iPhone 14 je tu. Ponúka novinky, ktorými opäť potvrdil kraľovanie na trhu smartfónov

Dynamický výrez selfie kamery, satelitné pripojenie aj dlho žiadaný Always-On mód sú realitou v novej sérii iPhone 14.

Dočkali sme sa viacerých dlho žiadaných vylepšení, ale aj noviniek, ktoré majú ambíciu nastaviť nové trendy. Spolu s novým iPhonom spoločnosť predstavila aj nové Apple Watch, dokonca odolnú verziu Ultra a druhú generáciu AirPods Pro.

Chvíľka nepozornosti a z telefónu sa môžu stať len spomienky. Poradíme vám, ako predchádzať poškodeniam smartfónu

iPhone 14 bude k dispozícii vo verziách iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Fanúšikov minimodelu zrejme nebolo dostatočné množstvo, preto sa Apple s kompaktným riešením rozlúčil. Poďme však na tie pozitívne správy.

iPhone 14 Pro. Pro. To najlepšie 

Modely pre tých najnáročnejších, iPhone 14 Pro s uhlopriečkou 6,1 palca a iPhone Pro Max s uhlopriečkou 6,7 palca, veľmi zaujímavo riešia už roky diskutovaný výrez displeja, teda notch. Ten sa už na prvý pohľad zmenil. Výrez zostal, no dostal úplne iný rozmer.

iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max

Dynamic Island, ako Apple výrez pomenoval, je z technickej stránky riešením, ktoré spojilo do jednej vrstvy senzory a displej. Znamená to, že sa výrez stal interaktívnou plochou. Tá sa napríklad pri spustení hudobného prehrávača rozšíri a premení na notifikačnú lištu, z ktorej môžete prehrávač ovládať. Keď na výrez kliknete, otvorí sa aplikácia. Dynamic Island vie zobrazovať napríklad športové výsledky, ale dokáže vás aj navigovať a umožní tiež sledovať polohu vodiča Uberu.

Aktuálne najjasnejší displej

Pro verzie iPhonu 14 sú vybavené OLED Super Retina XDR zobrazovacím panelom, ktorý má prvotriedny HDR jas až do 2 000 nitov. Inými slovami, displej bude čitateľný za akýchkoľvek svetelných podmienok. Viac vás však zrejme nadchne dlho žiadaná Always-On technológia. Teda aj keď iPhone zamknete, na displeji uvidíte čas, dátum, živé aktivity a widgety.

Toto riešenie je možné vďaka displeju s rozsahom frekvencie od 120 Hz po 1 Hz, čo zabezpečuje dokonale plynulý obraz aj pri náročnom používaní, ako je hranie hier, a zároveň aj šetrenie spotreby energie. Ako inak, nechýba ochranná úprava displeja Ceramic Shield.

Výkon a fotky sú opäť „inde“

Crème de la crème Apple ponuky je vždy prvotriedny výkon. O ten sa stará procesor A16 Bionic. Je o 40 % rýchlejší ako väčšina konkurencie, má o 50 % väčšiu šírku pamäťového pásma a zvládne 17 biliónov operácií za sekundu. Inými slovami, výkon je na takej úrovni, že Pro verzie iPhonov môžete používať aj na detailné 3D modelovanie. Alebo na náročnú prácu s fotografiami. 

Tie sú ďalšou veľkou témou iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max. Hlavný fotoaparát mal 12 Mpx približne 7 rokov, čím Apple demonštroval silu svojej výpočtovej fotografie. Najnovší model 14  je vybavený hlavným fotoaparátom so 48 Mpx. Fotografie tak budú ešte detailnejšie aj pri zlých svetelných podmienkach. Skúsených fotografov poteší, že 48 Mpx fotoaparát budú môcť využiť spolu s formátom Apple ProRAW, ktorý pri úprave fotografií ponúka takmer neobmedzené možnosti.

iPhone 14 s väčšou kapacitou batérie

iPhone 14 a iPhone 14 Plus ponúkajú 6,1- a 6,7-palcový Super Retina XDR displej, ktorého jas sa zastaví až na 1 200 nitoch. Displeje zároveň podporujú technológie HDR, Dolby Vision a HDR10+.

iPhone 14, iPhone 14 Plus

Procesor v týchto modeloch je známy Apple A15 Bionic, s ktorým majú používatelia výborné skúsenosti. Jeho výkon je stále za hranicami toho, čo pri náročnejšom používaní smartfónu reálne potrebujeme. Navyše je procesor o niečo menší ako predchádzajúce, preto Apple mohol do iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus použiť batériu s vyššou kapacitou.

Aj základné modely iPhonu 14 ponúkajú vylepšený hlavný fotoaparát, ktorý má 12 Mpx a clonu f/1.5. Inými slovami, až o 49 % lepšie fotografie aj vo veľmi náročných svetelných podmienkach. Večerná fotka z výletu či dovolenky už nikdy viac nebude zazrnená. Ak budete nahrávať videá v pohybe, oceníte akčný režim, ktorý podľa výrobcu nahradí externý stabilizátor. 

Satelitné pripojenie nielen pre horalov

Kľúčovou novinkou iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus je satelitná konektivita. Tá je určená na núdzovú komunikáciu, napríklad do hôr, kde často nie je signál. Smartfón vás v prípade núdze nasmeruje tak, aby sa dokázal pripojiť na najbližší viditeľný satelit, následne sériou otázok zistí všetko potrebné o vašej situácii a informácie odošle záchrannej službe.

Veľmi užitočná pomôcka nielen do Vysokých Tatier však bude od novembra dostupná iba v USA a Kanade, ďalšie krajiny budú pribúdať postupne.

Predpredaj modelov iPhone 14 sa začne v piatok 9. septembra 2022. Prvé kusy budú v predaji od piatka 16. septembra 2022 s výnimkou modelu iPhone 14 Plus.

Apple Watch 8 s meraním teploty

Nová generácia klasických Apple Watch s číslom 8 má minimálne zmeny dizajnu, no ponúka dôležité vylepšenia v oblasti sledovania vášho zdravia. Výrazne sa zlepšila kvalita sledovania menštruačného cyklu a ovulácie, výrobca zároveň zapracoval na lepšom šifrovaní týchto dát.

Apple Watch Series 8

Potešujúcou novinkou je meranie telesnej teploty. Apple Watch 8 teplotu merajú každých 5 sekúnd a dáta odosielajú do aplikácie Zdravie. Vylepšená funkcia pádu už dokáže rozpoznať aj autonehodu.

18-hodinová výdrž na jedno nabitie je príjemný výkon. Nový režim nízkej spotreby energie dokáže obmedziť funkcie Always-On a detekciu tréningu, čím sa výdrž batérie môže predĺžiť až na 36 hodín.

Ultra novinka Apple Watch Ultra

Úplne nové Apple Watch Ultra ponúkajú vytúžený hranatý dizajn titánového puzdra s priemerom 49 mm. Zmenou prešla digitálna korunka, ktorá má lepšiu ergonómiu a je odolnejšia. Na hodinkách pribudlo tlačidlo, ktorého funkciu si nastavíte podľa svojich preferencií.

Apple Watch Ultra

Apple Watch mali nízku výdrž batérie na jedno nabitie, no nový model Ultra vydrží na jedno nabitie 36 hodín, v úspornom režime až 60, čo je v porovnaní s doterajšími modelmi doslova maratónsky výkon. Hodinky majú odolnosť tepelného rozpätia – 20 až 55 °C, potápať sa s nimi môžete do hĺbky 40 metrov, ponúkajú vylepšené GPS a displej je najjasnejší, aký kedy Apple Watch ponúkli. 

Apple Watch SE

Apple Watch SE, teda najdostupnejšie smart hodinky od Apple, ponúkajú o 20 % lepší výkon aj vďaka novému procesoru S6.  

Apple Watch SE

Nové modely Apple Watch budú dostupné postupne počas druhej polovice septembra 2022.

Hľadáte dobré bezdrôtové slúchadlá? Poradíme vám, ako si ich vybrať

Apple AirPods dostali užitočné vylepšenia

Po troch rokoch sme sa dočkali aj vylepšenia Apple AirPods Pro. Dizajn sa takmer nezmenil. Pribudla však funkcia Touch Control, vďaka ktorej môžete upravovať intenzitu hlasitosti potiahnutím po stopke slúchadiel. V balení po novom nájdete aj novú veľkosť silonových koncoviek veľkosti XS.

AirPods Pro (2nd Generation)

Priestorový zvuk v najnovších AirPods Pro môžete personalizovať podľa veľkostí svojich uší a hlavy. Vylepšený transparentný režim a Noise Cancelling vám doprajú ešte väčší zážitok zo zvuku a oslobodia od nechcených zvukov z okolia.

Na jedno nabitie by mala najnovšia generácia AirPods Pro vydržať 6 hodín, vďaka nabíjaciemu puzdru až 30 hodín. Puzdro je vybavené funkciou Find My, zabudovaným reproduktorom a stále má Lightning konektor.

Druhá generácia AirPods Pro bude na Slovensku dostupná v druhej polovici septembra 2022.


Všetky spomenuté Apple novinky v ponuke O2 si môžete objednať už čoskoro k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chalani z blogu Travelistan nám ukázali, aké appky majú v telefóne

Inšpirujte sa radami od cestovateľov Martina Navrátila a Petra Hliničana z Travelistanu.

Zaujímalo vás niekedy, aké appky má v telefóne napríklad cestovateľ? Vieme, že dobrá rada je nad zlato, a preto sme sa Martina a Petra z cestovateľského portálu Travelistan spýtali, aké aplikácie používajú najčastejšie a ako im pomáhajú pri cestovaní. 

Niekedy nie je potrebné cestovať ďaleko. 3 rodiny nám opísali, ako sa žije ďaleko od mesta, na rančoch či farmách 

Už dávno nežijeme v dobe papiera, naplno využívame technologické vychytávky. Aplikácií je mnoho a niekedy je náročné zorientovať sa. Martin Navrátil a Peter Hliničan sú skúsení cestovatelia a na svojom blogu Travelistan zdieľajú nielen zážitky z cestovania, ale aj radia Slovákom v rôznych ďalších otázkach týkajúcich sa spoznávania krajín.

Ako im pomáhajú aplikácie predpovedať počasie v Antarktíde alebo zistiť, či je vo Východnom Timore povinná vojenská služba alebo ako sa vymotať z úzkych uličiek Bagdadu? To všetko prezradili vo svojich odporúčaniach pre Sódu. 

Prinášame novú rubriku, v ktorej sa osobností z rôznych odvetví pýtame na obľúbené aplikácie, ktoré nájdete v ich telefóne. Poďte sa s nami inšpirovať.

Martin Navrátil má v telefóne tieto najobľúbenejšie appky: 

Maps.me

„Túto aplikáciu si naozaj neviem vynachváliť. Ide o offline mapy, ktoré fungujú výborne na celom svete. Nezáleží na tom, či som ich používal v Bangladéši alebo na Kiribati, vždy boli presné.

Presnosť je pre mňa kľúčová, najmä keď sa nachádzam v úzkych uličkách Kábulu alebo v Bagdade. Táto aplikácia je zadarmo a na trhu nemá žiadneho konkurenta. Odporúčam ju všetkým, ak ju ešte nemáte v telefóne, tak rýchlo sťahujte.“ 

Táto aplikácia sa zapáčila viacerým, využíva ju viac ako 60 miliónov používateľov. Ak sa k ním chcete pridať, môžete si ju stiahnuť v obchode Google Play alebo v Apple store.

XE

„Myslím si, že všetci poznajú ten pocit, keď pristane lietadlo, ste v cudzej krajine a nemáte zamenené peniaze. Nie ste si však úplne istí, či je ponúkaný kurz v danej zmenárni výhodný. Zmenárne sú totiž miestami častých turistických podfukov. 

Práve pre tieto situácie mám v telefóne aplikáciu XE. Každých 30 sekúnd v nej nájdem aktuálny peňažný kurz.“ 

Aplikácia ponúka aj možnosť zoradiť si vybrané meny, ktoré môžete dlhodobo sledovať alebo si na ne môžete nastaviť upozornenia. Aj z tohto dôvodu sa možno aplikácia zapáči aj ľuďom, ktorí pracujú vo finančnom sektore. Túto aplikáciu nájdete na Apple storeGoogle play

Yr

Ak ste typ cestovateľa, ktorý pred odchodom na výlet váha, či pribaliť aj dáždnik, zbystrite pozornosť. Martin Navrátil z Travelistanu má tip na riešenie: „Aplikácia Yr je z dielne Nórska a slúži na spoľahlivé predpovede počasia. 

Mal som možnosť testovať ju naprieč svetom od Čukotky cez rôzne krajiny Afriky až po Antarktídu a môžem vám povedať, že je veľmi presná. S touto aplikáciou v telefóne môžete zabudnúť na googlenie počasia. Myslím si, že je bezkonkurenčne najpresnejšia. Proste nórska kvalita.“ 

Aplikácia, ktorej krátky názov znamená v nórčine mrholenie, je dostupná pre telefóny so systémom iOS aj Android.

V smartfóne Petra Hliničana nájdete tieto appky: 

Factbook

Aplikácia Factbook je pomôcka do telefónu na zhromaždenie všetkých dát zo stránky CIA Factbook a v prehľadnej forme ponúka informácie rôzneho druhu o všetkých krajinách a regiónoch sveta. 

„Obrovskou výhodou je, že je offline, a preto môžem hocikedy porovnať pôrodnosť v Bolívii s tou v Rovníkovej Guinei či za pár sekúnd zistiť, aká je nezamestnanosť alebo vek povinnej vojenskej služby vo Východnom Timore. 

Pri vašich ďalších cestách nezabudnite na tieto nastavenia smartfónu, ktoré vám uľahčia cestovanie

Je tam naozaj všetko, čo by cestovateľ či sprievodca mohol potrebovať, vrátane krátkej histórie, geografie, politiky, ekonomiky a dokonca v aplikácii nájdete aj medzinárodné konflikty – aké spory má krajina s inými krajinami. Je to neoceniteľná studnica informácií.“ 

Factbook je dostupný v obchode Google PlayApple store.

 Fog of World

„V tejto aplikácii ide o pomerne jednoduchý princíp. Celý svet je v nej pokrytý hmlou a vy svojimi cestami odkrývate len tie úseky, ktorými ste prešli. Takto na mape sveta vidíte svoj postup pri cestovaní. 

Pri používaní aplikácie vás zarazí, ako málo aj pri väčších cestách prejdete. Pri tejto appke si opätovne uvedomujem veľkosť našej planéty. Okrem cestičiek v hmle aplikácia ponúka aj ďalší údaj: spočíta, akú plochu zeme ste pokryli na svojich cestách v metroch štvorcových aj v percentách. Ja som zatiaľ prešiel necelých 0,00005 % zemského povrchu. Motivujúce, nie?“ 

Ak chcete hmlisté cesty odkrývať aj vy, aplikáciu nájdete vo verzii pre iOS systém, ako aj pre Androidy.

App in the Air

„Ďalšia praktická aplikácia pre cestovateľov. Môžete si do nej pridať alebo naskenovať všetky svoje letenky. Vychytávka v telefóne vám potom ukáže, koľko letov ste absolvovali, akými lietadlami ste cestovali, koľko času ste strávili v lietadle a podobné informácie. 

Aplikácia dokonca dokáže aj vytvoriť mapu všetkých vašich letov za posledný rok. Niekedy vás naozaj prekvapí, kde všade ste vlastne boli. Vďaka tejto úschovni spomienok viem, že som zatiaľ strávil v lietadle viac ako 1670 hodín a nalietal vyše 1 175 000 km počas 419 letov.“ 

Peter dodáva, že na niektoré lety zabudol, no i tak je rád, že si môže v aplikácii zaznamenávať milú osobnú štatistiku. App in the Air môžu využívať používatelia telefónov so systémom iOS aj Android.


Martin Navrátil a Peter Hliničan

Martin NavrátilPeter Hliničanblogu Travelistan navštívili spolu 183 krajín. 

Martin je vyštudovaný historik, cestuje už vyše 17 rokov, zorganizoval viaceré slovenské prvoexpedície s cestovateľmi. 

Peter študoval prekladateľstvo na 2 univerzitách v Anglicku. Po štúdiu sa vydal učiť angličtinu do Čile (v rámci rozvojového programu OSN). V Latinskej Amerike vyše 7 rokov pôsobil ako tlmočník a turistický sprievodca CK BUBO.

Tento rok sa Martin chystá napríklad do Gruzínska, Arménska či Líbye a Peter sa vydá do Podnesterska, poslednej socialistickej krajiny v Európe, ktorá je separatistickou časťou Moldavska, a následne prejde autom celý Balkán.


Najrýchlejšie si všetky odporúčané appky stiahnete vďaka 5G sieti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac