Ešte ste neobjavili čaro podcastov? Začnite týmito

Vybrali sme pre vás 8 obľúbených podcastov z dielne SME.sk a Denníka N, ktoré vám prinesú informácie o aktuálnom dianí, priblížia historické udalosti či pomôžu odhaliť zázraky vedy.

Ak práve začínate objavovať podcasty, môže byť ťažké zorientovať sa v neustále rastúcom množstve relácií. My odporúčame začať podcastmi denníka SME a Denníka N, ktoré u nás patria medzi najpočúvanejšie, pokrývajú široké spektrum tém a prinášajú zaujímavých hostí. Pripravili sme pre vás výber našich obľúbencov.

Čítajte SME.sk a Denník N cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné týchto spravodajských appiek, vďaka ktorému vzniká aj množstvo zaujímavých podcastov. Chcem vedieť viac

Dobré ráno

Dobré ráno od SME by sme mohli považovať za jedného z hlavných aktérov podcastovej revolúcie na Slovensku. Práve popularita Dobrého rána dostala žáner podcastov k širšiemu publiku a otvorila dvere ďalším tvorcom.

Spravodajský podcast Dobré ráno vychádza každý pracovný deň, začína sa prehľadom najdôležitejších správ a pokračuje neformálnou debatou o téme dňa, ktorú moderátor rozoberá do hĺbky s ďalším členom redakcie. Okrem káuz, domácej politiky a zahraničného diania sa v Dobrom ráne objavujú aj vedecké a spoločenské témy.

Dobré ráno odporúčame každému, kto chce mať lepší prehľad o dianí na Slovensku a nemá čas alebo chuť čítať rôzne články. Približne dvadsaťminútový podcast vám veľmi ľudsky vysvetlí dôležité témy, ich kontext a pozadie počas ranného rituálu či cesty do práce.

Newsfilter

Aj Newsfilter Denníka N je výborný formát, ak si chcete udržiavať obraz o aktuálnom dianí. Rovnako ako Dobré ráno vychádza každý pracovný deň, ale je o niečo kratší a venuje sa skôr domácim témam, ktoré do podcastu vybral jeden z komentátorov Denníka N.

Newsfilter má oproti Dobrému ránu výraznejšie prvky publicistiky, čo znamená, že k faktom pridáva aj hodnotiaci komentár. Ukážkovým príkladom je aj rubrika Slovo na záver od Braňa Bezáka, ktorý podcast načítava a zakončuje ho svojou stručnou glosou.

Svetový newsfilter

Ak podcasty počúvate cez nejakú appku alebo streamovaciu službu, na rovnakom mieste ako spomínaný Newsfilter nájdete každú sobotu aj Svetový newsfilter.

Podcast má rovnaký formát ako každodenné vydanie, no sústredí sa výhradne na zahraničnú politiku a udalosti zo sveta. Témy do podcastu vyberajú a spisujú zahraniční redaktori Denníka N a do audio podoby ich aj v tomto prípade načítava Braňo Bezák.

Dejiny

Ak vás okrem súčasného svetového diania zaujímajú aj významné historické udalosti vyskúšajte podcast Dejiny, ktorý pripravuje denník SME s magazínom Historická revue.


Historik Jaro Valent si každý týždeň pozýva zaujímavého hosťa – odborníka alebo odborníčku na preberanú tému. Jednotlivé diely na seba väčšinou nenadväzujú a vďaka tomu môžete mať každý týždeň výlet do iného obdobia dejín alebo spoznať zaujímavú historickú osobnosť.

Klik

Presuňme sa z minulosti k súčasným technologickým novinkám, ktoré výrazne vplývajú na spoločnosť a formujú našu budúcnosť. Čo má nové Amazon alebo Facebook? A čo nám o dnešnom svete a o nás samých ukazuje správanie veľkých tech firiem?


O technológiách, médiách a sociálnych sieťach sa každú sobotu v rámci podcastu Klik rozprávajú Ondrej Podstupka a Dávid Tvrdoň – dvojica moderátorov s výbornou chémiou, vďaka ktorej je technologický podcast zábavný a stráviteľný aj pre laikov.

Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Denník N Podcasty

Možno máte chuť pustiť si v pozadí hovorené slovo, ale neviete sa rozhodnúť, aká téma by vás práve bavila. Skúste si v podcastovej appke pozrieť Denník N Podcasty.

Pod touto hlavičkou nájdete záznamy z diskusií a pravidelné podcasty na rôzne témy – od vedeckého podcastu N2 cez rozhovory s inšpiratívnymi ženami v podcaste V ženskom rode až po Nedeľnú nekázeň či Kóšer podcast o židovskej kultúre.

Rozhovory ZKH

Zuzana Kovačič Hanzelová patrí k najznámejším tváram slovenskej žurnalistiky a nájdete ju aj v našom výbere novinárov, ktorých sa oplatí sledovať na Instagrame.

Záznamy z jej relácie Rozhovory ZKH s politikmi a so zaujímavými tvárami verejného života nájdete na YouTube, ale aj v čisto zvukovej podobe ako podcast.

Vedátorský podcast

Pred posledným odporúčaním nám nedá nespomenúť podcast Tech_FM, ktorý vznikol spoluprácou vedeckej redakcie SME a Rádia FM dávno predtým, ako sa na Slovensku spustila podcastová vlna.

Ak by sa vám desať minút vedeckého bádania málilo, vyskúšajte si pustiť podcast tvorcov stránky Vedátor_sk Vedátorský podcast, v ktorom môžete skúmať vesmírne právo, hľadať mimozemský život alebo nahliadnuť do sveta kvantovej fyziky.


Sledujte SME.sk a Denníka N cez O2 a buďte s vylepšenými O2 SMART Paušálmi stále informovaní o aktuálnych udalostiach a témach. Nájdete v nich neobmedzené dáta aj predplatné prémiových aplikácií, napríklad streamovacej služby HBO GO, hudobnej appky TIDAL, ale aj spravodajských appiek SME.sk a Denníka N, ktoré prinášajú aj množstvo zaujímavých podcastov. Pre viac informácií navštívte www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Komunikácia, osobný priestor aj kvalitný spoločný čas: Ako páry zvládajú lockdown

Napriek náročnosti situácie, ktorá mnohých ľudí uzamkla v spoločnom, neraz skutočne malom priestore, ju niektoré páry úplne nezatracujú.

Jedni boli zvyknutí tráviť spolu veľa času aj predtým, iným pandémia prevrátila život naruby. Niektoré páry trávia už rok spolu na home office a museli sa mu plne prispôsobiť, iným sa rodina rozrástla a stali sa rodičmi. Oslovili sme 6 párov, ktoré sa s nami podelili o svoje skúsenosti ako vyťažiť z aktuálnej situácie čo najviac a nezblázniť sa. 

Čítajte aj: Lockdown otvoril aj to, čomu sme sa vedeli elegantne vyhýbať, hovorí párová terapeutka

Katka a Jakub: Na potrebné vyčistenie hlavy máme psy a gitaru

„Aktuálnu situáciu zvládame v rámci možností veľmi dobre. Síce nám už chýbajú kamoši, kávičky a výlety, ale sú to veci, bez ktorých sa dá vydržať, keď máme jeden druhého. Jakub už COVID-19 prekonal, našťastie mal ľahký priebeh a ja som celý čas bola negatívna, takže to tiež dopadlo veľmi dobre.

Nie sme doma na 100 %, ja chodievam na pár hodín do svojho kvetinového ateliéru, lebo floristika sa nedá robiť doma od stola, a Jakub tiež chodieva do officu.

Každý, kto má psa, mi dá za pravdu, že domáci miláčik pomáha zvládať rutinu, ktorú už rok žijeme. My máme dvoch, čo ma núti ísť s nimi aspoň raz denne na dlhšiu prechádzku do lesa, kde si dokážem vyčistiť hlavu, aj keď mám horší deň. Jakub má zase gitaru, na ktorej začal počas prvej vlny zase hrávať.

Uvedomujeme si, že nás toto obdobie neovplyvnilo tak markantne ako iných ľudí a môžeme byť vďační za to, ako sa napriek všetkému máme dobre.“

Petra a Ľuboš: Najdôležitejšia je komunikácia a akceptovanie osobných potrieb partnera

„Obaja sme pracovali predovšetkým z domu a boli sme spolu skoro 24/7 aj pred koronakrízou, preto to pre nás nie je až taká veľká zmena. Pravda však je, že o fungovaní v tomto čase, keď spolu páry zrazu trávia viac času ako obvykle, sme sa nie raz bavili.

Každý z nás má doma svoj pracovný kútik, kam sa po raňajkách odoberie, takže sa nám stáva, že sa nevidíme celé dopoludnie. Obed si väčšinou varíme spoločne, po ňom si dáme poobednú kávu a opäť sa poberieme za svojimi pracovnými povinnosťami. Ak nemáme naplánovanú prechádzku do prírody, vidíme sa až podvečer pri večeri.

Veríme, že pre niektorých môže byť toto obdobie veľká zmena, predovšetkým, keď máte doma deti a vy neviete, čo skôr. Sme presvedčení, že pre spokojnú domácnosť je najdôležitejšia komunikácia a akceptovanie osobných potrieb partnera. Ak vás niečo mrzí, hnevá alebo by ste ocenili, aby vám partner s niečím pomohol, hovorte o tom. Komunikácia robí zázraky a to nielen v období lockdownu.

Dajte si svoju polovičku s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma budete mať so zľavou 10 € mesačne. Viac o ponuke O2 Spolu

My napríklad vieme, že keď Ľuboš pripravuje jedlo hladný, je v kuchyni rád sám a Peťka zase potrebuje na prípravu jedla upratanú kuchyňu. Každý jednoducho potrebuje chvíľku času pre seba a na to, čo mu prináša radosť. Aby ste sa cítili v pohode, je dôležité vytvoriť si na to priestor. Či už je to pohyb, alebo online stretko s kamarátmi.

Rovnako dôležité však je rozlišovať čas spolu a čas spolu. Ak je pár spolu 24/7, neznamená to, že všetok ten čas je kvalitný. Práve na ten si treba vyčleniť čas a neskĺznuť do toho, že si človek povie: Veď sme spolu stále. Radi chodíme na turistiku a hoci sme spolu skoro 24/7, vždy si ju užijeme a tešíme sa na ďalšiu.“

Anna a Adam: Dôležité je rozprávať sa, odpúšťať si, učiť sa a tvoriť

„Našou ultimátnou radosťou je naša ročná dcéra, ktorá nám robí program každý deň a doslova celý deň. Paradoxne práve príchodom dieťaťa sme zistili, koľko času sme predtým len tak márnili. Zrazu toho stíhame oveľa viac; spolu, sami aj s ňou.

Počas pandémie hľadáme cesty, ako smerovať našu produktivitu. Dôležité je podľa nás vedieť sa prispôsobiť. Ako povedal Bruce Lee: Buď voda, prispôsob sa.

Pandémiu zvládame aj vďaka hlbokým a úprimným rozhovorom, ktoré spolu vedieme pri kočíkovaní počas denných prechádzok po okolí. Vytvorili sme si nové rutiny. Okrem kočíkovania aspoň raz do týždňa vybehneme do Malých Karpát a radosť si robíme aj podporovaním lokálneho gastra. O našich záľubách, ale aj o nás a o výchove sa učíme z kurzov a z prednášok.

Veľa sa rozprávať, odpúšťať si, učiť sa a tvoriť, hrať sa a chodiť do lesa, to sú naše kotvy radosti v týchto zvláštnych časoch.“

Tina a Robo: Snažíme sa hľadať vo všetkom pozitíva a podporovať sa

„Home office v čase koronakrízy nám priniesol skôr pozitíva ako negatíva. Som naozaj vďačná, že Robo môže tráviť veľa času s naším dvojročným Adamom, vidí všetky maličkosti a napredovanie, ktoré by som inak videla iba ja a mohla by som mu o nich len prerozprávať večer po jeho návrate z práce.

Hoci sme spolu naozaj stále, nelezieme si na nervy. Práve naopak, veľa sa rozprávame, spoločne stolujeme, varíme. Robov home office mi súčasne z času na čas umožňuje venovať sa svojej značke makramé Dopletena a produktovému foteniu pre klientov. U môjho muža mám v tomto smere veľkú podporu.

Čítajte aj: Neopúšťať sa a robiť si radosť. Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Ako ďalšie plus vnímam správne načasovanie – v tomto čase-nečase som otehotnela, čo so sebou prinieslo aj silné nevoľnosti. Neviem si predstaviť, že by som počas nich bola na Adama sama.

Home office nás však prinútil prispôsobiť sa novému fungovaniu. Obaja svoju prácu doháňame po večeroch, preto si skúšame celý deň naplánovať tak, aby sme na konci dňa boli spokojní všetci. Snažíme sa z tejto situácie vyťažiť predovšetkým to pozitívne.“

Ľubica a Matej: Únik a ventiláciu sme našli v prírode

„S mojím mužom si uvedomujeme, aké máme šťastie, že môžeme prácu vykonávať z domu, že sme zdraví a aj naši blízki sa držia. Adaptovali sme sa na túto situáciu a internetové káble máme naťahané kade-tade po byte.

Keby som mala špeciálne vyzdvihnúť niečo, čo nám lockdown dal, tak je to spoznanie lezeckých (bouldrových) oblastí v okolí Bratislavy, ktoré sme objavili vďaka boulder.sk.

Toto obdobie je podľa mňa výborné aj na to, ak chcete oprášiť vodičský preukaz. Ranné víkendové cesty sa stali mojím revírom a manžel sa zhostil roly nekompromisného inštruktora.

Obaja sme sa ponorili aj viac do kníh a štúdia. Ja finišujem bakalára psychológie a Matej sa dal na doktorandské štúdium. Niekedy uvažujem, či by sme boli schopní študovať, keby lockdown nebol a nás by lákali všetky svetské lákadlá. Určite je to pre nás všetkých riadna skúška trpezlivosti a pevnosti nášho psychického zdravia. Príroda nám našťastie poskytuje únik a povzbudenie.“

Barbara a Samuel: Nebyť pandémie, nezistili by sme, ako je nám spolu dobre

„So Samkom žijeme v spoločnej domácnosti už štvrtý rok. Nebolo to vždy ľahké, prekonali sme nejednu krízu a hádky boli na dennom poriadku. Už predtým sme trávili celé dni spolu, keďže spolu nielen bývame, ale aj pracujeme. Spolu sme vstávali, spolu sme raňajkovali, spolu sme išli do práce, kde sme spolu 9 hodín pracovali a potom sme spolu išli domov.

Voľný čas sme preto, prirodzene, nechceli tráviť spolu. Každý z nás si útočisko hľadal inde, pretože sme sa navzájom za celý deň mali dosť. Nebolo to ľahké, priala som si, aby bol každý z nás v inom zamestnaní a aby sme sa na seba večer tešili, no nebolo to tak.

Keď nastali tieto nemilé časy, naša situácia sa paradoxne zmenila k lepšiemu. Zrazu sme ostali odkázaní sami na seba. Bolo to, ako keď stroskotáte na ostrove s jedným človekom a začnete si pomáhať, tolerovať sa a každý je šťastný, že nie je sám.

Táto situácia nás veľmi spojila, dokonca sme si kúpili mačiatko, ktoré z nás robí ‚súdržnú rodinku‘. Verím, že keby nás korona neprinútila byť doma, nezistili by sme, ako je nám spolu dobre.“


Vo dvojici sa to lepšie tiahne a v O2 teraz vďaka tomu môžete aj ušetriť. Dajte si svoju polovičku s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma budete mať so zľavou 10 € mesačne, 5 € za každý paušál. Viac o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac