Ak máte chuť na niečo neopozerané, vyberte si niektorú z týchto 9 noviniek v ponuke HBO GO

Prišla jeseň a s ňou aj ideálny čas na sledovanie kinohitov a seriálov z pohodlia domova. Tu je náš výber októbrových noviniek, ktoré stoja zato.

Vonku je čoraz chladnejšie a my by sme najradšej celé dni trávili v objatí kvalitných celovečerných filmov a seriálov. Či už máte chuť na drámu, horor, alebo skôr na poriadnu romantiku, v ponuke streamovacej služby HBO GO si každý nájde to svoje. Aj tento mesiac si môžete vybrať z množstva výbornej kinematografie. 

Sledujte filmy a seriály cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Mala si to vedieť/The Undoing

Čo ak sa v jedno ráno všetko obráti hore nohami a idylický rodinný život sa razom premení na nočnú moru? Šesťdielna miniséria od scenáristu seriálu Veľké malé klamstvá (Big Little Lies) Davida E. Kelleyho a režisérky filmu Nočný recepčný (The Night Manager) Susanne Bier má nábeh stať sa jedným z najlepších seriálov tohto roku. Bude to nápadité, nesmierne dramatické, záhadné a my sa už jednoducho nemôžeme dočkať.

Foto: © HBO

Seriál mal mať premiéru ešte v máji, pre pandémiu sa však termín posunul o pár mesiacov. Hlavné postavy stvárnili špičkoví herci Nicole Kidman a Hugh Grant.

Obe mená sa v rovnakej snímke neobjavia prvýkrát. Kým Nicole Kidman hrala zloducha v obľúbenom filme Paddington, Hugh Grant mal zákernú úlohu v jeho pokračovaní Paddington 2. Tentoraz sa na obrazovkách ukážu spolu ako manželský pár. Ako im to v úlohách psychoterapeutky a lekára pôjde, môžete zistiť už v pondelok 26. októbra na HBO GO.

Medveďovce/Beartown

Už 18. októbra sa v premiére predstaví nový švédsky seriál Medveďovce, ktorý je natočený na základe rovnomenného knižného bestselleru od autora Fredrika Backmana (v slovenskom preklade vyšiel v roku 2018).

Foto: © HBO Nordic

Rozpráva príbeh bývalej hokejovej hviezdy Petra, ktorý sa vracia do svojho rodného mesta, aby tu založil juniorský tím a zaistil tak budúcnosť mesta. Obyvatelia mesta vkladajú do víťazstva v juniorských majstrovstvách veľké nádeje, stačí však jeden ohavný čin a celé Medveďovce prepadne chaos a panika.

Aký dosah má znásilnenie 15-ročného dievčaťa obľúbeným mladým hokejistom na obeť, jej rodinu, priateľov aj celé mesto? Seriál skúma nádej, ktorá malú komunitu spája a tajomstvá, ktoré ju rozdeľujú. Vyzdvihuje odhodlanie ísť proti prúdu a polemizuje nad dôsledkami výchovy našich detí.

Španielska princezná II/The Spanish Princess II

Druhá séria obľúbenej historickej drámy je konečne tu! Tešiť sa môžete na ďalších „nadupaných“ osem dielov o Kataríne Aragónskej, pôvabnej, mladej a temperamentnej španielskej princeznej, ktorej už od detstva patrí anglický trón.

Foto: © Starz!

Katarína pôsobí zdanlivo spokojne, má všetko, po čom kedy túžila – kráľovstvo, korunu aj priazeň muža, ktorého miluje. V skutočnosti je však všetko inak a život v anglickom kráľovstve nie je ani zďaleka taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať.

Seriál je založený na skutočných historických udalostiach a opisuje život princeznej, ktorá sa začiatkom 16. storočia vydala do tudorovskej dynastie a prepísala históriu západného sveta. Ak sa vám páčil britský seriál o kráľovnej Viktórii (Victorie), nenechajte si ujsť ani príbeh španielskej princeznej. Zaručene si ju zamilujete.

Čítajte aj: 8 komediánych seriálov, pre ktoré vás susedia budú nenávidieť

Pod vodou/Underwater

Ak by ste si radi pozreli niečo svižné a dramatické, tento film bude tou správnou voľbou. Akčný sci-fi horor sa odohráva 11 kilometrov pod hladinou oceánu – na úplnom dne Mariánskej priekopy, kde sa v laboratóriu vykonávajú sondážne vrty.

Foto: © 20th Century Fox Film Corporation

Po nečakanom a devastujúcom zemetrasení sa bezpečné priestory laboratória stávajú smrtonosnou pascou. Jednotlivé časti vedeckého komplexu sa pre extrémne tlaky slanej vody rúcajú a preživší členovia posádky zisťujú, že v oceáne nie sú sami.

Herci museli mať počas natáčania podvodných scén oblečené vzduchotesné obleky, pre ktoré takmer vôbec nepočuli režisérove pokyny. Každý oblek vážil okolo 63 kg. Už 18. októbra sa na HBO GO začne boj o život, kde zistíte, ako sa v takýchto oblekoch darilo hercom fungovať.

Malé ženy/Little Women

Romantický kinohit od autorky a režisérky Grety Gerwig, ktorá stojí aj za filmom Lady Bird, skláňa poklonu pôvodným Malým ženám. Filmovú adaptáciu literárnej klasiky Louisy May Alcott si už zamilovali mnohí a vy prostredníctvom HBO GO môžete zistiť prečo.

Foto: © Columbia Pictures

Famózne kostýmy, skvelá hudba, silné herecké obsadenie a príbeh, ktorý vie aj po toľkých desaťročiach chytiť za srdce.

V hlavných úlohách sa predstavili hviezdne mená ako Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Elize Scanlen a Meryl Streep. V snímke sa objaví aj Timothée Chalamet, ktorého museli filmári točiť z neprirodzených perspektív a za pomoci mnohých trikov a špeciálnych objektívov. Timothée má totiž iba 178 cm a postava, ktorú v snímke stvárnil, bola výrazne vyššia.

To Kapitola 2/It Chapter 2

Knihy Stephena Kinga sú v poslednom čase vďačnou predlohou filmov mnohých filmárov. Okrem seriálov Castle Rock a Outsider tak vznikol napríklad aj jeden z najúspešnejších hororov všetkých čias To. A teraz prišiel čas na jeho pokračovanie.

Foto: © Warner Bros.

Klauna Pennywisa vo filme stvárnil Bill Skarsgård. V jednom rozhovore sa vyjadril, že aj napriek tomu, že natáčanie sa už dávno skončilo, má nočné mory práve o svojej zákernej postave. V týchto snoch musel s klaunom bojovať rovnako, ako to robia postavy vo filme. V ponuke HBO GO nájdete túto snímku už 25. októbra.

Sme, akí sme/We Are Who We Are

Ak sa vám páčil film Daj mi svoje meno (Call Me by Your Name), seriál Sme, akí sme od rovnakého tvorcu si nemôžete nechať ujsť. Držiteľ nominácie na Oscara Luca Guadagnino si to tentoraz namieril na pole televíznej tvorby. Svoj jedinečný kinematografický štýl divákom sprostredkúva formou tohto osemdielneho seriálu.

Foto: © HBO

Dej sa rovnako ako v kinohite Daj mi svoje meno odohráva v Taliansku a postavy tu rovnako hľadajú svoju sexuálnu identitu, zaoberajú sa priateľstvom, prvými láskami a všetkými ostatnými (ne)šťastnými vecami, ktoré k dospievaniu patria.

Prečítajte si : 7 krimiseriálov, ktoré vás udržia v napätí do konca

Čierny pondelok II/Black Monday II

Druhá séria tohto geniálneho komediálneho seriálu pokračuje v rozprávaní o najhoršom krachu akcií v dejinách Wall Street. Ten sa udial 19. októbra 1987 a je známy ako Čierny pondelok. Nikto sa však nikdy nedozvedel, čo presne sa stalo a kto to spôsobil. Až doteraz.

Foto: © Showtime Networks

Šokujúci sitkom predstavuje skupinu outsiderov, ktorá sa stretla s klubom zaslúžilých titanov z Wall Street a spôsobila nielen zrútenie najväčšieho finančného systému na svete, ale aj prerazenie skleneného stropu či haváriu limuzíny Lamborghini. Ak chcete poznať všetky súvislosti, novú sériu si budete môcť pozrieť už 26. októbra.

Výnimoční priatelia/A Beautiful Day In The Neighborhood

Máte chuť na kvalitnú biografickú drámu, natočenú podľa skutočných udalostí? Práve ste ju našli. Tom Hanks bol za úlohu v tomto filme nominovaný na svojho tretieho Oscara a zároveň to bola deviata snímka, kde stvárnil osobu, ktorá naozaj žila.

Foto: © Sony Pictures

Film Výnimoční priatelia rozpráva príbeh novinára Lloyda Vogela (Matthew Rhys), ktorý dostane za úlohu napísať článok o obľúbenom tvorcovi a moderátorovi detskej televíznej šou Fredovi Rogersovi (Tom Hanks).

Respondent si však s novinárom neplánovane vymení úlohy a začne mu klásť otázky. Fredovi pomôže prekonať traumu z minulosti a opäť objaviť vieru v lásku. Herci sa spolu na pľaci nestretli prvýkrát, v roku 2017 si obaja zahrali v snímke The Post.


Radi by ste si pozreli dobrý film alebo seriál a pritom zabudli na dátové obmedzenia? Vyberte si nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

8 dôvodov, prečo nás smartfóny tak priťahujú

Nie každý dokáže mať svoj vzťah k technológiám pod kontrolou. Zistite, prečo to je tak.

S telefónom v ruke, prezerajúc aktuality a novinky zo života našich blízkych či známych tvárí, trávia mnohí z nás dlhé hodiny. Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo máme nutkanie neustále siahať po mobile? Prečítajte si úryvok z knižky americkej novinárky Catherine Price Ako sa rozísť so svojím telefónom, v ktorej sa venuje práve tomu, prečo nás smartfóny tak priťahujú.

V knižke okrem iného nájdete aj 30-dňový plán, ako si svojím telefónom nastaviť zdravší vzťah. Ak vás táto téma zaujíma, môžete sa zapojiť do našej súťaže o dva výtlačky.


„Z času na čas sa objaví revolučný produkt, ktorý zmení všetko,“ povedal Steve Jobs pri predstavovaní prvého iPhone v roku 2007. Pravda je, že iPhone sa nezjavil len tak sám, ale za jeho existenciou a neskoršími vylepšeniami sú premyslené snahy dizajnérov o zvýšenie tzv. zaangažovanosti používateľov, čiže o to, aby si zabezpečili ich opakovanú pozornosť a ochotu smartfón stále používať.

K svojej práci využívajú dostupné poznatky o fungovaní mozgu aj o našich evolučne podmienených preferenciách.

Väčšina týchto techník je založená na chemickej látke vznikajúcej v mozgu – dopamíne a na poznaní, ktoré situácie spúšťajú jeho uvoľňovanie v mozgu. Dopamín plní veľa rôznych funkcií, ale pre potreby pochopenia, ako ovplyvňuje naše konanie, je dôležité vedieť aspoň jednu vec. Dopamín v mozgu aktivuje receptory, ktoré sú spojené s pocitom potešenia.

Učí nás tak spojiť si určité správanie s odmenou (predstavte si potkana, ktorý dostane jedlo po každom stlačení páčky). Spôsobuje, že sa cítime vzrušene a nám sa ten pocit páči. Preto sa snažíme opakovane využiť každú príležitosť, ktorá spúšťa uvoľňovanie dopamínu.

Ale to nie je všetko. Ak nejaký zážitok neustále spúšťa uvoľňovanie dopamínu, náš mozog si to zapamätá a časom začne uvoľňovať dopamín už len pri spomienke na ten zážitok.

Ak sa náš mozog naučí, že skontrolovanie telefónu zvyčajne prinesie odmenu napríklad vo forme novej informácie alebo lajku na náš post na sociálnej sieti, zakrátko začne uvoľňovať dopamín pri každej spomienke na telefón.

Zaujímavé je, že „odmeny“ môžu byť pozitívne aj negatívne. Niekedy siahneme po telefóne v nádeji, že na nás čaká niečo dobré. No rovnako často to robíme, aby sme unikli niečomu nepríjemnému, nude či nepokoju. Nezáleží na dôvode. Keď sa mozog naučí spojiť si kontrolovanie telefónu s prijímaním odmeny, budeme ho chcieť vziať do ruky znovu a znovu.  Začneme pripomínať laboratórneho potkana, neprestajne stláčajúceho páčku, aby dostal jedlo.

Čo všetko ovplyvňuje, že bez telefónu v ruke dnes takmer nedokážeme fungovať

Milujeme novinky

Poznáte ten opojný pocit na začiatku romantického vzťahu, keď túžite tráviť čas so svojím partnerom? Aj za to môže dopamín, lebo sa uvoľňuje zakaždým, keď prežívame niečo nové.

Novota však časom zovšednie a množstvo uvoľneného dopamínu sa zníži. Môže nastúpiť ďalšia fáza vzťahu, tzv. koniec medových týždňov, počas ktorej sa páry často rozchádzajú. No nikdy sa nedostaneme do stavu, aby sme čo i len pomýšľali na „rozchod“ so smartfónom (a jeho aplikáciami), pretože tie sú navrhnuté tak, aby nám poskytovali neustálu novotu a zmenu, čo má za následok neustále uvoľňovanie dopamínu.

Cítite sa unudene či znepokojene? Skontrolujte si emaily vo svojej pošte. Žiadne nové správy? Skontrolujte sociálne siete. Stále nespokojní? Skontrolujte si účet na inej sociálnej sieti. A potom na ďalšej. Olajkujte zopár príspevkov. Začnite sledovať nových ľudí. Skontrolujte, či oni začali sledovať vás. Opäť skontrolujte svoje emaily, len tak pre istotu.

Takto možno ľahko stráviť na telefóne celé hodiny bez použitia tej istej aplikácie dvakrát alebo sústredenia sa na jednu vec dlhšie než dve sekundy.

Kauzalita nás fascinuje

Ten, kto strávil čas s dvojročným dieťaťom, vie, že deti v tomto veku sú fascinované príčinou a následkom. Ak dieťa stlačí vypínač na stene, rozsvieti sa svetlo. Ak stlačí gombík, zazvoní zvonček. Ak ukáže aj ten najmenší záujem o elektrickú zásuvku, ihneď pribehne dospelý.

Je to však vlastnosť, z ktorej nikdy nevyrastieme. Bez ohľadu na vek obľubujeme sledovať reakcie na to, čo robíme. V psychológii sa tieto reakcie nazývajú „posilnenia“. Čím viac posilnení dostaneme, keď niečo robíme, tým je pravdepodobnejšie, že to urobíme znova.

Prečítajte si: Ľudia hľadajú prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú, hovorí psychologička

Naše telefóny sú plné nepatrných pozitívnych posilnení, vyvolávajúcich vylučovanie dopamínu, ktoré spôsobujú, že sa vraciame a chceme viac. Klikneme na odkaz a objaví sa internetová stránka. Pošleme textovú správu a príde upokojujúce cinknutie. Vo všeobecnosti nám také posilnenia dávajú príjemný pocit kontroly, čo posilňuje našu ochotu zotrvať pri telefóne.

Milujeme nečakanú odmenu

Možno si myslíte, že najlepší spôsob, ako nás prinútiť posadnuto kontrolovať telefón, by bolo zabezpečiť, aby nás tam vždy čakalo niečo dobré. No nie je to stálosť, od ktorej sme závislí, ale nepredvídateľnosť. Vedomie, že sa čosi môže stať, ale nevieme, kedy a či vôbec sa to stane.

Keď kontrolujeme telefón, z času na čas v ňom nájdeme niečo uspokojujúce: pochvalný mail, správu od osoby, ktorá sa nám páči, zaujímavú novinku. Vplyvom impulzu dopamínu začneme spájať akt kontrolovania telefónu s prijatím odmeny.

Keď už raz bolo toto spojenie vytvorené, nezáleží na tom, či sme odmenení iba jedenkrát z päťdesiatich kontrol. Vďaka dopamínu si náš mozog pamätá len ten jeden raz. Fakt, že nevieme predvídať, ktorá z päťdesiatich kontrol telefónu bude odmeňujúca, nás namiesto znechutenia donúti pokukovať po telefóne ešte viac.

Nechceme, aby nám niečo ušlo

Telefóny nám podsúvajú nové informácie a emocionálne podnety zakaždým, keď ich vezmeme do ruky. Preto sa môžeme začať obávať, že keď ich odložíme, niečo dôležité nám ujde.

Neformálny názov pre tento druh úzkosti je FOMO (z angl. fear of missing out), čiže strach, že nám niečo unikne. Kým sa neobjavili smartfóny, nemali sme sa ako dozvedieť, čo všetko nám uniká. Keď sme odišli na večierok (a pevná linka ostala doma), nemali sme sa ako dozvedieť, že na inom večierku prebiehajúcom v tom istom čase môže byť ešte väčšia zábava.

Dnes nám smartfóny svojimi notifikáciami nielenže zjednodušujú zistiť, čo nám uniká, ale „rozprašujú“ na nás FOMO ako pri kýchnutí.

Presvedčia nás, že sa môžeme chrániť len vďaka neustálemu kontrolovaniu telefónov, aby sme sa uistili, že nám nič neuniklo. Lenže namiesto zmiernenia tohto strachu, kontrolovanie telefónu to dokonca zhorší.

Až do tej miery, že naše nadobličky začnú vylučovať kortizol – stresový hormón, ktorý má dôležitú úlohu pri reakcii na hrozbu (útok alebo útek) – vždy, keď telefón odložíme. Kortizol spôsobuje našu úzkosť. A nám sa to nepáči. A tak v snahe zbaviť sa nepokoja, siahame znovu po telefóne. A ďalej kontrolujeme, klikáme a posúvame.

Túžime po láske a uznaní

My ľudia sme spoločenské tvory a bytostne túžime po pocite, že niekam patríme. Nie je to tak dávno, čo toto uznanie príslušnosti (či odmietnutie) prichádzalo od reálnych osôb. Dnes je možné ohodnotiť hocičo a hocikoho úplne verejne a anonymne, stačí to uverejniť na internete a zahlasovať.

Či ide o hodnotenie na Ubere alebo o lajky na sociálnych sieťach, mnoho najobľúbenejších aplikácií aktívne povzbudzuje ľudí hodnotiť sa navzájom.

Tieto funkcie tam nie sú náhodou. Dizajnéri vedia, že ľudia majú vrodenú túžbu po uznaní a čím je viac situácií, kde nás možno hodnotiť, tým kompulzívnejšie budeme sledovať svoje skóre. Príspevok bez lajkov sa tak stáva nielen osobným utrpením, ale aj verejnou potupou.

Čítajte aj: Prerastajú vám technológie cez hlavu? Máme pre vás 5 tipov na digitálny detox 

A čo je obzvlášť divné, nielenže sa zaoberáme úsudkami druhých, ale sami o ne žiadame. Pridávame fotky a komentáre, aby sme ukázali, že sme úžasní, obľúbení a na existenciálnej úrovni niečo znamenáme.

A potom s napätím sledujeme, či iní ľudia alebo prinajmenšom ich profily s nami súhlasia (a hoci si spravujeme vlastné príspevky, aby náš život vyzeral čo najradostnejšie a najzábavnejšie, zabúdame, že všetci robia to isté).

Milujeme pohodlnosť

Existuje konkrétny dôvod, prečo sú platformy ako YouTube a Netflix navrhnuté tak, aby automaticky prehrávali nasledujúce video alebo epizódu. Proti prúdu sa pláva ťažšie než po prúde.

Ak sa ďalšia časť seriálu, ktorý sledujete, začne prehrávať päť sekúnd po skončení predchádzajúcej časti, je menšia šanca, že to vypnete.

Páči sa nám pocit jedinečnosti

Ľudia sa radi cítia výnimoční, preto nám dizajnéri poskytujú toľko možností upraviť si telefón podľa seba. Môžeme si nastaviť vlastné fotky na domovské obrazovky či obrazovky zamknutia. Môžeme si vybrať obľúbené piesne ako vyzváňací tón. Môžeme si sami vybrať typy článkov, ktoré sa nám budú zobrazovať v príspevkoch.

Vďaka týmto funkciám sú naše telefóny užitočnejšie a zábavnejšie. Čím viac sa začínajú telefóny podobať na nás (a našu jedinečnosť), tým viac času na nich budeme chcieť stráviť.

Bojíme sa vlastných myšlienok

Existuje jedna vec, v ktorej smartfóny vynikajú, a to v zabezpečení, aby sme nikdy, naozaj nikdy nemuseli ostať sami so sebou. V roku 2014 vedci z Harvardovej univerzity a univerzity vo Virgínii publikovali štúdiu, v ktorej poukazovali na to, čo všetko sme schopní urobiť, aby sme unikli vlastným myšlienkam.

Počas experimentu boli dobrovoľníci vystavení slabému, ale nepríjemnému zásahu elektrickým prúdom. Následne zo skupiny vybrali tých, ktorí boli ochotní zaplatiť, aby zásah prúdu už nedostali, a zavreli ich po jednom do prázdnych miestností bez internetu či iných možností rozptýlenia.

Požiadali ich, aby sa pätnásť minút zaoberali vlastnými myšlienkami. Tiež im povedali, že ak chcú, môžu stlačiť gombík a dostať ďalší zásah prúdom. Určite si myslíte, že žiaden z nich túto ponuku nevyužil, no zo štyridsiatich dvoch účastníkov si počas tých pätnástich minút až osemnásti vybrali možnosť opätovného zásahu prúdom. Pričom jedna osoba sa nechala zasiahnuť prúdom až 190-krát!

Zhrnuté a podčiarknuté – naše telefóny sú ako digitálne trójske kone. Na prvý pohľad neškodne vyzerajúce užitočné nástroje sú plné trikov, ktoré si opakovane pýtajú našu pozornosť. A to je pre tých, ktorý to dokážu využiť, veľmi cenná trofej.

Zaujal vás tento úryvok a radi by ste sa o fungovaní technológií a tom, ako si s nimi vybudovať zdravý vzťah, dozvedeli viac? V Sóde si môžete o dva výtlačky knižky Ako sa rozísť so svojím telefónom zasúťažiť. Súťažnú otázku aj kompletné podmienky súťaže nájdete na tomto mieste

Catherine Price

Je americká novinárka, ktorá sa vo svojich článkoch a v knihách venuje najmä zdravej životospráve, podpore produktivity a mentálnemu zdraviu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac