10 životných múdrostí a trikov, ktoré vás naučí každá stará mama

Dedovi sa neodvráva a babka má vždy pravdu. Pamätajte si to.

Hoci s nimi trávime málo času, všetci vieme, že starí rodičia akoby mali radu na každý problém a liek na každú bolesť. V spolupráci so značkou Doro, výrobcom telefónov pre seniorov, vám prinášame desiatku najlepších ponaučení, ktoré nás do života naučila každá starká či každý dedo.

„Nerev, ešte sa vydáš.“

Obľúbená motivačná hláška každého starého rodiča – a bolo úplne jedno, či ste si klepli po prstoch v dedovej dielni alebo ste rozprávali babičke o rozchode s frajerom. Hoci na prvý pohľad sa mohlo zdať, že naše trápenie je starkým ľahostajné, v skutočnosti len vraveli svoje rokmi overené skúsenosti. Teda že sa neoplatí smútiť nad niečím, čo nemôžeme zmeniť, a že každý smútok či bolesť rýchlo pominú. Starí rodičia vždy vedeli, ako byť nad vecou.

„Ešte jednu žufanku, nech narastieš.“

Prvé slová, s ktorými svoje vnúčatá víta už pred bránou hádam každá starká, sú bez pochýb o jedle. “Sadni si, dáš si z obeda”, “Aký si chudý! Ako chceš byť ozajstný chlap?” a naše obľúbené “Daj, ja ti naložím poriadne” nás síce občas privádzajú do šialenstva. No je to iba spôsob, akým sa o nás babky chcú svedomite postarať. V mladosti často pocítili, čo je to nedostatok, takže v dobe hojnosti len nechcú dopustiť, aby to museli zažiť aj ich milované vnúčatá.

„Nenahraditeľných sú plné cintoríny.“

Doba sa z roka na rok zrýchľuje a často sa nám stáva, že našu pozornosť strhnú notifikácie, na ktoré okamžite odpovedáme. Ak ide o prácu, dedovia radi zvyknú pripomínať, že nik nie je nenahraditeľný a nič sa nestane, ak chvíľu nebudete reagovať na každý nový e-mail či pracovnú požiadavku. Nenabádajú nás tak k ľahostajnosti, ale k snahe byť aspoň chvíľu duchom prítomný. Niečo, čo je u mladších generácií už skôr vzácnosťou ako pravidlom.

Foto: Les Anderson/Unsplash

„Kedy bude svadba?“

Ak ešte nie ste v manželskom zväzku, určite túto otázku počúvate pri každej návšteve starých rodičov. Niekoľkokrát. A je úplne jedno, či ste zadaní, alebo nie. Starkí skrátka vedia, že s dôležitými životnými rozhodnutiami netreba otáľať. Berte to s nadhľadom a odpovedzte ako obľúbený slovenský rapper Vec: “V sobotu, babi.”

„Dobré pagáče sú len z dobrého cesta.“

Staré mamky dobre vedia, že “zamiesiť kvalitné cesto” nie je dôležité len pri pečení, ale aj v bežnom živote. Touto hláškou nám zvykli pripomínať, že ak chceme v budúcnosti niečo dosiahnuť, potrebujeme dobrý základ. Či ho nadobudneme v škole, alebo sa budeme učiť a zlepšovať v niečom sami, dôležité sú snaha a odhodlanie. Vďakabohu, že mali podobnú múdrosť poruke vždy, keď naša chuť študovať slabla.

„Jedno je len koliesko na táčkach.“

Obdobie ľahostajnosti voči názoru starých rodičov, kedy odpovede “Je mi to jedno” a “Na tom nezáleží” boli na dennom poriadku, sme zažili asi všetci. Ešte šťastie, že tu vždy bola babička alebo dedo s pohotovým upozornením, že na našom názore záleží a aj nám by malo záležať na názore ostatných.

„Kto druhému jamu kope…“

Okrem toho, aby nás vystríhali pred neprajníctvom, chceli z nás starkí vychovať dobrosrdečných ľudí. Pripomienka, že správať sa k iným tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám, je jedno z najväčších životných ponaučení, aké nám mohli odovzdať. Určite už sami viete, že tak ako zlo, aj dobro sa predsa vždy vráti a úplne stačí byť k ľuďom naokolo milý. Tak ako každý deduško a babička.

Foto: Nick Karvounis/Unsplash

„Od roboty aj kone kapú.“

Napriek nepopierateľnej usilovnosti a pracovitosti naši starí rodičia vždy vedeli, že kvôli práci sa netreba pretrhnúť a v živote sú dôležitejšie aj iné veci. Venovať sa rodine a oddychovať – napríklad aj s lupou nad krížovkou alebo s ihlicami a štrikovaním pri Esmeralde.

„Hriech ide z úst, nie do úst.“

Počas rozhovorov o “zhrešení” v podobe maškrtenia hádam každá babka potovo hlesne toto praktické ponaučenie. Jeho význam sa však netýka len stravy, ale oveľa viac medziľudskej komunikácie. Zíde sa mať ho na pamäti hlavne pri roztržkách či hádkach s blízkymi, pretože niekedy dokážu ľudí najviac zraniť práve neuvážené slová.

„Ty raz prespíš aj vlastnú svadbu.“

Spomínate si na ten zahanbujúci pocit, keď starkí mali počas vašich raňajok obriadený už celý statok? A napriek tomu sa nikdy nezdalo, že by sa kvôli niečomu naháňali alebo čosi nestíhali. Tajomstvom ich úspechu bolo skoré vstávanie, často ešte pred úsvitom. To si, prirodzene, vypýtalo svoju daň popoludní, kedy sa im zažiadal krátky odpočinok na kanape. No skoré zobúdzanie akoby dedkovi i babke pomohlo správne rozvrhnúť každý deň.

Vaši starkí vás majú čo naučiť každý deň, buďte s nimi pravidelne v kontakte. Uľahčite im to telefónom Doro 8040, ktorý je ideálnym zariadením pre seniorov.

O spoločnosti Doro

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Otestovali sme telefón pre seniorov. Ako Doro 8040 obstál v hodnotení O2 Guru?

Nie každý vyžaduje telefón s bohatou funkcionalitou. Preto sme sa tento raz pozreli na mobil Doro 8040, ktorí ocenia najmä seniori.

Ponuka smartfónov pre seniorov je dosť úzka a nie je veľmi z čoho vyberať. Mnohí preto zostanú verní tlačidlovej klasike, akou je Nokia 3310 alebo sa rozhodnú pre klasický smartfón, čo však nemusí vyhovovať každému. Na pomedzí týchto kategórií na nachádza Doro 8040.  

Prvé dojmy

Priznám sa, že takýto typ telefónu sa mi dostal do rúk po prvý raz. Pri prvom ohmataní mi do ruky padol naozaj dobre – nie je príliš široký, takže sa dobre drží aj v jednej ruke. V hornej časti nájdeme tlačidlo na zapnutie, resp. vypnutie a konektor na slúchadlá, cez ktoré viete počúvať RDS rádio.

Na prednej strane tradične dominuje displej, pričom v spodnej časti sú umiestnené podsvietené domovské tlačidlá, ktoré nie sú softvérové, čo bude pre staršiu generáciu, pre ktorú je tento telefón určený určite veľké plus. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s bleskom a taktiež tlačidlo SOS, ktoré možno nastaviť tak, že v prípade núdze dokáže kontaktovať až 5 osôb.

Praktická dokovacia stanica

Musím pochváliť umiestnenie tlačidla, ktoré spúšťa fotoaparát, na spodnú bočnú stranu. V dnešnej dobe ho používa iba značka Sony, preto je pre mňa prekvapením, že ho nachádzame aj v tomto výrazne lacnejšom modeli. Pri používaní sa teda nemusíte preklikávať do menu a dlhším podržaním viete daný moment okamžite zachytiť.

V balení telefónu nájdete nielen štandardný adaptér, micro USB kábel na nabíjanie a slúchadlá, ale aj jednu málo vídanú vec a to dokovaciu stanicu. Telefón sa v nej nabíja po ležiačky, takže sa dá využiť napríklad ako držiak pri pozeraní videa, čo považujem za naozaj super nápad.

Zjednodušený operačný systém, intuitívne ovládanie

Doro 8040 využíva systém Android 7.0, ktorý je však trochu upravený a zjednodušený, aby dobre vyhovoval užívateľom, pre ktorých je primárne určený. Bez problémov som si však naň zvykol a hneď ho intuitívne používal.

Na obrazovke telefónu sa zároveň nachádza trojica ikon Volať, Zobraziť a Odoslať, prostredníctvom ktorých sa dostanete do Hovorov, resp. Kontaktov, SMS-iek, resp. Emailov a ďalších aplikácií, akými sú Fotky, Budík či Počasie.

Na displeji sa nachádza aj ďalšia skupina 4 skratiek, v ktorých si viete nastaviť obľúbené kontakty alebo aplikácie. Ja som si tam dal tie najpoužívanejšie – Facebook, Messenger, Fotoaparát a prehliadač Chrome. Celé ovládanie je vďaka tomu veľmi jednoduché a zvládne ho aj neskúsený používateľ. Výhodou je, že ikony jednotlivých aplikácií sú v menu dostatočne veľké a po zväčšení písma ich dokáže prečítať naozaj každý.

Svižné reakcie, slabší fotoaparát

Pochváliť musím svižnosť, s akou telefón reaguje. Po celý čas testovania som mal na pozadí pootváraných niekoľko aplikácií a telefón bol stále svižný – nesekal a ani raz nezamrzol.

Doro pri mojom testovaní vydržal celý deň, pričom večer mu zostávalo ešte asi 20 % batérie. Verím však, že pri striedmejšom využívaní sa vie dostať aj na hranicu 2 dní, čo batéria s kapacitou necelých 3 000 mAh určite zvládne.

Horšie je na tom fotoaparát. Fotky a videá v základnom režime síce robí celkom pekné, avšak zoomovanie neodporúčam. Akonáhle fotku čo i len trochu priblížite, je nezaostrená a kockuje sa. Na nenáročné fotenia však bude bohato postačovať.

Hodnotenie O2 Guru: Zlatý stred pre starších užívateľov

Tento mobil predstavuje zlatý stred medzi tlačidlovými telefónmi a klasickými smartfónmi. Ide o telefón, ktorý bol vytvorený seniormi pre seniorov, čo je vidieť na jeho celkovom spracovaní. Pevná konštrukcia, mechanické domovské tlačidlá, jednoduché ovládanie aj menu – to je presne to, čo starší užívatelia vyhľadávajú.

O spoločnosti Doro

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch.


Lifetech: Čo je nové