Tohtoročný február je pre všetkých milovníkov zimných športov malým sviatkom. Prináša totiž so sebou 23. Zimné olympijské hry, ktoré sa konajú v juhokórejskom Pjongčangu. Zúčastní sa ich 92 národov a takmer 3 tisícky športovcov, ktorí si zasúťažia až v 102 disciplínach. Chýbať nebude ani 56 našich reprezentantov.
Jednou z najsledovanejších udalostí je vždy otvárací ceremoniál, ktorý tradične predstaví to najlepšie, čo hosťovská krajina ponúka. Slovenskú vlajku počas toho tohtoročného priniesla na štadión zjazdová lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. Stala sa tak prvou ženou v histórii slovenskej samostatnosti, ktorej sa na úvod olympiády dostala táto česť.
Nestihli ste si otvárací ceremoniál pozrieť naživo? So službou O2 TV v mobile si ho môžete spolu so všetkými športovými prenosmi pozrieť až 7 dní po odvysielaní priamo vo svojom mobile. Až do konca februára nájdete v ponuke staníc programy Sport2 a Eurosport2, vďaka ktorým vám neujde žiadny dôležitý olympijský moment.
Tohtoročný ceremoniál si stále môžete pozrieť priamo vo svojom mobile. Pripomeňte si však spolu s nami aj všetky predošlé, na ktorých sa Slovensko zúčastnilo ako samostatná krajina.
Lillenhammer, Nórsko, 1994
Nóri si pripravili skutočne originálny spôsob zapálenia olympijského ohňa. Horiacu pochodeň niesol počas zoskoku zo skokanského mostíka nórsky športovec Stein Gruben. Boli to zároveň prvé olympijské hry, na ktorých sa reprezentanti samostatného Slovenska.
Nagano, Japonsko, 1998
Olympijský oheň do arény v Nagane priniesol v sprievode japonských „snežných detí” Chris Moon, ktorý v roku 1995 pri explózii nášľapnej míny v Mozambiku prišiel o nohu. Bol vášnivý protimínový aktivista, za čo si vyslúžil uznanie aj od nebohej princezny Diany.
Salt Lake City, USA, 2002
Do olympijskej arény vniesli horiacu pochodeň americkí olympionici. Oheň zapálil americký hokejový tím. V tom čase vyhrala hosťujúca krajina, Amerika, najviac olympijských medailí za jedny hry vôbec, celkovo ich bolo 34. Tento rekord držali do roku 2010.
Turín, Taliansko, 2006
Olympijský oheň v tomto prípade zapálila 10-násobná talianska olympijská medailistka v cross-country lyžovaní Stefania Belmondo. V tomto roku získal olympionik Radoslav Židek našu prvú (striebornú) medailu na zimnej olympiáde v disciplíne snoubordkros.
Vancouver, Kanada, 2010
Olympijský plameň precestoval pred otvorením olympiády v Kanade viac ako v akejkoľvek inej krajine predtým – až 45 000 km. Vo Vancouvri získalo Slovensko vďaka biatlonistke Anastasii Kuzminovej zlatú aj striebornú medailu. Bronzovú do zbierky doplnil biatlonista Pavol Hurajt.
Soči, Rusko, 2014
Otvorenie hier spečatila originálna ohňostrojová šou spojená so zapálením olympijského ohňa. Anastasia Kuzmninová obhájila zlatú medailu a stala sa prvou biatlonistkou v histórií, ktorá si zopakovala prventstvo v individuálnej disciplíne.
Ste zvedaví na výkony našich športovcov v juhokórejskom Pjongčangu?
Až do konca februára nájdete v ponuke O2 TV v mobile aj stanice Eurosport a Eurosport2. Vďaka tejto službe si môžete zaujímavé okamihy z otváracieho ceremoniálu aj jednotlivé športové prenosy pozrieť až 7 dní po ich odvysielaní.