8 kníh pre záhradkárov telom aj dušou

Kým pôda oddychuje, poctivý záhradkár nezaháľa.

Zima je už v polovici, no do jari je ešte predsa len trochu ďaleko. Kým vyberiete svoje obľúbené náradie a budete si užívať vôňu čerstvo prekyprenej pôdy, čo tak nájsť nejakú inšpiráciu, ako svoju záhradku vylepšiť? Spomedzi týchto 8 knižných titulov sa vám určite niečo bude hodiť.

Darujme si zdravie z vlastnej záhrady

Hanka Sekulová

Naučí vás, ako napodobením prírodných ekosystémov, pri použití jedlých, liečivých a inak užitočných rastlín vytvoriť z vašej záhrady prirodzenú jedlú džungľu s množstvom živočíchov. Autorka v nej predstavuje aj svoju vlastnú záhradku so všetkými jej špecifikami. Kniha je popretkávaná jej vlastnými príbehmi, zážitkami, postupmi a skúsenosťami s vytváraním a spolunažívaním s prírodnou zdravou záhradou.

Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Hanka Sekulová

Tentoraz sa autorka viac zamerala na praktickú stránku vytvárania prírodnej záhrady. Kniha obsahuje množstvo návodov a opisov rôznych záhradných konštrukcií. Autorka ľahkým a pútavým spôsobom zaznamenáva vlastné skúsenosti s chovom okrasno-úžitkovej hydiny a včiel, uvádza ďalšie netradičné spôsoby pestovania liečivých rastlín, ovocia a zeleniny. Ponúka aj chutné a užitočné recepty na ich spracovanie.

Květinová kuchařka

Jana Vlková

Využite všetko, čo vám záhrada, ale aj príroda ponúka. Kniha vám poradí, kam a kedy sa na „lov” kvetov vydať, čím sa vyzbrojiť alebo akým miestam a rastlinám sa vyhnúť. Obsahuje 99 rastlinných druhov (so znázornenou časťou, ktorá sa využíva v kuchyni), zaujímavé informácie a tipy, a tiež recepty na polievky, šaláty, hlavné jedlá aj sladkosti.

Zábava v záhrade – Rady pre začiatočníkov

Mascha Schacht

Praktický sprievodca pre začínajúce záhradkárky. Obsahuje základné informácie o spôsoboch pestovania, ošetrovania a skladovania bežných aj menej známych druhov zeleniny a ovocia, a to všetko v biokvalite. Kniha je rozdelená podľa ročných období a uvádza všetky dôležité činnosti v konkrétnej časti roka v záhrade.

Biozáhrada pre domácich pestovateľov

Christel Rupp

Nie je nič lepšie ako ovocie, zelenina a bylinky z vlastnej záhrady. Ak je ešte aj bio, všetko je dvojnásobne chutné a zdravé. Príroda pritom urobí časť práce za záhradkára. Stačí, aby zasial či zasadil – a užíval si.

Ovocná záhrada

Ivan Hričovský, Boris Horák, Lucia Harničárová

Aby ste presne vedeli, kedy a čo v záhrade treba. Aktivity v ovocnej záhrade sú zoradené podľa kalendára po mesiacoch v zrozumiteľných krokoch.

Pohoda na balkóne – Rady pre začiatočníkov

Mascha Schacht

Publikácia je určená pre všetkých, ktorí bývajú v mestskom byte bez záhradky a túžia po pestovaní vlastného ovocia či zeleniny. Je rozdelená podľa ročných období a ponúka všetky potrebné informácie, aby ste úspešne zvládli záhradkárčenie uprostred mesta.

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku

Jaroslav Svoboda

Knihy čítavou a zábavnou formou vysvetľujú základné pravidlá fungovania prírody, pri ktorých dodržiavaní je veľmi jednoduché vytvárať krásne, jedlé a prírodné záhrady, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu a prinášajú maximálny úžitok.

Získajte zľavu na akékoľvek knihy v Panta Rhei

Vážime si kvalitnú literatúru. Práve preto majú teraz zákazníci O2 vďaka službe O2 Extra výhody príležitosť získať v knihkupectvách Panta Rhei zľavu do 10 % podľa váhy kníh, ktoré si vyberú.

Stačí zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod a pošleme vám špeciálny kód, ktorým sa preukážete pri pokladni.

Sieť kníhkupectiev Panta Rhei je lídrom na slovenskom knižnom trhu a ponúka zážitky i vzdelanie prostredníctvom kníh už 21 rokov. Dnes je vám k dispozícii 41 kníhkupectiev siete Panta Rhei v 25 slovenských mestách. www.pantarhei.sk/predajne

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 tipov, kam cez víkend na východnom Slovensku

Niekoľko známych aj menej známych zaujímavostí pre turistov, ale aj domácich.

Nie je nič lepšie ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľný víkend nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety po východnom Slovensku.

Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica

Styx bola v starogréckej mytológii rieka, po ktorej prievozník prevážal duše zomrelých do krajiny mŕtvych. Rieku Styx (alebo skôr riečku) však máme aj na Slovensku. Je dlhá 140 metrov a našli by ste ju v najväčšej jaskyni národného parku Slovenský kras – v Domici.

Tá naša pôsobí o čosi optimistickejšie. Namiesto duší po nej na malej loďke sprievodca preváža turistov. Počas plavby tak majú čas plne si vychutnať mimoriadnu pestrosť a bohatstvo tvarov kvapľovej výzdoby, vďaka ktorým patrí Domica medzi najkrajšie jaskyne na Slovensku.

Vstupy do jaskyne sú o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. Cena vstupného je 8 €.

Studený gejzír v Herľanoch

Herliansky gejzír bol do roku 1903 a v rokoch 1957-2006 jediným studeným gejzírom v Európe. Bol aktivovaný umelo, vrtom hlbokým 404,5 metra. Momentálne je na kontinente aktívny ešte jeden podobný v nemeckom Ardenachu a ďalšie sú až na Islande.

Drevené chrámy zapísané v UNESCO

Na Slovensku je až 60 unikátnych drevených kostolíkov, no osem z nich bolo pre svoju nesmiernu kultúrno-historickú hodnotu zapísaných do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na východnom Slovensku ich hľadajte v meste Kežmarok a obciach Hervartov, Ladomírova, Bodružal a Ruská Bystrá.

Za svoj špecifický vzhľad vďačia jedinečnej stavebnej technológii, pri ktorej majstri remeselníci používali ako stavebný materiál výlučne drevo. Keď sa pozriete na chrámy zblízka, nenájdete žiadne kovové spoje, stavané boli bez použitia jediného klinca. Prečítajte si viac o týchto nádherných stavbách.

Najväčšie a najstaršie opálové bane na svete

Štôlňa Jozef

Medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica, pri Prešove sa nachádza jeden unikát. Opálové bane takéhoto rozsahu a s takou dlhou históriou ťažby sa nenachádzajú nikde na svete. Z týchto baní pochádza aj Harlekýn – najväčší nájdený kus drahého opálu na svete.

V 16. storočí boli známe po celom svete, no je možné, že opál sa tu ťažil už od rímskych čias. Unikátny drahý opál z týchto končín mali v obľube aj členovia rodiny cisára Napoleona. Do 19. storočia boli tieto bane jedinou lokalitou na svete, kde prebiehala jeho ťažba. V roku 1922 bola z ekonomických dôvodov ťažba ukončená.

Momentálne je verejnosti sprístupnená trasa zo štôlne JOZEF o dĺžke 1,2 kilometra. Na prehliadku si vyčleňte približne 45 až 60 minút, rezervovať si ju môžete na tejto stránke. Návštevníci pri prehliadke uvidia vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a storočie staré nástroje používané baníkmi.

Vodárenská veža v Prešove

Ak už budete v Prešove neobíďte ani vyhliadkovú vodárenskú vežu. Bola postavená v roku 1918 ako súčasť projektu vodovodnej siete a pôvodne sa na nej nachádzal rezervoár s objemom 350 metrov kubických. V zrekonštruovanej veži, ktorá meria 29 metrov, otvorili kaviareň – najvyššie postavenú v širokom okolí. Za výstup na vyhliadku sa platí symbolické vstupné.

Rýchly internet v Prešove

Aj v Prešove môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové