Nokia 3310: Legenda hlási návrat

Slávne výrobky sa zvyknú po rokoch vrátiť. Pozrite sa, s čím po 17 rokoch prichádza nová Nokia 3310.

Nezničiteľná klasika dostala po 17 rokoch novú tvár. Na svedomí to má fínska spoločnosť HDM Global, ktorá vlastní značku Nokia. V časoch, keď bol tento mobil na výslní sa predalo vyše 126 miliónov kusov.

V čom je iná?

S rozmermi 115.6 × 51 × 12.8 milimetrov je Nokia 3310 priam identická so starou verziou, no je takmer o polovicu užšia a ľahšia, až o 53 gramov. Novinka ponúka väčší a farebný displej, a to o veľkosti 2,4 palca s rozlíšením 240 × 320 pixelov. Vďaka sklu s polarizačnou vrstvou je displej dobre viditeľný aj na priamom slnku. Výrobca myslel aj na technologický pokrok a v telefóne je slot na SD kartu s kapacitou do 32 GB.

Pribudol 3,5-milimetrový jack, mikro USB 2.0, FM rádio, bluetooth a nesmieme zabudnúť ani na zadný 2-megapixelový fotoaparát s LED bleskom, vďaka ktorému síce nepridáte na Instagram každý deň selfie alebo inú umeleckú fotografiu, no v stave núdze môžete použiť aspoň blesk ako praktické svietidlo.

Stará verzia bola dostupná v tmavomodrej farbe, no skrášliť ho bolo možné vďaka zadným krytom od výmyslu sveta a rôznemu príslušenstvu ako LED nálepky alebo prívesky. Teraz bude mobilný telefón dostupný hneď v niekoľkých farebných vyhotoveniach.

Batéria, ktorá má výdrž

Idete na týždeň preč a zabudnete si doma nabíjačku? Žiadny problém. Výrobca tvrdí, že batéria vydrží v pohotovostnom režime až 744 hodín (31 dní), 22 hodín pri nepretržitom hovore alebo 51 hodín pri počúvaní hudby. Starej Nokii vydržala batéria bez nabitia maximálne 2 týždne, ak ste jej nedali veľmi zabrať.

V novom modeli nájdete vyberateľnú Li-lon batériu s kapacitou 1200 mAh, čo je približne polovica toho, čo máme štandardne v dnešných smartfónoch. Pre novú 3310ku je to však až až.

Nokia 3310

Internet len na to najnutnejšie

Keďže na novej Nokii nebeží Android ani iOS a na internet sa dostanete iba cez 2.5 G pripojenie, batéria príliš netrpí. No nečakajte ani žiadne závratné rýchlosti pri surfovaní. Tento telefón je určený primárne na telefonovanie a SMSkovanie. Síce s ňou nebudete môcť hodiny „visieť“ na internete, no jej nenáročnosť určite oceníte na dlhých výletoch, lyžovačkách či hudobných festivaloch.

Mimochodom, ak ste boli zvedaví na hru Hadík, nebojte sa. Je tam, dokonca v značne vylepšenej verzii, ktorá si však zachovala svoju jednoduchosť a návykovosť.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 peších prechádzok, ktoré vám pripomenú, aké je Slovensko krásne

Občas je dobré nechať auto doma a vychutnať si čerstvý vzduch a kilometre v nohách.

Prejsť sa hrebeňmi kopcov s krásnym výhľadom, malebnými dedinkami či mestom plných historických pamiatok je najlepší spôsob, ako urobiť niečo pre svoje zdravie a zároveň spoznať svoju domovinu. Ak sa cez týždeň bez auta nepohnete, máme pre vás inšpiráciu, kam si ísť ponaťahovať nohy. Možno vás to inšpiruje a nakoniec necháte auto doma aj počas pracovného týždňa.

1. Tatranská: Prechádzka zo Štrbského na Popradské pleso

Vysoké Tatry sú asi najobdivovanejším miestom na Slovensku. Každá túra či prechádzka má svoje čaro. Ak sa však nechcete škriabať po skalách, ani sa prechádzať po asfaltových cestách, tak skúste nenáročnú prechádzku lesom zo Štrbského plesa na Popradské pleso.

Trasa má menej než 4 kilometre a pomalou chôdzou ju zvládnete za 45 minút. Predĺžiť si ju môžete o trasu okolo Popradského plesa, kde sa autom určite nepreveziete.

2. Za opusteným klenotom: Prechádzka z Nitry do Dražoviec

Nie až taká známa je vyše dvojhodinová prechádzka z nitrianskej Šindolky k unikátnemu románskemu kostolíku sv. Michala v Dražovciach. Ten stojí opustený pod západným výbežkom vrchu Zobor. Trasa zo Šindolky je zaujímavá najmä kvôli svojim výhľadom na Nitriansku pahorkatinu a okolie.

Z istých miest je vidieť dokonca aj bratislavský Kamzík. Čerešničkou prechádzky je samozrejme pohľad na osamotený románsky kostol na holom návrší, ale tiež výhľad z miesta kde bol pred stáročiami postavený.

Románsky kostolík sv. Michala v Dražovciach

Obrázok: Románsky kostolík sv. Michala v Dražovciach

3. „Prímorská“: Prechádzka okolo Vinianskeho jazera

Ak si chcete vychutnať takmer prímorskú atmosféru u nás doma, tak vyrazte na východ Slovenska, do okresu Michalovce. Počas 3,5-hodinovej prechádzky po turistickom chodníku okolo Vinianskeho jazera na vrch Senderov a Viniansky hrad môžete obdivovať výhľad na druhú najväčšiu slovenskú priehradu Zemplínsku šíravu, túlať sa medzi početnými vinicami s drobnými chatkami a nadýchnuť sa histórie na zrúcanine Vinianskeho hradu zo začiatku 14. storočia.

4. Za dedičstvom UNESCO: Prechádzka zo Sivej Brady do Žehry

Niekedy vám stačia približne tri hodiny a dobrá obuv na to, aby ste videli hneď niekoľko unikátov. Na trase Sivá brada – Žehra si môžete pozrieť prírodnú rezerváciu Sivá Brada, napiť sa z minerálneho prameňa a obzrieť si travertínové kopy. Ďalšie kroky vás zavedú do cirkevného mestečka Spišská Kapitula. Odtiaľ sa cez Spišské Podhradie a lúku dostanete ku klenotu Spiša – Spišskému hradu.

Z hradu môžete pokračovať do prírodnej rezervácie Dreveník. Poslednou zastávkou je unikátny Kostol sv. Ducha v obci Žehra. Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Dreveník aj kostol v Žehre sú zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Žehra

Obrázok: Kostol sv. Ducha v obci Žehra

5. Folklórna: Prechádzka do Vlkolínca s výhľadmi na Liptov a Tatry

Malebná obec Vlkolínec plná nádherných dreveníc leží v oblasti Národného parku Veľká Fatra. Existuje niekoľko trás, ako sa do Vlkolínca dostať peši a obdivovať tak okrem tradičného života našich predkov aj okolitú prírodu. Po svojich sa do Vlkolínca dostanete z ružomberského sídliska Baničné. Cestou uvidíte aj Krkavú skalu, ktorá patrí medzi najvyššie skalné ihly na Slovensku.

Počas prechádzky si môžete vychutnať výhľad na liptovské dedinky, mesto Ružomberok, ale aj vrcholky Nízkych a Západných Tatier. Po prezretí dedinky Vlkolínec sa môžete vrátiť Trlenskou dolinou do mestskej časti Biely Potok. Celá táto prechádzka netrvá dlhšie než dve hodiny.

6. Historická: Prechádzka Banskou Štiavnicou na kalváriu

Banská Štiavnica je jedným z najčarovnejších miest Slovenska. A aj tam je kopec miest na krásne prechádzky. Ak vám nebudú stačiť prechádzky uličkami mesta, skúste peši vyjsť do komplexu banskoštiavnickej kalvárie týčiacej sa nad mestom. Cesta trvá asi 45 minút. Prechádzka kalváriou ponúka nielen pekný výhľad na Banskú Štiavnicu a okolie, ale aj expozíciu pozostávajúcu z kaplniek a náboženských artefaktov.

7. Rozprávková: Prechádzka hradom Červený Kameň

Ak nemáte chuť si obúvať športovú obuv, no radi by ste sa prešli pekným miestom, navštívte Hrad Červený Kameň (okr. Pezinok). Prechádzka nádvorím a okolitými parkmi a vás prenesie do rozprávky. Pokiaľ sa chcete hýbať trošku viac, vyšliapte k hradu z obce Častá. To vám potrvá asi 30 minút.

Obrázok: Hrad Červený Kameň

8. Ostrovná: Prechádzka medzi vodnými mlynmi na Žitnom ostrove

Žitný ostrov je najväčším riečnym ostrovom v Európe. Tok malého Dunaja sa kedysi využíval na pohon mlynských kolies. Dnes sú vodné mlyny významnými technickými pamiatkami Slovenska.  Ak chcete vidieť mlyny v Jelke, Tomášikove, Dunajskom Klátove aj Vodné koleso v Jahodnej, môžete využiť 10-kilometrový náučný chodník Od mlyna k mlynu.

9. Karpatská: Prechádzka okolo Smoleníc

Za jeden z najkrajších výletov v Malých Karpatoch je považovaný okruh okolo obce Smolenice (okr. Trnava). Počas túry zo Smoleníc môžete navštíviť najvyšší vrch Malých Karpát Záruby, zrúcaninu hradu Ostrý Kameň, Smolenický zámok, jaskyňu Driny či archeologickú lokalitu Molpír.

V lokalite sa nachádza aj 4,5 kilometra dlhý náučný chodník Smolenický kras. Pokiaľ sa počas cesty chcete zastaviť aj v jaskyni Driny, plánujte si výlet na obdobie od 1. apríla do 31. októbra.

Obrázok: Smolenický zámok

10. Celoslovenská: Cesta hrdinov SNP z Devína na Duklu

Pokiaľ už máte za sebou množstvo túr a chôdza vám rozhodne problém nerobí, vyskúšajte si prejsť peši celé Slovensko. Najznámejšou trasou vedúcou cez celú krajinu je Cesta hrdinov SNP z Devína na Duklu. Prechádza väčšinou významných oblastí severného a stredného Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas povstania. Prechádza viacerými pohoriami aj mestami.

Rôzne zdroje uvádzajú aj rôzne dĺžky trasy, meria od 720 do 770 kilometrov. Celá cesta sa dá prejsť za približne 28 dní. Niektorí dobrodruhovia ju stihli aj za kratší čas, museli však denne s ťažkými batohmi prejsť viac než 30 kilometrov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac