Každoročné prestavenie novej generácie iPhonov a ďalších Apple vychytávok je významná udalosť nielen technologického sveta. iPhone od spoločnosti Apple začal novú éru, v ktorej kraľuje USB-C. Čo všetko nová séria prináša a akých vylepšení sa dočkali Apple Watch, Apple Watch Ultra a Apple AirPods Pro?
Hoci vás vylepšenia zariadení až tak nenadchýnajú, môže vás fascinovať, ako Apple dokáže aj po toľkých rokoch strhnúť na seba toľkú pozornosť. iPhone 15, nové hodinky či slúchadlá sú totiž opäť krokom vpred. Čo nové prinášajú?
Vlastnému Apple konektoru už definitívne odzvonilo
Séria iPhonov s číslom 15 sa už tradične delí na základnú a Pro líniu. Každá línia má menší a väčší, teda Max, model. Veľkosti uhlopriečok sú 6,1 a 6,7 palcov ako v základnej, tak aj v Pro línii. Fanúšikov modelu Mini zrejme už nebolo dosť, pretože sa výrobca rozhodol tento variant vynechať.
Zásadnou a pomerne búrlivo diskutovanou novinkou je USB-C konektor. Apple sa tak definitívne rozlúčil so svojím vlastným riešením – konektorom Lightning. Čo to pre používateľov znamená? Budete mať doma menej káblov a iPhone 15 (ktorýkoľvek) môžete nabíjať aj nabíjačkou kolegu, ktorý má Android.
Spoločnosť Apple zostáva verná dizajnu, ktorý predstavila s modelom iPhone 12. Zadné sklo je matné, Pro línia má titánové obvodové rámiky. Certifikácia odolnosti zostala na úrovni IP68, teda ak sa vám nový iPhone ponorí do vody, nemalo by sa mu nič stať. Len pre istotu pripomeňme, že testovanie prebiehalo v sladkej vode.
Opäť lepší fotoaparát? Dá sa to
Pri bližšom pohľade na líniu Pro okrem spomenutých prémiových materiálov zaujme vylepšenie fotoaparátu. Úprimne, Apple už ide do takých riešení, ktoré sú naozaj lákavé pre profi fotografov a filmárov. Pre laika sú však o niečo zložitejšie na pochopenie.
Dôležité je však vedieť, že iPhone 15 Pro má hlavný 48 Mpx fotoaparát s 24 mm objektívom a svetelnosťou f/1.78. Takúto svetelnosť majú zväčša tie najdrahšie profesionálne objektívy. Snímač je, samozrejme, stabilizovaný a podporuje okrem hlavného rozlíšenia aj 24 Mpx.
iPhone 15 Max ponúka až 5-násobné optické priblíženie, čo znamená, že ak pri fotení budete zoomovať v tomto rozpätí, fotky budú pekne ostré a bez chýb typických pre digitálny zoom. Na toto fotografovanie používa iPhone 15 Pro a Pro Max 24 Mpx snímač. Podporované ohniskové vzdialenosti sú 13, 24, 28, 35, 48 a pri modeli Max aj 120 mm.
Zásadným plusom by mal byť režim makro fotografie, ktorý by mal byť skutočne použiteľný. Dnes je to už bežná funkcia smartfónov, treba však úprimne povedať, že v drvivej väčšine ide len o doplnkovú povinnú výbavu, ktorá neposkytuje výsledky, ktoré by nás potešili.
Vychytávka, ktorá vám zdokonalí Instagram
Apple dokáže vďaka výkonu svojich čipov doslova čarovať s fotografiami a naozaj vo veľkom sa sústrediť na výpočtovú fotografiu. V prípade iPhone 15 Pro a Pro Max to znamená, že smartfón dokáže automaticky rozpoznávať objekty na fotografii a fotku až po vyfotografovaní prepnúť do režimu Portrét. Ten je známy tým, že rozmazáva pozadie a ostrí na tvár, postavu či predmet.
Portrét novej generácie navyše umožňuje meniť zaostrenie aj po nasnímaní fotografie. Inými slovami, ak si budete prezerať fotky v galérii a bude sa vám zdať, že by bol obrázok krajší, keby nebol zaostrený na osobu v popredí, ale na tú v pozadí, môžete zaostrenie veľmi jednoducho zmeniť. Nových nástrojov na ovládanie hĺbky ostrosti je však viac, rovnako Apple opäť vylepšil nočný režim.
Veľmi sľubne pôsobí aj Smart HDR režim, ktorý rieši problém s výraznými svetlenými kontrastmi. Iste to poznáte napríklad z dovolenky. Krásny západ slnka nad morom a vy sa s ním chcete odfotiť. Musíte sa však rozhodnúť, či budete tmaví vy a bude vidno farbami hrajúci západ slnka, alebo bude vidno vás a obloha bude „prepálená“. iPhone 15 Pro a Pro Max dokáže spraviť fotografiu, kde bude všetko vidno, a zachytí všetky krásne farby.
iPhone 15 Pro udrží status najrýchlejšieho smartfónu
V Pro línii nájdete čip 3 nm A17 Pro. Zablúďme trošku do technickej hantýrky a spomeňme, že obsahuje 19 miliárd tranzistorov s veľkosťou 12 atómov kremíka. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou tak ide o dvojnásobnú rýchlosť. Jadrá čipu A17 sú zasa o 10 % rýchlejšie. Ak vám po týchto informáciách vybuchla hlava a neviete ich úplne dešifrovať, tak v skratke to znamá, že iPhone si upevnil pozíciu najrýchlejšieho smartfónu na svete.
Z tých viditeľných zmien sme sa dočkali nahradenia tlačidla hlasitosti tlačidlom Action Button. Poznať ho môžete z Apple Watch Ultra. Na čo slúži? To si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií. Môžete ho premeniť na tlačidlo fotoaparátu, nahrávanie (record) na diktafóne alebo ho nastaviť ako spúšť baterky. O kapacite batérie Apple zbytočne nerozpráva, no nabíjať ju môžete 20 W nabíjačkou a výdrží bez problémov celý deň, zrejme aj viac, aj keď ju budete doslova žmýkať.
Displej Super Retina XDR má bežný jas 1 000 nitov (dostať sa môže až na dvojnásobok), obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a jemnosť zobrazenia je na úrovni 460 ppi. Inými slovami, keďže vám Apple „servíruje“ zariadenie, ktorého stále silnejšou zbraňou je fotenie a točenie, musí ponúknuť aj displej, na ktorom si svoje zábery adekvátne užijete. A to sa, samozrejme, deje.
A čo iPhone 15 a iPhone 15 Max?
Línia bez prívlastku Pro stavila na Retina OLED displej, ktorý ponúka maximálnu svietivosť 2 000 nitov, rýchlosť zobrazovania 60 Hz, ale nedočkali sme sa Always-On displeja. Vítanou novinkou je však Dynamic Island výrez, ktorý bol doménou Pro modelov. Z nich dostala tohtoročná základná línia aj procesor Apple A16 Bionic. Nemusíte sa ničoho obávať, aj keď ide o rok staré riešenie, stále má výkonu na rozdávanie.
Vylepšenia sa dočkali fotoaparáty, ktoré ponúkajú 48 Mpx a 12 Mpx. Samozrejme, ide o kombináciu hlavného a ultraširokouhlého. Fotoaparáty sú vylepšenými verziami minuloročných Pro modelov, nechýba ani vylepšený portrétový režim. Len zopakujeme, že aj v tejto línii už nenájdete Lightning, ale USB-C konektor.
20 W nabíjanie batérie je možné pomocou kábla, 15 W bezkáblovo. Nechýba MagSafe a nová technológia Qi2. V špecifikácii tiež nájdete čip U2 a zaujímavou správou je, že sa satelitné SOS správy určené na núdzovú komunikáciu, napríklad do hôr, kde často nie je signál, rozšírili aj do Európy – nie však do celej a zadarmo sú k dispozícii len na dva roky. Apple túto možnosť predstavil už minulý rok, no bola k dispozícii len v USA a Kanade.
Apple Watch Serie 9 sú uhlíkovo neutrálny produkt
iPhone je jednoznačne najvýraznejším produktom z dielne Apple, no smart hodinky Apple Watch rozhodne nezaostávajú a aj tie sa dočkali vylepšení. Ako Apple Watch, tak aj extrémne Apple Watch Ultra.
Výrobca bol však pri Apple Watch Series 9 s vylepšeniami trochu opatrnejší, možno si zásadné zmeny šetrí na budúci rok a pre okrúhlu 10. generáciu. Aktuálna novinka tak zostala bez zmeny dizajnu, ale má ísť o prvý uhlíkovo neutrálny produkt.
Deviatky majú už tradične dve veľkosti, 41 a 45 mm, hliníkové alebo oceľové telo, predstavené boli aj nové remienky. Použiť však môžete aj tie z predchádzajúcej generácie, rovnako tak aj nové zo spolupráce s Nike a Hermés.
Výkonnejšie a s novým gestom
Novinkou je čip S9, ktorý je o 30 % výkonnejší než jeho predchodca. V praxi sa tak dočkáme vyššej rýchlosti hodiniek, lepšej výdrže batérie a kratších časov načítania. Ďalší nový čip je ten s označením U2 a na starosti má lepšie určovanie polohy. Nesmieme zabudnúť na nový optický snímač srdcovej frekvencie s vylepšenou účinnosťou a výkonom.
Milovníci gest najnovšie môžu prijať hovor, ovládať hudbu či fotografovať dvojitým poklepaním prstov o seba.
Apple Watch Ultra 2 len s kozmetickými úpravami?
Pomerne struční budeme aj pri Apple Watch Ultra 2. Zrejme najvýraznejším vylepšením novej generácie je 1,92″ LTPO OLED displej, ktorého jas sa vyšplhal až na parádnych 3 000 nitov. Chráni ho zafírové sklíčko.
Recyklované materiály sú heslom Ultra 2. Telo je z 95 % z recyklovaného titánu, pričom aj ďalšie časti hodiniek sú z recyklovaných materiálov. Apple zostal pri jednej veľkosti hodiniek, a to 49 mm, čo dáva zmysel.
Aj v prípade Apple Watch Ultra 2 je použitý nový čip S9, vďaka čomu sú hodinky 2-krát rýchlejšie ako predchádzajúca generácia. Výdrž na jedno nabitie je podľa výrobcu 36 hodín, ak zapnete úsporný režim bez nabíjačky, vydržíte 72 hodín.
Ako pri Apple Watch 9, aj v prípade Ultra 2 pribudol snímač U2 na lepšiu lokalizáciu, presnejší optický snímač srdcovej frekvencie či gesto na prijatie hovoru, ovládanie hudby alebo spustenie fotoaparátu. Za zmienku stojí tiež nový ciferník, vylepšený nočný režim či technológia na prenos informácií medzi dvoma Apple Watch.
Aj slúchadlá dostali USB-C
Nádielku noviniek Apple uzavrel s AirPods Pro 2. Hardvérovou novinkou je USB-C port na krabičke slúchadiel. Aj tu sa výrobca rozlúčil s Lightning konektorom.
Slúchadlá teraz môžete nabiť akoukoľvek Qi nabíjačkou, ale aj káblom z iPhone zo série 15. Zvýšila sa tiež odolnosť, a to na certifikáciu IP54. Slúchadlá tak odolajú postriekaniu vodou aj potu. Spolu s novým iOS 17 pribudnú aj 3 nové funkcie Apple AirPods Pro 2 – Adaptive Audio, Conversation Awareness a Personalized Volume s využitím umelej inteligencie.