Vianočná hudba je v rámci popkultúry jediným hudobným subžánrom, ktorý sa hráva len v obmedzenom období. Napriek charakteristickej patetickosti a miestami gýčovitosti si táto hudba každé Vianoce získava naše srdcia.
S príchodom decembra sa Last Christmas a Jingle Bells ozývajú zo všetkých strán. Zvučný hlas Mariah Carey si nás pred Vianocami nájde aj vtedy, keď to najmenej čakáme. No skvelú sviatočnú hudbu má aj Stevie Wonder, Otis Redding, James Brown a mnoho súčasných interpretov, ako Tyler the Creator či PJ Morton.
Skúsme si tento rok oživiť Vianoce troškou rôznorodosti. Toto sú interpreti, ktorých vianočné skladby sú dostatočne slávnostné a ani zďaleka nie také obohrané:
Vince Guaraldi Trio
Great Pumpkin Waltz
Tým, ktorí majú zálusk skôr na džezovú, inštrumentálnu a pomalú náladu, odporúčame dopriať si nadčasový album A Charlie Brown Christmas od amerického klaviristu Vincea Guaraldiho zo 60. rokov.
Jeden z top 10 najpredávanejších vianočných albumov bol uvedený aj do Grammy Hall of Fame. (Sieň slávy Grammy vznikla v roku 1973, aby bolo možné oceniť hudbu vydanú pred príchodom cien Grammy v roku 1958. Sieň stále oceňuje nahrávky, ktoré majú aspoň 25 rokov, pozn. red.) Album A Charlie Brown Christmas bol zároveň soundtrackom k vianočnej edícii kresleného komiksu Peanuts, odkiaľ mnohí poznáme Snoopyho.
Stevie Wonder
Someday at Christmas
Album s rovnakým názvom ako jeho titulná skladba Someday at Christmas je aj Wonderov úplne prvý vianočný album, v ktorom nájdete aj coververzie známych kolied v nepredvídateľných úpravách. Celý album z roku 1967 sa vo svojom pôvodnom vydaní nedokázal dostať do hitparády v USA. Bol niekoľkokrát upravovaný a editovaný, naposledy v roku 2003 ako súčasť vianočnej edície od Universal Music.
Album sa až v roku 2020 dostal na 28. miesto do rebríčka najlepších vianočných albumov v USA, no skladba Someday at Christmas zožala slávu skôr, dokonca ešte pred samotným vydaním albumu v roku 1966. Dostala sa na 24. miesto v Billboard hitparáde v kategórii najlepších vianočných singlov. Skladba sa nachádza aj na kompilácii v albume A Motown Christmas od legendárneho detroitského vydavateľstva Motown. Nájdete tu najkrajšie sviatočné skladby aj v podaní The Jackson 5 či Marvina Gaya.
Kurtis Blow
Christmas Rappin
Christmas Rappin bola prvá rapová skladba vydaná veľkým vydavateľstvom Mercury Records a zároveň prvá úspešná vianočná rapová skladba. Vyšla na Vianoce v roku 1979 a veľmi sa jej darilo. Bez pátosu rozpráva príbeh o tom, ako Santa prišiel na párty, pripojil sa k ostatným a bavil sa.
Kurtisova druhá vianočná skladba Breaks je dodnes jednou z najznámejších hiphopových skladieb všetkých čias. Vydavateľstvo mu dalo prísľub, že ak budú obe skladby úspešné, podpíše s nimi zmluvu, čo sa aj stalo. Kurtis navyše priznal, že oba vianočné single napísal počas jazdy vlakom do štúdia.
Outkast
Players Ball
Pri rapových Vianociach ešte zostaneme. Obrovským rapovým a zároveň sviatočným hitom sa stal Christmas in Hollis od Run D.M.C. alebo Players Ball od Outkastu.
Ak vám Players Ball na prvé počutie neznie úplne ako vianočná skladba, skúste sa započúvať do textov: opisuje sviatočnú tradíciu a je ukážkovým príkladom, ako napísať vianočnú skladbu originálnym a netradičným spôsobom. Zhodou okolností je to aj prvá oficiálne vydaná skladba od dua Outkast.
James Brown
Soulful Christmas
Krstný otec soulu, ktorý nás opustil na Prvý sviatok vianočný v roku 2006, počas svojej kariéry nahral tri vianočné albumy. Najvydarenejší je album s názvom James Brown‘s Funky Christmas. Nájdete na ňom množstvo originálnych soulových sviatočných skladieb od Mr. Dynamita, ako napríklad Santa Claus Go Straight To The Ghetto, Soulful Christmas alebo Let‘s Unite The Whole World At Christmas Time. Skladbu Oduševnené Vianoce oceníte aj na akejkoľvek vianočnej či povianočnej zábave. A dokonca aj pri upratovaní, pretože nálada v nej je úplne energická.
James Brown bol navyše veľkým milovníkom Vianoc, boli preňho emotívnym a nostalgickým obdobím. V 90. rokoch sa každý december menil na Santu a obdarovával deti na ulici. Pripomínal si tak svoje detstvo, keď bol chudobný a nemal žiadne hračky – chcel preto aspoň trochu pomôcť iným deťom.
Khruangbin
Christmas Time Is Here
Do vianočného soulu pridáme ešte trošku korenia a pikantných tónov z roku 2018. Texaské trio Khruangbin (Laura Lee, Mark Speer a Donald Johnson), známe svojím folkovo-psychedelickým zvukom a globálnou inšpiráciou s prvkami thajskej, pakistanskej či západoafrickej hudby, vydalo súčasnú verziu svojej obľúbenej vianočnej skladby Christmas Time Is Here od Vincea Guaraldiho v svojráznom podaní.
Sharon Jones & the Dap Kings
8 Days of Hanukkah
Album od Sharon Jones It’s A Holiday Soul Party je ďalším vydareným kúskom, ktorý vyšiel v newyorskom vydavateľstve Daptone Records, povestnom svojou schopnosťou vydávať hudbu, ktorá znie autenticky ako zo 60. rokov. Dap Kings je kapela, ktorá spolupracovala s Amy Winehouse na jej jedinom albume Back To Black.
Skladba 8 Days of Hanukkah v rockovom ladení so Sharoniným silným hlasom si svojou originalitou a atmosférou zaslúžene získava miesto v nejednom vianočnom playliste.
PJ Morton
Winter Wonderland
Skladba Winter Wonderland je cover, ktorý nám známu melódiu prináša v originálnom reggae spracovaní. Gospelový a R&B spevák PJ Morton ju vydal pred štyrmi rokmi na skvelom vianočnom albume. Ak si predsa len Vianoce neviete predstaviť bez All I Want For Christmas, tu ju nájdete v krásnej spomalenej soulovej verzii.
Donny Hathaway
This Christmas
Skladba This Christmas od Donnyho Hathawaya a Nadine McKinnor by mohla byť vyhlásená za jednu z najkrajších vianočných skladieb všetkých čias. V pôvodnom podaní od Donnyho, ktorého hlas nemá obdobu, je to dokonalý spôsob, ako prebudiť vianočného ducha v takmer akejkoľvek situácii.
Donnyho dcéra Lalah Hathaway tento rok nahrala novú verziu ako duet so svojím otcom, ktorý od roku 1979 už nie je medzi nami. Na nahrávku použili doteraz nezverejnené Donnyho demo vokály. Sú to krásne zimomriavky.
Jacob Miller, Ray I, Inner Circle
Wish You A Merry Christmas
Náš sviatočný playlist uzatvárame vynovenou klasikou v reggae melódii. Chronicky známej pesničky Wish you a Merry Christmas sa zhostili jamajskí interpreti Inner Circle (známi najmä vďaka svojim hitom zo začiatku milénia, ako Sweat (A La La La Long) alebo Bad Boys), Jacob Miller (Tenement Yard) a DJ Ray I. Jej pôvodnú verziu v tejto reggae podobe ani nerozpoznáte.
Toto je playlist na každý vianočný večierok, prípravu medovníkov alebo len tak, na vychutnávanie si sviatočnej nálady, zn. hlavne neobohraný: