Ľudia produkujú obrovské množstvá odpadu, ktorý, povedzme si, často končí na skládkach zbytočne. Kým pristúpite k odpadkovému košu alebo si naplánujete cestu na zberný dvor, zamyslite sa nad tým, či predsa len nedáte niektorým veciam druhú šancu. Urobíte niečo pre životné prostredie a možno aj ušetríte nejaké to euro.
1. Papierové rúrky
Alobal, toaletný papier, zmršťujúca fólia a niekedy aj samolepiaca tapeta. Ak si množíte kvety pre parapety, predpestovávate priesady vonných letničiek a chrumkavej zeleniny, mali by ste vedieť, že množiteľské kvetináče a pláta nie sú jedinou voľbou.
Narežte papierové rúrky na rovnakú výšku a uložíte ich na tácku, po naplnení zeminou z nich máte nádobky na priesady. Výhodou je, že papierový obal sa nakoniec stane hnojivom. Pri presádzaní poputuje do zeme spolu s koreňovým balom rastliniek.
2. Oblečenie
Odstrihnite gombíky, zipsy, cvočky či ozdoby. Zvyšok nastrihajte na pruhy široké 4 centimetre. Takto zrecyklované oblečenie zbierajte dovtedy, kým nebudete mať plný mech.
Z nazbieraného materiálu môžete vyrobiť vankúš, vak, vrece či leňošku. Tá nebude v ničom zaostávať za tými, ktoré v továrňach naplnili útržkami molitanu a polystyrénovými guľôčkami.
3. Zodraté pneumatiky
Čo má spoločné škrabadlo pre mačku s taburetkou? Ak si sadnete k starej pneumatike, preglejkovému kruhu a hrubému povrazu, rýchlo sa vám všetko premietne pred očami.
Pneumatika dá svoje pevné jadro, povraz zasa prírodný vzhľad. A ak nazriete cez okno do záhradky za domom, už akoby ste tam videli hojdačku pre deti či malý vyvýšený záhon s kvetmi.
4. Plastové sieťky
Z obchodov v nich nosíme pomelá, citróny či cibule. Len trochu sa líši od plastovej drôtenky, ktorú používate na drhnutie pekáčov, hrncov a možno aj vane. Odložte si tieto sieťky pre prípad, že sa budete musieť popasovať s odolnou pripáleninou.
5. Nápojové obaly
Zrežete im vrchnú alebo bočnú stranu a máte pevný obal na čokoľvek – kriedy na čarbanie po múroch a chodníkoch, klince na majstrovanie vo dvore alebo na fazuľu v špajzi.
Ak však obaly nadobro rozlepíte, získate z nich pevné hárky na tvorivé práce.
6. Plastové fľaše
Z plastových fliaš bez veľkých príprav vyčaríte lievik, kŕmidlo pre vtáky, polievací zásobník k priesadám, vertikálnu stenu s výsadbou listového šalátu, ale aj vázičku, svietnik či jednoduchú plť na hry pri vode.
7. Starý koberec
Rozrežte koberec na menšie časti, olemujte ho kobercovou páskou a položte pred dvere namiesto rohožky.
Praktické sú kobercové dná do zásuviek a políc všade tam, kde chcete utlmiť hrkanie, ruch, alebo ochrániť nábytok pred opotrebovaním.
Nie vždy to musí byť iba truhlica s detskými hračkami, výborne to funguje aj v skrinke na topánky. A ak prekreslíte unavenú vložku z topánky na kus koberca, vedzte že ju už nikdy nezoderiete.
8. Časopisy
Vyrobte z dreva jednoduchý rám s nožičkami, položte naň kôpku časopisov a tenkú podušku. Keď to celé opášete dvojicou starých opaskov, máte taburetku ako lusk.
9. Papierové tácky z vajíčok
Nie každý vie, že ovocie a zelenina vydržia v plastovej debničke oveľa dlhšie, ak im pomocou týchto tácok vytvoríte klímu.
V dvoch vrstvách patria na spodok, použiť by ste ich mali aj na zakrývanie. Hustá papierová hmota zadrží vlhkosť, aby plody nevysychali a vytvorí mikroklímu, v ktorej sa plody tak rýchlo nestarnú.
10. Dúhové kotúče
Inštalačné CD zo starej tlačiarne, reklamné DVD s katalógmi, staré hry a zálohy z počítača, ktoré už dávno majú novú podobu.
Nastrihajte disky na štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, polepte ich na kartón, preglejku alebo sololit a máte perleťovú mozaiku na čokoľvek – rám k starému zrkadlu, zástenu za kuchynskú linku alebo len tak na konferenčný stolík. Ak chcete, môžete si vyrobiť aj vlastnú diskoguľu.