Nový rok nezačína (len) v januári

Veľká časť sveta oslavuje prevrátenie kalendára zo starého roka na nový 1. januára, podľa Gregoriánskeho kalendára. Milióny ďalších ľudí však za začiatok novej etapy v ich životoch považujú iné dátumy - často naviazané na prírodné cykly.

Patríte k ľuďom, ktorí čakajú, že s úderom Silvestrovskej polnoci sa začne nejaká nová etapa a zmena? Ak sa tak nestalo, nezúfajte, ešte máte pár ďalších možností – nový rok totiž nie je len jeden.

Veľká časť sveta oslavuje prevrátenie kalendára zo starého roka na nový 1. januára, podľa Gregoriánskeho kalendára. Milióny ďalších ľudí však za začiatok novej etapy v ich životoch považujú iné dátumy – často naviazané na prírodné cykly.

Zdroj: CC license 2.0 Joy

Počas stredoveku Európa používala juliánsky kalendár a nový rok závisel aj od toho, ako sa rozhodli miestne autority. Býval 1. marca, 25. marca, na Veľkú noc, 1. septembra aj 25. decembra.

Čínsky nový rok vychádza z lunárneho kalendára. Za začiatok nového roka sa považuje prvý nov počas prvého lunárneho mesiaca. Presný dátum sa preto mení a môže pripadnúť na dni medzi 21. januárom a 21. februárom nášho (gregoriánskeho) kalendára.

Tibeťania nový rok nazývaju Losar, vychádza tiež z mesačných cyklov a oslavuje sa preto každý rok v iný deň – pripadá na obdobie medzi januárom a marcom. Ten nasledujúci sa začína 8. februára 2016. Podľa tibetského kalendára sa v tento deň začne rok 2143.

Aztékovia a aj niektoré ďalšie stredoamerické národy považovali za začiatok nového roka 23. február.

Zdroj: CC license 2.0 Michael McCarty

Babylončania zas prvý nov po jarnej rovnodennosti.

V Iráne za začiatok nového roka považujú presný moment jarnej rovnodennosti, teda okamih medzi 20. až 21. marcom. Rovnaký deň oslavujú nový rok aj zorooastriáni a viaceré stredoázijské krajiny.

Národy v južnej Indii oslavujú nový rok medzi marcom a aprílom. Ďalší rok začína podľa tohto prepočtu 8. apríla 2016.

Asýrsky nový rok začína 1. apríla.

Národy v južnej a juhovýchodnej Ázii obracajú kalendáre medzi 13. až 15. aprílom, keď nový rok spájajú so začiatkom jari.

Hindský kalendár začína 22. júna.

Počas francúzskej revolúcie platil vo Francúzsku revolučný kalendár a tak medzi rokmi 1793 až 1805 oslavovali začiatok nového roka na jesennú rovnodennosť, teda 22. až 24. septembra.

Islamský nový rok vychádza z 12 lunárnych mesiacov po 354 dňoch. Nasledujúci rok začne 2. októbra 2016.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Naučte sa správne relaxovať

Máte problém nechať prácu v kancelárii aj počas voľna? Myslíte si, že vždy je niečo, čo treba urobiť alebo dokončiť? Kontrolujete si aj počas voľna pracovný e-mail?

Máte problém nechať prácu v kancelárii aj počas voľna? Myslíte si, že vždy je niečo, čo treba urobiť alebo dokončiť? Kontrolujete si aj počas voľna pracovný e-email? Naučte sa oddychovať.

Príliš veľa z nás nedokáže odolať a prináša si prácu domov aj vtedy, ak by si mali dať pauzu od každodennej driny. Mali by sme za to „poďakovať“ tvorcom tabletov, smartphonov a mininotebookov, že nám to tak uľahčili…

Prestávka od práce je veľmi dobrá pre fyzickú i duševnú pohodu a úžitok z nej môže mať aj váš zamestnávateľ. Aj krátky oddych  lieči myseľ a telo zbavením stresu, ktorý vyčerpáva.

To je určite plus pre vášho zamestnávateľa. Keď sú ľudia uvoľnení, sú schopní priniesť do práce viac kreativity a nadšenia.

Hľadanie možností na oddych

Vziať si voľno z práce je to najlepšie, čo môžete urobiť pre relaxáciu a zbavenie sa stresu, oživenie a obnovenie vašej kreativity. Aj keď nemusíte byť vždy schopní dostať sa preč na viac ako niekoľko hodín – prinajmenšom sa dostanete k spánku.

Neustále hľadajte spôsoby, ako sa zrelaxovať, aj keď by to znamenalo, že to urobíte len počas krátkej prestávky. Koučka Dawn Rosenberg McKay pre portál About.com uviedla niektoré spôsoby, ako zrelaxovať, či už máte navyše týždeň, deň, hodinu, alebo len pár minút. Zistíte dokonca aj čo robiť, keď nemáte čas vôbec.

Ak máte týždeň:

Urobte si výlet. Zmena prostredia môže byť veľmi uvoľňujúca. To ale neznamená, že budete musieť minúť svoje celoživotné úspory, aby ste išli na exotické miesto. Akékoľvek miesto, ktoré nie je domovom, môže znamenať zmenu. Ak sú problémom peniaze, pozrite si mimosezónne ponuky, napríklad pobyt v horách či horskom penzióne alebo iné možnosti dostupné pre peňaženku.

Zdroj: CC license 2.0 Cristina L. F.

Ak máte deň:

Navštívte múzeum, zábavný park alebo iné atrakcie vo vašom meste. Niektoré majú vstup zdarma, alebo si môžete nájsť zvýhodnené vstupné na mnohé atrakcie prostredníctvom webových stránok.

Ak máte hodinu alebo dve:

Cvičte. Uvoľňovanie endorfínov pri cvičení pomáha zmierniť stres. Rovnako znižuje depresiu.
Vyberte sa na prechádzku. Ak nemáte čas, aby ste sa naplno zapojili do cvičenia (nasledovaného sprchou), čo tak vybrať sa na prechádzku po okolí v blízkosti vašej kancelárie alebo napríklad po večeri?

Ak máte len pár minút:

• Osvojte si relaxačné techniky na precvičenie mysle a tela, ktoré si môžete nájsť aj na YouTube.com.

Zdroj: CC license 2.0 Cristina L. F.

Ak nemáte žiadny čas:

Počúvajte pri práci hudbu. Nasaďte si slúchadlá a zapnite pesničky. Vyberte si podľa vášho vkusu, aká hudba je pre vás najlepšia na relaxáciu a odbúravanie stresu. Jednoduché, ale funguje to.

Článok vznikol v spolupráci s portálom http://SpravnyDen.sk.

 

 


Lifetech: Čo je nové