Kúpiť? Prenajať? Koľko metrov štvorcových? Každá firma je špecifická, rovnako aj každá nehnuteľnosť.
Neexistuje univerzálny recept na to, ako čo najjednoduchšie a najvýhodnejšie prísť k ideálnym obchodným priestorom. Avšak, dodržaním týchto piatich rád určite nič nepokazíte.
Nájdite si dobrých poradcov
Účtovník vám urobí kalkuláciu, za akých okolností sa oplatí priestor kúpiť alebo či si ho radšej iba prenajať, ako budete účtovať amortizáciu, koľko budete platiť daní atď.
„Papierovačky” prenechajte dobrému právnikovi, ktorý celý postup pretaví do zmluvy, ktorá bude zárukou spokojnosti oboch strán.
Vyberte si správnu lokalitu
Aké sú tri najdôležitejšie kritériá, na ktoré treba dbať pri kúpe či prenájme nehnuteľnosti? „Poloha, poloha a ešte poloha,” povedal by vám každý, kto rozumie realitám.
Ešte dôležitejšie je to v prípade biznisov s kamennými predajňami, kam musí dostatok zákazníkov skrátka prísť po vlastných.
Poloha však nie je iba o frekventovanosti, ale aj o vekovom zložení a kúpyschopnosti ľudí, ktorí sa v oblasti nachádzajú. A samozrejme, netreba zabúdať na to, koľko konkurencie je v okolí.
V prípade, že prevádzkujete online biznis, zrejme budete potrebovať dobre prístupný sklad alebo výdajňu, kde sa dá dobre zaparkovať.
Vyberte správny priestor
Nepodceňte veľkosť a vždy si pri plánovaní nechajte potrebnú rezervu. Samozrejme, že nemusíte mať hneď kanceláriu s výhľadom pre každého zamestnanca. Než si však vyberiete priestor, premyslite si najmä to, či vám bude stačiť – aspoň na rok dopredu.
Zmestia sa doň všetci aktuálni zamestnanci, poprípade nejakí noví? Časté sťahovanie nevyhovuje nikomu – klientom, vám, zamestnancom, ani pracovnému nasadeniu.
Ak si nehnuteľnosť kupujete, overte si, či sa v danom objekte alebo lokalite môžu vykonať prípadné stavebné úpravy, aké sú tam obmedzenia a či v budúcnosti nebude priestor potrebovať väčšiu finančnú injekciu.
Overte si, čo kupujete
Ak už máte vybratý priestor, ktorý sa najviac približuje vašim predstavám, urobte si hĺbkový prieskum.
Poobzerajte sa po technických vadách, ale nezanedbajte ani právnu stránku, aby ste si nekúpili objekt s ťarchou, ktorá vám s ním zabráni plnohodnotne nakladať.
Nájdite si partnera na financovanie
V úvode článku sme spomínali účtovníka a právnika, avšak túto dvojicu by mal doplniť aj poradca na financovanie. Môže vám poskytnúť potrebnú hotovosť, ale aj pomôcť splniť kritériá na získanie úveru.