Šikovné aplikácie vás môžu udržať nielen v obraze, ale aj v duševnej pohode

Zlepšite si spánok, naučte sa vyrovnávať so stresovými situáciami, viac relaxujte a zastavte tok myšlienok pomocou aplikácií.

Smartfóny nás zväčša informáciami a notifikáciami presyťujú. Dobrá správa je, že nám vedia pomôcť aj naopak – máme k dispozícii stovky aplikácií, vďaka ktorým môžete vypnúť, zlepšiť regeneračné funkcie či byť jednoducho viac v pohode a menej v strese. A to všetko v pohodlí domova alebo tam, kde sa cítite príjemne.

Telefón môže byť nápomocný aj pri dohliadaní na fyzické zdravie.

Aby ste si nemuseli lámať hlavu, ktoré apky za pohodou stoja, pripravili sme výber našich najobľúbenejších v rôznych kategóriách. 

*všetky aplikácie sú dostupné vo free verzii

Spánok

Ak chcete spať kvalitne a čerpať z benefitov zdravého spánku, dnes vám vedia pomôcť aj aplikácie, ktoré zabezpečujú monitorovanie spánkových cyklov, relaxačné zvukové kulisy, dokonca rady od odborníkov na zlepšenie spánkovej hygieny.

BetterSleep

Táto aplikácia sa pýši viac ako 55 miliónmi stiahnutí a pomáha s kvalitnejším spánkom a dodržaním správnych pomerov spánkových fáz. Obsahuje širokú škálu upokojujúcich zvukových scén vrátane ASMR, zvukov prírody, hudby, meditácií a príbehov pred spaním. Nechýbajú notifikácie, ktoré vám pripomenú, že je čas ísť do postele.

BetterSleep si môžete stiahnuť v App store aj Google Play.

Pzizz

Aplikácia je postavená na psychoakustike, teda na sofistikovaných uspávankách pre dospelých. Pzizz dokáže namixovať zvuky z viac ako 100 miliárd sekvencií tak, aby ste rýchlo zaspali, spánok bol kvalitný a prebúdzanie sprevádzal pocit oddýchnutia. Ako dlho má spánková hudba hrať, si môžete nastaviť podľa ľubovôle až do 24 hodín. Čím viac budete aplikáciu používať, tým efektívnejšie na vás bude pôsobiť.

Skvalitniť spánok si zatiaľ môžete len na telefónoch s Androidom. 

Stella Sleep

Ak potrebujete uspať deti, aplikácia Stella Sleep je na to stvorená. Obsahuje rozprávané príbehy, uspávanky, relaxačnú hudbu aj riadenú meditáciu, samozrejme, upravenú pre deti približne do 10 rokov. Príbehov na dobrú noc je viac ako 100, no ak je problém jazyková bariéra, môžete skúsiť možnosť nahrať vlastný príbeh a ozvláštniť ho hudbou alebo zvukovými efektmi. Zapracovaná umelá inteligencia vám zasa pomôže vytvoriť príbeh na dobrú noc na mieru.

Uspávanky na mieru môžu vytvárať najmä rodičia, ktorí majú operačný systém iOS.

Dýchanie

Aplikácie určené na pomoc s dychovými cvičeniami sú ako virtuálni lektori, ktorí nás vedú procesom osvojenia si vedomého dýchania, zlepšenia pľúcnej kapacity a dosiahnutia vnútorného pokoja. 

Othership

Cvičenia v tejto aplikácii sú navrhnuté tak, aby pomáhali zvyšovať energiu alebo znižovať stres. Majú dĺžku od 3 minút až do hodiny a okrem samotného dýchania môžete cvičenie doplniť aj vzdelávaním sa priamo v aplikácii. Zaujímavosťou je možnosť pridať sa do komunity ľudí, ktorí funkčné dýchanie pravidelne praktizujú.

Dýchacie cvičenie s apkou Othership môžete mať aj v telefóne s Androidom, aj v iPhone.

Breathwrk: Breathing Exercises

V aplikácii môžete vyplniť krátky dotazník, na základe ktorého dostanete personalizovaný plán dýchania. Ide o kombináciu dychových cvičení počas celého dňa tak, aby sa pozitívny účinok dostavil čo najskôr. Nováčikovia ocenia moderované dýchanie v reálnom čase, vďaka čomu sa vyhnete nechceným chybám. So zefektívnením dýchacích cvičení pomôže aj vizuálne a zvukové sprevádzanie.

Praktickú aplikáciu si môžete stiahnuť aj cez Google Play, aj cez App Store

Prana Breath: Calm & Meditate

Cieľom tejto aplikácie je pomáhať relaxovať, zvyšovať odolnosť proti stresu, zvyšovať kvalitu spánku, sústredenia sa alebo znižovať nadmernú chuť do jedla prostredníctvom dychových cvičení​. Obzvlášť účinná je na zlepšovanie kognitívnych schopností, ako sú pozornosť, pamäť a koncentrácia, a na kontrolu emócií, teda lepšie zvládanie úzkostných záchvatov a emocionálneho prejedania sa​. V aplikácii môžete prehľadne sledovať svoj pokrok, nastaviť si pripomienky a vytvoriť si vlastný tréningový program​.

Apku Prana Breath si môžu zatiaľ stiahnuť len užívatelia Androidu.

Dýchajte pomaly, hlboko a pokojne,“ odporúča tréner Jakub Chudý.

Relax a meditácia

Aplikácie zamerané na relax zväčša kombinujú rôzne inštrukcie, ako zostať v pohode, napríklad dychové cvičenia či vedenú meditáciu, a môžu byť vašimi sprievodcami na ceste k upokojeniu mysle. Ak chcete ísť ešte ďalej, nájdete v nich aj hlbšie pochopenie seba samých a sveta okolo nás. Meditačné aplikácie nás učia, ako sa na chvíľu zastaviť, dýchať a vnímať.

Ten Percent Happier Meditation

Aplikácia učí meditovať a rozvíjať sprítomňovanie sa, uvedomenie si seba aj svojho okolia. Je navrhnutá tak, aby bola používateľsky príjemná a jednoduchá, teda je vhodná aj pre tých, ktorí sa vedomému relaxovaniu začali venovať len nedávno. V aplikácii sú kurzy či možnosti konzultácií s odborníkmi, čo oceníte najmä vtedy, ak ste v strese. Aplikácia získala ocenenie „BEST OF 2018“ od spoločnosti Apple.

Meditovať sa môžete učiť na telefónoch s operačným systémom iOS aj Android

Calm

Aplikácia Calm je skôr platformou než aplikáciou. Ponúka totiž všetko, čo vám v spojení s relaxovaním, respektíve starostlivosťou o mentálne zdravie, napadne. Meditácie, dychové cvičenia, tréning sústredenia, toto všetko v Calm nájdete. Zaujímavá funkcia The Daily Calm ponúka používateľom 10-minútovú dennú meditáciu, ktorá sa vám sama pripomenie.

Apku Calm nádjete v App Store aj v Google Play

Calmio

Riadené meditácie na každý deň alebo ucelené kurzy meditácie až po meditáciu počas chôdze. Môžete si vybrať z troch dĺžok trvania cvičenia. Neoceniteľným plusom je, že aplikácia je kompletne v češtine vrátane nahovorených častí. Autori do nej zaradili aj blog plný užitočných informácií pre tých, ktorí sa chcú o meditácii naučiť viac. 

Aplikáciu Calmio zatiaľ môžu využívať majitelia Android smartfónov.

Headspace: Sleep and Meditation

Táto aplikácia je tak trochu evergreen, no máme ju radi. Headspace ponúka riadené meditácie trvajúce desať minút a pomáha pri znižovaní stresu a úzkosti, zatiaľ čo zvyšuje kreativitu a koncentráciu. Techniky v tejto aplikácii vychádzajú z barmských a budhistických tradícií, no má jednoduché a zábavné rozhranie. Sleepcast, ktorý v aplikácii nájdete, zasa pomáha so zaspávaním.

Headspace môžete mať aj v telefóne s Androidom, aj na iPhone

Odložiť smart zariadenia, aby sme si oddýchli, neznamená vrátiť sa do jaskyne.

Extra tipy

Pridali sme ešte dve aplikácie, ktoré pomáhajú s mentálnym zdravím, no nehodia sa do žiadnej z predošlých kategórií, sú však zaujímavo experimentálne a môžu vám pomôcť s duševnou pohodou.

Moodfit

Aplikácia Moodfit má za cieľ zlepšiť vám náladu a zároveň zlepšiť psychickú pohodu. Slúži ako denník nálad počas dňa, náladu si teda do aplikácie zaznamenávate a na oplátku vám posiela pozitívne notifikácie. Súčasťou je tiež sledovanie návykov a ich zlepšovanie. 

Aplikácia okrem denníka nálad a návykov ponúka funkcie na kognitívno-behaviorálnu terapiu, meditáciu a dychové cvičenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu mentálneho zdravia.

Aplikáciu MoodFit nádjete v App Store aj v Google Play

Every: Reflect and Connect

Je tak trochu experimentálna, no zároveň fascinujúca. Za úlohu má pomôcť vám budovať si sebavedomie a nadväzovať medziľudské vzťahy – pomocou hrania rôznych hier. Základnou je Inner Odyssey. Používateľom umožňuje vybrať si fotografie reprezentujúce miesto, ktoré by chceli preskúmať. Následne musia odpovedať na sériu otázok, ktoré im pomáhajú zistiť viac o sebe a nájsť podobných ľudí. 

Všetko to riadi umelá inteligencia, no zatiaľ si ju môžete stiahnuť, len ak máte iPhone.


Ak hľadáte, aké apky by sa zišli na dovolenku, s akými nafotíte najlepšie fotky alebo čo majú v smartfóne novinári, seriál Čo má v smartfóne ponúkne užitočné rady a tipy

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Odložiť smart zariadenia, aby sme si oddýchli, neznamená vrátiť sa do jaskyne.

S telefónom zaspávame, s telefónom sa zobúdzame. Z ruky ho nedáme preč ani počas dňa, keď sme v neustálom spojení s rodinou, priateľmi či kolegami, a aby toho nebolo málo, notifikácie nám každú chvíľku pripomínajú, čo sa deje. No predstavte si, že by ste to aspoň na týždeň vypli. Uľavilo by sa vám? Odložte preto smartfóny aj tablety, vypnite TV a toto leto si doprajte digitálny detox – už po malých zmenách sa budete cítiť lepšie.

Nielen balans, ale aj digitálne bezpečie: Ondreja Kuboviča z ESET-u sme sa pýtali, ako byť na internete čo najviac v bezpečí

Keď nazriete do nastavení svojho smartfónu, nájdete tam veľa možností, ktoré podporujú digitálny detox. Počas neho by ste sa mali v rámci možností oslobodiť od chytrých pomocníkov a fungovať ako pred ich „inváziou“ – teda tak, aby ste mali kvalitnejší život.

Priestor pre nové poznanie

Digitálny detox však neznamená vrátiť sa do jaskyne. Technológie dokážu život aj zjednodušiť, no je dôležité mať ich pod kontrolou, napríklad s rovnicou, že za každé „odbremenenie“ technológiou si „nové bremeno“ nájdeme, aby sme sa mentálne do jaskyne skutočne nevrátili.

Je totiž zbytočné pamätať si to, čo si vieme rýchlo vygoogliť (odbremenenie). Musíme sa však naučiť, ako informácie hľadať, teda cibriť si logické a systematické myslenie (nové bremeno). Povedzme si na rovinu, robí to len málokto z nás.

Následky presýtenia sa technológiami

Ak digitálne vymoženosti používame nadmieru, môže to mať dlhodobý negatívny vplyv na naše zdravie a spôsobiť:

–    problémy so sebavedomím a sebaúctou,

–    problémy so spánkom,

–    depresie a úzkosti,

–    zníženie potreby hýbať sa a zhoršenie stravovacích návykov.

Život (ne)podmienený smart zariadeniami

Byť úplne offline je tak trochu luxus, ktorý si môžeme dovoliť možno jeden týždeň ročne, ak vôbec. No nastavenie, v ktorom obmedzíte používanie smartfónu, notebooku či pozeranie TV na zdravý balans, nie je také zložité.

Nepotrvá dlho a všimnete si, že sa cítite lepšie, menej vystresovane a narastie aj vaša produktivita. Bez častého scrollovania Instagramu a iných sociálnych sietí budete spokojnejší a budete mať dobrý pocit zo seba samého. A vďaka všetkým novým nastaveniam sa vám zlepší aj spánok.

Prvé kroky k digitálnemu detoxu

Ak patríte do skupiny, ktorá má smartfón doslova „prilepený na ruke“ a robí vám spoločnosť od rána do večera a napríklad aj pri obede, odporúčame začať „odlepením“.

Počas raňajok nechajte všetky smart vychytávky v inej izbe, počas obeda ich nechajte na pracovnom stole a miesto scrollovania Facebooku či mailov si budete jednoducho vychutnávať jedlo. Počas večere môže smartfón odpočívať vo vedľajšej izbe či vo vrecku, alebo v kabelke. Nevykladajte ho ani na stôl v reštaurácii, lebo vás bude zbytočne lákať pozerať si prichádzajúce upozornenia.

Ako druhý krok si môžete nastaviť budík na každých 25 až 30 minút alebo aj jednu hodinu. Kým nezazvoní, na smartfón nesmiete siahnuť. Pôsobí to pomerne jednoducho, však? 

Na noc si môžete nechať všetky smart zariadenia v inej miestnosti ako v spálni a pripraviť si staré dobré budíkové hodiny. Ak to inak nejde, zapnite si na noc aspoň letový režim či mód, ktorý bude blokovať upozornenia, lebo rozsvietený displej po prijatej notifikácii má na váš spánok negatívny vplyv, aj keď vás nezobudí. Smartfón vás v týchto režimoch nebude rušiť správami, rýchlejšie sa nabije a neprídete ani o ranné budenie, pretože budík zvoní aj v letovom režime.

O tom, že by ste hodinu a pol pred spaním nemali pozerať na žiadnu elektronickú zobrazovaciu plochu, ste už možno počuli. Naplánujte si preto na čas tesne pred spánkom čítanie knihy, meditáciu alebo rozhovor s blízkymi a nie smiešne videá, lebo tie ako uspávanka nefungujú.

Sledujte si čas pred obrazovkou

Závislosť od smart zariadení mať nemusíte, no môžete mať závislosť od nejakej aplikácie. Často sa to stáva pri sociálnych sieťach, keď cítite, že musíte skontrolovať, čo sa deje. Aby ste sa cítili lepšie, nemusíte sa ich vzdávať, no odporúčame používanie obmedziť. 

V každom smartfóne nájdete analýzu, koľko času ste na ňom strávili za posledný deň, týždeň či mesiac. Na Apple zariadeniach sa to nazýva čas pred obrazovkou, na zariadeniach s operačným systémom Android zasa digitálna rovnováha, ktorú si môžete stiahnuť aj priamo z Google Play, ak ju neviete nájsť.

Tieto riešenia ponúkajú okrem štatistík aj nastavenia obmedzení používania vášho smart zariadenia, a teda si v nich môžete nastaviť časový limit používania konkrétnej aplikácie počas dňa.

Nastavte si digitálnu rovnováhu

Obmedzenie používania apiek si môžete nastaviť priamo v nich. Ak používate komunikačné riešenie od Microsoftu (Teams), potom v nastaveniach hľadajte nastavenie pracovného času – mimo tohto času budete mať notifikácie z apky stlmené. Vďaka možnosti výnimiek vám správa od šéfa môže prísť, tá od kolegu počká do ďalšieho pracovného dňa. Je to na vás, no ani šéf by nemal mať kontrolu nad vaším osobným časom.

Šéf O2  Igor Tóth: Uvedomujeme si, že ľudí prepájame, no zároveň to spôsobuje, že deti trávia s mobilom veľa času – preto podporujeme viac pohybu na školách

Vaše smart zariadenie umožňuje nastavovať aj prijímanie notifikácií z aplikácií. Je to veľmi užitočná možnosť, najmä v prípade komerčných upozornení či častých upozornení z apky. Jednoducho ich vypnite a po pár dňoch na aplikáciu aj zabudnete. 

Nedajte sa rušiť 

Niektoré štúdie uvádzajú, že ak vás niečo vyruší, môže vám trvať viac než 20 minút, kým sa opäť plne sústredíte na pôvodnú aktivitu. Návrat k sústredeniu používaním smartfónov ešte viac predlžujeme. 

V práci si tak nastavte doslova sparťanské podmienky a nehundrite na zamestnávateľa, ktorý vám dal do pracovnej zmluvy klauzulu o zákaze používania smartfónov či sociálnych sietí v pracovnom čase. Dopomohol vám totiž k potrebnému digitálnemu detoxu.

Vymazanie niektorých aplikácií je tiež jedna z odporúčaných metód, ako stráviť viac času z dňa bez smartfónu. O niečo radikálnejšie riešenie ponúkajú niektoré Android smartfóny. Majú totiž možnosť zjednodušeného ovládania, teda pretvorenia používateľského prostredia, aby sa v ňom ľahko orientovali aj seniori. Logicky sa vypne aj zopár smart funkcií a váš smartfón už jednoducho nebude taký zábavný.  

Detox aj cez víkend

Pri akomkoľvek detoxe platí, že nie je až také ťažké dodržiavať ho počas dní, keď máte veľa povinností, teda počas bežného pracovného dňa. Počas víkendu alebo voľna to môže byť o niečo náročnejšie, lebo vtedy skôr siahame po smart zariadeniach ako sprievodcoch voľným časom.

Ak potrebujete na svoju obľúbenú činnosť smartfón, v ktorom máte obľúbenú knihu alebo podcast, stiahnite si tento obsah do smartfónu a vypnite dáta. Smart zariadenia bez pripojenia na internet sú totiž celkom nudná záležitosť, no stále budete môcť využívať foťák na dokumentovanie spomienok.

Tipy na (ne)digitálne aktivity

Na počúvanie podcastu či audioknihy si potom len založte slúchadlá alebo použite malý prenosný reproduktor. Ak radi relaxujete alebo cvičíte pri hudbe, rovnako dobre poslúži aj bluetoothový prenosný repráčik. Ideálne je, ak bude smartfón v inej miestnosti než v tej, kde si užívate nedigitálny deň.

Samostatnou kapitolou sú hry, ktoré sú v kontexte digitálneho detoxu „malý čertík“ z vášho ramena, ktorý vás vždy stiahne na zlú stranu. Nech už hry hráte z akéhokoľvek dôvodu, počas digitálneho detoxu ich buď úplne zmažte, alebo aspoň poriadne zamknite aplikáciu.

Tipov a trikov na digitálny detox je naozaj veľa, lebo každý máme svoje preferencie, inú mieru potreby používať chytré vychytávky a inak pevnú vôľu odolávať – dôležité je myslieť na to, aby sme technológie používali len do tej miery, do akej nám dokážu naozaj skvalitňovať život. 


Vyvážený vzťah k technológiám je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Aj preto sa cez projekt O2 Športová akadémia Mateja Tótha deti učia správne športovať a mať z pohybu radosť. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac