Tipy pre lepší život, osveta o duševnom zdraví či rady od fyzioterapeutov. Na TikToku nájdete aj zmysluplné videá

Sociálna sieť plná krátkych videí môže byť aj nápomocná. Vybrali sme účty, ktoré vás niečo naučia.

Mileniáli – generácia Y, narodení v rozmedzí od 80. rokov približne do polovice 90. rokov pri pozeraní videí najviac veria YouTubu. Mladá aplikácia TikTok však mení pravidlá video obsahu: zaplnila celú obrazovku a informácie nám posúva vo veľmi krátkom čase. Za posledné mesiace si získava priazeň nielen mladších ročníkov, vedia ju oceniť aj používatelia nad 25 rokov. 

Najúspešnejší Slovák na TikToku Valden: Prvé sekundy videa sú pre tiktokový algoritmus rozhodujúce. Ak nechceš sledovať toxický obsah, nevenuj mu čas

Tvoriť populárny aj kvalitný obsah na TikToku vôbec nie je také jednoduché, ako sa zdá. Videá majú obmedzený čas a ich úspech často závisí od toho, ako využijete pri tvorbe „aktuálne tiktokové trendy“ – teda hudobný podklad. Napriek tomu tu nájdete používateľov, ktorí tvoria kreatívne a zmysluplné veci. 

Čo by ste mali vedieť o TikToku

TikTok nie je sociálna sieť pre deti  

Mýtus, že TikTok je primárne pre deti, pravdepodobne vznikol z dôvodu vývoja tejto aplikácie. Jeho predchodcu, platformu Musica.ly využívali tínedžeri od 10 do 15 rokov.

Ak používajú TikTok vaše deti mladšie ako 12 rokov, mali by ste dávať pozor, lebo môžu natrafiť aj na videá mládeži neprístupné.

1 miliarda aktívnych účtov v celom svete 

TikTok mení pravidlá hry v konzumácii a vnímaní informácií: čím kratšie a zábavnejšie, tým lepšie. TikTok je najrýchlejšie rastúcou sociálnou sieťou na svete, tak pozor, aby sme pri ňom úplne „nezleniveli“ a používajme ho s rozumnou mierou. 

Môžete pozerať obsah, ktorý sa vám páči

Na rozdiel od Facebooku algoritmus TikToku môžete naučiť, čo sa vám páči. Stačí, ak budete dávať priestor len tomu, čo chcete vidieť. Niekoľko tipov, ako si upravíte obsah podľa svojich preferencií, nájdete aj tu.

Overujte si informácie

Aj na TikToku sa šíria hoaxy veľkou rýchlosťou. Ďalší dôvod, prečo táto sociálna sieť nie je určená deťom, a ak ju používajú, mali by sme byť ostražití. 

Najčastejšie tu nájdete zábavný obsah

Je pravda, že najobľúbenejšie videá sú z kategórie zábava, no TikTok vás môže aj edukovať a inšpirovať – veľa tvorcov sa snaží prinášať videami aj hodnotu.

V redakcii radi venujeme čas niečomu, čo má zmysel – môže pobaviť, ale hlavne niečo naučiť. Vybrali sme niekoľko účtov, ktoré vás svojím zameraním a videami príjemne prekvapia: 

Zmudri G

@zmudrig Akého zlozvyku sa chceš zbaviť? #zlozvyk #zvyk #zmudri #slovensko ♬ original sound – Zmudri G

Správne vysvetlenie rôznych tém môže priniesť väčšie porozumenie a tým aj kvalitnejší život – účet Zmudri G je pre všetkých, ktorým záleží na okolitom svete aj svojej budúcnosti. Tvorcovia projektu vysvetľujú rozličné témy jednoducho, zrozumiteľne a navyše aj esteticky. Videá podporujú kritické myslenie, otvárajú a podporujú problematiku mentálneho zdravia, finančnej gramotnosti a iných tipov pre (lepší) život.

Podobný účet z Česka vedie Johana a na TikToku ju nájdete ako Jsem v obraze.

Moderná psychológia 

@modernapsychologia Viac informácií nájdete na mojom instagrame @modernapsychologia 😊💛 #uzkost #vyskum #veda #neuroveda #mozog #zdravie #dusevnezdravie #dusevnizdravi #psychologia #psychologie #psychológia #zaujimavosti #vzdelanie ♬ Clouds – Luke Faulkner

Psychologička Denisa Debrecká približuje vo videách rozličné aspekty psychiky človeka. Na základe výsledkov z výskumov vysvetľuje aj rôzne fakty z psychológie, napríklad či hranie hier spôsobuje väčšiu agresivitu. Denisa rovnako búra mýty o ľuďoch s psychickou poruchou a nenútene nás všetkých motivuje, aby sme sa poctivo starali o svoje duševné zdravie.

ADHD in 30

@adhd_in_30 ADHD v práci 👩‍💻 👁👅👁 #adhd #adhdtiktok #adhdproblems #poruchapozornosti #psychologia #dusevnezdravie ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Ako vyzerá život s ADHD? Náročne. Kreslené videá farebnosťou a veselou emóciou evokujú veľkú zábavu, no pracovný život s poruchou sústredenia sa prináša rôzne nemilé komplikácie. Ak ste sa v tomto tvrdení našli, videá z tohto účtu budú ako skupinové objatia a len si povzdychnete, že to konečne niekto pomenoval nahlas.  

ADHD je však skutočný psychický problém – je to neurotická porucha, ktorá ovplyvňuje správanie, koncentráciu a pozornosť a zahŕňa aj hyperaktivitu a veľký nepokoj.

Biela pastelka

@biela.pastelka Ďakujeme za vašu podporu a reakcie 💙 #slovensko #bielapastelka #slovenskytiktok #čaj #fyp ♬ As It Was – Harry Styles

Nezisková organizácia Biela pastelka pomáha nevidiacim a slabozrakým viac ako 21 rokov. Súčasťou jej aktivít je aj tiktokový účet, v ktorom sa dozviete o živote nevidiacich. Zistíte, ako prežívajú bežné veci – ako si rozsvietia svetlo, keď prídu domov, ako zistia číslo MHD alebo aj to, ako si uvaria čaj. Vďaka týmto videám aj lepšie pochopíme, ako im môžeme pomôcť a zjednodušiť napríklad cestu autobusom.

Biela pastelka nielen svojimi zbierkami, ale aj videami prispieva k peknej a potrebnej osvete i myšlienke, že zdieľaním a počúvaním potrieb druhého môžeme tvoriť lepší svet.   

Period Harmony

@period.harmony

Ovulation phase gives you wings

♬ Bong Bing – Laa Lee & Cristale

Ahoj, ja som Maternica! Takto vás privíta účet Period Harmony. Zoznámte sa s plyšovou maternicou, ktorá vás bude sprevádzať svetom ženského reprodukčného zdravia. Môže to znieť bizarne, no za účtom sa skrývajú lekári, ktorí zábavnou formou popularizujú témy ženského zdravia – s Uri im porozumieme všetci a navyše sa pobavíme. 

Lennie 

@itslennnie hey, human…being kind is IN RIGHT NOW. i love you so much 🤍 teamed up with @jomalonelondon for this one ☺️ #l#lennniem#mentalhealth ♬ original sound – lennnie

Tipov pre duševné zdravie nikdy nie je dosť a TikTok je dôkazom, že sa o ňom dá hovoriť stále, a predsa inak. Lennie je milý kreslený duch s jemným hláskom, ktorý vás každý deň povzbudí a rozveselí.

The Daily Stoic

@daily_stoic

What are those weapons? The Stoics have four: Courage. Self-Control. Justice. Wisdom. Courage to attack. Self-Control to stay focused, to know your limits. Justice to do the right thing. Wisdom to learn, to see things clearly, to know what the right thing is, what your limits are and what to attack.

♬ original sound – dailystoic

Je zbytočné pýtať sa, či má život zmysel alebo nie. Má taký zmysel, aký mu dáme. Možno ste hneď rozpoznali, že autorom tohto výroku je slávny stoický filozof Seneca. 

Ryan Holiday, tvorca tiktokového účtu a podcastu The Daily Stoic, je zasa moderný filozof a spisovateľ, ktorý vo videách prináša pohľady stoických filozofov a aplikuje ich do súčasného života. Jeho myšlienky sú upokojujúce a zároveň motivujúce – presvedčí vás, že stoická filozofia vám pomôže lepšie pochopiť svet okolo nás aj dnes.

MoveU

@moveu This is your sign to stop what you’re doing and to stretch that tight neck of yours 👀 you’re welcome in advance! @lskd.co @Tyler Ruiz #neckpain #tightneck #textneck #fyp #stretchtok #anatomyart #art #Moveu ♬ original sound – MoveU

Ak máte ráno pri vstávaní z postele občas problém s bolesťou chrbtice, tento účet budete milovať. Je za ním skupina fyzioterapeutov na čele s veselým doktorom Mikom, ktorí vám budú videami pomáhať k lepšej mobilite. Na telo si kreslia presnú kópiu kostí, svalov a šliach, takže vám presne ukážu, čo sa deje „pod kožou“ a prečo to bolí. 

Okrem toho aj vysvetlia, čo môžete urobiť pre to, aby to nebolelo, a dôsledne ukazujú aj rôzne chyby pri cvičení v posilke alebo doma. S videami od MoveU budete mať jednoducho lepšiu mobilitu a budete sa cítiť lepšie – ak zapojíte ich rady do dennej rutiny. 

Podobnou alternatívou zlepšenia mobility je aj tiktokový účet chiropraktika Josha.

Plants with Krystal

@plantswithkrystal The name Diffenbachia just make me want to eat a croissant. I can think of many plants we deem dramatic like the peace lily, nerve plants, and this baby. Although, the drama can feel like a lot sometimes, I do enjoy how communicative they are. Overwatering often gets confused by the amount of water but it’s really about the frequency of watering. Don’t be afraid to water throughly. And if you see a rescue plant that looks like this, most times, chances are that it just needs some water too. #diffenbachiaplant #plantcaretips #plantrescuer #wateringplants🌿 #drownthatho ♬ original sound – Krystal- Plant enthusiast

Krystal je milovníčka a záchrankyňa izbových rastlín – v supermarketoch vyhľadáva kvety, ktoré by si už pravdepodobne nikto nekúpil, prinesie si ich domov a pomôže im k znovuzrodeniu. 

Vo videách sa rozkošne s rastlinami aj rozpráva, ale popri procese záchrany vás naučí, čo robiť doma s kvetinami, ktorým sa nedarí byť vo forme. Tento tiktokový účet je povinná jazda pre všetkých, ktorí sa našli v pestovaní izbových rastlín. 

Now it’s clean

@nowitsclean How to sanitize your luggage – does anyone else do this? #traveltips #luggage #luggagehack #sanitize #cleaningtips #disinfecting #travel @heysluggage ♬ original sound – Lori | Cleaning + Lifestyle

Ak sa vyžívate pri pohľade na „vyluxovaný“ byt, Lori a jej upratovacie praktiky si rýchlo obľúbite. Videá terapie upratovaním, ako to občas nazve, vás v jarnom období prekvapia aj dennými výzvami, s ktorými môžete upratovať „spoločne“ s Lori. Inak vás bude inšpirovať, ako si upratať a vyčistiť celú domácnosť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Valden: TikTok by ma dnes uživil, ale byť hasičom je moje poslanie

Rýchlo rastúca sociálna sieť môže byť pre našu spoločnosť zrkadlom, aký obsah baví súčasnú generáciu mladých ľudí. Ako to vníma najúspešnejší Slovák na TikToku Patrik Vaľko?

Ak používate TikTok, meno Valden vám bude známe. Valden, teda Patrik Vaľko, natáča na sociálnu sieť krátke vtipné videá o živote v páre, ktoré často zveličujú bežné situácie až stereotypizujú realitu. Patrik tvrdí, že TikTok má napriek predsudkom aj veľa hodnotného obsahu.

TikTok vás môže nielen pobaviť, ale aj veľa naučiť. Vybrali sme 9 účtov, ktoré vás zaujmú

TikTok objavil z nudy. Po rozchode s partnerkou mal priveľa voľného času a rozhodol sa tvoriť pre seba a svojich kamarátov. Začínal s 20 sledovateľmi, dnes má na hlavnom profile viac ako 1,7 milióna fanúšikov. Jeho videá si ľudia pozerajú nielen na Slovensku či v Česku, ale aj v iných európskych mestách a aj v Amerike. Ľudia ho už spoznávajú aj v uliciach – keď ide do obchodu, štyria tínedžeri ho zastavia cestou, ďalší štyria medzi regálmi. Niektorí prekračujú hranice a zvonia mu do bytu. 

Pod prezývkou Valden nakrúca skeče o vzťahoch, no upozorňuje, že ich robí s cieľom pobaviť, nie vzdelávať. 

V rozhovore s Valdenom sa dočítate:

  • prečo začal robiť videá na TikToku, 
  • kedy sa mu podarilo preraziť v zahraničí,
  • ako na TikToku nájsť hodnotný obsah, 
  • ako pri tvorbe videí rozmýšľa nad stereotypmi,
  • či tvorba kontentu na sociálnych sieťach môže byť plnohodnotnou prácou. 

Znamená prezývka Valden niečo špeciálne?  

Asi od pätnástich rokov som hrával s kamošmi hru Counter Strike a v nej som používal prezývku Valden, nesúvisí s TikTokom, viac sa viaže na moje priezvisko Vaľko. Nemá hlbší význam, len som nechcel na TikToku vystupovať iba ako Patrik.

Ako si sa dostal k TikToku? 

TikTok bola reakcia na rozchod s vtedajšou frajerkou. Potreboval som nejako zaplniť čas, ktorý mi zostával popri práci. Keď som si ho stiahol, aplikácia sa volala Musical.ly a bola úplne iná ako dnes – chýbala na nej veková skupina ľudí 18+ a videá boli celkom nenáročné, skoro všetci robili to isté a k tomu nekvalitne.

Na Musical.ly vtedy tvorili tínedžeri od 11 do 16 rokov, zväčša zo zahraničia, natáčali sa pri tancovaní alebo playbackovom spievaní. Kvalita chýbala aj spracovaniu videa – často si len sadli pred telefón a naprázdno otvárali ústa, ani to nesedelo do zvuku.

Mal som pocit, že táto platforma má potenciál dotiahnuť to ďalej. Sám som mal viac rokov ako väčšina na TikToku, veľa voľného času a zastúpenie Slovenska bolo slabé, tak som si povedal, že to využijem. 

TikTok som mal na zábavu a vyplnenie voľného času. No ak by som sa nestretol s dobrou spätnou väzbou od ľudí, asi by som v robení videí už nepokračoval.

Mnohí ho stále vnímajú ako sociálnu sieť pre deti alebo tínedžerov. Keďže si na TikToku skoro od úplného začiatku, vieš posúdiť, ako to s ním vyzerá teraz? 

Jeho predchodca Musical.ly bol pôvodom z Ameriky, dnešnú verziu vlastní Čína a určite sa zmenila aj kvalitou obsahu, aj používateľmi. Viem to posúdiť aj podľa svojho meniaceho sa publika: najskôr ma sledovali hlavne 10- až 14-roční, teraz skôr 18- až 25-roční. Podľa mňa je to práve naopak – ak majú používatelia pod 13 rokov, mali by sledovať videá pod kontrolou rodičov. Častokrát je tam obsah, ktorý by deti vidieť nemali. 

Bežne riešime nudu športom, videohrami, čítaním a podobne. Ty si sa rozhodol natáčať krátke videá. 

Sociálne siete som predtým prakticky nepoužíval, na Facebooku som mal asi tridsať priateľov a priateliek dokopy a TikTok som mal výhradne na zábavu. Myslel som si, že keď natočím nejaké video, uloží sa do môjho profilu a zobrazí sa to maximálne mojim kamarátom v zmysle „aha, čo som vymyslel“. Nechápal som, keď v jedno ráno malo moje video 6-tisíc pozretí, veď som tvoril len zo srandy pre kamošov. 

Keď som sa rozišiel, mal som extrémne veľa voľného času, to bolo celé. Pracujem ako hasič a po jednej celodennej 24-hodinovej službe mám vždy dva dni voľno. Nie je to bežné, väčšinou ľudia pracujú od pondelka do piatka. 

Myslím si, že ak by mali mladí ľudia viac času, nejaký obsah na sociálnych sieťach by určite tvorili, sám poznám veľa ľudí, ktorí chcú točiť, ale nemajú čas. Z práce sa vrátia až večer, keď je tma, nemajú osvetlenie a iné technické možnosti. K tomu sú uťahaní, cez víkend majú iné plány. V porovnaní s nimi mám ja po jednom odpracovanom dni dva dni voľno. Navyše som mal dobrú spätnú väzbu od ľudí, čo ma motivovalo točiť videá ďalej. 

@valden

When you’re single way too long 😔

♬ Xxxtentacion Jocelyn Flores – Keyto

Tvoriť a publikovať stále nový obsah môže byť aj veľmi stresujúce. Vnímaš TikTok ako svoju povinnosť?

Tlak od ľudí nevnímam, skôr si ho vytváram sám. Ak mi tri-štyri dni nič nenapadlo, pociťoval som tlak „dať niečo von“ a často som vymýšľal nasilu, len aby niečo bolo. Presne takto môže vzniknúť zbytočné video, ktoré ani nemá dostatočný úspech. Z toho som bol ešte viac podráždený. 

Kedysi to bolo ešte horšie, snažil som sa vydávať niečo každý deň. Už to tak nerobím, tvorenie nasilu ide na úkor kvality a zbytočne ma to stresuje. Zmenil som aj typ kontentu na partnerské situácie, na ktoré mám dostatok inšpirácie. Navyše teraz sa vo videách môžu nájsť aj tínedžeri a aj veková kategória nad 20 rokov – lepšie som uchopil tému, a tak sa mi aj lepšie tvorí. 

Aktuálne teda vo videách zobrazuješ a paroduješ najmä situácie zo života párov. Dá sa robiť zábava tak, aby nikoho neurazila?

Často nad tým rozmýšľam, ale nie, nedá sa to. Ani v bežnom živote nemôžeš vyhovieť úplne všetkým. Niektorí moje vtipy vo videách ocenia, dobre sa pobavia, niektorí vôbec a možno si myslia, že je to trápne. Aj followeri mi občas napíšu, že som prestrelil.

Na TikToku ma však sledujú ľudia, ktorým sa môj obsah všeobecne páči – nie je to sociálna sieť, na ktorej dáš follow len tak, aby si vedel, čo niekto robí.

Keďže som mal veľa sledovateľov z Rumunska, nahral som jedno ďakovné video v rumunčine. Dostalo 100-tisíc lajkov a 10-tisíc komentárov. Vtedy som si uvedomil, akú môžu mať videá na TikToku silu.

Uvažuješ nad tým, ako vo videách neukazovať negatívne rodové stereotypy, napríklad o ženách?

Už som sa stretol s názorom, že ženy škatuľkujem. Vo videách sa snažím balansovať, aby som ukazoval v rovnakom svetle aj mužov. Sú to videá o vzťahoch, zobrazujem aj mužov, aj ženy, nechcem ich hádzať do jedného vreca. Vo vzťahoch máme každý „svoje muchy“ a toto je môj pohľad. 

Vo videách vystupuje aj tvoja partnerka Sara. Beriete tvorbu videí ako také partnerské hobby?

Do videí som si pozýval viacero dievčat, kamaráti sa ma potom pýtali: „Koľko máš vlastne frajeriek?“  Na spoluprácu som oslovil aj Saru, no preskočila medzi nami iskra a dali sme sa dokopy. Natáčanie ju veľmi bavilo a stále baví, ako aj mňa, no v istom bode sa influencerstvo a tvorba kontentu stali aj našou prácou. Niekedy to zaberie aj päť hodín denne – preto to vnímam skôr ako druhú prácu. 

Nie tak dávno si hovoril, že neveríš, že by si mohol mať 10-tisíc sledovateľov, teraz ich má tvoj hlavný profil viac ako 1,7 milióna. Kedy si zažil najväčší skok v počte sledovateľov a čím si si ho vysvetľoval?

Nevedel som si predstaviť, že by sa moje videá ukazovali v Poľsku, Maďarsku či v Amerike. Raz som nahral video k pesničke Despacito, jazyk v ňom nebol na porozumenie pointy dôležitý, takže mu rozumeli všetci. Video malo zrazu 15 miliónov videní a ja som mal 30-tisíc nových sledovateľov – toto všetko sa stalo počas jednej noci. 

Na podobných videách som nabral ďalších sledovateľov a zakaždým rýchlo získavali milióny videní. Spomezi 1,7 milióna sledovateľov je 1,3 milióna zahraničných. No asi pred rokom som si uvedomil, že mnohí mi dali follow len na základe jedného videa a ďalej ich už môj obsah až tak nezaujímal. 

@valden

♬ The Good Part – AJR

Tak som sa rozhodol založiť si nový účet, ktorý som nazval @valden.sk, kde mám len slovenské a české publikum. V štatistikách vidím, že sa mi to aj darí plniť, takže keď ma oslovia na nejakú komerčnú spoluprácu, odporúčam im tento „slovenský“ profil. Môj druhý „miliónový“ účet trochu chátra, aktuálne sa viac starám o ten „slovenský“.

Z ktorých krajín máš najviac fanúšikov?

Veľa účtov je z Rumunska – nejako som sa dostal do rumunskej For You stránky a začali ma sledovať. Nahral som vtedy aj ďakovné video po rumunsky a dostalo 100-tisíc lajkov a 10-tisíc komentárov – vtedy som pochopil, akú má TikTok silu. 

Asi 6 % sledovateľov mám z USA, zvyšok z okolitých európskych krajín. Nejaké percento som mal aj v Indii, kým tam TikTok nezakázali.

Sociálne siete sa mi zdajú nestabilné, nechcem všetko stavať na takej neistej práci. Hasičstvo vnímam ako svoju istotu, ale aj ako svoje poslanie, prácu, ktorá ma baví.

Sú videá na TikToku len na pobavenie alebo sa vďaka nemu dá tvoriť aj niečo hodnotné?

Jasné, že sa dá. Ja však nerobím hodnotný kontent, chcem, aby sa človek na mojich videách zabavil. Na TikToku nájdeš aj náučné videá, aj také, ktoré sa zaoberajú varením, aj také, ktoré rozprávajú rôzne príbehy, upozorňujú a vysvetľujú svetové problémy. Záleží len na tom, na čo človek kliká a čo lajkuje. 

Mne sa preto veľmi páči algoritmus siete. Ak budeš lajkovať futbalové videá, bude ti ukazovať veľa iných futbalových videí. Ak budeš sledovať mačky a psy, bude ti ukazovať veľa zvieratiek. Otestoval som si to už na rôznych telefónoch a používateľoch. Ak chcete používať TikTok na sledovanie edukatívnych vecí, tak tam nelajkujte „ženy v plavkách“, lebo vám bude ďalej odporúčať takýto obsah. 

Môžete sledovať napríklad profil Dávida Kajúcha, vychádzajúcej hviezdy TikToku – tvorí skvelé videá o cvičení.

TikTok učty, ktoré Valden odporúča sledovať

Ak hľadáš inšpiráciu na cvičenie a zdravý životný štýl:

Ak sa chceš zabaviť: 

Ak si chceš dobre navariť:

Ak chceš vidieť krásne filmové videá:

Sociálne siete produkujú aj veľa negatívneho, útočného a toxického obsahu. Je tvoje odporúčanie aj spôsob, ako sa mu vyhnúť?

Už som to vlastne povedal, ale ak nechceš sledovať toxický obsah, nevenuj mu čas a pozornosť. Na TikToku sú prvé sekundy videa rozhodujúce, aký obsah ti bude ďalej ponúkať – od nich sa odvíja celý algoritmus. 

Ak sa ti zobrazí video, ktoré ťa nezaujíma, rýchlo preklikni na ďalšie alebo označ, že ťa nezaujíma. Ak sa však na videu zastavíš, bude ti to ukazovať samé podobné veci. TikTok je v podstate zrkadlom, akému obsahu venujeme čas. 

Odborník na umelú inteligenciu: Našu pozornosť na sociálnych sieťach zaujme najmä obsah, ktorý je veľmi emocionálny a negatívny

Pre mňa je napríklad toxickou aj politika, mám jej dosť už aj na Instagrame, z takýchto videí rýchlo idem na ďalšie video. 

Ak trávime na sociálnych sieťach veľa času, do veľkej miery nás to formuje. Rozmýšľal si nad tým, že začneš robiť aj iné než len zábavné videá?

Musím priznať, že nad týmto som sa ešte nezamýšľal. Niečo na tom, čo hovoríš, však určite bude. Slovo influencer vychádza zo slova „vplývať na niečo/ovplyvňovať niečo“, a teda ako influenceri nemusíme mať len dobrý vplyv. 

O svojej tvorbe často vravím: „Neberte to vážne, je to len zábavné video.“ Keď niečo natočím o žiarlivosti, nechcem tým povedať, že všetci ľudia ju musia zažívať, ani sa k sebe nemusia žiarlivo správať. Asi záleží aj na veku sledovateľov. Ja mám 32 rokov, no ak moje videá sleduje tínedžer, vzťahy asi vníma trochu inak. 

No úprimne, ak by som mal pri každom videu uvažovať, ako ovplyvňujem každého jedného človeka, asi by som sa zbláznil. Ja proste tvorím pre zábavu a treba to brať s rezervou. 

Ak chcete používať TikTok na sledovanie edukatívnych vecí, tak nelajkujte „ženy v plavkách“. Algoritmus TikToku vyberá ďalšie odporúčané videá podľa toho, čomu venujeme v appke pozornosť.

Spomínal si, že tvorbu videí a influencerstvo už vnímaš ako druhú prácu. Rozmýšľal si, či preto opustíš aj hasičský zbor? Vedel by si sa uživiť len tvorbou obsahu na TikToku?

Momentálne zarábam viac na videách, uživiť by ma to teda dokázalo, no hasičom nie som pre peniaze a pre ne by som zbor určite neopustil. Je to práca, ktorú som robiť chcel, baví ma a vnímam ju ako svoje poslanie. Kým neurobím nejakú hlúposť, budem ju môcť robiť aj naďalej. 

Sociálne siete sa mi navyše zdajú nestabilné, neviem, ako budú vyzerať o rok. Možno mi niekto vymaže účet, nechcem všetko stavať na takej neistej práci. Hasičstvo preto vnímam ako svoju istotu, videá ako svoj koníček. 

@o2slovakia Kto to má doma rovnako? 😅 Čo už, keď je na @hbomax toľko dobrých filmov a seriálov. 🍿 V O2 máš inak HBO Max v cene O2 SMART Paušálu. Viac info cez link v profile. #hbomax #o2slovakia #o2smartpausal #movienight @valden ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

No nikdy som si nemyslel, že sa decká budú chcieť so mnou fotiť na ulici, v mojom živote je to niečo nové. Myslím si totiž, že každému, kto má na Slovensku TikTok, už moje videá vyskočili. Netvrdím, že ma každý obľubuje, ale dovolím si tvrdiť, že ak používa túto aplikáciu, tak ma zachytil. V reálnom živote keď idem napríklad do obchodu, hneď ma štyria ľudia zastavia po ceste a ďalší štyria v obchode. A to som reálne „nikto“, nie som žiadna celebrita.

Obťažuje ťa to niekedy?

Ak mám povedať pravdu, v poslednom čase to začína byť aj otravné, no snažím sa to nedať najavo. Som rád, keď môžem ľudí na ulici rozveseliť, vždy sa im snažím vyhovieť, odfotiť sa, porozprávať sa, no prídem domov vyčerpaný. Ak máš starších fanúšikov, zväčša sa na teba len pozrú, možno sa pousmejú, niečo si pošuškajú a to je všetko. No ak máš mladších, ako ja,  začnú kričať, zvoniť do bytu, klopať na dvere. Nemyslel som si, že niečo také budem zažívať v súvislosti s TikTokom.

Chcel si s tým aj seknúť?

Bavil som sa o tom aj s rodičmi, vraveli mi: „Vedel si, čo to bude zahŕňať, vedel si, čo sa stane, keď budeš mať ešte väčšie čísla.“ Pre stratu súkromia by som s tým však určite nechcel skončiť. Veľmi ma to baví, zaujímam sa aj o techniku, dal som do nej nejaké peniaze. Sledujem, ako sa moje videá menia aj v zmysle filmárčiny.

Patrik Vaľko

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac