5 krokov k dokonalému výletu alebo príručka plánovania pre fantastických cestovateľov

Zabudnite na cestovné kancelárie. Zorganizujte si nezabudnuteľný poznávací zájazd sami.

“Pretože nakoniec si nebudeš pamätať čas strávený v kancelárii alebo kosením trávnika”, odpovedal spisovateľ Jack Kerouac na otázku, prečo ľudia cestujú.

Cestovanie vytvára zážitky pre všetky naše zmysly. Skvosty architektúry a prírodné krásy sú pastvou pre oči. Exotické jedlá nesú so sebou nové neznáme chute a vône. Pouliční umelci, ruch kaviarní a trhovísk, folklór cudzej kultúry, to všetko dokopy je rajskou hudbou pre uši každého svetobežníka.

S príchodom internetu sa cestuje jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Na všetko už dnes existuje nejaká aplikácia a pre dobrodružné povahy sa ponúkajú takmer neobmedzené možnosti. Poradíme vám, ako si s modernými nástrojmi naplánovať dokonalý výlet.

1. Výber cieľovej lokality

Výlet spravidla začína výberom cieľovej destinácie, ktorý sa riadi našimi časovými a finančnými možnosťami.

Dĺžku trasy a čas cesty za vás pohodlne vypočíta napríklad stránka mapa.sk či Google Maps, kde kliknete na ikonu Trasa, vyberiete dopravný prostriedok, ktorým cestujete a po rozbalení ponuky možností si vyberiete, či sa chcete vyhnúť diaľniciam, mýtam alebo trajektu.

Sofistikovanejšou verziou takéhoto plánovača cesty je stránka Route Perfect. Tu si nastavíte východziu a cieľovú destináciu, počet dní výletu, spôsob dopravy a typ dovolenky, ktorý chcete zažiť. Na výber je rodinný, romantický, sólo alebo s priateľmi.

screenshot
screenshot
screenshot
screenshot

Ešte si pomocou tlačidiel na stupnici vyladíte či váš výlet má byť orientovaný viac na kultúru, malé mestá, dobré jedlo, prírodu, pláže, nočný život či turistiku a následne vám stránka ušije výlet presne na mieru.

Ak ste s výsledkom spokojní, stránka vám takýto výlet aj nacení. Opäť sú na výber tri možnosti – luxusný, striedmy a šetrný režim.

2. Katalóg výletu

Keď si čokoľvek plánujete, obvykle si do poznámkového bloku alebo do diáru značíte, čo je potrebné urobiť. Aplikácia Trello simuluje takýto virtuálny zošit. Ale oveľa dynamickejšie. Obvykle sa Trello využíva na plánovanie pracovných projektov, aby kolektívu išla práca od ruky. Je však vhodné na akékoľvek plánovanie a pre ľudí, ktorí sa v plánovaní vyžívajú, je hotovým pôžitkom.

Používanie je jednoduché a intuitívne. Každý výlet (projekt) tu má vlastnú tabuľku. Každá fáza výletu vlastný stĺpec a každá úloha vlastnú kartičku.

My sme vytvorili vzorový príklad takejto tabuľky. Pokojne si ju skopírujte a prispôsobte vlastnej dovolenke. Zo všetkých zozbieraných informácií si tak môžete vytvoriť katalóg, kde budete mať všetko na jednom mieste.

Neodkladné vybavovačky, ktoré treba zariadiť

Základné pravidlo plánovania výletov znie – zoznamov úloh nikdy nie je dosť. Pred výletom je množstvo vecí, ktoré treba zariadiť. Každej úlohe vytvorte vlastnú kartičku. Ak ju splníte presuňte ju do vedľajšieho stĺpca Hotovo.

Novú kartičku pridáte kliknutím na Pridať kartičku na konci stĺpca. Kartičky sa presúvajú metódou chyť a pusť. Na všetko ostatné prídete aj sami, keď program začnete používať. K jednotlivým úlohám je možné priradiť termín, do kedy majú byť splnené a dokonca prerozdeľovať úlohy medzi členmi domácnosti.

Zoznamy vecí, ktoré treba zbaliť

V každej kartičke Trella je možné vytvárať zoznamy položiek, z ktorých sa dá postupne odškrtávať, čo je splnené. Užitočné napríklad pri balení kufra.

3. Ubytovanie

Pre rezerváciu lacného ubytovania po Európe vyskúšajte napríklad Hostel World alebo Hosteling International.

Dobrý spôsob, ako si hľadať ubytovanie, je nájsť si na Booking.com ubytovanie za dobrú cenu a potom si na stránke TripAdvisor pozrieť recenzie a skutočné fotky od cestovateľov. TripAdvisor má skvelú užívateľskú komunitu, ale rezervácie ubytovaní spravidla vychádzajú lepšie na iných portáloch.

Kto má dobrodružnejšiu povahu, môže vyskúšať vymeniť istotu hotelových služieb za bývanie u cudzích ľudí priamo u nich doma. Takúto službu ponúka napríklad Airbnb alebo HomeAway.

Výhodou takéhoto cestovanie je, že sa človek zoznámi s novými ľuďmi, nadviaže vzťahy krížom-krážom po svete a za ubytovanie zaplatí menej ako v hoteli. Domáci mu často dajú cenné rady, alebo ho rovno sprevádzajú na výletoch.

4. Jedlo a pitie

Užitočnou aplikáciou pre hľadanie miest, kde sa v zahraničí dobre najesť a posedieť na káve, je Foursquare alebo do češtiny lokalizovaný Yelp. Na svoje fungovanie však aplikácie potrebujú, aby ste boli pripojení k internetu, takže si miesta pozrite ešte na hotelovej izbe, alebo pohľadajte zóny s pripojením k wifi zdarma.

5. Program

Startup Inspirock sľuboval revolúciu v cestovaní. Digitálny plánovač výletov by mal automaticky vytvoriť dovolenku vašich snov na základe vašich záujmov, za pomoci prehľadávania viac ako 40 stránok o cestovaní.

Ako to funguje: Zadajte svoju cieľovú destináciu, počet dní a niekoľko osobných preferencií, napríklad či chcete chodiť rýchlo, alebo sa len tak potulovať, čo preferujete vidieť a podobne.

Aplikácia vám okamžite pripraví presný odporúčaný časový harmonogram na každý deň s odporúčaniami, pri akých pamiatkach stráviť deň, kam sa ísť najesť či napiť, v ktorých hoteloch prenocovať a kde si kúpiť letenky.

Teraz, už len, aby vymysleli aplikáciu, ktorá vás pobalí a hor sa vyraziť. Šťastnú cestu.

Volania v EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

V Bratislave sa s O2 odveziete Uberom za polovicu

Uber je jeden z najpozoruhodnejších a zároveň najhodnotnejší startup dnešnej doby. Po celom svete si vyslúžil chválu aj kritiku, no milióny priaznivcov sú dôkazom toho, že niečo predsa len robí dobre.

Ak sa potrebujete dostať v Bratislave do práce, na párty, alebo hocikam inam, máte na výber viacero možností. Mestskú dopravu, taxi, vlastné auto, alebo si jednoducho privoláte vodiča, ktorý vás odvezie svojim autom cez službu Uber.

Rýchlo a pohodlne. Spoluprácu s Uberom nadväzuje aj O2. Zákazníci modrého operátora totiž môžu získať zľavu 50 % na 2 jazdy cez túto modernú službu. Zľava platí od 3. novembra do 31. decembra 2016.

Momentálne Uber funguje iba v hlavnom meste. Potrebujete naň predovšetkým aplikáciu v mobile (je dostupná pre Apple aj Android). Na rozdiel od bežného taxíka si vodiča Uberu nezastavíte na ulici, ani na stanovišti, ani nevoláte cez dispečing. Privoláte ho výlučne len cez aplikáciu.

Ako funguje UBER?´

Obrovskou výhodou je, že v Uberi neplatíte hotovosťou. Peniaze sa sťahujú z vašej bankovej karty, ktorou sa musíte v rámci aplikácie zaregistrovať. Uber má vždy základnú maržu (u nás je to 1,7 eura), pričom za každý kilometer sa prirátava 39 centov a za každú minútu 7 centov. Ceny sa môžu zvyšovať v prípade nočných hodín, sviatkov, zlého počasia alebo vyššieho dopytu.

Celý proces objednávania odvozu je veľmi jednoduchý. Na mape nastavíte miesto vyzdvihnutia, a zadáte adresu, kam chcete ísť. Potvrdíte miesto vyzdvihnutia. Aplikácia vám na mape ukazuje, kde sa práve vaše auto nachádza a za koľko minút k vám príde. Pozrieť si môžete aj trasu kadiaľ pôjdete, takže nehrozia žiadne kilometre navyše. Do mailu vám príde faktúra a vy máte možnosť celý priebeh jazdy a dojem z vodiča ohodnotiť.

Vodiči sú väčšinou ľudia, ktorí si takto popri práci privyrábajú, alebo majú jednoducho viac času a svoje jazdy berú popri privyrobení si aj ako príjemnú socializáciu. Po Bratislave jazdia kancelárski zamestnanci, študenti, či ženy v domácnosti.

Dá sa s nimi normálne porozprávať a vždy sa stretnete s veľmi milým prístupom. Bodaj by aj nie. Ak by sa vodič nesprával slušne, nejazdil bezpečne alebo sa nestaral o čistotu svojho auta, nízke hodnotenia zákazníkov by znamenali veľmi rýchly koniec jazdenia pre Uber.

O2 a UBER

Ak by ste radi využili O2 Extra výhodu s Uberom a odviezli za polovicu, nechajte si na stránke vygenerovať váš kód, ktorý potom vložíte v aplikácii Uber do sekcie Promo. Zľava platí do maximálnej výšky 5 eur. Svoju výhodnú jazdu môžete využiť do 14 dní od získania kódu. Na jedno telefónne číslo je možné uplatniť si maximálne jeden unikátny zľavový kódy počas jedného mesiaca, unikátny zľavový kód platí na 2 po sebe idúce jazdy.

Ak sa teda práve nachádzate v hlavnom meste, alebo tu bývate, môžete si takto spríjemniť cestu do práce, na letisko, z mesta domov, alebo kamkoľvek potrebujete.

 

 


Lifetech: Čo je nové