Smartfón vám uľahčí cestovanie. Pozrite sa ako

Sprievodca, navigátor, hoteliér alebo denník. Toto všetko môže byť smartfón pre cestovateľa.

Kedysi sme si hovorili, že na cestovanie potrebujeme len tri veci – pár kvalitných topánok, teplé oblečenie a karimatku. To ale platilo pred desiatimi rokmi a čo-to sa odvtedy zmenilo. Najmä – pribudli smartfóny.

Dnes sa určite oplatí zobrať so sebou smartfón. Nielenže sa postará o spojenie so svetom, ale dokáže omnoho viac. Stačí, ak do neho nainštalujete niektorú z aplikácií zameraných na cestovanie, a stane sa z neho sprievodca, hoteliér alebo cestovateľský denník.

Čo všetko môže taký smartfón pre cestovateľa urobiť?

Poradí vám, kam sa pozrieť

Mávate niekedy pocit, že by ste si vyšli na výlet, no neviete kam? Skúste jednu z aplikácií Trip Advisor alebo Vypadni.sk.

Trip Advisor je aplikácia zameraná nielen na cestovatelské tipy, ale aj na rezerváciu hotelov, či odporúčanie dobrých reštaurácií.

Dostupná je bezplatne pre iOS ako aj Android.

Ide o zahraničnú aplikáciu, preto je jej databáza trochu chudobnejšia na zaujímavé miesta na Slovensku.

Ak sa vám za hranice nechce, „vypadnite“ niekam na Slovensku. Aplikácia Vypadni.sk je obrovská databáza zaujímavých miest vo vašom okolí. Dostupná na dosah ruky pre iOS  ako aj Android .

Na zaklade vašej GPS polohy nájde toľko miest, že nebudete veriť, že toto všetko máte „za rohom“.

Naplánuje vám trasu a bude vás sprevádzať

Vieme kam a riešenie od Sygicu vám povie, čo sa oplatí vidieť, koľko času na to budete potrebovať a ako sa tam dostať.

Sygic Travel nájdete bezplatne v Appstore a aj v Google play. Jednoducho si zvolíte miesto, ktoré chcete spoznať a Sygic vám ponúkne niekoľko výletov, z ktorých si len vyberiete ten, ktorý vám bude vyhovovať.

Okrem iného vám zobrazí mapu metra, či počasie v danej lokalite.

Ak vás nebaví nosiť so sebou štyri mapy a päť knižiek sprievodcov k mestám, stiahnite si aplikáciu Guides by Lonely Planet pre iOS alebo Android. Vyhľadávanie kľúčového slova vždy bude kratšie ako listovanie a zostane vám viac času na užívanie si prostredia.

Ubytuje vás

Ako najlepšie spoznáte nové miesta? Spýtate sa predsa „domorodcu“. Vďaka sociálnej sieti Couchsurfing ušetríte na ubytovaní a spoznáte zaujímavých ľudí. Myšlienkou Couchsurfingu je poskytovanie ubytovania cestovateľom, prípadne ubytovanie sa u lokálnych obyvateľov.

Zdarma. „Platbou“ sú skúsenosti a zážitky cestovateľa a znalosti hostiteľa o meste, v ktorom ste sa ubytovali. S Couchsurfingom mám osobné, a zatiaľ len pozitívne skúsenosti. Z recenzií v profile sa dozviete niečo viac o vašom hostiteľovi alebo hosťovi.

Recenzie zanechávajú iní couchsurferi na základe osobného stretnutia. Couchsurfing aplikáciu nájdete v Appstore, ako aj v Google Play.

Ak sa chcete ubytovať lacnejšie a ako doma, tak to skúste „doma“ u niekoho iného. Airbnb je aplikácia, ktorá vám vyhľadá izby alebo celé byty či domy na krátkodobý prenájom. Lacnejšie ako hotel a cítite sa ako doma, len u niekoho iného. Airbnb si stiahnete z Google Play alebo Appstore.

Zozdieľa vaše zážitky s priateľmi…

Instagram, Facebook, prípadne Snapchat pozná asi každy. Avšak zdieľať zážitky z výletov môžete aj cez novú sociálnu sieť, ktorou je Yonder. Táto sociálna sieť slúži na zdieľanie dobrodružstva s užívateľmi okolo sveta.

Rovnako ju môžete použiť na objavenie jedinečných miest v neznámej krajine. Táto aplikácia si zaslúži svoje miesto vo vašom iPhone, alebo Androide.

Zapamätá si, kde ste už boli

S aplikáciou Been nezabudnete, ktoré krajiny ste už navštívili. Ak ste vášnivým cestovateľom či cestovateľkou, môžete porovnávať s priateľmi, koľko percent sveta či kontinentu ste už navštívili, a kto je spomedzi vás najväčším dobrodruhom.

Dostupná je v Appstore, ako aj v Google play.

Smartfón vám cestovanie teda minimálne spríjemní, ale môže vám ho aj uľahčiť, dajte mu teda šancu pri vašom najbližšom výlete, a uvidíte, že vás nesklame.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stratili ste smartfón? Takto ho nájdete

Kde zas ten mobil je? Nuž, v tom lepšom prípade v gauči medzi matracmi. Ak nie, poďme sa pozrieť na to, čo robiť, keď smartfón nie a nie nájsť.

Kde zas ten mobil je? Nuž, v tom lepšom prípade v gauči medzi matracmi. Ak nie, poďme sa pozrieť na to, čo robiť, keď smartfón nie a nie nájsť.

Aj keď to nerád píšem, a ani  vy to radi čítať nebudete, cez mobilného operátora zariadenie nehľadajte. V predajni či na zákazníckom centre radi poradíme, no lokalizovať váš stratený telefón v našich silách nie je. Mám pre vás ale dobrú správu. Viete si ho lokalizovať sami, bez poplatkov, a námahy.

Výrobcovia zariadení ako je Apple, Google alebo Microsoft mysleli aj na prípadnú stratu zaradení a poskytujú služby, ktoré môžu váš mobilný telefón nielen lokalizovať, ale aj prezvoniť, uzamknúť, či v najnutnejšom prípade vymazať jeho obsah.

Potrebné sú však kroky ešte pred prípadnou stratou zariadenia. Predpokladom je poznať prihlasovacie údaje do účtu, s ktorým zariadenie používate (Gmail, Live konto, Apple ID), a nastaviť povolenie pre lokalizáciu zariadenia v menu mobilného telefónu.

Android

Pre OS Android vám poslúži Správca zariadení od Google. Jeho webové rozhranie nájdete na tejto stránke, no môžete si ho nainštalovať aj ako appku cez obchod Play.

Aplikácia je skvelým pomocníkom, ak používate dve zariadenia. Do Správcu zariadení sa prihlásite cez Váš Google účet.

Lokalizovanie zariadenia

Nastavenie odosielania údajov o polohe vášho smartfónu nájdete v Nastaveniach – Umiestnenie – História polohy Google. S týmto nastavením bude váš mobilný telefón odosielať informácie o jeho polohe, aby ste ho v prípade potreby mohli lokalizovať. Ak je nastavenie správne, po prihlásení sa do Správcu zariadení sa vám poloha zariadenia zobrazí na mapke.

Urobme test. Skúsim lokalizovať môj mobil na základe GPS:

Takže sme zistili, že môj telefón bude niekde v kancelárii, teda minimálne na adrese našej kancelárie.

Prezvonenie, uzamknutie, alebo vymazanie obsahu zariadenia

Nakoľko zvonenia mám vypnuté, aby som kolegov nerušil, zavolanie na moje číslo nepomôže. Správca zariadení myslí aj na túto možnosť. Jeho funkcia „Prezvoniť“ dá pokyn mobilnému telefónu, aby päť minút zvonil vyzváňacím tónom na najvyššej hlasitosti.

Po tom, ako sa celkom hlasne zvonenie ozvalo od stolu kolegu Michala, je jasné, že Michal je buď kleptoman, alebo si chcel zo mňa vystreliť. ;) Toto je ten lepší príklad.

Ak lokalizácia zariadenia nebola úspešná, alebo ho skrátka nájsť neviete, je tu možnosť zablokovania tohto zariadenia. Pred uzamknutím zariadenia zadáte heslo pre odblokovanie mobilného telefónu, správu pre nálezcu a môžete nastaviť číslo, na ktoré môže nálezca priamo zavolať.

Ak ani takýmto spôsobom zariadenie nezískate späť, alebo sa bojíte o citlivé údaje, ktoré v smartfóne nosíte, máte možnosť zariadenie na diaľku vymazať a obnoviť mu továrenské nastavenia. Výber možností vymazania obsahu si veľmi dobre rozmyslite a siahnite po nej, ak ste sa s vašim smartfónom definitívne rozlúčili. Ako vidíte v upozorňujúcej správe od Google, po vymazaní údajov už nebude možné zariadenie lokalizovať.

Prezvonenie, presná lokalizácia, uzamknutie či vymazanie údajov je možné len v prípade, že je zariadenie prihlásené k dátovým službám. Ak zariadenie nemá zapnuté dátové služby, uzamknutie, alebo vymazanie zariadenia prebehne až po prihlásení sa zariadenia na internet.

Apple a ich iPhone

Pre majiteľov Apple zariadení máme tiež riešenie. Apple integrovalo lokalizáciu zariadenia priamo do služby iCloud na stránke www.icloud.com. Taktiež je potrebné nastaviť a povoliť zdieľanie polohy v zariadení. Túto možnosť nájdete v Nastaveniach – Súkromie – Zdieľanie mojej polohy

Možnosti rozhrania

Tak ako pri Androide, aj pri iOS máte možnosť svoje zariadenie lokalizovať na mape na základe poslednej známej polohy smartfónu. Rozhranie je podobné ako to od Google. Zaujímavosťou je, že iCloud zobrazí aj stav batérie vášho iPhonu, aby ste vedeli, ako dlho ešte zariadenie bude schopné, s ohľadom na batériu, zdieľať svoju polohu.

Prehrať zvuk, režim straty a vymazanie iPhonu

Iný názov, rovnaká funkcionalita. Názov v podstate hovorí za všetko. Pri prehraní zvuku, okrem zvukovej notifikácie, zobrazí zariadenie aj dôvod spustenia zvuku.

Pri zvolení režimu straty vás stránka prevedie jednoduchým sprievodcom, pri ktorom vyplníte vaše kontaktné číslo, správu pre nálezcu a po potvrdení sa zariadenie uzamkne. Ak je zariadenie zablokované kódom, tento kód sa nemení.

No a pri zvolení možnosti vymazať iPhone vás služba iCloud varuje takýmto pekným oznamom.

Všetky tieto funkcie sú však podmienené zapnutými mobilnými dátami v zariadení. Bez prihlásenia zariadenia na mobilné dáta nie je možné zariadenie prezvoniť a uzamknutie či jeho vymazanie prebehne až keď sa smartfón prihlási k internetu.

Windows Phone

Ani majitelia smartfónu s operačným systémom z dielne Microsoftu nemusia zúfať, ak stratia zariadenia. Microsoft taktiež ponúka službu lokalizácie. Možná je cez Microsoft konto. Takže hlavne nezabudnúť prihlasovacie údaje. Pre správne lokalizovanie zariadenia je potrebné rovnako v nastavení smartfónu povoliť možnosť Zabezpečenie – Nájsť moje zariadenie (Security – Find my phone), kde povolíte obe možnosti.

Správcu zariadení nájdeme na webe, prostredníctvom tejto stránky. Základný jazyk je Angličtina, no v spodnej časti obrazovky môžete jazyk zmenit na slovenčinu.

Zvoniť, zamknúť, vymazať…

Aj nástroj od Microsoftu sa nesie v duchu troch možností. Zobrazovaná mapa je o niečo menšia, no stále plní svoj účel.

Vypnuté zvonenia neprekážajú ani v prípade Windows Phone zariadení. Zariadenie bude zvoniť na najvyššej hlasitosti, až kým nestlačíte tlačidlo napájania.

Microsoft nezanedbal ani blokovanie smartfónu. Pri výbere tejto možnosti vyplníte heslo pre odomknutie zariadenia, ktoré nahradí aj prípadné aktívne heslo na zariadení. Ďalej môžete vyplniť správu pre nálezcu a vaše kontaktné číslo. Žiaľ, na rozdiel od Apple alebo Google, nálezca nemá možnosť kontaktovať vás na zadanom čísle priamo z nájdeného zariadenia.

Vymazanie zariadenia funguje rovnako ako pri ostatných dvoch výrobcoch, teda mala by to byť až posledná voľba, nakoľko po vymazaní zariadenia nebude možná jeho lokalizácia.

Aj keď by sa mohlo zdať, že Microsoft trochu funkciu lokalizácie zariadenia zanedbal, ako jediný spomedzi výrobcov dokáže „prezvoniť“ alebo uzamknúť smartfón aj v prípade, že zariadenie nie je prihlásené k dátam.

Verím, že informácie v tomto článku nebudete musieť využiť v praxi, a ak aj áno, snáď dopadnete lepšie ako ja…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac