Aj smartfón môže byť osobný darček. Vybrali sme 7 zariadení, s ktorými potešíte kreatívca, pracanta či dobrodruha

Ak človeku, ktorý je vám blízky, vyberiete smartfón na mieru, darujete mu tým oveľa viac ako len užitočnú technológiu.

Chcete potešiť svoju spriaznenú dušu, kamaráta či kamarátku, blízkeho alebo lásku niečím skutočne výnimočným? Niekedy aj zdanlivo obyčajná vec, ak ju vyberiete presne na mieru, robí zázraky. A práve najspoľahlivejší pomocník – smartfón prispôsobený potrebám obdarovanej osoby – môže byť tým najkrajším znakom vašej priazne a vďaky. Lebo takto jasne poviete, že ju/ho dokonale poznáte a že vám záleží na jej/jeho pohodlí.

Búrajú mýty o stereotypnom dizajne, sú tenké a prekvapujú fotovýbavou. Aj tieto 4 smartfóny vás dostanú

Pozreli sme sa na mobily ako na ten najoriginálnejší darček a vybrali sme 7 smartfónov pre 4 charaktery, s ktorými pri darovaní nespravíte krok vedľa.

A ešte aj dvoje O2 pods

K týmto smartfónom navyše v O2 dostanete len za 1 € hneď dvoje O2 pods, takže radosť bude dvojnásobná – pozornosť pre človeka, ktorý darček vyberá, ale aj ďalšia milá pozornosť k veľkému darčeku.

Bezdrôtové slúchadlá s nabíjacím obalom, ktorý dokonca nepotrebuje kábel. 300 mAh batériu nabijete za 1,2 hodiny a za tento čas získate celkovú výdrž 20 hodín.

Hovory a prehrávanie hudby ovládate pomocou O2 pods, ovládanie je v ich nožičkách. Spárovanie so zariadeniami je príjemne rýchle a slúchadlá si rozumejú s Android zariadeniami aj s Apple technológiami.

Smartfón pre trendsettera

Zrejme každý z nás má v kruhu svojich blízkych či najbližších aspoň jednu osobu, ktorá je vždy perfektne upravená, nastylovaná podľa najnovších trendov a v bežné dni pôsobí, akoby išla práve na fotenie titulky niektorého z módnych časopisov. Prekvapte tohto človeka trochu iným darčekom, na aký je bežne zvyknutý.

HONOR Magic5 Lite

HONOR Magic5 Lite je doslova ukážkou krásneho dizajnu aj technológie. Hlavným dizajnovým prvkom je tu oblúk – telo HONORU je po bokoch zaoblené a veľmi príjemne sa drží. Zaoblený je aj displej.

Vďaka hranám zakriveným o 45 stupňov pôsobí, že má zobrazovaciu plochu väčšiu ako oficiálneho 6,67 palca. AMOLED panel má rýchlosť 120 obrázkov za sekundu, dokáže zobraziť 1,07 miliardy farieb a maximálny jas sa vie vyšplhať až na 800 nitov. Inými slovami, tento displej sa perfektne hodí na prezeranie luxusných fotografií, módnych prehliadok vo vysokom rozlíšení, prvotriednych filmov, dokonca aj na hry.

Sklo použité na displej odolá záťaži až 70 kg, aj keď je zakrivené. Nemusíte sa teda báť rozbitia, keď „hodíte“ HONOR Magic5 Lite len tak do kabelky či športového batohu. Navyše je displej vybavený vysokofrekvenčným stmievaním, ktoré chráni oči. Ak aj budete skrolovať pred spaním, nemusíte sa báť začervenania či kruhov pod očami od únavy.

HONOR Magic5 Lite je superľahký – má len 175 gramov a v najhrubšom mieste má 7,9 milimetra. Napriek tomu vydrží na jedno nabitie 2 dni. Vďačí za to 5 100 mAh batérii, ktorá je podporená inteligentným manažmentom spotreby energie.

Vráťme sa k oblúku. Na zadnej strane HONORU si všimnete netypický výrazný, no elegantný kruh. V ňom sú sofistikovane skryté fotoaparáty. Hlavný má 64 Mpx a pýši sa svetlosťou fotografií vysoko nad štandardom aj pri zlých svetelných podmienkach. Širokouhlý fotoaparát má 5 Mpx a makro si vyslúžilo 2 Mpx. Inými slovami, či chcete fotiť prehliadku na móle, alebo zachytiť spomienky či detail šperku, HONOR Magic5 Lite bude spoľahlivým pomocníkom.

Motorola Moto G84 5G

Ak sa vám nepozdáva zaoblenie, máme aj alternatívu pre štýlového maniaka alebo maniačku. Motorola Moto G84 5G je rovnako výnimočný dizajnový kúsok, ktorý sa však viac drží v aktuálnom trende pomerne výrazných hrán. Výrobca si dal záležať na farbách smartfónu, ktoré si nechal navrhnúť priamo v Pantone, globálne uznávanej spoločnosti, ktorá definovala patentovaný farebný priestor.

6,55-palcový FHD+ P-OLED displej má zobrazovaciu rýchlosť 120 obrázkov za sekundu, maximálny jas až 1 300 nitov a dokáže pokryť farebné spektrum DCI-P3. V zrozumiteľnej reči – dokáže očariť viac ako miliardou farieb, krásnymi detailmi a perfektnou plynulosťou. Navyše, vďaka automatickej úprave jasu šetrí oči.

Filmy, fotografie, ale aj hry si trendsetter užije v najvyššej možnej miere aj vďaka ozvučeniu Dolby Atmos a priestorovému zvuku Moto. Batéria má kapacitu 5 000 mAh, teda je z kategórie 2-dňovej výdrže. Nechýba však ani technológia rýchleho nabíjania TurboPower 30, ktorá vzbudí pocit, že smartfón takmer nemusíte nabíjať.

Milovníci módy a dokonalého vzhľadu si prídu naozaj na svoje. Hlavný fotoaparát má 50 Mpx s optickou stabilizáciou a technológiou Ultra Pixel. Fotografie budú aj v horších svetelných podmienkach krásne svetlé, plné detailov a ostré. Na zachytenie celej scény je k dispozícii 8 Mpx širokouhlý fotoaparát, ktorý má zorný uhol až 118 stupňov.

K dispozícii budú mať aj profesionálny režim Ultra Res, režim na snímanie s dlhou expozíciou či duálne snímanie, čo využijú pri točení vlogov a iných druhov videa.

Na Motorole Moto G84 5G vďaka NFC čipu zaplatíte, môžete použiť až dve SIM karty či pripojiť mikrofón alebo slúchadlá pomocou klasického 3,5 mm jack konektora. Táto možnosť je dnes už takmer raritná.

Smartfón pre dobrodružnú dušu

Milujú neznáme, adrenalín, všetko netypické a vrhajú sa do situácií, ktorým sa bežný človek radšej vyhýba. Ako potešiť dobrodruhov? Materiálne veci ich zrejme veľmi neberú a všetko potrebné pre svoje dobrodružstvá už majú. Je tu však niečo, čím ich predsa len dostanete.

Motorola Edge 40 Neo

Smartfón Motorola Edge 40 Neo toho zvládne naozaj veľa. Má certifikáciu IP68, odolá piesku, špine, prachu a do plytkej vody ho môžete namočiť až na 30 minút. Áno, nie je to akčná kamera, ale je to perfektný pomocník pre tých, ktorí nikdy nevedia, kedy a kde sa ocitnú.

S elegantne tenkým telom, hrúbkou len 7,79 milimetra a váhou 170 gramov nebude Motorola Edge 40 Neo príťažou ani pre tých najnáročnejších. AMOLED displej má 6,55 palca, certifikáciu HDR10+, zobrazí viac ako miliardu farieb a 144 obrázkov za sekundu.

Maximálny jas sa vie vyšplhať až na 1 300 nitov a do prémiovej kategórie ho posúvajú tiež certifikácie na redukciu modrého svetla a rozmazania pohybu. Váš dobrodruh si tak zaznamenané zážitky pozrie v takých úžasných farbách, detailoch a svetle, ako ich vnímal počas adrenalínového výjazdu.

So zachytením zážitkov pomôže 50 Mpx fotoaparát s optickou stabilizáciou a automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou. Ultraširoký fotoaparát má 13 Mpx a šírku zorného poľa 120 stupňov. Inými slovami, dobrodruh sa dokonale sústredí sa na zážitok, zatiaľ čo smartfón všetko sám nastaví a perfektne zaznamená. Napríklad aj video v 4K.

Batéria s kapacitou 5 000 mAh má výdrž až 36 hodín a je podporená technológiou TurboPower s výkonom 68 wattov. Motorola Edge 40 Neo tiež ponúka možnosť použiť eSIM, má NFC čip, s ktorým sa dá napríklad platiť alebo sa rýchlo spojiť s dronom či akčnou kamerou. Nechýba ani 6 možností satelitnej navigácie.

Smartfón pre večného kreatívca

Nie je fotograf ako fotograf. Dnes to platí viac ako kedykoľvek predtým. Ak je vaša blízka osôbka z kategórie FOTOGRAF, potom potrebuje skutočne spoľahlivú „hračku“, s ktorou sa môže kreatívne vyblázniť.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G hovorí jasne, že chce byť miláčikom fotografov. 200 Mpx hlavný fotoaparát je nadštandardne svetelný a vybavený technológiou Super QPD, ktorá umožňuje rýchlejšie aj presnejšie ostrenie. Zároveň kombinuje OIS a EIS stabilizáciu obrazu, takže aj keď fotograf pôjde na kolieskových korčuliach po mačacích hlavách, fotky nebudú rozmazané a video bude stále pozerateľné. Fototím dopĺňa 8 Mpx superširoká šošovka a 2 Mpx makrokamera.

K dispozícii je tiež 4-násobné optické priblíženie bez straty kvality záberu, pokrytie farebného spektra DCI-P3 a celá plejáda vychytávok, ktoré pomôžu nádejnému fotografovi alebo fotografke posunúť zábery na ešte vyššiu úroveň. K dispozícii budú mať 5 000 mAh batériu, ktorá vydrží viac ako deň pri aktívnom používaní. Vďaka 120 W technológii HyperCharge je navyše z nula na 100 % nabitá už za 19 minút.

Všetky úchvatné zábery si potom môžu prezerať na 6,67-palcovom AMOLED displeji, ktorý je po okrajoch prijemne zahnutý, aby sa smartfón komfortne držal. Svietivosť displeja vie dosiahnuť 1 800 nitov, rýchlosť zobrazovania je 120 obrázkov za sekundu a nechýba ani prepracovaná technológia na ochranu očí, ktorá aktívne pracuje s blikaním displeja.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G má navyše certifikáciu odolnosti IP68, teda zvládne aj krátke ponorenie pod vodu. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus, ktoré je navrhnuté špeciálne proti škrabancom a „ďobkám“.

Zaujímavosťou je, že Redmi Note 13 Pro+ 5G zmeria majiteľovi aj srdcový tep priložením ukazováka na displej.  S rýchlym prenosom dát pomôže Wi-Fi 6, s platením zasa NFC čip a mnohých kreatívcov istotne poteší, že smartfón môžu premeniť na diaľkový ovládač vďaka infraportu. Tak nebude pre žiadneho fotografa problém svoje unikátne zábery ukázať svetu na veľkej obrazovke.

Samsung Galaxy A54 5G

Nie je fotomaniak ako fotomaniak. Sú maniaci, ktorí lovia ten najkrajší a najkreatívnejší záber, a potom sú tu takí, ktorí milujú zaznamenávať všetko dianie okolo seba. Im spravíte radosť smartfónom Samsung Galaxy A54 5G. Fotosústava sa pýši hlavným fotoaparátom s 50 Mpx, ultraširokouhlým 12 Mpx fotoaparátom a fotoaparát určený na zachytávanie detailov má 5 Mpx.

Celé je to podporené digitálnou obrazovou stabilizáciou videa a optickou stabilizáciou obrazu, čo je perfektná kombinácia na spontánne zábery aj v zlých svetelných podmienkach. Ďalšou zaujímavou vychytávkou je funkcia automatického zaostrenia a rámovania. Samostatnú pozornosť si zaslúžia vylepšenia nočnej fotografie a videa, vďaka čomu spravia jasné a čisté zábery aj na párty.

Úchvatné fotky si budú pozerať na 6,4-palcovom Super AMOLED displeji, ktorý zobrazí 16 miliónov farieb a 120 obrázkov za sekundu. Krásne farby, čistá plynulosť a plno detailov, presne taký je displej na Samsung Galaxy A54 5G.

O výdrž tiež nebude núdza – batéria s kapacitou 5 000 mAh všetkých fotomaniakov oslobodí od nabíjačky na 2 dni. O všetky spomienky sa môžu podeliť aj vďaka funkcii Quick Share alebo ich veľmi rýchlo prenesú v rámci rodiny Galaxy na akékoľvek ďalšie zariadenie. Samsung Galaxy sú tiež známe vysokou mierou zabezpečenia.

Smartfón pre pracanta

Dohodnúť sa s ním alebo s ňou na kávu či obed je umenie. Keď už príde, stále niečo vybavuje, rieši a ospravedlňuje sa, že toto je naozaj dôležité. Workoholik, vybavovač. Takémuto človeku by sa ako darček najviac hodil wellness pobyt, no ruku na srdce, aj tak by naň nešiel. Pre pracovné povinnosti, samozrejme. Tak mu spravte radosť tým, čo je preňho alebo pre ňu, to najcennejšie – smartfón, na ktorý sa spoľahne.

OPPO A98 5G

OPPO A98 5G má zásadnú prednosť – batériu. Teda, niežeby kapacita 5 000 mAh s výdržou 1,5 až 2 dni bola niečo extra. Unikátom je technológia nabíjania SuperVooc s výkonom 67 wattov, ktorá dokáže batériu nabiť z nula na 50 % už za 18 minút. 100 % plná batéria za 44 minút. Inými slovami, keď OPPO A98 5G dáte počas jednej rýchlej kávy na nabíjačku, máte energie na celý deň. A to je pre workoholikov niečo ako splnený sen.

Samozrejme, že týmto sa prednosti, ktoré robia z tohto smartfónu perfektného pracovného pomocníka, nekončia. O plynulý chod a spoľahlivý výkon sa stará čip Snapdragon 695 a 8 GB operačná pamäť RAM, ktorá sa vďaka softvérovému riešeniu dokáže rozšíriť o ďalších 8 GB. Výrobca tiež garantuje 4 roky plných aktualizácií, čo je nadštandard.

6,72-palcový IPS LCD displej má obnovovaciu rýchlosť 120 hertzov, maximálnu svietivosť 680 nitov a zobrazí 16,7 milióna farieb. S rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov môžete mať istotu, že nie len fotografie a videá budú zážitkom, ale perfektne budete čítať aj drobné písmená v rozsiahlej excelovskej tabuľke. A vďaka i za vysokú svietivosť aj na priamom slnku. K práci vytvorí OPPO A98 5G motivačnú atmosféru hudbou z dvojice reproduktorov.

Fotografie do prezentácií, archívu, portfólia alebo vysokokvalitné skenovanie dokumentov zabezpečí fotosústava, ktorej velí 64 Mpx fotoaparát. Je poháňaný umelou inteligenciou. Dopĺňa ho 2 Mpx makroobjektív na archivovanie detailov a 2 Mpx snímač hĺbky ostrosti. O vizuálne profesionálne videohovory sa zasa postará 32 Mpx selfiekamera.

Xiaomi Redmi Note 13

Xiaomi Redmi Note 13 je mladší brat „fotomašiny“ s prívlastkom Pro+, ktorú sme vyššie už spomenuli. Je to síce menej vybavená verzia ako Pro+, no stále poriadna „šupa“.

Hlavný fotoaparát má 108 Mpx, ultraširoký 8 Mpx a senzor merania hĺbky ostrosti 2 Mpx. Podnikavci sa nemusia báť, že by mali problém so skenovaním dokumentov či s fotodokumentáciou do projektov, poistných záznamov alebo s fotoprezentáciou nehnuteľností. Portréty, napríklad do pracovnej zložky, tiež pre tento smartfón nie sú problém.

Pracovná plocha, teda displej, má uhlopriečku 6,67 palca, použitý je panel s technológiou AMOED a zvládne zobraziť miliardu farieb. Maximálna svietivosť dosahuje 1 800 nitov a chráni ju odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. Opäť raz ľudskou rečou: krásny farebný obraz plný detailov si užijete aj na priamom slnku, teda v náročnej viditeľnosti. Rovnako to platí pri čítaní excelovských tabuliek či wordových dokumentov.

Výdrž na jedno nabitie je pokojne aj 2 dni. Opäť je tu batéria s kapacitou 5 000 mAh, podporená 33 W nabíjaním, ktoré bolo ešte nedávno označované ako superrýchle. Čo možno trochu prekvapí, je prítomnosť 3,5 mm jacku na slúchadlá alebo mikrofón, lebo v tejto triede smartfónov ide skôr o raritu. Ďalej nechýba výkonná Wi-Fi, Bluetooth 5.1 a samozrejmosťou je už USB-C port.

Certifikácia odolnosti je na úrovni IP54, teda mierne ošpliechanie nie je problém, no po ponorení smartfónu pod vodu budete musieť kúpiť nový. Nechýba možnosť použiť 2 SIM karty, čítačka odtlačkov prstov umiestnená pod displejom či NFC čip, vďaka ktorému smartfónom zaplatíte alebo sa veľmi rýchlo pripojíte k tlačiarni.


Našli ste ten správny darček pre blízku osobu? Nezabúdajte, že k všetkým týmto smartfónom dostanete v O2 darček len za 1 € – vlastne dva, lebo vám k nákupu pribalia rovno dvoje O2 pods.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skoro osobný tréner, no stále poruke: Správny výber smart hodiniek prinesie do športovania viac motivácie

Malá pomôcka na zápästí bude dobrou oporou, ak chcete do života dostať viac pohybu.

Nezáleží na tom, či športom žijete alebo s ním len začínate – so smart hodinkami budú mať vaše športové aj wellness aktivity lepší systém i plán. Pohyb bude mať „hlavu a pätu“, a tak získate nielen dobrý prehľad o vašej kondícii, ale aj väčšiu motiváciu. A keďže inteligentné hodinky majú rôzne parametre a ceny, pripravili sme jednoduchého sprievodcu, ako si ich vybrať – pretože ani na smart „osobného trénera“ nemusíte minúť celú výplatu.

Viac športovania vďaka smartfónu: Opýtali sme sa trénerov a tréneriek, aké apky radi používajú

Smart funkcií, ktoré hodinky ponúkajú, je naozaj veľa. Mnohé z týchto vychytávok, napríklad GPS, sledovanie srdcovej frekvencie či sledovanie výkonu konkrétneho športu, sú súčasťou štandardnej výbavy smart hodiniek, no je dôležité všímať si detaily. Pri GPS napríklad počet satelitných systémov, s ktorými hodinky vedia komunikovať. Poďme sa na to pozrieť zblízka.

Od zaznamenávania výkonu až po personalizovaný športový plán

Inteligentné hodinky bežne sľubujú možnosť sledovať stovky najrôznejších športových aktivít. Od klasík, ako je beh či cyklistika, cez plávanie, zumbu, tanec až po snowboarding, kanoistika a golf. Niektoré hodinky, napríklad Garmin Fenix 7X, dokonca vedia sledovať triatlon.

Ak s pohybom začínate a hovoríte si, že by vám stačili aj základné športy, potom sa pri výbere netrápte porovnávaním športových aktivít, ktoré hodinky dokážu sledovať. Nech vyberiete akékoľvek, chôdza, beh, cyklistika, plávanie či silový tréning sú bežne v zozname sledovaných aktivít. 

V prípade, že potrebujete niečo špecifickejšie, potom budete musieť trochu pátrať. Samsung Galaxy Watch6 dokážu zaznamenať golf, na tenis sa hodia Huawei Watch GT4. Stávkou na istotu pri náročných alebo menej bežných športoch sú vyslovene športové smart hodinky, napríklad Garmin

Pri mnohých športoch hodinky zaznamenávajú veličiny času, srdcovej frekvencie, spálených kalórií a zdolanú vzdialenosť či prekonanú výšku. Nazbierané dáta o vašom zdravotnom stave a fyzickej kondícii vedia niektoré smart hodinky premeniť na personalizovaný bežecký plán. Túto funkciu sa podarilo naozaj dobre prepracovať výrobcovi Huawei a užívať si ju môžete napríklad s Huawei Watch GT 4.

Vyberiete si cieľ, teda niektorý z predpripravených bežeckých plánov, a hodinky ho podľa vašej kondície upravia. Následne vás budú hlasovými povelmi upozorňovať, keď budete bežať veľmi pomaly alebo naopak, rýchlo. Prípadne, ak sa bude počas behu niečo vymykať vašim štandardom, tiež vás upozornia. 

Sledovanie srdcovej frekvencie

Smart hodinky môžu do istej miery nahradiť hrudný pás. Športovci, ktorí balansujú na hrane profesionálneho výkonu, budú namietať, no pre amatérskych športovcov sú dáta o srdcovej frekvencii dostatočne presné. Snímačom srdcového tepu sú dnes smart hodinky bežne vybavené, od tých dostupnejších, ako napríklad Huawei Watch Fit 2 Active, až po tie prémiové, napríklad Apple Watch S9.

Sledovať, ako vám bije srdce počas športu, je dôležité nielen pre predstavu o vašej kondícii, ale aj preto, aby ste sa nebezpečne nepreťažovali. Aplikácia, s ktorou sú inteligentné hodinky prepojené, dokáže namerané hodnoty zrozumiteľne vysvetliť aj laikom.

Nielen pri športe

Nasýtenie krvi kyslíkom je ďalším užitočným ukazovateľom stavu vašej kondície a môže byť aj odrazom vášho celkového zdravia. Senzor na meranie kyslíka v krvi SpO2 je v smart hodinkách jednou z posledných hardvérových noviniek, sú ňou vybavené napríklad Huawei Watch GT 3 Pro.

Ako pri srdcovej frekvencii, tak pri SpO2 vám aplikácia namerané výsledky vyhodnotí a vysvetlí „ľudskou rečou“. A vy budete vedieť efektívnejšie upraviť svoj tréning na dosiahnutie lepších výsledkov. Ak by sa namerané hodnoty zásadne vymykali priemeru, môže to signalizovať aj blížiacu sa chorobu. 

Každý deň vo fitku

Výber hodiniek ovplyvňuje komplexný súbor faktorov – tí najzapálenejší športovci určite siahnu po hodinkách značky Garmin, lebo len tento výrobca má v ponuke modely pre hardcore športovcov. Ak športom žijete, môžete siahnuť napríklad po hodinkách Garmin Fenix 7X Sapphire Solar alebo po „civilnejšom modeli“ Garmin Vivomove 3

Horský terén 

Dnešné smart hodinky majú GPS vo svojej výbave bežne. Dokonca môžu využívať aj viacero satelitných riešení na určenie polohy, ako sme spomínali v úvode. Viac je, samozrejme, lepšie – najmä ak zvyknete športovať v exteriéri. Máte tak istotu dobrého signálu a presnejšieho určenia polohy. Z nej dokážu hodinky vypočítať zdolanú vzdialenosť a vašu rýchlosť. 

Pre beh, turistiku, cyklistiku, nordic walking, plávanie a mnohé ďalšie športy sú to rozhodujúce údaje. Ak vám záleží na skutočne presných údajoch, potom by ste mali siahnuť napríklad po Apple Watch Ultra alebo Samsung Galaxy Watch6.

Ďalšou vecou, ktorá má vplyv na váš (exteriérový) športový výkon, je nadmorská výška. Samozrejme, pár metrov nespraví zásadný rozdiel, no behať napríklad v Bratislave a neskôr vo Vysokých Tatrách, to už pocítite. Na turistike vás tiež bude zaujímať, koľko výškových metrov ste už zdolali a koľko vám chýba na vrchol – v tomto prípade bude dobrou alternatívou napríklad športový model Garmin Venu 2.

Aký šport bude vhodný pre moje dieťa? Poradíme vám spolu so psychologičkou

Kruh alebo obdĺžnik?

Mnoho používateľov stále preferuje okrúhly ciferník, ktorý je vlastný klasickým hodinkám, lebo hranaté nemusia vyhovovať každému. Najmä ak beriete hodinky aj ako módny doplnok. Výrobcovia tento fakt vnímajú, a preto majú napríklad Samsung Galaxy Watch6, Huawei Watch GT 4, ale aj ďalšie modely od iných výrobcov okrúhly ciferník.

Obdĺžnikový tvar, napríklad na Apple Watch S9 alebo Honor Watch 4, môže byť však funkčnejší. Ponúka väčšiu zobrazovaciu plochu, komfortnejšie používateľské rozhranie alebo lepšiu interakciu s hodinkami. Predsa len, väčšina vývojárov vychádza zo skúseností s hranatými displejmi. Ale samozrejme, každému vyhovuje niečo iné.

Remienok

Remienok mnohí vnímajú najmä ako estetický doplnok, a preto ich zvyknú mať viacero. Aj v prípade, že sú pre vás hodinky najmä športová pomôcka, by ste ich mali mať niekoľko. Dôvod je jednoduchý – hygiena. Pri výbere sa pozerajte na tieto parametre:

Materiálmal by byť ľahký a hypoalergénny. Napríklad silikón, nylon alebo pružná guma. 

Pohodlné nosenie a prispôsobenie – remienok by vás nemal tlačiť či omínať. Kvôli presnému meraniu by mali však hodinky držať pevne na zápästí.

Odolnosť – pot, nárazy, voda, prach atď. sú všetko faktory, ktoré majú deštruktívny vplyv na materiály. Preto by mal byť remienok vyrobený z takého, ktorý odolá.

Kompatibilný s hodinkami – ide o samozrejmosť, no opakovanie je matka múdrosti.

Dizajn – funkčnosť je pri športe kľúčová, no dnes je väčšina remienkov štýlová a hodí sa aj k nešportovému oblečeniu.

Výdrž batérie

Od necelého dňa ako na Apple Watch až po viac ako týždeň ako napríklad na Huawei Watch Fit 2. To je rozpätie výdrže batérie smart hodiniek, ktoré aktuálne nájdete na trhu.

To, ako dlho vám smart hodinky vydržia na jedno nabitie, závisí od mnohých faktorov – napríklad od typu displeja. Ak sa rozhodnete pre OLED alebo AMOLED, teda tie krajšie, jasnejšie, detailnejšie, musíte sa zmieriť s tým, že značnú časť výdrže „zhltne“ práve zobrazovacia plocha. Ak chcete hodinky využívať skutočne len na šport, za zváženie stoja aj modely s e-ink displejom.

Niekoľkotýždňová výdrž batérie na jedno nabitie nie je zázrak, zväčša je to zásluha úsporného režimu hodiniek. V ňom máte k dispozícii funkcie podobné skôr tradičným hodinkám. Ak zapnete GPS, krokomer, pravidelný monitoring srdcovej frekvencie a ďalšie funkcie či aplikácie, ktoré neustále aktualizujú svoje dáta, výdrž na jedno nabitie výrazne klesne.


Už viete, aké smart hodinky si zaobstaráte? Na vaše zdravie (nielen) pri športe budú dohliadať aj tieto smart zariadenia. Vďaka nim môžete odhaliť prichádzajúcu chorobu či pomôcť lekárovi urýchliť diagnózu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac