Aké appky pomáhajú pri práci novinárom a novinárkam z najväčších slovenských redakcií?

Tipy na aplikácie z redakcie Denníka N, Hospodárskych novín, Refreshera a ďalších vám pomôžu uľahčiť rôzne každodennosti či pracovné povinnosti.

Píšu, cestujú do terénu aj do zahraničia, mailujú, zálohujú a veľa čítajú. Aj tak by sa dal opísať pracovný kolobeh novinárov a novinárok. Prezradili nám, aké aplikácie im ho uľahčujú – mnohé z nich budú užitočné aj v bežnom živote, napríklad pri cestovaní či fotografovaní, ale aj produktívnej práci. 

Názor nie je pravda. Zástupca šéfredaktorky denníka SME Jakub Filo vysvetľuje slobodu slova

Žurnalistika je jedinečné odvetvie, no proces prípravy článku sa skladá zo všedných úkonov, ktoré poznáme aj z iných profesií. Mailová komunikácia, vyhľadávanie informácií či dodržiavanie maximálnej bezpečnosti na internete. Praktický výber aplikácií Timey Krauszovej z Refreshera, Ondreja Macka z TouchIT, Alžbety Harry Gavendovej z Hospodárských novín, Otakara Horáka z Denníka N a Martina Miškeríka z Trendu môže inšpirovať každého z nás. 

Prinášame rubriku, v ktorej sa osobností z rôznych odvetví pýtame na obľúbené aplikácie, ktoré nájdete v ich telefóne. Po cestovateľoch z Travelistanu svoje vychytávky ukážu novinári a novinárky.

Ondrej Macko

Šéfredaktor portálu TouchIT, kvôli článkom o novinkách technologických gigantov cestuje po celom svete.

TripIt

„Výborná aplikácia, kde si zaznamenávam svoje lety, booknuté hotely a tiež stretnutia – jednoducho mám všetky informácie o svojich cestách na jednom mieste od leteniek po užitočné funkcie náročného cestovateľa.

Môžete ju používať aj v bezplatnej verzii, vtedy vedie informácie o cestách a výhodou je, že si do nej môžete zaznamenávať aj lístky na vlaky a autobusy. V platenej verzii máte rozšírené možnosti, ako automatický check-in alebo zastupovanie v prípade zrušenej cesty.“

Praktický cestovateľský sprievodca TripIt je dostupný pre používateľov Androidu, ako aj systému iOS.

Sygic Travel

„Praktická aplikácia na cestovanie, ktorá funguje ako turistický sprievodca. K dispozícii máte mapu miesta, kam idete na dovolenku alebo výlet, a tiež zoznam miest, ktoré sa oplatí vidieť. Pomocou aplikácie si môžete vopred vytvoriť cestovný itinerár a ním sa následne riadiť pri prehliadke mesta,“ vysvetľuje Ondrej Macko.

 Sygic travel si môžete stiahnuť v Google Play aj App Store

FiLMiC Pro

„Toto je síce platená aplikácia, ale výborná na realizáciu profesionálneho videa pomocou smartfónu. Nastavíte si presné zaostrenie, plynulú zmenu mierky či výborné nastavenie bielej. Točíte tak, ako keby ste mali profesionálnu kameru. Navyše podporuje svetovo známe gimbály, teda stabilizátory na kameru,“ vraví novinár z TouchIT.

Aké aplikácie vám uľahčia cestovanie do zahraničia? Pýtali sme sa chalanov z cestovateľského blogu Travelistan

Platenú aplikáciu FiLMiC Pro nájdete dostupnú pre Android aj pre telefóny z dielne Apple

Timea Krauszová

Redaktorka z Refreshera, najčastejšie píše články o psychológii, reprodukčnom zdraví a sexualite.

Online dokumenty od Googlu

„Pri práci preferujem využívanie tabuliek a dokumentov od Googlu. Fungujú takmer rovnako ako Word a Excel, ale sú online, teda ľahko dostupné aj na mobile. Páči sa mi, že ich môžem jednoducho zdieľať s inými ľuďmi a mám možnosť vybrať si, či si môžu text len prečítať, okomentovať alebo aj meniť.

Pre mňa ako novinárku je to praktické aj pri získavaní spätnej väzby, keďže editor či editorka mi môžu jednoducho okomentovať text a o každom bode môžeme digitálne diskutovať prehľadne. Pre mňa je však veľmi dôležité automatické zálohovanie dát. Každý, kto už prišiel o 2000-slovný článok ako ja, veľmi dobre vie, že bez zálohovania sa fungovať nedá.“

Dokumenty od Googlu sú dostupné pre Android a rovnako aj pre systém iOS a automaticky dostupné pre všetkých používateľov Google účtu. 

Evernote

„Keď pracujem na dlhšej téme, ktorá trvá mesiace a zahŕňa aj desiatky respondentov, preferujem používanie aplikácie Evernote. Funguje z mobilu a spája všetko, čo pri dlhých témach potrebujem, do jedného členitého a prehľadného dokumentu. Môžem si pripnúť linky, vytvoriť zoznam úloh, naskenovať dokumenty (u mňa sú to často rukou písané poznámky z osobných rozhovorov) a nestratím sa v množstve myšlienok. Evernote som začala používať pri písaní diplomovej práce na univerzite a už vtedy mi veľmi pomohol.“

Evernote, ktorý ocenia aj študenti, nájdete v Google Play aj App Store pre Apple. 

Bitwarden & Authenticator

„Žiadnu zo svojich aplikácií by som nemohla používať bez dobrého zabezpečenia. Už ani nespočítam, na koľkých školeniach o bezpečnosti pre novinárov a novinárky som bola. Aplikáciu Bitwarden využívam na manažovanie všetkých hesiel. Funguje jednoducho: do aplikácie sa treba prihlásiť špeciálnym heslom a priamo v nej máte uložené všetky ostatné heslá. Okrem toho používam aj appku Authenticator na dvojstupňové zabezpečenie všetkých svojich účtov, najmä na sociálnych sieťach.“

Appka vám vygeneruje unikátny kód, ktorý zadáte až po prihlásení do vybraného účtu. Takto zabránite tomu, aby sa do vašich účtov dostal niekto iný. 

Bezpečnostnú aplikáciu Bitwarden nájdete v Google Play aj v App Store, rovnako ako aj appku Authenticator nájdete dostupnú pre iOS aj Android.  

Otakar Horák

Novinár z redakcie Denníka N, vo svojich článkoch sa venuje najmä vede.

Twitter

„Táto sociálna sieť je pre mňa neoceniteľný zdroj informácií o aktuálnych vedeckých témach, nových štúdiách a tiež tam môžem sledovať diskusie medzi vedcami,“ vysvetľuje Otakar Horák.

Minuloročný prieskum ukázal, že Twitter nie je medzi Slovákmi obľúbený – aspoň raz mesačne ho otvorí 13 %, denne však len necelé 3 % Slovákov a Sloveniek. Viacerí politici a političky využívajú Twitter ako kanál na oficiálne vyjadrenia, mimoriadne obľúbený je v USA. Pre ľudí, ktorých zaujíma spoločenské dianie, je teda táto sociálna sieť nutnosť.

Sociálnu sieť Twitter si môžete stiahnúť pre Android aj pre iOS.

GetPocket

„Denne narazím na desiatky zaujímavých článkov, ktoré nestíham prečítať okamžite. Preto používam GetPocket, aby som si na jedno miesto uložil všetko, čo si chcem prečítať neskôr,“ hovorí novinár Denníka N. 

GetPocket, kam si môžete uložiť aj tento článok, nájdete na Google Play aj App Store.

Feedly

„Túto aplikáciu používam ako ‚zberné miesto‘ pre rôzne stránky, ktorých obsah ma zaujíma. Namiesto toho, aby som chodil na desiatky odlišných webov, všetko podstatné mám na jednom mieste a ľahko sa do nich prekliknem.“

Výhodou aplikácie je aj fakt, že jednotlivé weby môžete prehľadne zdieľať s ostatnými, je teda vhodná aj pre tímy zamestnancov či kamarátov, ktorí si chcú tvoriť akýsi archív webstránok.

Aplikácia je dostupná pre Android aj iOS

Alžbeta Harry Gavendová

Novinárka z Hospodárskych novín, pre čitateľov denne testuje novinky zo sveta technológií. 

Fotky Google

„Keďže mám približne každý druhý týždeň nový telefón na testovanie, ktorý využívam ako svoj primárny telefón so SIM-kou, potrebujem flexibilne ukladať testovacie fotografie. Bezproblémovú dostupnosť a funkcionalitu mi zabezpečujú Google Fotky, ktoré využívam na Androide aj iOS. Okrem zálohy fotiek a videí tu mám aj možnosti na zdieľanie albumov a úpravu fotiek.“

Lightroom Photo & Video Editor

„K recenziám jednotlivých smartfónov či áut prikladám aj vlastné fotografie. Veľmi sa mi páčia možnosti, ktoré ponúka známa aplikácia na úpravu fotografií Lightroom. Má rozmanité možnosti na rôznorodé úpravy vrátane odstraňovania neželaných objektov na fotkách či pridávania zaujímavých prvkov svetla. Oceňujem aj to, že v rámci používateľského konta Adobe môžem fotky upravovať aj online na notebooku, nielen v telefóne.“

Túto aplikáciu si môžete stiahnuť, ak ste používatelia Androidu aj telefónu so systémom iOS. Aplikáciu môžete využívať aj v neplatenej verzii, no plnú verziu s účtom Adobe je potrebné predplatiť. 

Aplikácie k hodinkám

„Do redakcie ku mne na test často chodia aj smart hodinky od rôznych firiem. Na ich skúšanie k nim potom využívam rôzne aplikácie ako Kondícia pre Apple Watch, S Health pre Samsung hodinky, Zdravie pre Huawei hodinky či Mi Fitness pre Xiaomi zariadenia. 

V týchto aplikáciách si prezerám svoje „športové výkony“ v podobe dát o srdcovom tepe, prebehnutej trase, okysličenosti krvi či dokonca celkovú analýzu behu. Ak sa v tom človek poriadne pohrabe, vie sa motivovať k zlepšovaniu svojej kondície.“

Martin Miškerík

Redaktor z Trendu, ktorý píše najmä o inováciách zo sveta technológií.

Outlook

„Toto je naozaj aplikácia, bez ktorej nemôžem existovať, pretože denne vybavujem kvantum mailov a práve Outlook mi vyhovuje zo všetkých mailových klientov najviac.“ Outlook je obľúbený, lebo súčasne slúži ako kalendár a môžete si z neho urobiť aj ‚to-do list‘, keď si označíte vybrané maily, ktorým sa chcete neskôr venovať.

Aplikácia pre Android je dostupná tu a pre Apple ju stiahnete tu.

Slack

„Slack používam na komunikáciu v redakcii na každodennej báze. Aj toto je aplikácia, bez ktorej nemôžem v práci existovať.“ Ak ste o Slacku ešte nepočuli a pracujete v tíme, zbystrite – pre produktívnu prácu totiž nie je nič horšie ako mať desiatky pracovných skupín na rôznych komunikačných sieťach. Slack funguje ako četovací priestor, s ktorým môžete prehľadne komunikovať v rôznych skupinách.

Má možnosti telefonovania aj videotelefonovania. Môžete doň pridávať aj rôznych externistov, s ktorými spolupracujete, prepojiť ho s Google účtom a inými pracovnými vychytávkami. Je to ideálny nástroj na komunikáciu pre firmy aj pracovné skupiny, je dostupný na Google PlayApp Store a môžete ho mať aj na laptope/desktope.

CamScanner

„CamScanner, ako napovedá názov, je aplikácia na skenovanie dokumentov. Výrazne mi šetrí čas, keď potrebujem niečo narýchlo prefotiť a odoslať.“ Sken si následne môžete uložiť vo viacerých variantoch ako PDF, JPG, Word alebo TXT formát. Používatelia a používateľky Androidu nájdu aplikáciu tu a systému iOS tu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chalani z blogu Travelistan nám ukázali, aké appky majú v telefóne

Inšpirujte sa radami od cestovateľov Martina Navrátila a Petra Hliničana z Travelistanu.

Zaujímalo vás niekedy, aké appky má v telefóne napríklad cestovateľ? Vieme, že dobrá rada je nad zlato, a preto sme sa Martina a Petra z cestovateľského portálu Travelistan spýtali, aké aplikácie používajú najčastejšie a ako im pomáhajú pri cestovaní. 

Niekedy nie je potrebné cestovať ďaleko. 3 rodiny nám opísali, ako sa žije ďaleko od mesta, na rančoch či farmách 

Už dávno nežijeme v dobe papiera, naplno využívame technologické vychytávky. Aplikácií je mnoho a niekedy je náročné zorientovať sa. Martin Navrátil a Peter Hliničan sú skúsení cestovatelia a na svojom blogu Travelistan zdieľajú nielen zážitky z cestovania, ale aj radia Slovákom v rôznych ďalších otázkach týkajúcich sa spoznávania krajín.

Ako im pomáhajú aplikácie predpovedať počasie v Antarktíde alebo zistiť, či je vo Východnom Timore povinná vojenská služba alebo ako sa vymotať z úzkych uličiek Bagdadu? To všetko prezradili vo svojich odporúčaniach pre Sódu. 

Prinášame novú rubriku, v ktorej sa osobností z rôznych odvetví pýtame na obľúbené aplikácie, ktoré nájdete v ich telefóne. Poďte sa s nami inšpirovať.

Martin Navrátil má v telefóne tieto najobľúbenejšie appky: 

Maps.me

„Túto aplikáciu si naozaj neviem vynachváliť. Ide o offline mapy, ktoré fungujú výborne na celom svete. Nezáleží na tom, či som ich používal v Bangladéši alebo na Kiribati, vždy boli presné.

Presnosť je pre mňa kľúčová, najmä keď sa nachádzam v úzkych uličkách Kábulu alebo v Bagdade. Táto aplikácia je zadarmo a na trhu nemá žiadneho konkurenta. Odporúčam ju všetkým, ak ju ešte nemáte v telefóne, tak rýchlo sťahujte.“ 

Táto aplikácia sa zapáčila viacerým, využíva ju viac ako 60 miliónov používateľov. Ak sa k ním chcete pridať, môžete si ju stiahnuť v obchode Google Play alebo v Apple store.

XE

„Myslím si, že všetci poznajú ten pocit, keď pristane lietadlo, ste v cudzej krajine a nemáte zamenené peniaze. Nie ste si však úplne istí, či je ponúkaný kurz v danej zmenárni výhodný. Zmenárne sú totiž miestami častých turistických podfukov. 

Práve pre tieto situácie mám v telefóne aplikáciu XE. Každých 30 sekúnd v nej nájdem aktuálny peňažný kurz.“ 

Aplikácia ponúka aj možnosť zoradiť si vybrané meny, ktoré môžete dlhodobo sledovať alebo si na ne môžete nastaviť upozornenia. Aj z tohto dôvodu sa možno aplikácia zapáči aj ľuďom, ktorí pracujú vo finančnom sektore. Túto aplikáciu nájdete na Apple storeGoogle play

Yr

Ak ste typ cestovateľa, ktorý pred odchodom na výlet váha, či pribaliť aj dáždnik, zbystrite pozornosť. Martin Navrátil z Travelistanu má tip na riešenie: „Aplikácia Yr je z dielne Nórska a slúži na spoľahlivé predpovede počasia. 

Mal som možnosť testovať ju naprieč svetom od Čukotky cez rôzne krajiny Afriky až po Antarktídu a môžem vám povedať, že je veľmi presná. S touto aplikáciou v telefóne môžete zabudnúť na googlenie počasia. Myslím si, že je bezkonkurenčne najpresnejšia. Proste nórska kvalita.“ 

Aplikácia, ktorej krátky názov znamená v nórčine mrholenie, je dostupná pre telefóny so systémom iOS aj Android.

V smartfóne Petra Hliničana nájdete tieto appky: 

Factbook

Aplikácia Factbook je pomôcka do telefónu na zhromaždenie všetkých dát zo stránky CIA Factbook a v prehľadnej forme ponúka informácie rôzneho druhu o všetkých krajinách a regiónoch sveta. 

„Obrovskou výhodou je, že je offline, a preto môžem hocikedy porovnať pôrodnosť v Bolívii s tou v Rovníkovej Guinei či za pár sekúnd zistiť, aká je nezamestnanosť alebo vek povinnej vojenskej služby vo Východnom Timore. 

Pri vašich ďalších cestách nezabudnite na tieto nastavenia smartfónu, ktoré vám uľahčia cestovanie

Je tam naozaj všetko, čo by cestovateľ či sprievodca mohol potrebovať, vrátane krátkej histórie, geografie, politiky, ekonomiky a dokonca v aplikácii nájdete aj medzinárodné konflikty – aké spory má krajina s inými krajinami. Je to neoceniteľná studnica informácií.“ 

Factbook je dostupný v obchode Google PlayApple store.

 Fog of World

„V tejto aplikácii ide o pomerne jednoduchý princíp. Celý svet je v nej pokrytý hmlou a vy svojimi cestami odkrývate len tie úseky, ktorými ste prešli. Takto na mape sveta vidíte svoj postup pri cestovaní. 

Pri používaní aplikácie vás zarazí, ako málo aj pri väčších cestách prejdete. Pri tejto appke si opätovne uvedomujem veľkosť našej planéty. Okrem cestičiek v hmle aplikácia ponúka aj ďalší údaj: spočíta, akú plochu zeme ste pokryli na svojich cestách v metroch štvorcových aj v percentách. Ja som zatiaľ prešiel necelých 0,00005 % zemského povrchu. Motivujúce, nie?“ 

Ak chcete hmlisté cesty odkrývať aj vy, aplikáciu nájdete vo verzii pre iOS systém, ako aj pre Androidy.

App in the Air

„Ďalšia praktická aplikácia pre cestovateľov. Môžete si do nej pridať alebo naskenovať všetky svoje letenky. Vychytávka v telefóne vám potom ukáže, koľko letov ste absolvovali, akými lietadlami ste cestovali, koľko času ste strávili v lietadle a podobné informácie. 

Aplikácia dokonca dokáže aj vytvoriť mapu všetkých vašich letov za posledný rok. Niekedy vás naozaj prekvapí, kde všade ste vlastne boli. Vďaka tejto úschovni spomienok viem, že som zatiaľ strávil v lietadle viac ako 1670 hodín a nalietal vyše 1 175 000 km počas 419 letov.“ 

Peter dodáva, že na niektoré lety zabudol, no i tak je rád, že si môže v aplikácii zaznamenávať milú osobnú štatistiku. App in the Air môžu využívať používatelia telefónov so systémom iOS aj Android.


Martin Navrátil a Peter Hliničan

Martin NavrátilPeter Hliničanblogu Travelistan navštívili spolu 183 krajín. 

Martin je vyštudovaný historik, cestuje už vyše 17 rokov, zorganizoval viaceré slovenské prvoexpedície s cestovateľmi. 

Peter študoval prekladateľstvo na 2 univerzitách v Anglicku. Po štúdiu sa vydal učiť angličtinu do Čile (v rámci rozvojového programu OSN). V Latinskej Amerike vyše 7 rokov pôsobil ako tlmočník a turistický sprievodca CK BUBO.

Tento rok sa Martin chystá napríklad do Gruzínska, Arménska či Líbye a Peter sa vydá do Podnesterska, poslednej socialistickej krajiny v Európe, ktorá je separatistickou časťou Moldavska, a následne prejde autom celý Balkán.


Najrýchlejšie si všetky odporúčané appky stiahnete vďaka 5G sieti na zariadení, ktoré 5G sieť podporuje.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac