Skutočné príbehy, napätie aj sci-fi: 9 úspešných filmov, ktoré nadchnú aj náročného diváka

Radi by ste si pozreli film, na ktorý budete ešte dlho spomínať? Vybrali sme snímky z produkcie HBO, v ktorých často ide naozaj o všetko.

Ak patríte medzi náročnejších milovníkov filmov, HBO GO je správnou voľbou. Nájdete tam množstvo oceňovaných filmov z autorskej produkcie HBO, ktoré ponúkajú originálne námety aj skvelé herecké obsadenie. Vybrali sme pre vás pestrý mix novších filmov aj rokmi overených snímok, ktoré si našli množstvo fanúšikov po celom svete. 

Sledujte filmy a seriály cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Príbeh/The Tale

Mysteriózny triler, ktorý získal 6 rôznych cien a viac ako 20 nominácií (vrátane nominácie na Zlatý Glóbus a Emmy), vás vtiahne do života filmovej tvorkyne Jennifer Fox a jej spomienok. Náročná téma sexuálneho zneužívania sa vám vpije pod kožu.

Foto: © MMXVII THE TALE FILM LLC.

Prostredie farmy, kde sa veľká časť príbehu odohráva, dodáva filmu pozitívny nádych. Vďaka túžbe po pravde však hlavná hrdinka postupne odhalí množstvo tajomstiev, ktoré sa skrývali pod rúškom detskej nevinnosti.

Aká je však skutočná pravda? Tú budete musieť rozlúsknuť počas sledovania, keďže tento film je spracovaný náročnejším spôsobom. Prelínanie času, priestoru a postáv vás nechá v napätí po celý čas, čo určite mnohí ocenia.

Mizerná výchova/Bad Education

Ak máte radi Hugha Jackmana a Allison Janney, prídete si pri tejto dráme s prvkami komédie na svoje. Okrem výborného hereckého obsadenia je dôkazom kvality tejto snímky cena Emmy za najlepší televízny film, ktorú Bad Education získal tento rok.

Foto: © HBO

Karty pokojného fungovania školy v tomto filme zamieša študentka, ktorá úplnou náhodou odhalí finančné podvody a napíše o tom článok. Vynikajúca práca filmárov divákovi príbeh dávkuje postupne a vy tak nedokážete predvídať ďalšie rozhodnutia postáv. Postavíte sa na stranu patologického klamára alebo uveríte príbehu o krivde, ktorá vyvracia akékoľvek klamstvá?

Moja večera s Hervém/My Dinner with Herve

Film Moja večera s Hervém je založený na silnom pravdivom príbehu. Za jeho vznikom stojí vôľa a odhodlanie prerozprávať trpkú skutočnosť. Scenárista a režisér Sacha Gervasi napriek niekoľkým odmietnutiam napokon film natočil, za čo si oprávnene zaslúžil aj nomináciu na cenu Emmy v kategórii Najlepší televízny film.

Foto: © 2018 Home Box Office

Prostredníctvom zobrazenia búrlivých životných situácií môžete pozorovať odcudzovanie a utrpenie znevýhodnených ľudí, ktoré sa často deje aj v našich každodenných životoch.

Zaujímavosťou filmu je, že hlavná scéna sa nakrúcala na rovnakom mieste, kde sa v minulosti odohrával skutočný rozhovor medzi hlavnými postavami. Aj to je dôkazom toho, že tvorcovia stavili na autentickosť a zachovanie úcty k respondentovi, ktorý krátko po tomto rozhovore spáchal samovraždu.

Prečítajte si: 8 komediálnych seriálov, pre ktoré vás budú vaši susedia nenávidieť

Liberace!/Behind the Candelabra

Ďalší skvost, ktorý si rozhodne zaslúži pozornosť, je zmesou rôznych žánrov. Radí sa medzi životopisné filmy a drámy, no nájdete v ňom aj hudobné prvky či dávku romantiku. Na konte má viac ako 40 cien vrátane dvoch Zlatých glóbusov, čo napovedá o kvalitnom zážitku.

Foto: © 2013 Home Box Office

Tešiť sa môžete nielen na zvučné mená ako Michael Douglas či Matt Damon, ale aj na premyslený scenár, skvelé kostýmy, masky a výpravu. Film o živote pianistu Liberaceho a jeho vzťahu so Scottom Thorsonom je premyslený do všetkých detailov.

Paterno

Film Paterno je tretím spoločným dielom Al Pacina a oceňovaného režiséra Barryho Levinsona, ktoré natočili pre HBO. Ak máte radi vážnejšie témy a zákulisie športu, v tomto prípade amerického futbalu, ste na správnom mieste.

Snímka má na svojom konte 7 nominácií vrátane nominácie na Emmy v kategórii Najlepší televízny film a podľa filmových kritikov herecké obsadenie, vizuálne stvárnenie aj autentickosť kostýmov sú famózne.

Foto: © 20__* Home Box Office

Príbeh otvára tému sexuálneho obťažovania, nečakajte teda žiadnu romantickú komédiu. Je to životopisná dráma, ktorá poukazuje na problémy na mnohých amerických univerzitách aj v spoločnosti ako takej.

451 stupňov Fahrenheita/Fahrenheit 451

Film 451 stupňov Fahrenheita je nakrútený podľa knižnej predlohy a mohli by sme ho zaradiť skôr do výberu pre mužského diváka. Tvorcovia sa snažili o zobrazenie budúcnosti Spojených štátov, kde médiá manipulujú ľudí a internetoví roboti kontrolujú ich každodenný život.

Foto: © 20__* Home Box Office

Hlavným cieľom je spáliť všetky knihy, pretože vedomosti sú nebezpečné. Táto sci-fi dráma ponúka napätie aj dostatok akčných scén, nudiť sa pri nej rozhodne nebudete. Celosvetová premiéra sa uskutočnila na filmovom festivale v Cannes a na konte má 4 nominácie vrátane ceny BAFTA.

Doktor Smrť/You Don’t Know Jack

Aj film Doktor Smrť režíroval Barry Levinson a v hlavnej úlohe sa nemohol predstaviť nik iný ako Al Pacino. Tieto dve mená zaručujú kvalitu, čo zakaždým prinesie rôzne ocenenia a ani táto snímka nie je výnimkou (na konte má Zlatý glóbus, viacero cien Emmy a spolu takmer 40 rôznych nominácií).

Foto: © 2011 Home Box Office

Otázka života a smrti nie je jednoduchá a už vôbec nie vtedy, ak máte o svojej smrti rozhodnúť sami. Doktor Jack Kevorkian chcel vždy pomáhať ľuďom odísť z tohto sveta dôstojne a smrť ho fascinovala.

Príbeh sa začína rozvíjať po tom, ako začne pracovať na prístroji, ktorý pomenoval Mercitron. Len jediné tlačidlo delí pacienta od smrti. Bude s tým však spoločnosť súhlasiť? Neporušujú sa pri tom ľudské práva? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete práve v tomto filme.

Prečítajte si: 10 romantických filmov, ktoré vás chytia za srdce

Prezidentské voľby/Game Change

Ak máte radi politiku a jej pozadie, rozhodne si nenechajte ujsť film Prezidentské voľby. Tento film ocenený tromi Zlatými glóbusmi si získal množstvo divákov a vo vašej filmovej knižnici by nemal chýbať.

Foto: © 2012 Home Box Office

Snímka o sérii zlých rozhodnutí je komornou drámou, v rámci ktorej nahliadnete do zákulisia prezidentských volieb, ktoré sú v Spojených štátoch zakaždým veľkou udalosťou. Prežíva ich celá krajina, ľudia sa delia na tábory a čo sa deje v zákulisí, sa volič iba domnieva.

V tomto filme však môžete sledovať manipulácie, politické hry, nasadzovanie falošných kandidátov či silu kampaní, ktoré často vedú k zmene vopred stanovených pravidiel.

Občan X/Citizen X

Poctivo odvedená filmárska práca s presnými faktami a so silným príbehom vás vtiahne do historických udalostí v Sovietskom zväze. Aj napriek tomu, že film bol natočený pred vyše 20 rokmi, stále predstavuje vizuálny zážitok. Možno aj vďaka tomu sa tento film ocenený Zlatým glóbusom považuje za jedno z najlepších diel z produkcie HBO.

Foto: © 1995 Home Box Office

Desiatky obetí brutálneho masového vraha nie sú jediným desivým aspektom tohto skutočného príbehu. Počas vyšetrovania prípadu vyplávajú na povrch mnohé byrokratické prekážky, ktoré vtedajšia ideológia obhajovala. Aj preto sa vyšetrovateľom do poslednej chvíle nedarilo prípad uzatvoriť a nájsť skutočného páchateľa.


Radi by ste si pozreli dobrý film alebo seriál a pritom zabudli na dátové obmedzenia? Vyberte si nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Riaditelia O2 Športovej akadémie Mateja Tótha: Chceme, aby každé dieťa dostalo šancu vyhrať olympiádu

S riaditeľkou a metodológom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha sme sa rozprávali o tom, ako zlepšiť športovú prípravu detí na Slovensku a prečo nestačí iba telesná výchova v škole.

Dnešné deti trávia viac času s mobilom v ruke ako športovaním a pohybom. O2 Športová akadémia Mateja Tótha (ďalej len Akadémia) tento rok otvára už svoj štvrtý ročník, aby deťom prvého stupňa základných škôl priniesla vďaka prepracovanej metodike a vyškoleným trénerom dobrý športový základ a vybudovala v nich pozitívny vzťah k pohybu.

S riaditeľkou Akadémie Máriou Bedlekovou a metodológom a športovým riaditeľom projektu Michalom Tóthom sme sa porozprávali o tom:

  • ako Akadémia vznikala a na akých princípoch stojí,
  • prečo nie je vhodné, aby sa už malé deti špecializovali na konkrétny šport,
  • či môže psychologická príprava pomôcť aj pri športe,
  • ako prebieha školenie trénerov.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvite si spolu s nimi podľa O2 Telesnej na doma

O2 Športová akadémia Mateja Tótha je tu už štvrtý rok, prešlo ňou vyše 5 000 detí. Prečo ste sa rozhodli založiť ju? 

Mária: Uvedomujeme si, že na Slovensku máme problém so športovou prípravou. Dostanú sa k nej len vybrané deti a navyše často nemá dostatočnú kvalitu. Veľmi jasne sa to začína ukazovať na výsledkoch vrcholových športovcov.

Máme tu len veľmi málo individuálnych športovcov, ktorí sa presadili na svetovej úrovni. Svoje úspechy dosiahli buď vďaka zapáleniu rodičov, individuálnej snahe, alebo šťastnou náhodou. Ich výsledky, žiaľ, nie sú odrazom systematickej práce v športe – tá nám tu chýba.

Michal: Ako negatívum vnímame aj to, že mentalitu máme nastavenú tak, že detské športové kluby chcú stále vyhrávať. Na to, aby rýchlo dosiahli výsledky, preskakuje sa všeobecná príprava a deti sa veľmi rýchlo špecializujú. To ich neskôr obmedzuje, pretože zanedbané sa v neskoršom veku už nedá dobehnúť.

Naším základným cieľom je motivovať deti k športovaniu a k pohybu. Chceli sme vytvoriť program, v rámci ktorého by nemuseli podávať výkon, ale pripravili by sme ich na optimálny výkon v neskoršej športovej kariére.

Ako vyzerali začiatky Akadémie?

Mária: Na začiatku sme si povedali, že nebudeme plakať nad všetkým, čo na Slovensku nefunguje, ale využijeme to, čo tu funguje. Chceli by sme, aby čo najviac detí dostalo výborný športový základ, pretože to im potom dá šancu stať sa olympijskými víťazmi.

Spojili sme sa so šampiónom v chôdzi Matejom Tóthom, s jeho manažérom Danielom Pastorkom (ten predtým manažoval aj cyklistu Petra Sagana či atlétku Martinu Hrašnovú) a s ďalšími kolegami. Každý z nás svojím know-how prispel k tomu, ako sa Akadémia na začiatku formovala.

Naším základným cieľom je motivovať deti k športovaniu a k pohybu. Chceli sme vytvoriť program, v rámci ktorého by nemuseli podávať výkon, ale pripravili by sme ich na optimálny výkon v neskoršej športovej kariére.

Rozhodli sme sa stavať na infraštruktúre, ktorá u nás už je. Na Slovensku máme skvelých učiteľov telesnej výchovy, ktorí sú pedagogicky schopní, vedia komunikovať s rodičmi, motivovať deti a sú aj telovýchovne vzdelaní. V školách máme športoviská, ktoré sú popoludní na mnohých miestach buď zamknuté, alebo prázdne, a práve to sme sa rozhodli využiť.

Michal: Projekt sme postavili na kvalitnej metodike. Motiváciou pre nás bola aj Matejova zlatá olympijská medaila – nechcel si ju iba odložiť do vitríny, túžil po tom, aby jej odkaz ďalej žil a motivoval malých športovcov.

Bolo nám však jasné, že olympijská sláva pominie. Ak by metodika projektu nebola kvalitná, celý projekt by postupne odišiel do zabudnutia. Dôraz sme kládli na čo najkvalitnejšiu všeobecnú prípravu. Sme tu už štvrtý rok a stále rastieme, čo je dôkaz, že sa to podarilo.

Ako s Akadémiou súvisí O2, ktoré sa objavuje aj v názve, a prečo sa operátor do projektu zapojil?

Mária: Spoločnosť O2 už bola partnerom Mateja Tótha. Prišli sme s projektom Akadémie a s otázkou, či v ňom vidia prepojenie. To, na čom sme sa okamžite zhodli, bola spoločenská zodpovednosť – my aj ľudia v O2 k nej máme veľmi blízko.

Deti síce nie sú zákazníkmi O2, pretože nemajú vlastné SIM karty, ale O2 ako telekomunikačný operátor cíti zodpovednosť za to, ako na ne technológie vplývajú. Šport je výborným vyvážením negatívnych vplyvov technológií a prispieva k zdravému vývoju detí.

Spúšťame už štvrtý ročník a spoluprácu si nesmierne vážime, pretože naši kolegovia v O2 nás ťahajú vpred, neskutočne veľa sa od nich učíme a navyše sú to skvelí, srdcom zapálení ľudia.

Ak by metodika projektu nebola kvalitná, celý projekt by postupne odišiel do zabudnutia. Dôraz sme kládli na čo najkvalitnejšiu všeobecnú prípravu. Sme tu už štvrtý rok a stále rastieme, čo je dôkaz, že sa to podarilo.

Prečo je pre deti všeobecná športová príprava taká dôležitá? Prečo by sa nemali špecializovať už na prvom stupni základnej školy?

Michal: Teória športu hovorí, že deti v mladšom školskom veku by sa na 80 % mali venovať práve všeobecnej príprave. Špecializácia v mladšom veku neznamená veľa, pretože skvelé výsledky v mládežníckych kategóriách ešte nezaručia, že z dieťaťa vyrastie top športovec.

Máme množstvo príkladov slovenských športovcov, ktorí boli v mladšom veku priemerní, dokonca podpriemerní a teraz sú v európskej či dokonca vo svetovej špičke. Niektorí sa dokonca venovali úplne inému športu. Napríklad Ján Volko bol do 15 rokov futbalista a teraz je z neho špičkový európsky šprintér. Marcel Lomnický bol najskôr krasokorčuliar a dnes patrí medzi svetovú kladivársku špičku.

Som kondičný tréner a pracujem aj s deťmi. Často za mnou chodia rodičia 13-14-ročných detí. Chcú deťom pomôcť s tým, že sú pomalé alebo neobratné. Keď sa však na rýchlosti a flexibilite nepracuje v mladšom školskom veku, neskôr je to už veľmi ťažké až nemožné.

Mária: Ak chýba dobrá všeobecná športová príprava, prejaví sa to na viacerých úrovniach. Spolupracujeme so športovými zväzmi aj so špecializovanými trénermi. Hovoria nám, že deti strácajú záujem o športovanie a hlási sa ich čoraz menej. Deťom, ktoré do zväzov prídu, chýbajú solídne základy. Zväzy to musia doháňať a popri tejto práci je pre ne zložité vychovávať špičkových športovcov v danom športe.

Prečo je metodika postavená práve na rozvíjaní pohybových schopností?

Michal: Existujú senzitívne obdobia na rozvoj určitých pohybových schopností, keď sa daná schopnosť najlepšie rozvíja. V mladšom školskom veku sledujeme veľké prírastky vo frekvenčnej rýchlosti, v reakčnej rýchlosti, v rytmickej schopnosti a v rôznych druhoch koordinačných schopností.

V rámci Akadémie sa orientujeme práve na to obdobie a snažíme sa, aby deti natrénovali rýchlosť, obratnosť, koordináciu, vytrvalosť a ohybnosť, teda základné pohybové schopnosti, kondičné aj koordinačné.

Veríme, že šport môže pomôcť prekonávať rozdiely, spájať deti a byť pre ne univerzálnym lepidlom.

Po tomto období už prichádza puberta a nastáva explozívny rast. Všetky schopnosti, ktoré súvisia s centrálnou nervovou sústavou a riadeným pohybom, idú do úzadia. Už ich nevieme rozvíjať, a preto sa v tomto období pracuje väčšinou s rozvojom sily.

Rozvíjanie pohybových schopností prepájame s ďalšími dvoma piliermi našej metodiky – s vývojovou kineziológiou a psychologickou prípravou.

Čo je vývojová kineziológia a prečo je taká dôležitá?

Michal: Vývojová kineziológia je bežná súčasť fyzioterapie a prípravy profesionálnych aj rekreačných športovcov. Metodiku pre tréning detí sme vyvinuli v spolupráci s Denisom Freudenfeldom, fyzioterapeutom Mateja Tótha a Naste Kuzminovej.

Využívame pri nej polohy, ktorými dieťa prechádza od narodenia až po prvý krok. Najskôr leží na chrbte, potom sa prevalí na jednu stranu a následne na druhú, otočí sa na bruško, neskôr ide do drepu a štvornožkuje, postupne sa zdvihne a urobí prvý krok.

Dieťa robí tieto polohy správne, no postupne sa kazí. Najväčší problém nastáva, keď deti prídu do školských lavíc. Veľa sedia a často sedia zle, takže prichádza k poruchám. Deti síce majú v sebe zakódované správne polohy, ale už ich nepoužívajú. My ich k nim opäť vraciame.

Práve týmito polohami vieme správne naladiť fungovanie tela a celkovo pohybu. Efekt vývojovej kineziológie je nepopierateľný. Deti vďaka nej dosahujú výrazne lepšie športové výsledky.

Tretím pilierom vašej metodiky je psychologická príprava. Ako prebieha a v čom môže deťom pomôcť?

Michal: V spolupráci s detskou psychologičkou sme vyvinuli cvičenia na koncentráciu, vizualizáciu a relaxáciu. Nesústredené deti nevedia rýchlo reagovať, ťažko sa sústredia na veci, náročné na centrálnu nervovú sústavu. Aby sme mohli trénovať pohybové schopnosti detí, musia sa v prvom rade skoncentrovať.

Používame jednoduché cvičenia, ktoré si učitelia veľmi pochvaľujú. Využívajú ich aj pred začatím vyučovania, aby deti naštartovali mozgovú činnosť.

Používame jednoduché cvičenia, ktoré si učitelia veľmi pochvaľujú. Využívajú ich aj pred začatím vyučovania, aby deti naštartovali mozgovú činnosť. Keď sa naučia základy vizualizácie, dokážu pohyb oveľa lepšie precítiť. Relaxácia im zase pomáha s upokojením a lepšou regeneráciou.

Mária: Spolupracujeme aj s projektom Chuť žiť, ktorý sa venuje prevencii a pomoci deťom s poruchami príjmu potravy. Dnes má každé piate dieťa na Slovensku nadváhu alebo je obézne. Je dôležité naučiť trénerov, ako s deťmi o tejto citlivej téme komunikovať.

Veľkou témou je pre nás aj inakosť. Naša psychologička je špecialistkou na tému inklúzie a veríme, že šport môže pomôcť prekonávať rozdiely, spájať deti a byť pre ne univerzálnym lepidlom.

Je psychologička k dispozícii trénerom aj počas programu?

Mária: Áno, čoraz častejšie sa tréneri stretávajú s deťmi, ktoré majú poruchy pozornosti či poruchy učenia, hovoria iným jazykom či majú inú farbu pleti. Práca s týmito deťmi a so skupinami si vyžaduje osobitný prístup. Je to na individuálnu konzultáciu a tú tréneri často využívajú.

Máme aj zopár škôl, kde je takmer 100 % rómskych detí. Veľa detí má špeciálne vzdelávacie potreby. Máme aj školy, ktoré fungujú bez štandardnej telocvične. Sme presvedčení, že kde je vôľa, tam je cesta. Robíme všetko preto, aby sme Akadémiu otvorili aj na takýchto miestach.

Nestačí na všeobecnú pohybovú prípravu telesná výchova v škole? Treba športovať aj mimo nej?

Michal: Deti majú dve hodiny telesnej výchovy týždenne. Vyzerá to ako štedrá časová dotácia, no v tomto čase je zahrnutý aj presun do a z telocvične a prezliekanie v šatni. Deti tak málokde cvičia dlhšie ako 30 minút. To je hodina týždenne. Keď si zoberieme, koľko času trávia deti v škole, je toho pohybu veľmi málo.

Čítajte aj: Smart hodinky pre školáka? Poradíme, ako nastaviť pravidlá ich používania

Osnovy telesnej výchovy sú postavené tak, aby sa deti stretli s rôznymi športovými aktivitami a disciplínami. Vyskúšajú si základy atletiky, gymnastiky či loptových hier. Na jednej strane je to výborné, no treba si uvedomiť, že potom zostáva menej času na cielený rozvoj pohybových schopností.

Vaša metodika je pomerne široká. Ako dokážete všetky jej súčasti odovzdať trénerom tak, aby ich dokázali naplno využiť pri práci s deťmi? 

Michal: Tréneri sú nositelia našej metodiky, a preto si dávame veľmi záležať na ich príprave. Metodika je podrobne spracovaná v knižke, ale na to, aby ju tréneri dokázali naplno využiť, potrebujú školenia.

Na Slovensku trošku zabúdame na to, že telesná výchova a pohyb nie sú záležitosťou len telesnej výchovy ako vyučovacieho predmetu. Deťom často hovoríme: Seď, nehýb sa, nerozprávaj. Pritom by bolo prínosné dať deťom viac voľnosti.

Mária: Všetci tréneri preto každý školský rok absolvujú dve školenia – úvodné školenie na začiatku nového roka, bez ktorého sa nedá začať, a teambuildingovo-odborné školenie v máji, kam pozývame napríklad profesorov z FTVŠ alebo ďalších odborníkov, s ktorými nemajú príležitosť bežne sa stretnúť.

Je to prínosné, pretože môžu všetko prebrať v neformálnej atmosfére. Zároveň od trénerov získavame spätnú väzbu na vylepšovanie projektu.

Michal: Na školeniach sa snažíme trénerom nielen odovzdať jednotlivé poznatky, ale chceme, aby ich dokázali s citom prepojiť. Musia získať schopnosť vycítiť, čo potrebuje každé dieťa aj celá skupina. Je to náročné, ale práve vďaka tomu sa človek stane dobrým trénerom.

Vašimi trénermi sú väčšinou učitelia telesnej výchovy v školách, kde Akadémia pôsobí. Dokážu poznatky využiť aj mimo nej?

Michal: Telesný a výkonnostný rozvoj detí je pre nás len jednou časťou skladačky. Druhou je vzdelávanie učiteľskej obce.

Vďaka tomu, že naši tréneri zároveň učia aj telesnú výchovu, môžu metodiku a odborné poznatky využiť aj na bežných hodinách. Z Akadémie tak neprofituje len 20 detí, ktoré navštevujú tréningovú skupinu. Pozitíva projektu cíti aj množstvo ďalších detí, ku ktorým sa poznatky dostanú.

Mária: Na Slovensku trošku zabúdame na to, že telesná výchova a pohyb nie sú záležitosťou len telesnej výchovy ako vyučovacieho predmetu. Deťom často hovoríme: Seď, nehýb sa, nerozprávaj. Pritom by bolo prínosné dať deťom viac voľnosti.

Veľmi pozitívne vnímame, že naši tréneri prenášajú poznatky z Akadémie aj do ďalších predmetov, ktoré učia. Keď sú deti nepozorné, nechajú ich prebehnúť sa, trochu sa pohojdať na fitlopte alebo využijú niektoré cvičenie na koncentráciu a potom pokračujú vo vyučovaní. Deti aj učitelia si tak môžu užiť výhody pohybu každý deň.

V čom bude tento ročník iný ako tie predošlé? Ako Akadémiu ovplyvnila aktuálna situácia?

Mária: Aj z dôvodu aktuálnej situácie sme tento ročník súťaže preložili až na október, keďže situácia bola pomerne nejasná. Školy z celého Slovenska tak môžu od októbra do decembra opäť zabojovať o získanie Akadémie na rok zadarmo.

Myslím si, že v tomto čase, keď sme v rôznych veciach obmedzení, je dobré upozorniť aj na to, že v školách v takýchto situáciách ako prvá odpadá práve telesná výchova a pohybové krúžky.

Na jednej strane je to úplne legitímne, na druhej strane si možno mnohí z nás neuvedomujú, že práve pohyb deti v tomto neistom čase, ktorý má vplyv aj na ich psychiku, trošku odbremení. A možno si trochu vydýchnu aj rodičia, ak sa ich dieťa zapojí do pohybového krúžku.

Práve z tohto dôvodu chystáme druhú sériu hravých videí Telesná na doma, vďaka ktorým sa deti môžu rozhýbať doma, v triede či či v družine.

V rámci noviniek sme tento rok vydali dve nové metodiky, na ktorých sme dlho pracovali. Ide o rozšírené spracovanie dvoch základných pilierov – psychologickej prípravy a vývojovej kineziológie.

Spolu s Ministerstvom školstva SR spúšťame aj pilotnú verziu národného projektu, ktorého cieľom je zlepšenie hodín telesnej a športovej výchovy na 1. stupni základných škôl. Spustiť by sa mal ešte tento kalendárny rok. Sme veľmi radi, že si ministerstvo vybralo práve Akadémiu. Myslím si, že sa nám to podarilo vďaka celonárodnému pôsobeniu a predovšetkým výsledkom, ktoré Akadémia má.


Mária Bedleková

Vyštudovala učiteľstvo biológie a geografie a súčasne manažment v sociálnej práci. V začiatkoch O2 Športovej akadémie Mateja Tótha zodpovedala za vytvorenie a nastavenie všetkých procesov. Posledné tri roky v nej pôsobí ako riaditeľka.

Michal Tóth

Je metodológ a športový riaditeľ O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Pracuje ako kondičný tréner pre rôzne športy, venuje sa deťom aj dospelým. Je bratom Mateja Tótha, olympijského víťaza v chôdzi na 50 km, po ktorom je Akadémia pomenovaná.


O2 Športová akadémia Mateja Tótha prichádza už s 2. sériou projektu Telesná na doma. Videá, v rámci ktorých deti k pohybu motivujú populárni slovenskí športovci, nájdete na stránke akademia.o2.sk/telesna-na-domana YouTube kanáli O2 Slovakia

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac