Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

Cítite, že v roku 2022 potrebuje načerpať novú inšpiráciu? Vybrali sme niekoľko filmov založených na skutočných životoch výnimočných osobností, ktoré vám v tom pomôžu.

Začiatok roka je obdobím novoročných predsavzatí. Niekedy je však náročné nájsť motiváciu rozkývať sa zo svojich zabehnutých koľají. Inšpiráciu k zmene môžete nájsť aj vo filmových príbehoch.

Všetky životopisné filmy si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Vybrali sme šesť životopisných snímok o vynálezcoch, kapitánoch lodí, vedcoch, umelcoch, ale aj o jednej hlave štátu, ktoré môžu byť pre vás tým správnym impulzom.

Steve Jobs 

Biografický výsek z posledných chvíľ pred troma prezentáciami vizionára Steva Jobsa, ktoré zmenili svet. Diváci stretávajú obchodného génia presláveného svojou neznesiteľnou aroganciou v kritikmi oceňovanom scenári z pera Aarona Sorkina (Západné krídlo, Newsroom).

Michael Fassbender žiari ako megaloman, ktorý od svojich zamestnancov žiada nesplniteľné, pohŕda matkou svojej dcéry a nevie sa prestať hádať so svojou asistentkou Joannou (Kate Winslet). Fassbender a Winslet si za svoje výkony odniesli nomináciu na Oscara a scenár získal Zlatý glóbus.

Snímka z roku 2015 pod režisérskou taktovkou Dannyho Boyla (Milionár z chatrče) prekvapuje a ohromuje každou scénou. Biografický film Steve Jobs nás núti zamyslieť sa nad tým, koľko námahy a nepodarených pokusov čaká pred jednou chvíľou bezprecedentného úspechu.

Temple Grandinová

Film na základe autobiografie Temple Grandinovej s diagnózou autizmus prináša príbeh neľahkého osudu ženy, ktorá svojimi vynálezmi zmení filozofiu starostlivosti o chovné zvieratá. Historická dráma z obdobia 70. rokov ukazuje, aké veľké prekážky musela Temple prekonať, aby uspela. 

Temple počas štúdia psychológie zostrojí stroj simulujúci objatie, ktorý jej pomáha počas epizód úzkosti, a neskôr prinesie svoju vynaliezavosť a pochopenie pre dobytok aj do farmárskej praxe. Vedkyňa, edukátorka a ochrankyňa zvierat s pomocou svojich najbližších zmenila to, ako spoločnosť nahliada na autizmus.

Začnite nový rok v cudzom jazyku: 8 YouTube kanálov, s ktorými sa naučíte nový jazyk

Snímku z roku 2010 režíroval Mich Jackson (Osobný strážca) a Claire Danes, ktorú poznáte aj zo seriálu Homeland, si za stvárnenie titulnej postavy odniesla Zlatý glóbus za herecký výkon.

Kapitán Phillips 

Príbeh kapitána americkej nákladnej lode Maersk Alabama, ktorý má za úlohu dopraviť loď s nákladom z ománskeho prístavu do africkej Mombasy, preslávila replika: „Teraz som kapitánom ja.“ Plavbu lode prerušia somálski piráti na čele s Abduwalim Museom a boj o prežitie na neistých morských vlnách sa začína.

Snímku inšpiroval skutočný príbeh únosu lode z roku 2009. Réžie sa ujal Paul Greengrass, ktorý sa preslávil trojicou akčných trilerov zo sveta Jasona Bourna a hlavnej úlohy sa zhostil oscarový Tom Hanks.

Bessie 

Americkú bluesovú speváčku Bessie Smithovú môžu poznať milovníci hudby ako „kráľovnú blues“. Od skromných začiatkov po boku bluesovej legendy Ma Raineyovej až po vlastné predstavenia s publikom praskajúcim vo švíkoch a milióny predaných nahrávok, nepokoriteľná Bessie (Queen Latifah) sa nikdy nepodrobila osudu – ani tvárou v tvár rasistickému hnutiu Ku-klux-klan na turné v Severnej Karolíne.

Príbeh jej prerodu z osirotenej speváčky z Tennessee na najobľúbenejšiu interpretku jej doby priniesla na televízne obrazovky režisérka Dee Rees, ktorá si vyskúšala stvárnenie hudobného sveta v seriáli Empire. Jedinečná snímka získala štyri ocenenia Emmy vrátane najlepšieho televízneho filmu. 

Obhajca nevinných

Biografická dráma z právnického prostredia sleduje mladého právnika Bryana Stevensona (Michael B. Jordan), ktorý cestuje do Alabamy, aby pomohol tým, ktorí si nemôžu dovoliť právne zastúpenie.

Spoznáva odsúdeného väzňa Waltera McMilliana (Jamie Foxx), ktorého nespravodlivo uznali za vinného zo zabitia bielej ženy, a jeho boj s americkým právnym systémom sa začína. Vďaka svojej neodbytnosti aj napriek mnohým neúspechom vytrvá vo svojej náročnej a vyčerpávajúce práci.

Réžie tejto súdnej drámy sa ujal Destin Daniel Cretton, ktorého môžete poznať aj z marvelovky Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch, a film sa dočkal pozitívnej reakcie kritiky.

Život podľa Václava Havla 

Umelec, aktivista, prezident. Václav Havel predstavuje zvláštne spojenie mysliteľa a dejateľa, ktorý neuveriteľným spôsobom ovplyvnil smerovanie našej krajiny. Ponorte sa do 70-minútového dokumentárneho filmu, ktorého rozprávačom je samotný Havel. Divák ho spoznáva prostredníctvom záberov a fotografií z jeho detstva, divadelných začiatkov, ako aj obdobia politického aktivizmu.

Príbeh tohto veľkého Európana sa formátom dobových záznamov podujala zobraziť režisérka Andrea Sedláčková, ktorá Havla predstavuje v jeho mnohých životných úlohách – ako intelektuálneho rebela, milovníka života, ale aj obdivovateľa undergroundu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac