Uľahčite si štúdium. Vybrali sme 10 youtubových účtov, ktoré vám pomôžu s učením v rôznych oblastiach

Od matematiky cez filozofiu až po základy angličtiny. Títo youtuberi vám pomôžu naučiť sa niečo nové alebo oprášiť staré vedomosti.

Všetci dobre vieme, že absorbovať nové informácie nie je vždy med lízať. O to ťažšie to ide, ak sme mali medzi ročníkmi či semestrami prestávku. Ako rozhýbať po prázdninách mozgové závity a začať sa opäť učiť s ľahkosťou? 

Učte sa kedykoľvek a kdekoľvek. K O2 SMART Paušálu máte balík extra dát navyše pre YouTube appku

Túto otázku si kladie nielen stredoškolák či univerzitný študent, ktorému cez prázdninové mesiace vyfúklo z hlavy všetky vedomosti, ale aj rodič malých školáčikov, ktorý poobede rieši domáce úlohy so svojím dieťaťom a chce pomôcť napríklad pri otázke k Archimedovmu zákonu. Pomôcť vám môžu aj šikovní youtuberi, ktorí sa zameriavajú na vzdelávanie detí či dospelých. 

Matematikár Tomáš Mikulovský
(Matykár)

Matematika môže byť kameňom úrazu pre mnohých študentov. Online učiteľ roka 2021 Tomáš Mikulovský pomáha lepšie pochopiť kráľovnú vied a pripravuje výučbové videá o jednotlivých aspektoch matematiky pre žiakov základných a stredných škôl, ako aj pre univerzitných študentov. 

Tomáš okrem prípravných videí na maturitu či prijímačky tvorí aj cvičné písomky pre rôzne ročníky základnej školy, vďaka ktorým si aj vaši najmenší môžu oprášiť svoje znalosti.

Vzdelávací účet bratov Greenovcov
(CrashCourse)

Celosvetový vzdelávací účet literárnych autorov Johna a Hanka Greenovcov od svojho prvého videa z roku 2006 získal viac ako 1,7 miliardy pozretí. CrashCourse obsahuje viac ako 42 pútavých kurzov, ktoré v angličtine predstavujú svetové dejiny, literatúru, biológiu, filozofiu a mnohé ďalšie vedecké odvetvia. 

CrashCourse používa pútavú animáciu na preklenutie náročných konceptov a ponúka aj kurzy pre najmenších na účte CrashCourse Kids. Príprave na vysokú školu venovali samostatný kurz How to College, v ktorom pripravujú študentov na výber a absolvovanie vysokej školy. 

Programátor Roman Hraška
(Yablko)

„Nestačí si len čítať knižky alebo pozerať videá. Ak sa chceš niečo naučiť, musíš si to vyskúšať a hrať sa s tým.“ Taká je filozofia Romana Hrašku, ktorý učí Slovákov a Slovenky programovať. Pútavým a zrozumiteľným spôsobom vám ukáže základy HTML a CSS, predstaví vám React, Vue a Angular a dokonca vám povie, ako si spraviť vlastnú počítačovú hru. 

Okrem programovania rieši Roman aj realitu práce v IT sektore a pomôže vám zistiť, ako vyzerá každodenný život programátora.

Angličtina s lektorkou Alishou
(English Class 101)

Globálnym jazykom modernej doby a internetu je angličtina. Ako sa ju naučiť,  ak máte „zero“ skúseností? Pomocnú ruku podáva účet EnglishClass101, v ktorom s vami anglická lektorka Alisha prejde základy slovnej zásoby, gramatiku a konverzačné frázy. Obohatia vás aj podrobné videá o rozdieloch medzi britskou a americkou angličtinou. 

Všetky cvičenia majú aj doplňujúce vzdelávacie materiály vo formáte PDF, s ktorými sa k téme môžete vrátiť aj neskôr. Ak neviete, kde začať, k dispozícii sú tri nonstop vysielajúce livestreamy, ktoré vás naučia výslovnosť a kontext každodenných fráz alebo povzbudia vašu schopnosť počúvať s porozumením. 

Prírodné vedy so Slovenskou akadémiou vied

Prečo sú kyseliny žeravé? Ako vyčistiť znečistené ovzdušie? Čo sú to tuky? Vedci zo Slovenskej akadémie vied pripravili sériu videí, v ktorých vzdelávajú žiakov o základoch biológie, fyziky a geografie. Informačné videá pre žiakov dopĺňajú domáce úlohy z okruhov chémie a fyziky. 

Tvorcovia zo SAV prezentujú aj vedecký pohľad na aktuálne spoločenské témy, ako je napríklad klimatická zmena.

Fyzikárka Physics Girl

Američanka Dianna Cowern založila svoj youtubový účet Physics Girl, aby ukázala bežným ľuďom, že aj exaktné fyzikálne experimenty môžu byť zábava. Od tajomných nebeských telies cez perpetuum mobile až po najdrobnejšie atómy – Physics Girl vysvetľuje komplikované vedecké koncepty zrozumiteľným spôsobom, ktorý je vhodný aj pre vaše ratolesti so znalosťou angličtiny.

Vzdelávací účet Zmudri

Vzdelávací projekt Zmudri spája tvorcov videí, ktorí chcú pripraviť mladú generáciu na život. Ich kurzy pripravujú diváka na každodenné rozhodnutia – od videí o vzťahoch cez kurz digitálnej gramotnosti až po sériu Nakopni svoju kariéru, ktorá okrem iného radí, ako pristupovať k učeniu – napríklad si pozrite ich 4 tipy na zlepšenie pamäti.

Filozofka Abigail Thorn
(Philosophy Tube)

Je umenie nezmysel? Obmedzujú vakcíny slobodu? Ako bude vyzerať revolúcia v kontexte klimatickej krízy? Na tieto otázky sa pokúša odpovedať trans herečka a filozofka Abigail, ktorá v rozsiahlych videách rozoberá náročné spoločenské otázky. Tieto ťažko stráviteľné témy odľahčuje častými zmenami scény a kostýmov, vďaka čomu sa naozaj nemusíte báť upadnutia do filozofického podriemkavania. 

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Lektori z rôznych kútov sveta zdieľajú svoje tipy, ako sa učiť cudzie jazyky jednoducho

Philosophy Tube vám navyše pomôže oprášiť vaše argumentačné schopnosti. V čase, keď na digitálnej gramotnosti a kritickom myslení záleží viac ako kedykoľvek predtým, tieto videá ocení aj neštudent. 

Umelkyňa Jenna Rainey

Nielen výpočty a rozvíjanie analytického myslenia, aj porcia kreativity. Pre všetky umelecké duše je tu americká dizajnérka a umelkyňa Jenna Rainey, ktorá vás naučí, ako môžete vylepšiť svoju techniku maľby vodovými farbami. 

Okrem podrobných inštruktáží od prvého náčrtu až po finálny obraz pridáva aj osobné videá z noviniek vo svojom ateliéri a ponúka veľa inšpirácie pre tých, ktorí sa chcú vážnejšie venovať maľbe.

Bonus na záver: 8 tipov, ako sa efektívne učiť

Je príjemné učiť sa od niekoho alebo s niekým. No občas chýba motivácia a nevieme, ako začať. Toto video vám poradí, ako sa učiť menej a rýchlejšie. 

Filip Klinovský má pre vás 8 tipov, ako vstrebávať informácie efektívne. Tieto rady pomôžu vysokoškolákom počas skúškového obdobia alebo stredoškolákom pred maturitou. Sú to vedecké metódy (napríklad pomodoro), ktoré prešli skúškou času a naozaj fungujú. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spoznali sa v školských laviciach. 10 kapiel, o ktorých ste možno nevedeli, že kariéru odštartovali vďaka škole

Paradoxne, najznámejšia pesnička od Pink Floyd by sa nikdy nezačala slovami „nepotrebujeme žiadne vzdelanie“, ak by sa členovia kapely nestretli na spoločnej škole.

Škola je skvelým miestom na nadviazanie silných priateľstiev aj na celý život. Niektorí z nás sa počas nej snažili aj hudobne vyžiť a zakladali si so spolužiakmi kapely, no vedeli ste, že mnohé svetoznáme hudobné mená sa spojili práve vďaka rovnakej škole či odboru na univerzite? 

O kapelách, ktoré formovala škola, sa dočítate nižšie, no ak si chcete vychutnávať hudbu naplno hneď teraz, vyskúšajte TIDAL. Navyše ho môžete mať ako súčasť O2 SMART Paušálu 

Nielen Pink Floyd, ale aj mnohé ďalšie kapely, ktoré počúvame, vznikli už v skorých školských časoch. Niektorí členovia sa poznajú od raného detstva, iní sa spoznali počas strednej alebo vysokej školy popri štúdiu architektúry, medicíny či astrofyziky.

Máme pre vás desať príkladov top rockových a punkových kapiel, ktorých korene siahajú až do školských lavíc.

GREEN DAY
Basket Case

Päťnásobní víťazi Grammy Green Day začali už na strednej škole Pinole Valley High School v Kalifornii v kapele Sweet Children. V tejto formácii boli zakladajúcimi členmi spevák Billy Joe Armstrong a basák Mike Dirnt. 

Prvý koncert odohrali v malom bare Rods Hickory Pit ako 14-roční. Tré Cool sa k nim pridal o tri roky neskôr po odchode pôvodného bubeníka a v roku 1994 vydali svoj prvý album Dookie s dnes už ikonickým menom kapely Green Day. V tom čase boli označovaní za „kriesiteľov“ punkovej hudby.

THE WHO
Baba O‘Riley

The Who spojili sily tiež už ako tínedžeri. Gitarista Pete Townshed a basák John Entwistle sa poznali už od strednej školy Acton County Grammar School v Londýne, kam chodil aj spevák Roger Daltrey. 

V školských časoch založili Pete a John džezové trio, obaja sa popritom zaujímali o rockovú hudbu, John navyše hral aj v školskom orchestri na francúzskom rohu. Keďže si nemohol dovoliť kúpiť basovú gitaru, vyrobil si vlastnú a začal hrať.

Pete sa po strednej presunul na Ealing Art College a práve táto škola mala zásadný vplyv na to, ako zneli neskôr. Spevák Roger bol na tej istej škole, len vo vyššom ročníku, no vyhodili ho, a tak založil vlastnú kapelu Detours, s ktorou hrával na svadbách a firemných akciách. Postupne sa Detours v roku 1964 pretransformovali na The Who, kam sa pridali Pete Townshed, John Entwistle aj bubeník Keith Moon.

Okrem The Who (Ten Kto) boli v hre aj iné humorné názvy, ako No One (Nikto) a The Group (Kapela). 

QUEEN
Under Pressure

Queen začali koncom 60. rokov na London Imperial College. Gitarista Brian May a bubeník Roger Taylor študovali astrofyziku a zubárinu, keď na spomenutej škole založili kapelu Smile. 

Keď ich basák Tim Staffell odišiel, pridal sa k nim Freddie Mercury, ktorý v tom čase spolu s Timom študoval umenie a dizajn na Ealing College of Art. Neskôr sa pridal basák John Deacon a kapela Queen bola na svete tak, ako ju poznáme dodnes. 

Mercury využil svoje poznatky z dizajnovej školy a navrhol ikonické logo Queen s erbom kráľovnej a fénixom navrchu, ktorý predstavuje nesmrteľnosť. Ich debutový album vyšiel hneď po dokončení školy v roku 1973. 

TALKING HEADS
Once In a Lifetime

Talking Heads začali svoju hudobnú cestu v roku 1973 ako súčasť školského kvinteta so spevákom a gitaristom Davidom Byrnom a bubeníkom Chrisom Frantzom na umeleckej škole Rhode Island School of Design.

V 70. rokoch sa pretransformovali na trio spolu s Chrisovou frajerkou Tinou Weymouth, ktorá sa naučila hrať na basu len preto, že nevedeli nájsť basáka. V tom čase bývali všetci traja v zdieľanom loftovom byte, skupinu nazvali Talking Heads a stali sa aktívnou súčasťou newyorskej punkovej scény.

Ich prvý koncert bol v legendárnom punkovom CBGB, kde v roku 1975 robili predskokana pre Ramones. Napokon sa k nim pridal absolvent Harvardu a klávesák, gitarista a vokalista Jerry Harrison, čo uzavrelo zostavu kapely v roku 1977. V tom istom roku vyšiel ich prvý a mimoriadne úspešný album Talking Heads: 77, na ktorom bol aj ich megahit Psycho Killer.

RADIOHEAD
Creep

Radiohead nazvali svoju kapelu podľa pesničky Radio Head z albumu už spomínaných Talking Heads. Spevák a gitarista Thom Yorke, basák Colin Greenwood, gitarista Ed O’Brien aj gitarista a klávesák Jonny Greenwood a bubeník Phil Selway chodili na rovnakú chlapčenskú strednú školu  Abingdon School. Hoci neboli priamo spolužiaci a boli v rôznych ročníkoch, založili kapelu On a Friday, ktorá sa neskôr premenovala na Radiohead.

Ak by ste si príbehy kapiel či ikonických hudobníkov radšej pozreli, vybrali sme 6 filmov o hudobných legendách

Po škole spolu hrávali naďalej, no na jednom z koncertov zaujali pozornosť človeka z vydavateľstva EMI, ktorý ich podnietil na zmenu názvu kapely a kontrakt na šesť albumov podpísali už ako Radiohead. Ich debutový singel v roku 1992 sa volal Creep a do dnešného dňa je jednou z ich najznámejších skladieb. V nasledujúcich rokoch vyhrali tri Grammy a dodnes hrajú v rovnakej zostave.

THE STROKES
The Adults Are Talking

The Strokes je indierocková kapela, ktorá sa skladá z piatich kamarátov z mladosti. Spevák Julian Casablancas sa pozná s basákom Nikolaiom Fraiturom už od šiestich rokov z lýcea Lycée Francais de New York

Julian neskôr stretol gitaristu Nicka Valensiho a bubeníka Fabrizia Morettiho na manhattanskej škole Dwight School. Gitarista Albert Hammond jr. sa spoznal s Julianom na švajčiarskom internáte Institute Le Rosey, presťahoval sa do New Yorku kvôli filmovej škole a nakoniec sa v roku 1998 všetci spojili do The Strokes. Ich debutový album Is This It s hitmi ako Last Nite a Someday do dnešného dňa figuruje v rebríčkoch najlepších albumov všetkých čias.

VAMPIRE WEEKEND
A-Punk

Všetci členovia newyorskej punkovej kapely Vampire Weekend sa spoznali na vysokej škole Columbia University. Prvý raz koncertovali v roku 2006 na školskom súboji kapiel v zložení: spevák Ezra Koenig, basák Chris Baio, bubeník Christopher Tomson a klávesák, gitarista a multiinštrumentalista Rostam Batmanglij.

Už ich prvé demá mali na internete veľký úspech a v roku 2008 vydali svoj debutový album Vampire Weekend s chytľavým hit-singlom A-Punk a Oxford Comma. Album vyšiel vo vydavateľstve s rovnakým menom ako ich alma mater – Columbia.

THE ROLLING STONES
Sympathy For The Devil

The Rolling Stones spojila základka. Spevák Mick Jagger a gitarista Keith Richards sa spoznali na Maypole County Primary School v Dartforde. O desať rokov neskôr sa stretli znova a zistili, že majú spoločného známeho, gitaristu Dicka Taylora, Richardsovho spolužiaka zo Sidcup Art School. 

Založili kapelu, do ktorej sa neskôr pridal aj multiinštrumentalista Brian Jones, basák Bill Wyman a bubeník Charlie Watts. Ich názov vznikol na základe inšpirácie z pesničky bluesovej legendy Muddyho Watersa Rollin’ Stone. Stones v aktuálnom zoskupení Jagger, Richards a Ronnie Wood „rollujú“ už vyše 60 rokov a dá sa povedať, že sú jedným z najznámejších a najvytrvalejších zoskupení rockovej éry.

PINK FLOYD
Another Brick In The Wall

Progresívna rocková kapela Pink Floyd vznikla v 60. rokoch na Londýnskej polytechnickej škole na Regent Street (dnes zvaná University of Westminster). Basák Roger Waters, bubeník Nick Mason a klávesák Richard Wright tu študovali architektúru. Gitarista a spevák Syd Barrett bol síce študentom umenia na inej univerzite, no dal sa dokopy s ostatnými a založili kapelu. Skúšali v čajovni v školskom suteréne a prešli si mnohými zmenami názvu, až sa zhodli na Pink Floyd.

Názov kapely je kombináciou mien hudobníkov dvoch bluesových platní zo Sydovej zbierky: Pink Anderson a Floyd Council. Debutový album The Piper at the Gate’s of Dawn vyšiel v roku 1967 a pred rozpadom v roku 1985 stihli vydať 15 štúdiových albumov. A všetko sa to začalo v škole. „Hey, teacher, leave those kids alone!“

Po príbehoch svetových punk a rockových kapiel zo školských lavíc si ich hudbu môžete vychutnať aj v našom playliste:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac