Špičkoví vedci a nadšenci vesmíru z celého sveta prinášajú na YouTube každý deň pútavý a vzdelávací obsah. Vďaka tomu dnes môže pochopiť komplikované koncepty z fyziky či astronómie naozaj ktokoľvek. V nasledujúcom článku nájdete šesť tipov na kanály, ktoré zaujmú deti aj dospelých, laikov, ktorí si chcú osvojiť vesmírne základy, ale aj tých, ktorí neustále potrebujú rozvíjať svoje znalosti a stimulovať mozog.
Dokumentárne príbehy s autentickým vizuálom
National Geographic
Tento kanál netreba predstavovať. National Geographic sleduje na YouTube takmer 20 miliónov ľudí a vy by ste mali tiež. Priestor plný dobrodružstva, výskumu a vedy spája vedcov, fotografov, novinárov aj filmárov z celého sveta. Tí vám prinesú dokumentárne príbehy s autentickým vizuálom. V ich vesmírnej sérii 101 sa dozviete úplné základy o planétach slnečnej sústavy, čiernych dierach aj počiatkoch vesmíru.
Pre technologických nadšencov
Primal Space
Kanál Primal Space vysvetľuje a analyzuje všetko, čo zo Zeme posielame do výšin ďaleko za našu atmosféru. Tento kanál vás preto nadchne, ak sa o vesmír zaujímate z pohľadu techniky a strojov, ktoré sme ako ľudstvo schopní postaviť, vystreliť a udržať vo vesmíre. Od satelitov cez rakety až po novinky od SpaceX či NASA. Vo videách nájdete odpovede na všetky otázky o umelých kozmických telesách alebo kozmickom lete.
Vizualizácie v ultra HD a 360 stupňoch
Hubble Space Telescope
Vedci a vedkyne aj dnes hľadajú odpovede na dávne otázky, ktorými sa pred 400 rokmi zaoberal Galileo pri pozorovaní oblohy ďalekohľadom. So zlepšovaním technológií prichádzajú rozlúštenia doteraz nepochopených hádaniek a nepredstaviteľných nebeských javov. Jedna z týchto technológií je aj Hubblov teleskop, vďaka ktorému malo ľudstvo možnosť vidieť galaxie vzdialené miliardy svetelných rokov a rané štádium ich vývoja.
Hubblov teleskop nám okrem toho už tri desaťročia posiela na Zem dych berúce snímky, ktoré svojou krásou očaria naozaj každého. Takéto vizualizácie dnes môžete sledovať aj na youtubovom kanáli Hubble Space Telescope. Nezáleží na tom, či máte astronomické vedomosti alebo ste laici, ktorých jednoducho fascinuje kozmický vizuál a estetika. Vďaka HD kvalite a 360-stupňovým videám sa ľahko stratíte v planetárnych nebulách, najkrajších a najfotogenickejších útvaroch kozmu.
O vesmíre po slovensky
JurajVie
Na slovenskej youtubovej scéne je Juraj jeden z mála videotvorcov, ktorý sa zameriava na vzdelávanie svojho publika. V krátkych videách dokáže s ľahkosťou a humorom vysvetliť aj zložitejšie témy. V troch minútach sa dozviete, prečo Mesiac nespadne na Zem, osvojíte si špeciálnu teóriu relativity a porozumiete našej slnečnej sústave.
Obsah, ktorý autor publikuje na svojom kanáli JurajVie, je vhodný pre mladšiu generáciu, ktorej môže rýchle vysvetlenie pomôcť pochopiť školské učivo. Jurajov obsah však osloví aj staršiu generáciu, ktorá sa rada obklopuje novými vedomosťami. Na kanáli totiž okrem vesmírnych tém nájdete aj odpovede na filozofické otázky (Vidíme farby všetci rovnako?) alebo vysvetlenie rôznych vynálezov a technológií (Prečo klávesnica nie je zoradená abecedne?).
Spojenie vedy a fikcie
Isaac Arthur
Pre mnohých ľudí predstavuje dielo Marťan alebo Interstellar jeden z najobľúbenejších filmov a Duna či Solaris im doma v knižnici rozhodne nechýba. Ak patríte medzi nich, kanál Isaaca Arthura sa vám bude páčiť. Okrem vesmírneho motívu spomínané kultové diela totiž spája prelínanie vedy a fikcie. Audiovizuálny obsah Isaaca Arthura je na podobnej vlne.
V približne 30 minútach spoznáte dôležité vedecké koncepty, technológie a teórie, ktoré dnes dominujú vo fyzikálnej kozmológii. Nadšenec Isaac ich však prepletá s futuristickými nápadmi a so zdravou a zábavnou dávkou sci-fi. Hlavným zameraním videí je vytvárať hypotézy o správaní ľudstva či inej vyspelej civilizácie v blízkej aj ďalekej budúcnosti, všetko však v rámci známych vedeckých zákonov.
Pre najmenších vedátorov a vedátorky
SciShow Kids
Začať budovať základné porozumenie vedy je vhodné už v útlom veku, pre najmenších divákov a diváčky preto odporúčame kanál SciShow Kids. Animované zvieratká vo videách experimentujú, skúmajú svet a rozprávajú sa s odborníkmi, aby porozumeli prostrediu, v ktorom žijú.
V rámci experimentov sa deti naučia poskladať papierové rakety, vytvoriť slnečnú sústavu alebo puzzle s fázami mesiaca. V krátkych teoretických videách sa zase dozvedia, odkiaľ sa vzala Zem, čo sú to hviezdy a Mliečna cesta alebo prečo je obloha modrá.
V spoločnosti animovaných zvieratiek sa najlepšie budú cítiť deti vo veku 7 až 10 rokov. Obsah, ktorý zaujme skôr staršie deti alebo dospelákov, nájdete na kanáli SciShow, ktorý je jedným z najobľúbenejších vedeckých kanálov na platforme. Vtipný moderátor Hank Green, ktorý so svojimi kolegami zverejňuje jedno video každý deň, sa postará o pravidelnú dávku zábavy a nových vedomostí. Na oboch kanáloch sú k dispozícii kvalitné anglické titulky, takže sa okrem toho môžete vy aj vaše deti vzdelávať v cudzom jazyku.