Nové modely BlackBerry: Spoľahlivé klasiky v modernom šate

Pri niektorých modeloch nemusíte riešiť dilemu, či dotykový displej alebo tlačidlová klávesnica.

Tieto telefóny prvýkrát dostali operačný systém Android. Ak vám pri slove Android zabliká kontrolka o slabšom zabezpečení, nebojte sa. V BlackBerry sa postarali o vysoký stupeň zabezpečenia a všetky záplaty sa do operačného systému dostávajú čo najskôr. Veľkou výhodou sú nástroje a aplikácie určené pre tých, ktorí majú radi poriadok vo svojom biznise. Príkladom je BlackBerry Hub, ktorý spája všetky e-maily, hovory a správy na jednom prehľadnom mieste.

BlackBerry Priv

Ako prvý model Blackberry ponúka operačný systém Android. A to nie je jediná nečakaná kombinácia tohto smartfónu. Pod veľkým 5,4″ dotykovým displejom sa skrýva vysúvacia klávesnica, s ktorou môžete okrem písania aj ovládať pohyb obsahu na displeji. Tento borec sa taktiež pýši 18 MPx fotoaparátom so 4K videom. Videá a všetok ostatný multimediálny obsah si môžete uložiť na 32 GB úložisko alebo pamäťovú kartu s veľkosťou až 2 TB. Procesor však nie je z najnovších, takže tento telefón je skôr určený pre ľudí, ktorí nepotrebujú mať otvorených priveľa aplikácií naraz.

BlackBerry DTEK50

Pre náročnejších užívateľov je tu model DTEK50. Poháňa ho 8-jadrový procesor v kombinácii s 3 GB RAM. Telefón ponúka všetky Blackberry appky a bezpečnosť, ako vyššie spomenutý kolega, no hodí sa tým užívateľom, pre ktorých je tlačidlová klávesnica zbytočnosť navyše. Poteší aj jeho nižšia cena. Na zadnej strane nájdete 13 MPx foťák s možnosťou Full HD videa a vaše selfies dostanú rozlíšenie 8 MPx a vnútornú 16 GB pamäť si viete rozšíriť až na 200 GB.

BlackBerry DTEK60

Tento telefón, podobne ako DTEK50, nepotrebuje tlačidlovú klávesnicu, avšak z oboch vyššie spomenutých modelov si berie to najlepšie a ešte pridáva niečo navyše. Prednú aj zadnú časť tvorí sklo a všetko do seba zapadá v hladkom kovovom ráme. Na zadnej strane nájdete snímač odtlačkov prstov a 21 MPx kameru, ktorú dopĺňa predná 8 MPx kamera. O jeho rýchly chod sa stará 4-jadrový procesor s čipsetom Qualcomm Snapdragon 820 a 4 GB RAM. Samozrejmosťou v tomto smartfóne je USB-C port a rýchlonabíjanie Quick Charge 3.0. Pre všetkých, ktorí si radi priplatia za nadštandardnú kvalitu.

BlackBerry KEYone

Najnovší prírastok do rodiny Blackberry, tentoraz opäť s klávesnicou. Na nej si môžete vytvoriť niekoľko klávesových skratiek k najpoužívanejším aplikáciám a tiež slúži na pohyb obsahu po displeji s trochu nezvyčajným pomerom strán 3:2. Ak vám nevadia čierne pásy na videách na YouTube, nie je to nič, čo by vás obmedzovalo pri práci. Telefón sa ale môže pochváliť kvalitným 12 MPx fotoaprátom s dvojitým LED bleskom, ostrenia pomocou fázového detektoru a 4K videom. Ak ste hľadali Blackberry s kvalitným fotoaparátom, toto bude určite váš favorit. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza na medzerníku klávesnice, pod ním moderný USB-C konektor a plynulý prechod medzi aplikáciami zabezpečí osemjadrový procesor Snapdragon 625 podporený 3 GB operačnou pamäťou. Prečítajte si recenziu BlackBerry KEYOne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

BlackBerry KEYOne – majster v produktivite

Ako prvé vám zrejme napadne: Čo tu robí smartfón s fyzickou klávesnicou v čase, keď sa ostatní výrobcovia predbiehajú v čo najväčšom pomere displeja voči veľkosti telefónu? Krátka odpoveď by bola: Dokazuje, že aj v 21. storočí má zmysel. Ak vás zaujíma tá dlhšia, čítajte ďalej.

Ostatné smartfóny vyššej triedy sú skôr ako krehko pôsobiace kúsky umenia. Keď chytíte do ruky KEYOne, máte pocit, že držíte nástroj. A naozaj to je nástroj, v takmer dokonalej forme pojazdnej kancelárie.

Dizajn, ktorý sa nestratí

Zariadenie je masívne, s pogumovaným zadným krytom, vďaka ktorému sa v ruke vôbec nekĺže. S hmotnosťou 180 g je dostatočne ťažké na to, aby ste ho vo vrecku cítili, ale nie príliš ťažké na to, aby to prekážalo napríklad pri dlhších rozhovoroch. Najvýraznejším dizajnovým prvkom je klávesnica v lesklom prevedení, aby ladila s displejom nad ňou.

Ten má neobvyklý pomer strán 3:2, ktorý spôsobuje napríklad čierne okraje pri sledovaní videí, okrem toho si to ale ani nevšimnete. Samotný displej je veľmi kvalitný, s hustotou 433 ppi pri rozlíšení 1 620 x 1 080. Hoci kvôli klávesnici má uhlopriečku iba 4,5 palca, nebudete mať pocit, že toho vidíte málo.

Pod kapotou

Operačná pamäť s veľkosťou 3 GB, procesor Snapdragon 625 či 32 GB úložiska nijako nevyčnievajú zo štandardu v tejto cenovej kategórii. Avšak vďaka veľmi benevolentnej voľbe softvéru, ktoroým je čistý Android s minimom vlastnej nadstavby od BlackBerry, nezaznamenáte problémy ani pri používaní desiatok aplikácií.

Samotné BlackBerry aplikácie sú časom odskúšané a veľmi vyladené verzie pripomienok, kalendára, či poznámok. Neprehliadnuteľné sú funkcie zamerané na bezpečnosť, ktorá je, bohužiaľ, Androidu vyčítaná veľmi často. No v BlackBerry urobili maximum a nepretržité sledovanie aktivity aplikácií, či zabezpečenie na úrovni hardvéru oceníte práve vtedy, keď je váš telefón zároveň vašou kanceláriou.

Navyše je tu BlackBerry Hub – unikátna aplikácia, ktorá vaše e-maily, SMS, hovory, či komunikácie cez Messenger prepája do jednej, veľmi prehľadnej aplikácie.

Batéria, ktorá nesklame

Práve kombinácia menšieho displeja, úsporného procesoru a veľmi veľkorysej 3 505 mAh batérie má za následok, že na KEYOne sa jednoducho môžete spoľahnúť. Viac ako jeden deň pri veľmi náročnom používaní je samozrejmosťou, pri šetrnosti potiahnete aj tri dni bez nabitia.

Fotoaparát

Značka BlackBerry nikdy nevyčnievala kvalitou svojich fotoaparátou. Dokonca mala špecializované modely, určené pre organizácie citlivé na únik informácií, ktoré žiadny fotoaparát nemali. Fotoaparát v KEYOne ale túto tradíciu porušuje. So zadnou kamerou vyhotovíte 12 MPx fotky a vysoko kvalitné 4K videá a selfies dostanú rozlíšenie 8 MPx.

Na čo je teda je tá klávesnica?

Klasickú fyzickú klávesnicu už ostatní výrobcovia prakticky zavrhli a možno ju považovať za prežitok. V KEYOne klávesnica ale nie je kvôli nostalgii, ale funguje ako efektívny a veľmi funkčný prvok produktivity.

Krátkym, či dlhým stlačením klávesy môžete nastaviť a následne vyvolať klávesovú skratku na kontakt, na SMS, či na konkrétnu aplikáciu. Celkovo 52 skratiek má neuveriteľný potenciál zefektívniť váš čas. Pár minút nastavovania a KEYOne vám dá appky, funkcie či kontakty doslova na dosah. Žiadny iný telefón na trhu toto neponúka a keď si zvyknete, nikdy nebudete chcieť cestu späť.

Okrem dizajnového prvku majú lesklé klávesy ďalšiu funkciu – pôsobia ako touchpad a ich lesklosť spôsobuje, že sa po nich ľahšie kĺžu prsty. Ak chcete posúvať stránky, či e-mail, môžete to urobiť pohybom prstu na klávesnici bez toho, že by ste si zavadzali vo výhľade.

Na to nadväzuje prediktívne písanie. V BlackBerry ju dotiahli takmer k dokonalosti, a to aj pri slovenskom jazyku. Vopred vám pri písaní navrhne kompletné slová, veľmi často sa trafí a návrh stačí potvrdiť potiahnutím po klávesnici.

Produktivita je kľúčom

Toto zariadenie nie je pre každého. Ak svoj smartfón pravidelne používate na prezeranie videí či náročné hry, asi je lepšie obhliadnuť sa po inom type. Hlavnou úlohou tohto modelu je čo najvyššia produktivita, a ak je toto vaša priorita, odporúčame všetkými desiatimi.


Video: Ako počas jazdy zvládnuť krízovú situáciu

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako zvládnuť krízovú situáciu, v rámci ktorej treba nečakane zabrzdiť a vyhnúť sa prekážke.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. V tomto videu sa zameral na vodičov, ktorí so šoférovaním ešte len začínajú alebo už dlhšie nešoférovali, a ukazuje, ako zvládnuť neočakávané situácie.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

Sám má najazdených viac ako dva milióny kilometrov a tisíce za volantom pretekárskeho auta a rád učí ľudí šoférovať. V tejto časti seriálu si sadol na sedadlo spolujazdca a za volant pustil svoju dcéru.

Pozrite si video plné šikovných rád aj s praktickým testom, ktorý ukazuje, ako auto reaguje v krízovej situácii:

Páčilo sa vám toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac