Nabíjačku pri Motorole Moto G54 Power Edition veľmi neopotrebujete, má totiž výdrž batérie aj za 3 smartfóny
Vylepšená Motorola je najmä pre ľudí, ktorým každodenné nabíjanie smartfónu nevyhovuje.
Autor Michal Pakos
Foto Motorola
Dátum
Skupina smartfónov značky Motorola sa minulý rok rozšírila o niekoľko modelov. Okrem klasickej Moto G54 uviedla na trh aj jej vylepšenú verziu s označením Power Edition, ktorá už podľa svojho prívlastku evokuje nadupanú výdrž. Svojich potenciálnych majiteľov však prekvapí aj ďalšími funkcionalitami a napríklad aj peknými fotkami.
Čo sa na smartfóne Motorola Moto G54 Power Edition vydarilo?
Ako už prívlastok našepkáva, základom smartfónu Moto G54 Power Edition je jeho silná batéria. Má kapacitu úctyhodných 6000 mAh, čo pri bežnom používaní pohodlne vystačí na 3 dni. Aj keď sa vybije, plných 100 % kapacity batérie máte vďaka 30 W rýchlonabíjaniu zhruba do hodiny.
Jeden by povedal, že taká veľká batéria je predzvesťou „nosenia tehly vo vreckách“, no opak je pravdou. Dizajn Moto G54 Power Edition síce pôsobí robustným dojmom, je to však stále pomerne ľahký smartfón. Manipulácia s Moto G54 Power Edition je pohodlná aj v jednej ruke a na ťažkú tehlu môžete zabudnúť.
Pri dobrej manipulácii pomáha aj jednoduchý gumený obal, ktorý nájdeme priamo v balení. Okrem vysokej výdrže sa smartfón pýši aj operačnou pamäťou vo veľkosti 12 GB, ktorá spolu s procesorom Mediatek Dimensity 7020 zabezpečí plynulý chod bez zasekávania – a to aj pri hraní hier.
Čo mohlo byť na smartfóne Motorola Moto G54 Power Edition lepšie?
Pre niekoho môže byť mínusom Motoroly absencia nabíjacieho adaptéra, ktorý budete v balení hľadať márne. Rýchle 30 W nabíjanie využijete až po nutnej investícii do nabíjačky – pokiaľ, samozrejme, už doma v zálohe nejakú nemáte.
Čo nás na smartfóne Motorola Moto G54 Power Edition príjemne prekvapilo?
Na novinke Motorola Moto G54 Power Edition ma veľmi príjemne prekvapila fotovýbava. Na zadnej strane dominuje hlavný 50 Mpx snímač s optickou stabilizáciou obrazu, čo v tejto cenovej kategórii vôbec nie je štandard. Pri krásne ostrých záberoch mu sekunduje 8 Mpx širokouhlý snímač.
Fotografie sú kvalitné, ostré a pri použití HDR režimu sa dokážu vyrovnať aj záberom z drahších smartfónov. Nemusíte sa obávať ani zlých svetelných podmienok či fotenia v noci, lebo fotky sú vo svojej kategórii nadštandardne kvalitné a ostré.
Vnútorné úložisko dostalo kapacitu 256 GB a miesta na všetok foto- aj videoobsah je teda dostatok.
Hodnotenie O2 Guru na záver: Rýchlo nabitá aj dobre vybavená
Motorola Moto G54 Power Edition je síce smartfón v strednej cenovej kategórii, no vďaka jeho výbave mu ťažko hľadať konkurenta v podobnej cene. Okrem nadštandardnej batérie s podporou 30 W rýchleho dobíjania disponuje aj kvalitnou fotovýbavou a hardvérom aj pre náročnejších.
Je to smartfón, pri ktorom dostanete maximum za veľmi priaznivú cenu.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Skoro osobný tréner, no stále poruke: Správny výber smart hodiniek prinesie do športovania viac motivácie
Malá pomôcka na zápästí bude dobrou oporou, ak chcete do života dostať viac pohybu.
Autor Juraj Recký
Foto Shutterstock
Dátum
Nezáleží na tom, či športom žijete alebo s ním len začínate – so smart hodinkami budú mať vaše športové aj wellness aktivity lepší systém i plán. Pohyb bude mať „hlavu a pätu“, a tak získate nielen dobrý prehľad o vašej kondícii, ale aj väčšiu motiváciu. A keďže inteligentné hodinky majú rôzne parametre a ceny, pripravili sme jednoduchého sprievodcu, ako si ich vybrať – pretože ani na smart „osobného trénera“ nemusíte minúť celú výplatu.
Smart funkcií, ktoré hodinky ponúkajú, je naozaj veľa. Mnohé z týchto vychytávok, napríklad GPS, sledovanie srdcovej frekvencie či sledovanie výkonu konkrétneho športu, sú súčasťou štandardnej výbavy smart hodiniek, no je dôležité všímať si detaily. Pri GPS napríklad počet satelitných systémov, s ktorými hodinky vedia komunikovať. Poďme sa na to pozrieť zblízka.
Od zaznamenávania výkonu až po personalizovaný športový plán
Inteligentné hodinky bežne sľubujú možnosť sledovať stovky najrôznejších športových aktivít. Od klasík, ako je beh či cyklistika, cez plávanie, zumbu, tanec až po snowboarding, kanoistika a golf. Niektoré hodinky, napríklad Garmin Fenix 7X, dokonca vedia sledovať triatlon.
Ak s pohybom začínate a hovoríte si, že by vám stačili aj základné športy, potom sa pri výbere netrápte porovnávaním športových aktivít, ktoré hodinky dokážu sledovať. Nech vyberiete akékoľvek, chôdza, beh, cyklistika, plávanie či silový tréning sú bežne v zozname sledovaných aktivít.
V prípade, že potrebujete niečo špecifickejšie, potom budete musieť trochu pátrať. Samsung Galaxy Watch6 dokážu zaznamenať golf, na tenis sa hodia Huawei Watch GT4. Stávkou na istotu pri náročných alebo menej bežných športoch sú vyslovene športové smart hodinky, napríklad Garmin.
Pri mnohých športoch hodinky zaznamenávajú veličiny času, srdcovej frekvencie, spálených kalórií a zdolanú vzdialenosť či prekonanú výšku. Nazbierané dáta o vašom zdravotnom stave a fyzickej kondícii vedia niektoré smart hodinky premeniť na personalizovaný bežecký plán. Túto funkciu sa podarilo naozaj dobre prepracovať výrobcovi Huawei a užívať si ju môžete napríklad s Huawei Watch GT 4.
Vyberiete si cieľ, teda niektorý z predpripravených bežeckých plánov, a hodinky ho podľa vašej kondície upravia. Následne vás budú hlasovými povelmi upozorňovať, keď budete bežať veľmi pomaly alebo naopak, rýchlo. Prípadne, ak sa bude počas behu niečo vymykať vašim štandardom, tiež vás upozornia.
Sledovanie srdcovej frekvencie
Smart hodinky môžu do istej miery nahradiť hrudný pás. Športovci, ktorí balansujú na hrane profesionálneho výkonu, budú namietať, no pre amatérskych športovcov sú dáta o srdcovej frekvencii dostatočne presné. Snímačom srdcového tepu sú dnes smart hodinky bežne vybavené, od tých dostupnejších, ako napríklad Huawei Watch Fit 2 Active, až po tie prémiové, napríklad Apple Watch S9.
Sledovať, ako vám bije srdce počas športu, je dôležité nielen pre predstavu o vašej kondícii, ale aj preto, aby ste sa nebezpečne nepreťažovali. Aplikácia, s ktorou sú inteligentné hodinky prepojené, dokáže namerané hodnoty zrozumiteľne vysvetliť aj laikom.
Nielen pri športe
Nasýtenie krvi kyslíkom je ďalším užitočným ukazovateľom stavu vašej kondície a môže byť aj odrazom vášho celkového zdravia. Senzor na meranie kyslíka v krvi SpO2 je v smart hodinkách jednou z posledných hardvérových noviniek, sú ňou vybavené napríklad Huawei Watch GT 3 Pro.
Ako pri srdcovej frekvencii, tak pri SpO2 vám aplikácia namerané výsledky vyhodnotí a vysvetlí „ľudskou rečou“. A vy budete vedieť efektívnejšie upraviť svoj tréning na dosiahnutie lepších výsledkov. Ak by sa namerané hodnoty zásadne vymykali priemeru, môže to signalizovať aj blížiacu sa chorobu.
Každý deň vo fitku
Výber hodiniek ovplyvňuje komplexný súbor faktorov – tí najzapálenejší športovci určite siahnu po hodinkách značky Garmin, lebo len tento výrobca má v ponuke modely pre hardcore športovcov. Ak športom žijete, môžete siahnuť napríklad po hodinkách Garmin Fenix 7X Sapphire Solar alebo po „civilnejšom modeli“ Garmin Vivomove 3.
Horský terén
Dnešné smart hodinky majú GPS vo svojej výbave bežne. Dokonca môžu využívať aj viacero satelitných riešení na určenie polohy, ako sme spomínali v úvode. Viac je, samozrejme, lepšie – najmä ak zvyknete športovať v exteriéri. Máte tak istotu dobrého signálu a presnejšieho určenia polohy. Z nej dokážu hodinky vypočítať zdolanú vzdialenosť a vašu rýchlosť.
Pre beh, turistiku, cyklistiku, nordic walking, plávanie a mnohé ďalšie športy sú to rozhodujúce údaje. Ak vám záleží na skutočne presných údajoch, potom by ste mali siahnuť napríklad po Apple Watch Ultra alebo Samsung Galaxy Watch6.
Ďalšou vecou, ktorá má vplyv na váš (exteriérový) športový výkon, je nadmorská výška. Samozrejme, pár metrov nespraví zásadný rozdiel, no behať napríklad v Bratislave a neskôr vo Vysokých Tatrách, to už pocítite. Na turistike vás tiež bude zaujímať, koľko výškových metrov ste už zdolali a koľko vám chýba na vrchol – v tomto prípade bude dobrou alternatívou napríklad športový model Garmin Venu 2.
Mnoho používateľov stále preferuje okrúhly ciferník, ktorý je vlastný klasickým hodinkám, lebo hranaté nemusia vyhovovať každému. Najmä ak beriete hodinky aj ako módny doplnok. Výrobcovia tento fakt vnímajú, a preto majú napríklad Samsung Galaxy Watch6, Huawei Watch GT 4, ale aj ďalšie modely od iných výrobcov okrúhly ciferník.
Obdĺžnikový tvar, napríklad na Apple Watch S9 alebo Honor Watch 4, môže byť však funkčnejší. Ponúka väčšiu zobrazovaciu plochu, komfortnejšie používateľské rozhranie alebo lepšiu interakciu s hodinkami. Predsa len, väčšina vývojárov vychádza zo skúseností s hranatými displejmi. Ale samozrejme, každému vyhovuje niečo iné.
Remienok
Remienok mnohí vnímajú najmä ako estetický doplnok, a preto ich zvyknú mať viacero. Aj v prípade, že sú pre vás hodinky najmä športová pomôcka, by ste ich mali mať niekoľko. Dôvod je jednoduchý – hygiena. Pri výbere sa pozerajte na tieto parametre:
Materiál – mal by byť ľahký a hypoalergénny. Napríklad silikón, nylon alebo pružná guma.
Pohodlné nosenie a prispôsobenie – remienok by vás nemal tlačiť či omínať. Kvôli presnému meraniu by mali však hodinky držať pevne na zápästí.
Odolnosť – pot, nárazy, voda, prach atď. sú všetko faktory, ktoré majú deštruktívny vplyv na materiály. Preto by mal byť remienok vyrobený z takého, ktorý odolá.
Kompatibilný s hodinkami – ide o samozrejmosť, no opakovanie je matka múdrosti.
Dizajn – funkčnosť je pri športe kľúčová, no dnes je väčšina remienkov štýlová a hodí sa aj k nešportovému oblečeniu.
Výdrž batérie
Od necelého dňa ako na Apple Watch až po viac ako týždeň ako napríklad na Huawei Watch Fit 2. To je rozpätie výdrže batérie smart hodiniek, ktoré aktuálne nájdete na trhu.
To, ako dlho vám smart hodinky vydržia na jedno nabitie, závisí od mnohých faktorov – napríklad od typu displeja. Ak sa rozhodnete pre OLED alebo AMOLED, teda tie krajšie, jasnejšie, detailnejšie, musíte sa zmieriť s tým, že značnú časť výdrže „zhltne“ práve zobrazovacia plocha. Ak chcete hodinky využívať skutočne len na šport, za zváženie stoja aj modely s e-ink displejom.
Niekoľkotýždňová výdrž batérie na jedno nabitie nie je zázrak, zväčša je to zásluha úsporného režimu hodiniek. V ňom máte k dispozícii funkcie podobné skôr tradičným hodinkám. Ak zapnete GPS, krokomer, pravidelný monitoring srdcovej frekvencie a ďalšie funkcie či aplikácie, ktoré neustále aktualizujú svoje dáta, výdrž na jedno nabitie výrazne klesne.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.