Jedna predná kamera je mu málo. Smartfón Vivo V23 5G by sa mohol premenovať aj na selfiefón

Stačí si urobiť jednu selfie s Vivo V23 5G a už sa nebudete chcieť fotiť iným smartfónom.

Minimalistický, ale dostatočne výrazný, výkonný, až s piatimi foťákmi a k tomu zaručený používateľský zážitok. Ak je pre vás prvý dojem pri výbere telefónu dôležitý, zoznámte sa s Vivo V23 5G, novinkou od čínskeho výrobcu. Tento smartfón musíte vidieť zblízka, no potom ho už len ťažko pustíte z rúk.  

Chystáte sa na dovolenku? Máme niekoľko tipov, ako zo svojho smartfónu urobíte aj spoľahlivého turistického sprievodcu 

Posledné mesiace doplnili trh smartfónov naozaj zberateľské kúsky. Zatiaľ čo pri OPPO Reno 7 Lite 5G som musel dizajnu venovať niekoľko odsekov, v prípade VIVO V23 5G by som dokázal ospevovať vzhľad smartfónu v samostatnom článku. Vivo V23 5G je pre mňa dokonalá kombinácia tvarov, materiálov a farebného vyhotovenia.

Ladný a ľahký

Zadná sklenená stena je na dotyk veľmi príjemná a pocitovo trochu pripomína pieskované sklo. Dobrá správa pre používateľov, lebo nezostávajú žiadne odtlačky prstov – a to dokonca ani počas horúcich dní, keď sa vám môžu viac potiť ruky. Oceľový rámik je na ľavej strane bez ovládania, na pravej nájdete tlačidlá hlasitosti a napájania. V spodnej časti jeden reproduktor, USB-C a slot na dve SIM karty. Krásny minimalizmus uprataný tak, aby sa smartfón pohodlne ovládal.

Kombinácia 181 gramov, hrúbky 7,6 milimetra a AMOLED displeja s uhlopriečkou 6,44 palca robí zo smartfónu ultraľahké zariadenie. V niektorých iných recenziách sa spomína, že pri prvom kontakte vzhľadom na nízku váhu pôsobí ako maketa v tom najlepšom zmysle slova. 

Displej zobrazí 90 obrázkov za sekundu a potvrdzujem, že je príjemne plynulý. Technológia HDR10+ sa zasa stará o jasné a sýte farby.

Pochvalu dávam za tenučké rámiky okolo displeja, rozšírené sú len v okolí dvojice selfie kamier. Nie, nepomýlil som sa. Vivo V23 5G má naozaj 2 selfie kamery. Hlavná predná kamera má 50 Mpx, široká predná kamera má 8 Mpx a zorný uhol 103 stupňov. Výrobca sa zameral najmä na túto prednosť, aj preto som smartfónu Vivo V23 5G dal prívlastok selfiefón.

Selfie ostrí na oko? WOW! 

V selfie režime máte k dispozícii takmer všetky foto režimy: základný, portrétový, nočný či duálne zobrazenie. Trošku ma prekvapilo, že režim Pro so selfie kamerou použiť nemôžete napriek tomu, že parametre prednej a zadnej kamery sú veľmi podobné. Hlavný fotoaparát má totiž 64 Mpx, širokouhlý 8 Mpx a zorný uhol 120 stupňov a makrofotoaparát má 2 Mpx. 

Farebné filtre, automatická retuš či možnosť spraviť si selfie do prednastavenej grafiky (dvojitá expozícia) je pre selfíčka s Vivo basic level. Smartfón ponúka veľa iných, nových a skutočne užitočných vychytávok. 

Prvou je automatické ostrenie na oko. Nebudeme sa zbytočne zdržiavať teóriou fotografie – v skratke, existuje pravidlo, že fotograf by mal pri portréte ostriť na oko. Priznám sa, že mi nenapadol iný smartfón, ktorý by takúto funkciu mal – samozrejme, pri smartfóne na vás ostrí umelá inteligencia.

V nastaveniach fotoaparátu si v časti automatické zaostrovanie funkcie AI Eye môžete vybrať, či má byť ostrenie automatické alebo na pravé či ľavé oko. Výber animácie po zaostrení je len čerešničkou na torte. Okrem toho môžete pridať aj ostrenie na postavu alebo predmet. Vďaka tejto funkcii si rýchlo zvyknete na naozaj presne vykreslené zábery.

Vivo V23 5G dokonca dokáže zaostriť na oko, aj keď nosíte okuliare a odráža sa vám v nich displej smartfónu. V tomto prípade musíte smartfón držať od tváre v strednej vzdialenosti alebo ďalej, inak si oko nevšimne. Druhú pochvalu dávam Vivo V23 5G za rýchlosť ostrenia. 

Pomôže s kompozíciou

Ďalšou zaujímavou možnosťou je zapnutie vodiacich čiar a vodováhy počas fotenia selfie. Pomôžu vám so správnou kompozíciou a upozornia vás na zlé naklonenie smartfónu, tzv. padanie do strán. Aktivujete si ich v menu a nájdete tam aj možnosť nastavenia samospúšte na selfie. Super využiteľné, keď chcete skupinovú selfie fotku bez toho, aby mal niekto vpredu veľkú hlavu.  

Populárne rozmazanie pozadia, teda bokeh efekt, máte pod kontrolou v režime portrét. V pôvodných nastaveniach je tento efekt vypnutý, no stačí v ľavom dolnom rohu kliknúť na symbol písmena „f“ a môžete mieru rozmazania nastaviť – od jemného až po naozaj silné.

Keďže patrím do skupiny ľudí, ktorí majú „bezproblémové vlasy na fotky“ (nie sú neposedné ani kučeravé), môžem prechod medzi rozmazaným pozadím a detailmi okolo hlavy zhodnotiť veľmi pozitívne – smartfón ma od pozadia vždy „odpichol“ precízne. 

Vymakaný selfie blesk

Fanúšikovia retuše v reálnom čase budú zrejme často prepínať na nočný režim. Po odkliknutí na ikonu skrášľovanie v ľavom dolnom rohu môžete nastaviť vyhladenie pokožky, vybielenie zubov, vytvarovanie tváre a ďalšie vylepšovacie možnosti. Ak chcete vidieť, ako by ste vyzerali po investícii niekoľkých tisícov do plastických operácií, stačí si spraviť selfie s Vivo V23 5G a poriadne to prehnať s retušovaním.

Ak chcete peknú a prirodzenú selfie, vráťte sa do režimu fotografia a otvorte nastavenia blesku. Výrobca do tenkého rámika okolo displeja skryl dvojicu svetiel, ktoré vám pomôžu s dobrou selfie (aj so selfie videom) za naozaj zlých svetelných podmienok. Mimochodom, selfie kamera Vivo V23 5G zvláda bez problémov aj 4K video, ale svetielka v tomto rozlíšení použiť nemôžete.

Zmena farebnej teploty pomocou selfie svetiel

Esom selfie svetiel je možnosť nastaviť im farebnú teplotu – môžu svietiť domodra a fotky tak budú mať studený odtieň, alebo do bielej, ak chcete mať neutrálne svetlo, či dožlta, čím bude selfie v teplých farebných tónoch. Podľa mňa sa Vivo so svetlami skutočne vyhral – portréty po dosvietení nie sú vôbec umelé, ale stále veľmi prirodzené.

Nezabudnime na hlavný fotoaparát

Nemusíte sa obávať, napriek tomu, že 2 predné kamery sú prepracované, sústava hlavných fotoaparátov za selfie výkonom nezaostáva. Hlavný fotoaparát príjemne ladí fotografie do nesileného HDR efektu. Pri slabom svetle si môžete občas všimnúť, že fotografie majú o niečo viac „vytiahnuté“ zelené tóny. Vtedy stačí prejsť na nočný režim.

Ten fotografie prekvapivo dobre presvetlí, navyše s minimom šumu a ako bonus aj so solídnou porciou detailov. Len pripomínam, že telefón patrí do strednej kategórie, čo pri nočných fotkách cítiť, no aj napriek tomu si myslím, že väčšina používateľov bude pri prezeraní fotiek spokojná. 

Máte bystré oči? Tak ich vyskúšajte v tomto kvíze a uhádnite, či sme fotky fotili smartfónom alebo zrkadlovkou

Dobrá výdrž aj výkon

Ako som už spomenul, na konštrukcii je viditeľný jeden reproduktor. Ak sa vám nechce trápiť s mono zvukom, pripojte slúchadlá. Bezdrôtovo alebo pribalenou redukciou USB-C na 3,5 mm jack, za čo dávam ďalší plusový bod. 

Batéria 4 200 mAh je podporená 44 W rýchlonabíjaním, vďaka ktorému budete mať takmer 70 % po 30 minútach. Ja som telefón na jedno nabitie mohol využívať dva plné dni (dokonca aj s malou rezervou), no bolo to ovplyvnené dovolenkou a menej frekventovaným používaním. Pri kapacite batérie smartfónu Vivo V23 5G a bežnom dennom používaní by som výdrž reálnejšie videl na jeden deň.

Vivo má čip, ktorý utiahne výkon vlajkových lodí približne spred dvoch rokov – a to je naozaj veľa. Inými slovami: všetko perfektne fičí, fotí spoľahlivo, prechody medzi obrazovkami či listovanie vo fotkách aj scrollovanie na webe sú plynulé. 

Na operačnom systéme Android 12 je nadstavba Funtouch OS12, ktorá je síce vyladená, ale sklamalo ma, že ponúka len obmedzenú možnosť personalizovania prostredia. K dispozícii máte rôzne motívy, možnosť zmeniť písmo, nastaviť animácie pre čítačku odtlačkov prstov. 

Chýba mi napríklad možnosť meniť farebný tón ikoniek aplikácií aj ich tvar, i keď sú to skôr detaily. No ešte jedno rande s grafickým dizajnérom by si Funtouch OS12 zaslúžil. Menu v nastaveniach je na bielom pozadí s pomerne konzervatívnym fontom, ovládacie centrum je vizuálne celkom surové. Ak by nekontrastovalo s nádherným hardvérom a úchvatnou úvodnou tapetou, možno by som sa nesťažoval.

Zazdieľaj mi svoj smartfón 

Poďme ešte na malú exkurziu do nastavení. V časti systém vás zaujme možnosť viacerí používatelia. Ako vyplýva z názvu, vďaka tejto možnosti môžete smartfón zdieľať s viacerými používateľmi tak, že každý si personalizuje vlastné používateľské prostredie. Zámerom tejto funkcie je zdieľanie smartfónu, nie detská ochrana.

V praxi – nech ste v ktoromkoľvek používateľskom profile, môžete sťahovať a aktualizovať aplikácie a máte prístup do celého smartfónu. Prepínanie používateľov je možné aj zo zamknutej obrazovky. Smartfón tak môže byť aj perfektným služobným telefónom.

Selfiefón so slušným výkonom

Vivo V23 5G je smartfón, ktorý ponúka v prvom rade veľký používateľský zážitok. Je to pomocník, ktorého budete brať stále do rúk a obdivovať jeho dizajn, ale zároveň ponúka aj vychytávky na produktívnu prácu a uľahčenie života. Dovolím si tvrdiť, že selfie je jeho najsilnejšia stránka – ak by chcel niekto v tomto smere dostať viac, musí už prejsť do triedy vlajkových lodí, čím zásadne narastie cena.  


Vivo V23 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kde zaznela veta „Mal ši branic!“? Zahviezdite v kvíze skutočných pamätníkov reality šou

Osviežte si televízne znalosti zo slovenského zábavného priemyslu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že hláškami legiend domácich reality šou žijeme ešte dlho po ich premiére. Máme pre vás 10 nostalgických otázok, ktoré preveria aj tých najväčších fanúšikov slovenskej TV zábavy.

Nielen reality šou, ale aj svetové a slovenské filmy či seriály nájdete na Voyo. Ak sa rozhodnete pre O2 Paušál, Voyo môžete mať v jeho cene

Od prvej slovenskej reality šou prešlo približne 17 rokov. Odvtedy sa stali súčasťou večernej gaučovej kultúry, vďaka ktorej sa nám vyplavuje serotonín už len pri úvodných zvučkách. 

Ak máte dlhoročné nutkanie stiahnúť obrus z pod tanierov, alebo aspoň pár dní bývať v dome na Pereši, či prenechať všetky svoje životné problémy Gizke Oňovej môžete ísť rovno na Voyo. Nájdete tam celú hitparádu našich reality šou pekne pokope. 

No a kým si overíte, ako dobre poznáte zábavnú televíznu produkciu, podržíme vám televízne ovládače (alebo len pauznite to Voyo): 

  • 1. Pamätáte si, kto vyhral hlavnú výhru 2 milióny slovenských korún v jednej z prvých a zároveň v tom čase najsledovanejších reality šou na Slovensku Mojsejovci?
  •   Model
  •   Versače
  •   Guru
  •   Tiroláčka
  • 2. Skúste doplniť text legendárnej úvodnej zvučky VILOmenín: „Rodina je základ, v jednote je sila…“
  •    Každý, kto hrá s nami, zaručene vyhrá.
  •    Poď to s nami skúsiť, porazíš aj Vila!
  •   Tak mi, mamka, naklaď, ponúknem aj Vila.
  •   Stačí trochu cvičiť, schudneš aj dve kilá.
  • 3. Sliepka alebo vajce? VILOmeniny alebo Cestoviny? Čo sa vysielalo na obrazovkách skôr?
  •   VILOmeniny
  •   Cestoviny
  • 4. „Mačkáš mi hada“ je dnes už legendárna hláška svojskej Jany zo Zámeny manželiek. Pamätáte si, koľko plazov mala táto rodinka zo Zámeny manželiek vo svojom byte?
  •   3
  •   5
  •   11
  •   14
  • 5. Pri hláškach zo Zámeny manželiek ešte zostaneme. Azda najlegendárnejšou sa stala veta „Mal ši branic!“ Poďme hlbšie do kontextu – viete, ktorá veta jej predchádzala?
  •   „Chcem jesť, daj mi jesť.“
  •   „Tu máš banán a šicko v poradku.“
  •   „Daky zlobor to budze.“
  •   „Výborne, gol!“
  • 6. Ktorý zo sloganov nebol súčasťou žiadnej série Farmy?
  •   Bude to drsné!
  •   Bude to divočina!
  •   Bude to husté!
  •   Bude to silné!
  • 7. Našej televíznej svokre Gizke Oňovej prischla legendárna hláška, ktorá stihla zľudovieť. Aké je jej znenie?
  •   Idem, robím.
  •   Idem, riešim!
  •   Idem, idem!
  •   Idem, makám.
  • 8. Gizka stihla okrem svojej vlastnej relácie Svokra rozdať múdrosti aj v inej šou. Ktorá to bola?
  •   Love Island
  •   Zámena manželiek
  •   Farma 11: Západ vs. Východ
  •   Superstar
  • 9. Ostrovná šou Love Island lákala predovšetkým luxusnou vilou, v ktorej súťažiaci hrali o 75 000 eur. Viete, kde sa vila nachádzala?
  •   Sardínia
  •   Ibiza
  •   Kanárske ostrovy
  •   Malta
  • 10. Reláciu Život po Farme, ktorá nadväzovala na reality šou Farma 13, moderoval/a:
  •   Martin Šmahel
  •   Jakub „Zitron“ Ťapák
  •   Eva „Evelyn“ Kramerová
  •   Fero Joke
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac