Stratili ste smartfón? Takto ho nájdete

Kde zas ten mobil je? Nuž, v tom lepšom prípade v gauči medzi matracmi. Ak nie, poďme sa pozrieť na to, čo robiť, keď smartfón nie a nie nájsť.

Kde zas ten mobil je? Nuž, v tom lepšom prípade v gauči medzi matracmi. Ak nie, poďme sa pozrieť na to, čo robiť, keď smartfón nie a nie nájsť.

Aj keď to nerád píšem, a ani  vy to radi čítať nebudete, cez mobilného operátora zariadenie nehľadajte. V predajni či na zákazníckom centre radi poradíme, no lokalizovať váš stratený telefón v našich silách nie je. Mám pre vás ale dobrú správu. Viete si ho lokalizovať sami, bez poplatkov, a námahy.

Výrobcovia zariadení ako je Apple, Google alebo Microsoft mysleli aj na prípadnú stratu zaradení a poskytujú služby, ktoré môžu váš mobilný telefón nielen lokalizovať, ale aj prezvoniť, uzamknúť, či v najnutnejšom prípade vymazať jeho obsah.

Potrebné sú však kroky ešte pred prípadnou stratou zariadenia. Predpokladom je poznať prihlasovacie údaje do účtu, s ktorým zariadenie používate (Gmail, Live konto, Apple ID), a nastaviť povolenie pre lokalizáciu zariadenia v menu mobilného telefónu.

Android

Pre OS Android vám poslúži Správca zariadení od Google. Jeho webové rozhranie nájdete na tejto stránke, no môžete si ho nainštalovať aj ako appku cez obchod Play.

Aplikácia je skvelým pomocníkom, ak používate dve zariadenia. Do Správcu zariadení sa prihlásite cez Váš Google účet.

Lokalizovanie zariadenia

Nastavenie odosielania údajov o polohe vášho smartfónu nájdete v Nastaveniach – Umiestnenie – História polohy Google. S týmto nastavením bude váš mobilný telefón odosielať informácie o jeho polohe, aby ste ho v prípade potreby mohli lokalizovať. Ak je nastavenie správne, po prihlásení sa do Správcu zariadení sa vám poloha zariadenia zobrazí na mapke.

Urobme test. Skúsim lokalizovať môj mobil na základe GPS:

Takže sme zistili, že môj telefón bude niekde v kancelárii, teda minimálne na adrese našej kancelárie.

Prezvonenie, uzamknutie, alebo vymazanie obsahu zariadenia

Nakoľko zvonenia mám vypnuté, aby som kolegov nerušil, zavolanie na moje číslo nepomôže. Správca zariadení myslí aj na túto možnosť. Jeho funkcia „Prezvoniť“ dá pokyn mobilnému telefónu, aby päť minút zvonil vyzváňacím tónom na najvyššej hlasitosti.

Po tom, ako sa celkom hlasne zvonenie ozvalo od stolu kolegu Michala, je jasné, že Michal je buď kleptoman, alebo si chcel zo mňa vystreliť. ;) Toto je ten lepší príklad.

Ak lokalizácia zariadenia nebola úspešná, alebo ho skrátka nájsť neviete, je tu možnosť zablokovania tohto zariadenia. Pred uzamknutím zariadenia zadáte heslo pre odblokovanie mobilného telefónu, správu pre nálezcu a môžete nastaviť číslo, na ktoré môže nálezca priamo zavolať.

Ak ani takýmto spôsobom zariadenie nezískate späť, alebo sa bojíte o citlivé údaje, ktoré v smartfóne nosíte, máte možnosť zariadenie na diaľku vymazať a obnoviť mu továrenské nastavenia. Výber možností vymazania obsahu si veľmi dobre rozmyslite a siahnite po nej, ak ste sa s vašim smartfónom definitívne rozlúčili. Ako vidíte v upozorňujúcej správe od Google, po vymazaní údajov už nebude možné zariadenie lokalizovať.

Prezvonenie, presná lokalizácia, uzamknutie či vymazanie údajov je možné len v prípade, že je zariadenie prihlásené k dátovým službám. Ak zariadenie nemá zapnuté dátové služby, uzamknutie, alebo vymazanie zariadenia prebehne až po prihlásení sa zariadenia na internet.

Apple a ich iPhone

Pre majiteľov Apple zariadení máme tiež riešenie. Apple integrovalo lokalizáciu zariadenia priamo do služby iCloud na stránke www.icloud.com. Taktiež je potrebné nastaviť a povoliť zdieľanie polohy v zariadení. Túto možnosť nájdete v Nastaveniach – Súkromie – Zdieľanie mojej polohy

Možnosti rozhrania

Tak ako pri Androide, aj pri iOS máte možnosť svoje zariadenie lokalizovať na mape na základe poslednej známej polohy smartfónu. Rozhranie je podobné ako to od Google. Zaujímavosťou je, že iCloud zobrazí aj stav batérie vášho iPhonu, aby ste vedeli, ako dlho ešte zariadenie bude schopné, s ohľadom na batériu, zdieľať svoju polohu.

Prehrať zvuk, režim straty a vymazanie iPhonu

Iný názov, rovnaká funkcionalita. Názov v podstate hovorí za všetko. Pri prehraní zvuku, okrem zvukovej notifikácie, zobrazí zariadenie aj dôvod spustenia zvuku.

Pri zvolení režimu straty vás stránka prevedie jednoduchým sprievodcom, pri ktorom vyplníte vaše kontaktné číslo, správu pre nálezcu a po potvrdení sa zariadenie uzamkne. Ak je zariadenie zablokované kódom, tento kód sa nemení.

No a pri zvolení možnosti vymazať iPhone vás služba iCloud varuje takýmto pekným oznamom.

Všetky tieto funkcie sú však podmienené zapnutými mobilnými dátami v zariadení. Bez prihlásenia zariadenia na mobilné dáta nie je možné zariadenie prezvoniť a uzamknutie či jeho vymazanie prebehne až keď sa smartfón prihlási k internetu.

Windows Phone

Ani majitelia smartfónu s operačným systémom z dielne Microsoftu nemusia zúfať, ak stratia zariadenia. Microsoft taktiež ponúka službu lokalizácie. Možná je cez Microsoft konto. Takže hlavne nezabudnúť prihlasovacie údaje. Pre správne lokalizovanie zariadenia je potrebné rovnako v nastavení smartfónu povoliť možnosť Zabezpečenie – Nájsť moje zariadenie (Security – Find my phone), kde povolíte obe možnosti.

Správcu zariadení nájdeme na webe, prostredníctvom tejto stránky. Základný jazyk je Angličtina, no v spodnej časti obrazovky môžete jazyk zmenit na slovenčinu.

Zvoniť, zamknúť, vymazať…

Aj nástroj od Microsoftu sa nesie v duchu troch možností. Zobrazovaná mapa je o niečo menšia, no stále plní svoj účel.

Vypnuté zvonenia neprekážajú ani v prípade Windows Phone zariadení. Zariadenie bude zvoniť na najvyššej hlasitosti, až kým nestlačíte tlačidlo napájania.

Microsoft nezanedbal ani blokovanie smartfónu. Pri výbere tejto možnosti vyplníte heslo pre odomknutie zariadenia, ktoré nahradí aj prípadné aktívne heslo na zariadení. Ďalej môžete vyplniť správu pre nálezcu a vaše kontaktné číslo. Žiaľ, na rozdiel od Apple alebo Google, nálezca nemá možnosť kontaktovať vás na zadanom čísle priamo z nájdeného zariadenia.

Vymazanie zariadenia funguje rovnako ako pri ostatných dvoch výrobcoch, teda mala by to byť až posledná voľba, nakoľko po vymazaní zariadenia nebude možná jeho lokalizácia.

Aj keď by sa mohlo zdať, že Microsoft trochu funkciu lokalizácie zariadenia zanedbal, ako jediný spomedzi výrobcov dokáže „prezvoniť“ alebo uzamknúť smartfón aj v prípade, že zariadenie nie je prihlásené k dátam.

Verím, že informácie v tomto článku nebudete musieť využiť v praxi, a ak aj áno, snáď dopadnete lepšie ako ja…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prírodný staviteľ, ktorý považuje hlinu za zázračný materiál

Hlina je preňho dokonalým materiálom, ktorý je navyše mimoriadne ekologický.

Prv než sa Martin Křen z Moravian nad Váhom stal prírodným staviteľom, prešiel kľukatou cestou od predajcu obkladov z PVC cez kuchára v Anglicku či stredného manažéra vo veľkej korporácii. Napokon si ho však remeslo predsa len našlo a dnes sa už vyše dvoch rokov venuje práci s hlinenými omietkami, pričom začína aj s výstavbou slamených domov.

Hlina je preňho dokonalým materiálom, ktorý je navyše mimoriadne ekologický. Okrem remeselnej práce však pôsobí aj ako poradca pre všetkých, ktorí sa chcú sami podieľať na stavbe alebo rekonštrukcii svojho domu z prírodných materiálov.

„Rád spolupracujem s každým, kto má chuť stavať svojpomocne, pretože si myslím, že do výstavby takéhoto domu by sa mal osobne zapojiť aj jeho majiteľ. Ochotne prídem za zákazníkmi a ukážem im, čo a ako.“ V prípade slamených domov totiž stavba na kľúč nie je vhodným riešením. „Slama je rozmanitý a doslova divoký materiál, preto potrebujem, aby bol zákazník so mnou a spoločne všetko vyriešime krok po kroku.

Niekedy je to krivá stena, inokedy je potrebné zistiť, kadiaľ pôjdu rúrky, alebo nám doručili iné balíky, než aké sme objednali,“ vymenúva problémy, ktoré môžu pri stavbe nastať.

Spolupráca s majiteľom domu je nemenej dôležitá aj pri nanášaní hlinenej omietky a najmä pri rekonštrukcii starších subjektov, ktoré vyžadujú citlivý osobný prístup.

„Často sa stane, že ľudia zbúrajú dom, ktorý má neuveriteľnú hodnotu, prípadne pri oprave použijú betón, čím degradujú stavbu,“ vysvetľuje remeselník, ktorý hlinu považuje za zázračný materiál.

Plusy a mínusy hliny

„Nezanecháva žiadnu ekologickú stopu. Ak zbúrate dom z hlinených tehál, dajú sa znovu použiť, prípadne ich môžete rozsypať na záhrade a zasiať tam zemiaky,“ hovorí a nadšene dodáva, „snažím sa robiť osvetu a naučiť ľudí, aby takéto domy nebúrali, ale radšej ich dali do poriadku.“

Úspešný je najmä v prípade, keď majiteľ považuje dom za svoju srdcovú záležitosť – vtedy je totiž ochotný zmieriť sa s istým nepohodlím, s ktorým je spätý starší priestor. O to väčšiu radosť však prináša napríklad výroba dekorácií, do ktorej sa môže zapojiť celá rodina vrátane detí.

Hoci je hlina dostupná prakticky zadarmo, vyžaduje si hodiny ručnej práce a mimoriadnu dôslednosť, čo sa odráža na cene služby. „Len čo sa zákazník začne pýtať, čo je lacnejšie, zväčša to dopadne zle,“ vraví Martin Křen.

Prefabrikáty, betón či plast, hoci aj dovezené zďaleka, sú síce lacnejšou a rýchlejšou alternatívou, predstavujú však neporovnateľne vyššiu záťaž na životné prostredie, nehovoriac o tom, že tieto materiály sa po zbúraní domu, ktorý bol z nich postavený, nedajú recyklovať.

Ďalším úskalím práce s hlinou či so slamou je špecifickosť materiálu – nejde o certifikovaný, stabilný či vodoodolný materiál, preto sa budúci projektanti a stavitelia musia dôkladne naučiť, ako s nimi narábať. „Napriek tomu, že ovládam jednotlivé postupy, neustále si dorábam ďalšie kurzy,“ vysvetľuje remeselník.

Zmena kariéry

Skôr než zmenil svoju kariéru, absolvoval niekoľko rekvalifikačných kurzov – prvý sa týkal miešania omietky, druhý jej nanášania, tretí sa zameriaval na renovovanie, ďalší na opravu a udržiavanie hlinenej omietky, ako aj na dizajn a dekorácie.

Dovedna teda absolvoval šesť nadväzných školiacich modulov, pričom v prípade stavby slamených domov je podobný modulový systém vzdelávania ešte stále v procese tvorby.

Jednotlivci, ktorí sa u nás venujú prírodnému staviteľstvu, by sa dali zrátať na prstoch. Aj z tohto dôvodu sa Martin Křen stal členom občianskeho združenia ArTUR, ktoré sa zameriava na trvalo udržateľnú architektúru, ako aj ku skupine remeselníkov Organica. Rozhodnutie zmeniť povolanie a pridať sa k spoločenstvu prírodných staviteľov však nebolo jednoduché.

Predsa len, odísť po siedmich rokoch strávených v strednom manažmente veľkej nadnárodnej spoločnosti si vyžaduje istú dávku osobného presvedčenia. „Pamätám si, ako som prišiel k šéfovi a oznámil som mu, že dávam výpoveď, lebo sa plánujem stať prírodným staviteľom.

Už si ani neviem spomenúť, prečo som to vlastne povedal,“ s úsmevom spomína na prvé neisté krôčiky k novej profesii. „Prišla kríza, dosť sa začalo škrtiť, ľudskosť šla do ústrania a mne sa to celé prestalo páčiť.“

Jeho túžba po súčasnej práci sa v ňom však zrejme zrodila ešte pred korporátnou kariérou. Martin Křen, ktorý pôvodne dokonca vyštudoval hotelovú akadémiu, strávil spolu s manželkou dva a pol roka v Anglicku ako kuchár. „Možno tam sú tie počiatky, neviem,“ zamýšľa sa.

„Pracovali sme v oblasti, kde sa mohlo stavať len z lokálnych materiálov, z prírodných kameňov, nové budovy sa prakticky nestavali, ale rekonštruovali sa domy, čo mali sto rokov. Vtedy sme pocítili kultúru i silu, s akou si strážia svoje tradície, hoci k tomu nie sú vyslovene donútení. Bolo to nádherné. Tamojšia staviteľská komunita ma veľmi oslovovala.“ Okrem pôsobenia v Anglicku sa však svojmu pôvodnému odboru nevenoval.

Po škole sa stal predajcom rôznych komodít do domácnosti, vďaka čomu prišiel do kontaktu so stavebnými materiálmi. Predával napríklad obklady z PVC. „Vtedy sa mi to zdalo ako dobrý materiál, ľahký, vhodný na izoláciu a jednoduchý na manipuláciu,“ krúti hlavou staviteľ.

Napriek tomu, že k rozhodnutiu zmeniť prácu ho hnala aj túžba tráviť viac času s rodinou, čo sa mu vraj zatiaľ celkom nedarí, svoju voľbu neľutuje. „Keď som dal výpoveď, úplne sa nám zmenil život. Vo svojej práci som odrazu našiel zmysel a napĺňa ma čoraz viac.“

S láskou a vervou

Jeho rozhodnutie podporuje aj manželka. „Sme bežci, máme radi prírodu a šport, začali sme cvičiť jogu. Všeličo sa otočilo aj kvôli deťom – človek prechádza istým vývojom. Postupne sme zmenili svoje myslenie i svoj životný štýl, ku ktorému vedieme aj naše deti,“ hovorí Danka Křenová, ktorú manželov krok tiež motivoval a začína premýšľať nad ďalším možným využitím darov prírody, napríklad v pleťovej kozmetike.

„Kradne mi hlinu a robí si z nej masky,“ smeje sa jej manžel, ktorý by podľa vlastných slov dokázal o tomto superekologickom materiáli hovoriť hodiny.

Toľko času mu však na reči neostáva – napriek tomu, že na Slovensku sa k prírodnému staviteľstvu našich predkov zatiaľ vraciame iba veľmi pomaly, zákazky mladému remeselníkovi neustále pribúdajú. Jeho manželka sa nesťažuje, spoločné chvíle sa totiž naučili vychutnávať naplno.

„Viem, že teraz mám v podstate učňovské roky, ktoré si musím poctivo odrobiť,“ tvrdí Martin Křen, „ale aj tak si hľadám niekoho do partie. Neviete o niekom?“


Lifetech: Čo je nové