Fotoaparát s 200 Mpx je len jednou z mnohých vychytávok nového smartfónu Motorola Edge 30 Ultra
Napriek všetkým nadupaným funkciám má kompaktné rozmery, ktoré sa zmestia do každého vrecka.
Autor Patrik Ruska
Foto archív výrobcu
Dátum
Značka Motorola predstavila koncom roka 2022 trojicu nových smartfónov zo série Edge. „Najskúsenejšia“ z nich, Motorola Edge 30 Ultra, prichádza v revolučných malých rozmeroch, ktoré pri prémiových smartfónoch nie sú úplne bežné. No práve široká ponuka vychytávok zabalená v kompaktnom a elegantnom dizajne ma na tomto smartfóne bavila najviac.
Čo sa na smartfóne Motorola Edge 30 Ultra vydarilo?
Smartfón Motorola Edge 30 Ultra môže vďaka širokej špecifikácii konkurovať aj iným, prémiovým značkám. Zároveň dodávam, že je to práve Motorola, ktorá vstúpila na trh telefónov ako prvá, a tak všetky svoje doterajšie skúsenosti pretavila aj do rôznych funkcionalít Motoroly Edge 30 Ultra. Vytvorila konkurencieschopný a plnohodnotný prémiový smartfón.
O bezproblémový výkon Motoroly Edge 30 Ultra sa stará Snapdragon 8+ Gen 1, vďaka čomu nebude smartfón sekať či spomaľovať sa, a to ani pri graficky náročných hrách. Hranie hier či pozeranie filmov a seriálov sú aktivity náročné aj pre batériu, no tá má kapacitu 4 610 mAh a k tomu aj podporu 125 W rýchleho káblového, 50 W bezkáblového a aj 10 W reverzného nabíjania na priloženie k inému smart zariadeniu.
V čom mohol byť smartfón Motorola Edge 30 Ultra lepší?
Pre niektorých by mohla byť jeho kompaktná veľkosť 6,7“ prekážkou, no počas testovania som si ju osobne veľmi obľúbil. V ruke sa smartfón drží veľmi dobre.
Pri takejto špičkovej špecifikácii mi v Motorole Edge 30 Ultra trochu chýba odolnosť voči vode IP68, teda odolnosť celého zariadenia pri ponorení do vody na istý čas a do určitej hĺbky. Kým pre iné prémiové smartfóny v tejto cenovej kategórií je vodotesnosť bežnou súčasťou, Motorola Edge 30 Ultra je vodoodolná.
Čím nás smartfón Motorola Edge 30 Ultra príjemne prekvapil?
Najviac zo všetkého ma prekvapila kvalita fotiek a samotný fotoaparát Motorola Edge 30 Ultra. Fotky sú porovnateľné s fotkami z kvalitnejšieho fotoaparátu (v podobnej cenovej kategórii ako tento smartfón). Sú zásluhou hlavného fotoaparátu, ktorý má až 200 Mpx, teleobjektívu s 12 Mpx a širokouhlého snímača s 50 Mpx. Selfie kamera nijako nezaostáva, má 60 Mpx.
Nielen na kvalitné fotky a videá, ale aj na kvalitný obraz som si rýchlo zvykol. Displej má nadštandardnú obnovovaciu frekvenciu 144 Hz. Prechody sú vďaka tomu úplne plynulé, farby sýte a ani „neťahajú oči“ pri sledovaní filmov alebo hraní hier.
Hodnotenie O2 Guru na záver: Plnohodnotná konkurencia najdrahším telefónom
Značke Motorola sa podarilo vytvoriť smartfón širokej špecifikácie. Poteší nadšencov pekných fotiek, plynulého žiarivého obrazu, čistého systému bez predinštalovaných aplikácií aj dobrej výdrže a rýchleho nabíjania. Nebojím sa povedať, že Motorola Edge 30 Ultra je smartfón aj pre náročného používateľa.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky
Tipy na smart aplikácie od špecialistov nám môžu pomôcť zostať fit po celý rok.
Autorka Ester Viktória Ziffová
Foto Shutterstock
archív respondentov
Dátum
Cvičiť, jesť zdravo, dostatočne spať a do toho celého zvládať každodenné povinnosti. Zdravý životný štýl nám však môžu uľahčiť aj smart vychytávky, ktoré môžeme mať vždy poruke vo svojom smartfóne. Odborníci a odborníčky na výživu a tréneri a trénerky odporúčajú niekoľko aplikácií, ktoré radia aj svojim klientom, aj ich sami radi používajú.
Dodajú inšpiráciu na nové recepty, naučia vás správne regenerovať aj dýchať a dokonca aj prezradia niečo viac o anatómii ľudského tela, čo zužitkujete pri tréningu. Maroš Krivosudský, Michal Králik, Michal Pataky, Michaela Frečková a Peter Jankola odporúčajú tieto apky:
Maroš Krivosudský
Tréner, odborník na výživu a zdravý životný štýl.
Simple Workout Tracker Gym Log
„Jednoduchá aplikácia na sledovanie progresu v cvičení. Aplikácia slúži na zapisovanie zdvihnutých hmotností či podaných výkonov pri jednotlivých cvičeniach a ich porovnávanie s predošlými tréningmi. Stále si málo ľudí uvedomuje, že kvantita cvičenia a ani jeho intenzita či spálené kalórie nemajú taký vplyv na vizuálny pokrok ako dodržiavanie princípu progresívneho preťažovania, teda postupného zvyšovania záťaže.“
Aplikácia Simple Workout Tracker Gym Log je zatiaľ dostupná len pre používateľov systému iOS.
Headspace
„Ak chcete začať meditovať, teda trénovať svoju myseľ, no neviete, ako na to, táto apka je pre vás. Sú tam vedené meditácie, ktoré si môžete prispôsobiť podľa potreby – dĺžky, príležitosti, aktuálneho stavu mysle. Z krátkodobého hľadiska nemá meditácia vplyv na chudnutie tuku či naberanie svalov, no na dlhodobý progres a udržanie motivácie je čistá a trénovaná hlava nevyhnutná.“
„Momentálne moja najobľúbenejšia aplikácia v telefóne a odporúčam ju všetkým, nielen svojim klientom. Apka má veľkú databázu audiokníh a e-kníh z najrôznejších oblastí.
Je to skvelá alternatíva pre všetkých, ktorí nestíhajú čítať, a zároveň pre všetkých, ktorí chcú zvýšiť počet denných krokov. Podľa mojich skúseností sa pri počúvaní audiokníh kráča ľahšie a človek má aj z obyčajnej prechádzky omnoho produktívnejší pocit.“
Táto aplikácia je dostupná pre používateľov so systémom Android, ako aj iOS.
Michal Králik
Silový tréner a spoluzakladateľ Akadémie telocviku.
Sleep cycle
„Kvalitný spánok je najpodstatnejšia časť regenerácie, aká existuje. Na tréning, ale aj na učenie a produktívnu prácu je dostatočné množstvo kvalitného spánku nevyhnutné.
Táto aplikácia združuje dáta o množstve a kvalite spánku. Mám jej platenú verziu, s ktorou si sledujem jednotlivé dni počas týždňa a udržiavam tak dostatočný objem a aj kvalitu spánku.
Okrem toho má super budík, ktorý nezobudí v presný čas, ale má 30-minútový interval – zobudí ma, keď som vo fáze ľahkého spánku, takže sa nebudím ‚rozbitý‘.“
„Toto je veľmi dobrá aplikácia pre každého, kto cvičí a nie je si istý, aké svalové partie sa v tom-ktorom cvičení zapájajú. Apka spája anatómiu a šport a nájdete v nej rôzne filtre – značka Muscle & Motion ide v tomto dosť dopredu. Nemôžem tvrdiť, že je dokonalá, ale môže veľmi pomôcť pri budovaní plánov a z pohľadu anatómie a cvičenia je dostačujúca.“
Táto aplikácia je dostupná pre používateľov so systémom Android, ako aj iOS.
NSF Certified for Sport
„Ide o apku celosvetového programu, ktorý kontroluje kvalitu výživových doplnkov z pohľadu zakázaných látok. V EÚ ešte nie je veľmi rozšírená, no na jednom mieste môžete nájsť značky doplnkov stravy, ktoré majú certifikáciu o tom, že neobsahujú žiadne zakázané látky, ktoré by mohli športovcov negatívne ovplyvniť zo zdravotnej stránky, ale aj z pohľadu dopingových testov.“
„Apka pomáha zlepšiť dychový stereotyp a aj využitie kyslíka v organizme. ButeykoClinic ponúka rôzne dychové cvičenia a techniky aj v základnej verzii zadarmo.“
„Táto aplikácia je doplnkom k InBody analýze tela, ktorá sa vykonáva v niektorých fitkách. Človek počas nej zistí presné percento tuku, podiel vody, svalovej hmoty a celkovo mu dáva prehľad o tom, v akom stave je jeho telo, ale aj progres pri cvičení. Analýzu InBody by som odporúčal v pravidelných intervaloch každé 3 či 4 mesiace alebo aspoň raz za polrok. Takéto analýzy, ktoré si následne môžete uložiť do aplikácie, sú dôležité, pretože pomáhajú reálne zhodnotiť progres.“
Aplikácia InBody na ukladanie výsledkov meraní, ktorú využijete ako doplnok k InBody analýze tela, je dostupná v Google Play aj v App Store.
„Medzi moje obľúbené vychytávky patrí aj Oura, ku ktorej je potrebné príslušenstvo – Oura ring. Ide o malé, no sofistikované a presné zariadenie, ktoré ľuďom meria spánok a vyhodnocuje dáta. V aplikácii následne ponúka prehľadné zhodnotenie, ako je človek po spánku zregenerovaný.“
„Túto aplikáciu odporúčam všetkým, ktorých zaujíma cvičenie. Môžete si v nej úplne do detailov pozrieť každý jeden sval, odstup, úpon či jeho funkciu. V aplikácii vidíte aj kĺby, väzy, skrátka, akúkoľvek štruktúru tela.“
„Kalorické tabuľky sú pre mňa cestou, ako môžem svojich klientov naučiť zdravo sa stravovať. Treba však podotknúť, že diéty do zdravej stravy nepatria. V aplikácii ich zároveň môžem na diaľku kontrolovať, sledovať, ako zvládli deň, prípadne im pomôcť s doplnením správnych živín, aby splnili každodenný cieľ.“
Kalorické tabuľky si môžu stiahnuť používatelia Androidu aj iOS.
Strava
„S apkou Strava si môžete sledovať beh, kroky či jazdu na bicykli pomocou GPS a to všetko zdieľať vo svojej komunite. Mám ju rada, pretože pomocou tejto aplikácie sa vieme aj na diaľku motivovať k pohybu a usporiadať aj rôzne komunitné súťaže, napríklad v krokovaní, behaní, cyklistike, ale aj iných športoch.“
Silový a kondičný tréner, majiteľ Efectfit Žilina.
Jeme zdravo
„Výborná aplikácia na inšpiráciu pri hľadaní zdravých receptov. Výhodou je, že pri nej neupadnete do monotónneho jedálnička, lebo má k dispozícii množstvo receptov na zdravšie jedlá. Pri každom recepte je aj nutričná hodnota, ktorú si môžete zapísať do kalorických tabuliek.“
Tréner Peter Jankola tiež odporúča už spomenutú apku Strava aj Kalorické tabuľky.
„Svojich klientov sa snažím motivovať k častej aktivite aj mimo fitnescentra. Na to im odporúčam aplikáciu STRAVA, ktorá využíva parametre GPS, zaznamenáva trasu, vzdialenosť, rýchlosť, prevýšenie, hlavne pri bicyklovaní a behu, ale aj pri iných športoch. Pri pravidelných trasách môžeme monitorovať zlepšenie vo výkonoch, a tak dosiahnuť lepší progres či zapracovať na nedostatkoch. Zároveňponúka informácie o spálených kalóriách a srdcovom tepe.
Kalorické tabuľky zase využívam aj pri edukácii v zdravom stravovaní. Je to výborný pomocník na pochopenie kalorického výdaja a príjmu a na ich monitorovanie počas dňa. Prepočítava aktuálny kalorický príjem z jedla, ako aj príjem živín v podobe cukrov, tukov a bielkovín. Následne ho porovnáva s dennou aktivitou a energetickým výdajom. Pri dlhodobom a pravidelnom používaní môže efektívne pomôcť s chudnutím alebo, naopak, naberaním hmotnosti.“
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.