zábavný a stráviteľný aj pre laikov.

Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Denník N Podcasty

Možno máte chuť pustiť si v pozadí hovorené slovo, ale neviete sa rozhodnúť, aká téma by vás práve bavila. Skúste si v podcastovej appke pozrieť Denník N Podcasty.

Pod touto hlavičkou nájdete záznamy z diskusií a pravidelné podcasty na rôzne témy – od vedeckého podcastu N2 cez rozhovory s inšpiratívnymi ženami v podcaste V ženskom rode až po Nedeľnú nekázeň či Kóšer podcast o židovskej kultúre.

Rozhovory ZKH

Zuzana Kovačič Hanzelová patrí k najznámejším tváram slovenskej žurnalistiky a nájdete ju aj v našom výbere novinárov, ktorých sa oplatí sledovať na Instagrame.

Záznamy z jej relácie Rozhovory ZKH s politikmi a so zaujímavými tvárami verejného života nájdete na YouTube, ale aj v čisto zvukovej podobe ako podcast.

Vedátorský podcast

Pred posledným odporúčaním nám nedá nespomenúť podcast Tech_FM, ktorý vznikol spoluprácou vedeckej redakcie SME a Rádia FM dávno predtým, ako sa na Slovensku spustila podcastová vlna.

Ak by sa vám desať minút vedeckého bádania málilo, vyskúšajte si pustiť podcast tvorcov stránky Vedátor_sk Vedátorský podcast, v ktorom môžete skúmať vesmírne právo, hľadať mimozemský život alebo nahliadnuť do sveta kvantovej fyziky.


Sledujte SME.sk a Denníka N cez O2 a buďte s vylepšenými O2 SMART Paušálmi stále informovaní o aktuálnych udalostiach a témach. Nájdete v nich neobmedzené dáta aj predplatné prémiových aplikácií, napríklad streamovacej služby HBO GO, hudobnej appky TIDAL, ale aj spravodajských appiek SME.sk a Denníka N, ktoré prinášajú aj množstvo zaujímavých podcastov. Pre viac informácií navštívte www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Farmy, biokúpaliská aj starý mlyn: 9 miest v prírode, kde môžete stráviť pekný čas

Vyberte sa na cesty po našej krajine a vychutnajte si čas strávený na minifarme, v domčeku nad včelími úľmi či pri vode.

Na Slovensku je množstvo miest, kde môžete stráviť čas na čerstvom vzduchu a popritom lepšie spoznať našu prírodu, poľnohospodárstvo či technické pamiatky. Vybrali sme 9 z nich.

Leto je obdobím objavovania a nových zážitkov. Ak chcete lepšie spoznať svoje okolie, pri plánovaní výletov či výbere ubytovania môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

Spoznajte históriu vo včelárskom skanzene

V Kráľovej pri Senci nájdete skanzen Včelárska Paseka, v ktorom si môžete pozrieť historické úle a dozvedieť sa viac o remeslách, ktoré so včelárstvom súvisia. Súčasťou areálu je ovocný sad, pasienky, altánky, vonkajšie ohniská aj náučný chodník.

Ak sa o včely zaujímate hlbšie, odporúčame absolvovať exkurziu s odborným sprievodom. V obchodíku sa môžete zásobiť lokálnym medom a včelími produktmi.

Pozrite si, ako sa kedysi mlela múka

Pár kilometrov od Včelárskej Paseky, na brehu Malého Dunaja v Jelke, môžete navštíviť unikátnu technickú pamiatku – drevený vodný mlyn so zachovanou mlynskou technikou.

Foto: Archív Vlastivedného múzea v Galante

V blízkosti mlyna nájdete aj skanzen, ktorý sa venuje poľnohospodárskej minulosti obce. V areáli sa nachádza aj malý hospodársky dvor a reštaurácia.

Prečítajte si: Udržateľné cestovanie vám prinesie zážitky, o ktoré bežní turisti prichádzajú

Dajte si halušky s miestnou bryndzou na skok od Bratislavy

Na Záhorí pri Stupave vás zvuk ovčích zvoncov možno prekvapí, no bryndzové halušky a čerstvý ovčí syr na terase koliby, ktorá je súčasťou Biofarmy Príroda, chutia rovnako autenticky ako v severných regiónoch Slovenska.

V rámci hospodárskeho dvora sa môžete zoznámiť nielen s ovcami, ale aj s ďalšími zvieratami, kozami, oslíkmi či koňmi. Deti sa vybláznia na veľkom ihrisku hneď pri výbehu hydiny.

Vstúpte do výbehov k malým zvieratám

V MiniFARME v Lubinej môžete zblízka spoznať vyše 100 miniatúrnych plemien zvierat – od oviec a kôz cez poníky a lamy až po sliepky. Starajú sa o ne majitelia areálu, ktorí sú zároveň ošetrovateľmi.

Foto: Archív MiniFARMY

Animátori vám vysvetlia, ako k zvieratkám pristupovať, aby ste mali čo najväčší zážitok. Po farme sú rozmiestnené oddychové zóny a detské atrakcie.

Za losmi nemusíte cestovať do Škandinávie

V Zveroparku v Revištskom Podzámčí nájdete na 21 hektároch 30 druhov zvierat vrátane losov. Areál ponúka viacero možností na aktívne trávenie voľného času.

View this post on Instagram

⭐️TIP NA VÝLET⭐️ Predstavte si jedno miesto. Miesto, kde je príroda krásna ako z rozprávky. Miesto, kde máte pocit, že čas už nebeží tak rýchlo, kde zabudnete na bežné problémy a budete vnímať len krásnu prírodu a zvieratká všade navôkol. Miesto, na ktorom vaše deti odložia mobily a budú spoznávať prírodu, hladkať zvieratká a zabávať sa… Takto prezentujú toto miesto majitelia a majú úplnú pravdu. Odporúčame všetkými 10timi 😉 Z nášho ForRest Glampingu sa sem autom dostanete za 40 minút 🚗 Viac informácií a otváracie hodiny parku nájdete tu: www.zveropark.sk #forrestglamping #banskastiavnica #pocuvadlo #kamsdetmi #tipnavylet

A post shared by ForRest (@forrestglamping) on

Nájdete tu hladkací kútik, môžete si kúpiť potravinový balíček na kŕmenie zvierat, oddýchnuť si na piknikovej lúke či požičať si udicu, uloviť si pstruha z jazera a rovno si ho pripraviť na grile. 

Príďte si oddýchnuť k včelím úľom

Pri Banskej Štiavnici nájdete včelí domček, v ktorom môžete absolvovať apiterapiu a oddýchnuť si v priestore priamo nad úľmi. Vibrácie z včelína pôsobia upokojujúco, voňavý vzduch nasýtený čiastočkami peľu a medu priaznivo pôsobí na dýchacie cesty.

Foto: Archív Včelieho hotela

Ak tu chcete stráviť noc, musíte si dostatočne včas rezervovať termín, no dá sa prísť aj počas dňa a zrelaxovať na pár hodín.

Zaplávajte si v bazéne bez chlóru

V Biokúpalisku KRTKO vo Veľkom Krtíši neudržiavajú vodu pomocou chlóru a chémie, ale im pritom pomáhajú rastlinné biosystémy. V bazénoch sa okúpete spolu s kŕkajúcimi žabami, ktoré sú indikátorom prírodne čistej vody.

V areáli nájdete aj tobogany, plážové a detské ihrisko, minigolf a bufety s občerstvením.

Čítajte aj: Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Zajazdite si na koňoch na úpätí Slanských vrchov

V Pavlovciach na ranči Breziny sa môžete naučiť jazdiť na koni. Začiatočníci sa môžu povoziť v kruhu, pokročilejší jazdci si zase môžu vychutnať jazdu v prírode so sprievodcom. 

Súčasťou ranča je aj dvor s hospodárskymi zvieratami.

Člnkujte na priehrade v Slovenskom raji

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou v Slovenskom raji a zároveň najchladnejšou priehradou v našej krajine.

Kúpanie je pre otužilých, ale v obci Dedinky si môžete požičať člnky, vodné bicykle či paddleboardy a vychutnať si vodnú hladinu aj bez toho, aby ste sa museli namočiť.


Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac