Nie je žiadnou novinkou, že hudba dokáže spájať ľudí. Od nepamäti však mala obrovskú silu aj v šírení povedomia o spoločenských témach. Umelci sa im venovali nielen prostredníctvom hudobného aktivizmu, ale aj v textoch piesní s hlbokým významom a silným odkazom.
Práve afroamerická hudba sa stala symbolom boja za spravodlivosť a rovnosť. V októbri preto v Európe oslavujeme Black History Month, teda Mesiac černošskej histórie, ktorý nám pripomína míľniky černošských dejín a kultúry. No keď sa do odkazov tejto hudby započúvame lepšie, pripomenieme si (s výkričníkom) aj šialenosti segregácie a rasizmu, ktorý pretrváva dodnes – a to nielen v Amerike.
Vybrali sme 9 skladieb, ktoré volajú po spravodlivom svete a slobodnom živote bez predsudkov či strachu z inej farby pleti.
Billie Holiday
Strange Fruit
Strange Fruit je temná a veľmi kontroverzná skladba. V roku 1937 ju napísal židovský básnik Abel Meeropol pod pseudonymom Lewis Allan a vyjadroval ňou znechutenie z lynčovania černochov v južnej časti Spojených štátov. Zlovestná lyrika zobrazuje čierne obete ako ovocie, ktoré najskôr visí na strome a potom zhnije a rozloží sa – touto metaforou Abel citoval fotografiu Lawrencea Beitlera z roku 1930 zobrazujúcu dvoch mladých Afroameričanov, ktorých zúriaci dav dobil a obesil. Fotografia sa stala aj symbolom lynčovania černochov.
Hudobnú podobu nadobudla o dva roky neskôr, v roku 1939 v podaní jedinečného hlasu bluesovej speváčky Billie Holiday. Skladba rýchlo prerástla do protestsongu, s ktorým Holiday naďalej naživo vystupovala napriek vážnym vyhrážkam od nahnevaných kritikov. Jej neoblomnosť v spievaní tejto piesne ju nakoniec dostala do väzenia a výrazne sa podpísala pod jej predčasnú smrť v roku 1959.
Strange Fruit je považovaná za skladbu, „hudobnú deklaráciu“, ktorá spustila americké hnutie za občianske práva. Táto verzia je dodnes najhranejšia a v 70. rokoch bola uvedená do Grammy Hall of Fame.
Sam Cooke
A Change Is Gonna Come
Hit R&B z roku 1964 patrí medzi najznámejšie popové piesne spojené s hnutím za občianske práva Afroameričanov. Jednou z Cookových inšpirácií bola skladba Blowin‘ in the Wind od folkrockového pesničkára Boba Dylana, ktorá tiež poetickým spôsobom poukazovala na krutosť rasizmu v Amerike.
Pieseň A Change Is Gonna Come poznáme aj v podaní soulového speváka Otisa Reddinga, Arethy Franklin, hiphopového tria Fugees a mnohých ďalších.
Sly & The Family Stone
Everyday People
Everyday People je hit rockovej a soulovej skupiny Sly & The Family Stone zo 60. rokov a zároveň ich prvá pieseň, ktorá sa dostala na vrchol hitparád. Texty nesú posolstvo mieru a rovnosti, ktoré navyše podčiarkovalo rôznorodé zloženie samotnej skupiny.
Členovia boli obrazom integrácie v čase, keď bol tento pojem v Amerike celkom nový. Pieseň odvtedy prebrali interpreti ako Maroon 5, Aretha Franklin, Joan Jett a dokonca aj country hviezda Dolly Parton. Rapové zoskupenie Arrested Development z 90. rokov použilo refrén vo svojom hite People Everyday.
James Brown
Say It Loud – I’m Black And I’m Proud
Say It Loud, I’m Black And I’m Proud v preklade znamená Povedz to nahlas: Som čierny a som na to hrdý. Šesťdesiate roky boli v Amerike náročné, obzvlášť pre ľudí tmavej pleti. V tejto piesni z roku 1968 ich soulový kráľ James Brown povzbudzoval, aby boli na svoju identitu hrdí a nebáli sa postaviť za svoje práva. Hnutie za občianske práva bolo v Amerike v tomto čase vrcholne aktívne v boji za sociálnu spravodlivosť, teda za to, aby Američania čiernej pleti získali rovnaké práva zo zákona.
Táto skladba je do dnešného dňa považovaná za jeden z Brownových najslávnejších hudobných počinov a prostredníctvom samplov na ňu odkazujú stovky hiphopových skladieb od interpretov Cypress Hill, Nas alebo Slum Village.
„Vždy stál pri nás obyčajných ľuďoch. James Brown vymazal z nášho slovníka slovo n***r. Prinútil nás tvrdo a pekne nahlas povedať, že sme čierni a sme na to patrične hrdí,“ povedal reverend Al Sharpton na Brownovom pohrebe v roku 2006.
Nina Simone
To Be Young, Gifted and Black
Oficiálnou hymnou amerického hnutia za občianske práva je skladba Young, Gifted and Black, ktorú v roku 1969 napísal Weldon Irvine a prvýkrát odznela v podaní legendárnej speváčky Niny Simone. V roku 1972 nahrala Aretha Franklin coververziu tejto piesne na rovnomennom albume, no okrem nej je známa aj v podaní Eltona Johna, Donnyho Hathawaya či rapera Commona.
Pôvodne bola venovaná Nininej známej Lorraine Hansberry (prvá černošská herečka, ktorá účinkovala na Broadwayi), ktorá napísala divadelnú hru A Raisin In The Sun.
Nina Simone piesňou odkazovala na to, aby sa deti tmavej pleti mohli navždy cítiť dobre vo vlastnej koži aj vďaka tejto skladbe. Toto posolstvo je rovnako dôležité aj dnes, päťdesiat rokov po vzniku piesne.
Marvin Gaye
What’s Going On
What’s Going On (v preklade Čo sa deje) je skladba, ktorá vyšla v roku 1971 ku koncu aktivít hnutia za občianske práva a zároveň počas vrcholiacej vojny vo Vietname. Text ilustruje chaos, ktorý v tomto období vládol v USA, a kritizuje neschopnosť Ameriky podporovať svojich ľudí.
Príbeh je rozprávaný z pohľadu vietnamského veterána, ktorý sa vracia späť do krajiny, za ktorú bojoval, a vidí len nenávisť, utrpenie a nespravodlivosť. Gayove hlboké texty rozoberajú témy užívania drog, chudoby a vojny vo Vietname a zdôrazňujú túžbu po slobode. Táto skladba je nádhernou prosbou o mier vo svete.
John Legend ft. The Roots
Wake Up Everybody
Skladbu pôvodne skomponoval Harold Melvin & The Blue Notes z Filadelfie. Je výzvou pre ľudí, aby „sa zobudili“ a prispeli k zmene. Text hovorí o nenávisti, vojne a chudobe – výzvach, ktoré nás sprevádzajú už od nepamäti a proti ktorým sa musíme zaktivizovať spoločne.
V podaní hiphopovej kapely The Roots a R&B speváka Johna Legenda vyšla táto skladba v roku 2010 na spoločnom štúdiovom albume Wake Up! inšpirovanom prezidentskými voľbami v USA v roku 2008.
Na albume ďalej nájdete predovšetkým soulové hudobné skladby zo 60. a 70. rokov 20. storočia so spoločenskými témami uvedomelosti, angažovanosti a aktivizmu. Získal ocenenie Grammy za najlepší R&B album roku 2010.
Beyoncé (ft. Kendrick Lamar)
Freedom
V roku 2016 vydala Beyoncé slávny album Lemonade, ktorý je zameraný predovšetkým na silu čiernych žien, spravodlivosť a sociálnu rovnosť. Okrem iného sa na ňom nachádza aj skladba Freedom, hymna venovaná čiernym ženám.
V celej piesni Beyoncé prirovnáva seba k sile prírody, ktorá môže ženám dodať odvahu, aby sa vymanili zo stereotypných spoločenských väzieb. Hovorí o svojom boji s neverou, ale naráža aj na históriu otroctva Afroameričanov vrátane aktuálnych problémov a hnutia Black Lives Matter.
Videoklip zobrazuje matky Trayvona Martina, Michaela Browna a Erica Garnera, mužov čiernej pleti zabitých v dôsledku rasovej diskriminácie, ako dôkaz mocnej prítomnosti čiernych žien v hnutiach za sociálnu spravodlivosť. K Beyoncé sa v skladbe pripája aj raper Kendrick Lamar, ktorý sa dotýka inštitucionalizovaného rasizmu, hlavnej témy jeho kritikou oceňovaného albumu To Pimp A Butterfly z roku 2015.
Pieseň Freedom sa neskôr stala hymnou protestov Black Lives Matter v roku 2020 a zaznamenala následný nárast v streamoch o 625 %.
Anderson .Paak
Lockdown
Lockdown je súčasná protestná pieseň od Andersona .Paaka, vydaná 19. júna 2020. Tento deň je v USA známy aj ako Juneteenth, sviatok oslavujúci oslobodenie otrokov v roku 1865. Anderson v texte podrobne opisuje svoje skúsenosti a pocity z protestov Black Lives Matter v Los Angeles v júni 2020 a sociálnych nepokojov, ktoré trvajú odvtedy, ako polícia v Minneapolise priamo pred kamerou zabila Georgea Floyda.
Vizuál singla je tiež mimoriadne silný. Zobrazuje mená ľudí, ktorí zomreli na následky policajnej brutality. Andersonova organizácia .Paak House prispela mnohým ďalším organizáciám bojujúcim za sociálnu spravodlivosť, navyše sa celý produkčný tím vzdal svojho honoráru za tvorbu videoklipu v prospech americkej aktivistickej organizácie Dream Defenders.
Všetky skladby, ktoré (z)menili svet k lepšiemu a spravodlivejšiemu si môžete vypočuť v našom playliste: