10 životných múdrostí a trikov, ktoré vás naučí každá stará mama

Dedovi sa neodvráva a babka má vždy pravdu. Pamätajte si to.

Hoci s nimi trávime málo času, všetci vieme, že starí rodičia akoby mali radu na každý problém a liek na každú bolesť. V spolupráci so značkou Doro, výrobcom telefónov pre seniorov, vám prinášame desiatku najlepších ponaučení, ktoré nás do života naučila každá starká či každý dedo.

„Nerev, ešte sa vydáš.“

Obľúbená motivačná hláška každého starého rodiča – a bolo úplne jedno, či ste si klepli po prstoch v dedovej dielni alebo ste rozprávali babičke o rozchode s frajerom. Hoci na prvý pohľad sa mohlo zdať, že naše trápenie je starkým ľahostajné, v skutočnosti len vraveli svoje rokmi overené skúsenosti. Teda že sa neoplatí smútiť nad niečím, čo nemôžeme zmeniť, a že každý smútok či bolesť rýchlo pominú. Starí rodičia vždy vedeli, ako byť nad vecou.

„Ešte jednu žufanku, nech narastieš.“

Prvé slová, s ktorými svoje vnúčatá víta už pred bránou hádam každá starká, sú bez pochýb o jedle. “Sadni si, dáš si z obeda”, “Aký si chudý! Ako chceš byť ozajstný chlap?” a naše obľúbené “Daj, ja ti naložím poriadne” nás síce občas privádzajú do šialenstva. No je to iba spôsob, akým sa o nás babky chcú svedomite postarať. V mladosti často pocítili, čo je to nedostatok, takže v dobe hojnosti len nechcú dopustiť, aby to museli zažiť aj ich milované vnúčatá.

„Nenahraditeľných sú plné cintoríny.“

Doba sa z roka na rok zrýchľuje a často sa nám stáva, že našu pozornosť strhnú notifikácie, na ktoré okamžite odpovedáme. Ak ide o prácu, dedovia radi zvyknú pripomínať, že nik nie je nenahraditeľný a nič sa nestane, ak chvíľu nebudete reagovať na každý nový e-mail či pracovnú požiadavku. Nenabádajú nás tak k ľahostajnosti, ale k snahe byť aspoň chvíľu duchom prítomný. Niečo, čo je u mladších generácií už skôr vzácnosťou ako pravidlom.

Foto: Les Anderson/Unsplash

„Kedy bude svadba?“

Ak ešte nie ste v manželskom zväzku, určite túto otázku počúvate pri každej návšteve starých rodičov. Niekoľkokrát. A je úplne jedno, či ste zadaní, alebo nie. Starkí skrátka vedia, že s dôležitými životnými rozhodnutiami netreba otáľať. Berte to s nadhľadom a odpovedzte ako obľúbený slovenský rapper Vec: “V sobotu, babi.”

„Dobré pagáče sú len z dobrého cesta.“

Staré mamky dobre vedia, že “zamiesiť kvalitné cesto” nie je dôležité len pri pečení, ale aj v bežnom živote. Touto hláškou nám zvykli pripomínať, že ak chceme v budúcnosti niečo dosiahnuť, potrebujeme dobrý základ. Či ho nadobudneme v škole, alebo sa budeme učiť a zlepšovať v niečom sami, dôležité sú snaha a odhodlanie. Vďakabohu, že mali podobnú múdrosť poruke vždy, keď naša chuť študovať slabla.

„Jedno je len koliesko na táčkach.“

Obdobie ľahostajnosti voči názoru starých rodičov, kedy odpovede “Je mi to jedno” a “Na tom nezáleží” boli na dennom poriadku, sme zažili asi všetci. Ešte šťastie, že tu vždy bola babička alebo dedo s pohotovým upozornením, že na našom názore záleží a aj nám by malo záležať na názore ostatných.

„Kto druhému jamu kope…“

Okrem toho, aby nás vystríhali pred neprajníctvom, chceli z nás starkí vychovať dobrosrdečných ľudí. Pripomienka, že správať sa k iným tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám, je jedno z najväčších životných ponaučení, aké nám mohli odovzdať. Určite už sami viete, že tak ako zlo, aj dobro sa predsa vždy vráti a úplne stačí byť k ľuďom naokolo milý. Tak ako každý deduško a babička.

Foto: Nick Karvounis/Unsplash

„Od roboty aj kone kapú.“

Napriek nepopierateľnej usilovnosti a pracovitosti naši starí rodičia vždy vedeli, že kvôli práci sa netreba pretrhnúť a v živote sú dôležitejšie aj iné veci. Venovať sa rodine a oddychovať – napríklad aj s lupou nad krížovkou alebo s ihlicami a štrikovaním pri Esmeralde.

„Hriech ide z úst, nie do úst.“

Počas rozhovorov o “zhrešení” v podobe maškrtenia hádam každá babka potovo hlesne toto praktické ponaučenie. Jeho význam sa však netýka len stravy, ale oveľa viac medziľudskej komunikácie. Zíde sa mať ho na pamäti hlavne pri roztržkách či hádkach s blízkymi, pretože niekedy dokážu ľudí najviac zraniť práve neuvážené slová.

„Ty raz prespíš aj vlastnú svadbu.“

Spomínate si na ten zahanbujúci pocit, keď starkí mali počas vašich raňajok obriadený už celý statok? A napriek tomu sa nikdy nezdalo, že by sa kvôli niečomu naháňali alebo čosi nestíhali. Tajomstvom ich úspechu bolo skoré vstávanie, často ešte pred úsvitom. To si, prirodzene, vypýtalo svoju daň popoludní, kedy sa im zažiadal krátky odpočinok na kanape. No skoré zobúdzanie akoby dedkovi i babke pomohlo správne rozvrhnúť každý deň.

Vaši starkí vás majú čo naučiť každý deň, buďte s nimi pravidelne v kontakte. Uľahčite im to telefónom Doro 8040, ktorý je ideálnym zariadením pre seniorov.

O spoločnosti Doro

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové