Sviatočné reggae aj funk. S týmto playlistom na obohrané vianočné skladby zabudnete

Spestrime si sviatky vianočným soulom, džezom, funkom, hiphopom či reggae.

Vianočná hudba je v rámci popkultúry jediným hudobným subžánrom, ktorý sa hráva len v obmedzenom období. Napriek charakteristickej patetickosti a miestami gýčovitosti si táto hudba každé Vianoce získava naše srdcia.

Vianočná klasiku alebo niečo nové? Na tom nezáleží, lebo TIDAL je tu pre všetkých, o to viac, ak ho máte v cene svojho O2 SMART Paušálu

S príchodom decembra sa Last ChristmasJingle Bells ozývajú zo všetkých strán. Zvučný hlas Mariah Carey si nás pred Vianocami nájde aj vtedy, keď to najmenej čakáme. No skvelú sviatočnú hudbu má aj Stevie Wonder, Otis Redding, James Brown a mnoho súčasných interpretov, ako Tyler the Creator či PJ Morton.

Skúsme si tento rok oživiť Vianoce troškou rôznorodosti. Toto sú interpreti, ktorých vianočné skladby sú dostatočne slávnostné a ani zďaleka nie také obohrané: 

Vince Guaraldi Trio
Great Pumpkin Waltz 

Tým, ktorí majú zálusk skôr na džezovú, inštrumentálnu a pomalú náladu, odporúčame dopriať si nadčasový album A Charlie Brown Christmas  od amerického klaviristu Vincea Guaraldiho zo 60. rokov.

Jeden z top 10 najpredávanejších vianočných albumov bol uvedený aj do Grammy Hall of Fame. (Sieň slávy Grammy vznikla v roku 1973, aby bolo možné oceniť hudbu vydanú pred príchodom cien Grammy v roku 1958. Sieň stále oceňuje nahrávky, ktoré majú aspoň 25 rokov, pozn. red.) Album A Charlie Brown Christmas bol zároveň soundtrackom k vianočnej edícii kresleného komiksu Peanuts, odkiaľ mnohí poznáme Snoopyho. 

Stevie Wonder
Someday at Christmas

Album s rovnakým názvom ako jeho titulná skladba Someday at Christmas je aj Wonderov úplne prvý vianočný album, v ktorom nájdete aj coververzie známych kolied v nepredvídateľných úpravách. Celý album z roku 1967 sa vo svojom pôvodnom vydaní nedokázal dostať do hitparády v USA. Bol niekoľkokrát upravovaný a editovaný, naposledy v roku 2003 ako súčasť vianočnej edície od Universal Music.

Album sa až v roku 2020 dostal na 28. miesto do rebríčka najlepších vianočných albumov v USA, no skladba Someday at Christmas zožala slávu skôr, dokonca ešte pred samotným vydaním albumu v roku 1966. Dostala sa na 24. miesto v Billboard hitparáde v kategórii najlepších vianočných singlov. Skladba sa nachádza aj na kompilácii v albume A Motown Christmas od legendárneho detroitského vydavateľstva Motown. Nájdete tu najkrajšie sviatočné skladby aj v podaní The Jackson 5 či Marvina Gaya.

Kurtis Blow
Christmas Rappin

Christmas Rappin bola prvá rapová skladba vydaná veľkým vydavateľstvom Mercury Records a zároveň prvá úspešná vianočná rapová skladba.  Vyšla na Vianoce v roku 1979 a veľmi sa jej darilo. Bez pátosu rozpráva príbeh o tom, ako Santa prišiel na párty, pripojil sa k ostatným a bavil sa. 

Kurtisova druhá vianočná skladba Breaks je dodnes jednou z najznámejších hiphopových skladieb všetkých čias. Vydavateľstvo mu dalo prísľub, že ak budú obe skladby úspešné, podpíše s nimi zmluvu, čo sa aj stalo. Kurtis navyše priznal, že oba vianočné single napísal počas jazdy vlakom do štúdia.

Outkast
Players Ball

Pri rapových Vianociach ešte zostaneme. Obrovským rapovým a zároveň sviatočným hitom sa stal Christmas in Hollis od Run D.M.C. alebo Players Ball od Outkastu. 

Ak vám Players Ball  na prvé počutie neznie úplne ako vianočná skladba, skúste sa započúvať do textov: opisuje sviatočnú tradíciu a je ukážkovým príkladom, ako napísať vianočnú skladbu originálnym a netradičným spôsobom. Zhodou okolností je to aj prvá oficiálne vydaná skladba od dua Outkast.

James Brown
Soulful Christmas 

Krstný otec soulu, ktorý nás opustil na Prvý sviatok vianočný v roku 2006, počas svojej kariéry nahral tri vianočné albumy. Najvydarenejší je album s názvom James Brown‘s Funky Christmas. Nájdete na ňom množstvo originálnych soulových sviatočných skladieb od Mr. Dynamita, ako napríklad Santa Claus Go Straight To The Ghetto, Soulful Christmas alebo Let‘s Unite The Whole World At Christmas Time. Skladbu Oduševnené Vianoce oceníte aj na akejkoľvek vianočnej či povianočnej zábave. A dokonca aj pri upratovaní, pretože nálada v nej je úplne energická. 

James Brown bol navyše veľkým milovníkom Vianoc, boli preňho emotívnym a nostalgickým obdobím. V 90. rokoch sa každý december menil na Santu a obdarovával deti na ulici. Pripomínal si tak svoje detstvo, keď bol chudobný a nemal žiadne hračky – chcel preto aspoň trochu pomôcť iným deťom.

Khruangbin
Christmas Time Is Here 

Do vianočného soulu pridáme ešte trošku korenia a pikantných tónov z roku 2018. Texaské trio Khruangbin (Laura Lee, Mark Speer a Donald Johnson), známe svojím folkovo-psychedelickým zvukom a globálnou inšpiráciou s prvkami thajskej, pakistanskej či západoafrickej hudby, vydalo súčasnú verziu svojej obľúbenej vianočnej skladby Christmas Time Is Here od Vincea Guaraldiho v svojráznom podaní.

Sharon Jones & the Dap Kings
8 Days of Hanukkah

Album od Sharon Jones It’s A Holiday Soul Party je ďalším vydareným kúskom, ktorý vyšiel v newyorskom vydavateľstve Daptone Records, povestnom svojou schopnosťou vydávať hudbu, ktorá znie autenticky ako zo 60. rokov. Dap Kings je kapela, ktorá spolupracovala s Amy Winehouse na jej jedinom albume Back To Black.

Hudba spája, tak sme sa rozhodli pozdieľať si svoje obľúbené pesničky. A možno niektoré skladby z nášho playlistu inšpirujú aj vás

Skladba 8 Days of Hanukkah v rockovom ladení so Sharoniným silným hlasom si svojou originalitou a atmosférou zaslúžene získava miesto v nejednom vianočnom playliste.

PJ Morton
Winter Wonderland

Skladba Winter Wonderland je cover, ktorý nám známu melódiu prináša v originálnom reggae spracovaní. Gospelový a R&B spevák PJ Morton ju vydal pred štyrmi rokmi na skvelom vianočnom albume. Ak si predsa len Vianoce neviete predstaviť bez All I Want For Christmas, tu ju nájdete v krásnej spomalenej soulovej verzii.

Donny Hathaway
This Christmas

Skladba This Christmas od Donnyho Hathawaya a Nadine McKinnor by mohla byť vyhlásená za jednu z najkrajších vianočných skladieb všetkých čias. V pôvodnom podaní od Donnyho, ktorého hlas nemá obdobu, je to dokonalý spôsob, ako prebudiť vianočného ducha v takmer akejkoľvek situácii. 

Donnyho dcéra Lalah Hathaway tento rok nahrala novú verziu ako duet so svojím otcom, ktorý od roku 1979 už nie je medzi nami. Na nahrávku použili doteraz nezverejnené Donnyho demo vokály. Sú to krásne zimomriavky.

Jacob Miller, Ray I, Inner Circle
Wish You A Merry Christmas

Náš sviatočný playlist uzatvárame vynovenou klasikou v reggae melódii. Chronicky známej pesničky Wish you a Merry Christmas sa zhostili jamajskí interpreti Inner Circle (známi najmä vďaka svojim hitom zo začiatku milénia, ako Sweat (A La La La Long) alebo Bad Boys), Jacob Miller (Tenement Yard) a DJ Ray I. Jej pôvodnú verziu v tejto reggae podobe ani nerozpoznáte.

Toto je playlist na každý vianočný večierok, prípravu medovníkov alebo len tak, na vychutnávanie si sviatočnej nálady, zn. hlavne neobohraný: 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Tradičné, veselé aj šetrné. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na udržateľnejšie Vianoce

Inšpirujte sa youtubovými účtami, ktoré poradia s chutnými receptami, nápadmi aj dekoráciami, aby sme tohtoročné sviatky oslávili o niečo rozvážnejšie.

Čas, keď si vychutnávame dobré jedlo s rodinou, sme obklopení ligotom, svetielkami a spokojnosťou, so sebou prináša aj situácie, keď nakupujeme, varíme či pečieme viac, ako by bolo treba. Udržateľné Vianoce možno stoja viac trpezlivosti a plánovania, no ušetria peniaze, ochránia nás pred žlčníkovým záchvatom a planétu pred zbytočným odpadom.

Ušetrite aj pri pozeraní týchto vianočných tipov. S O2 SMART Paušálom si môžete obsah na YouTube vychutnávať ešte pohodlnejšie vďaka balíku dát navyše

Namotivujte sa na pomalé sviatky tipmi od nadšencov dobrého jedla a jeho vegánskych či vegetariánskych verzií, ale aj od milovníkov udržateľného životného štýlu, ktorí zase poradia, ako si ekologicky vyzdobiť stromček či dom.

Surová dcérka 
Tradičné a (slo)vegánske

https://youtu.be/DjGGAZWvjSc

Prezývku „surová“ má Nikoleta Kováčová vďaka svojej oddanosti vegánstvu a rastlinnej strave. Vo svojich vlogoch sa venuje etike vegánstva, no najmä rôznym vege receptom. Surová dcérka je príkladom, že môžeme variť aj tradične, aj udržateľne – je autorkou všetkých dobrôt vo svojich kuchárskych knihách Slovegán, v ktorých nájdete typické slovenské jedlá prerobené na vegánsky spôsob. 

Ak si neviete Vianoce predstaviť bez tradičných chutí, v sérii Slovegánske Vianoce nájdete postupy na prípravu obľúbených vianočných jedál, ako napríklad kapustnica, snehové pusinky či linecké koláčiky, ale vo vegánskej verzii. Tieto chuťovky sa určite zapáčia aj mäsožrútom.

Pyco
Zemiakový šalát, po ktorom sa nezvýši cholesterol

https://youtu.be/xKX8sSbrb-4

Nie je úplne vegán ako Surová dcérka, no možno niektorých prekvapí, že moderátor Martin Pyco Rausch to myslí s vegetariánstvom a varením vážne – stihol vydať už tri kuchárske knihy, v ktorých nájdete zdravé vegetariánske recepty. Pri varení mu záleží najmä na vyváženosti chutí, pôvode potravín aj spracovaní všetkých častí surovín, aby sa minimalizoval odpad.

Na jeho kuchárske motto „To, čo jeme, určuje, kým sa staneme zajtra“ by sme si mohli spomenúť aj pri sviatočnom stolovaní, keď šalát prekladáme koláčikmi a oblátkami. Miesto tradičného zemiakového šalátu môžete tieto Vianoce skúsiť tento zdravší, s bezvaječnou majonézou, po ktorom vám nebude tak ťažko. A okrem toho sa môžete Pycovými ľahkými receptami inšpirovať aj pri nesviatočnom varení a pečení – nájdete uňho veľa zdravých vegetariánskych receptov.

BOSH.TV
Vegánske chuťovky na Silvestra

https://www.youtube.com/watch?v=LkTelNBHzEI

Bosh.TV je šou, v ktorej varia kuchári Henry a Ian vegánske jedlá plné rôznych chutí. Ak sme vás ešte na rastlinnú stravu nenamotivovali, títo dvaja možno áno – jedlá vyzerajú úžasne, farebne, šťavnato a všetko, čo pripravujú, je jednoduché. Ako ich videá, ktoré by mohli byť názornými ukážkami. 

Ak sa chystáte usporiadať malú párty, na ich vege chuťovkách si určite zgustnete, aj keď nie ste práve vegánmi – opäť však platí, že menej je viac.

Ballerina farm
V jednoduchosti je krása

https://youtube.com/watch?v=vvdLVcWrRao

Ak by ste si chceli dať záväzok, že sa tieto Vianoce zminimalizujete ešte o niečo viac, Ballerina farm môže byť príjemnou inšpiráciou – a to nielen na sviatky. Youtubový účet pomalého životného štýlu patrí bývalej baletke Hannah, ktorá si s partnerom Danielom a siedmimi deťmi založila udržateľnú farmu s etickými podmienkami pre zvieratá.

Čo so starým či nepotrebným telefónom? Prineste ho do ktorejkoľvek O2 Predajne a pomôžete tak rodinám v núdzi 

Hannah vám ukáže nielen príbehy z farmy a rodinnú idylku, ale aj mnoho jednoduchých receptov s minimálnym odpadom a naučí vás pripraviť si aj vlastné maslo, kvások či syry. Počas Vianoc si podľa nej môžete pripraviť naozaj jednoduchú chuťovku – škoricové sušené jabĺčka.

Na YouTube nájdete krátke zostrihy receptov, ďalší obsah nájdete aj na TikToku či Instagrame.

Little Women Atelier
Pokojná a šetrná vianočná atmosféra

https://youtu.be/kqg7GEqSSIg

Na účte sestier Julie a Luizy nájdete jednoduchý život plný udržateľných tipov. Keďže mama a stará mama ich odmalička viedli k šitiu oblečenia či háčkovaniu, všetky zručnosti pretavujú do rozličných tipov vo videách, v ktorých budete cítiť najmä teplo domova. Nájdete tu niekoľko návodov na výrobu hračiek, nábytku aj domácich potrieb. Všetky videá sú bez zbytočných komentárov a vykecávania, len melódia a nevyhnutný sprievodný text ako titulky.

Sestry majú veľa nápadov na vytvorenie správnej atmosféry v každom ročnom období. Tie vianočné vás môžu inšpirovať pri výrobe sviečok, sviatočnom stolovaní aj zdobení stromčeka z domácich zásob. Špeciálnym DIY tipom je reťaz na stromček vyrobená z popcornu a zo sušených šípok. 

Madeleine Olivia
Dekorácie, ktoré si vyrobíte doma

https://youtu.be/WcQep0JX510

Madeleine Olivia je britská blogerka a youtuberka, ktorá tvorí obsah o vegánstve, udržateľnom živote, sebaláske a minimalizme. O vegánstve a udržateľnom spôsobe života vydala aj viacero kníh. Autorka sama tvrdí, že táto práca pozitívne ovplyvnila jej rozmýšľanie a pohľad na svet. Uvedomila si, že jej snom je pomáhať planéte, zvieratám na nej a najmä ľuďom.

Na jej youtubovom účte nájdete niekoľko tipov aj k Vianociam. Madeleine vám ukáže, ako si vytvoriť vlastné darčeky, vegánske jedlá, vianočné dekorácie a veniec, ale aj to, ako využijete rôzne materiály z domácnosti na pôvabné balenie darčekov.


Ďalšie užitočné tipy na šetrnejšie Vianoce nájdete na Youtube, na ktorý môžete mať s O2 SMART Paušálom balík 10 GB dát navyše.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac