19. 6. 2017;
Autor: O2 Guru Beata, Foto: Pexels
Pamätáte si ešte na prvé lietajúce hračky na diaľkové ovládanie? Práve RC hračky inšpirovali vynálezcov dronov. Tieto diaľkovo ovládané lietajúce prístroje sa za posledných pár rokov stali súčasťou výbavy tech nadšencov, profesionálnych fotografov, ale aj armádneho priemyslu. Kreatívni vývojári však zašli s možnosťami využitia ešte ďalej.
Letecké taxi v Dubaji
Stačí len nastúpiť, zadať cieľ letu v okruhu 50 kilometrov a dron vás v stokilometrovej rýchlosti prevezie ponad rušné mesto na miesto určenia. Ambiciózny projekt prepravy osôb v Dubaji chcú spustiť už toto leto.
Prekonané bariéry vo filmovaní
Filmové štúdiá a televízne štáby našli v dronoch veľký potenciál. Komplikované prepravovanie kamery do nehostinného terénu a množstvo záberov z rôznych uhlov hravo vyrieši televízny dron, ktorý stačí ovládať priamo zo smartfónu.
Filmová produkcia sa tak logisticky a finančne odbremení. Dôkazom môže byť aj pokračovanie úspešného seriálu BBC, Planet Earth (Planéta Zem). Veľká časť scén sa filmovala práve dronmi s osadenými profesionálnymi 4K kamerami.
Monitoring počasia
Dron môže slúžiť aj ako pojazdná meteorologická stanica, ktorá dokáže na jedno nabitie posielať údaje na zem až 30 hodín bez prestávky.
NASA v spolupráci s NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) a spoločnosťou Northrop Grumman vyvinuli drony na včasné predpovedanie hurikánov a nebezpečných cyklónov nielen v Amerike, ale aj v Európe.
Dron záchranár
Pátranie po nezvestných osobách či zločincoch je vďaka dronom nielen jednoduchšie a kratšie, dokonca je celá záchranná akcia finančne menej náročná ako pri doteraz používanej pátracej technike.
Záchranné misie SAR (Search and Rescue) nainštalovali do dronu teplotné senzory, ktoré hľadanú osobu našli už po krátkom hľadaní. Taktiež môže dron slúžiť na prepravu zdravotníckeho materiálu do ťažko dostupných miest, a zachrániť tak ľudí v krízovej situácii.
Posila pre farmárov
Poľnohospodárom dron uľahčuje nielen prácu a čas, opäť šetrí aj náklady. Dokáže v jednej chvíli z vtáčej perspektívy kontrolovať škody napáchané výkyvmi počasia či škodcami. Zároveň monitoruje potrebu vlahy a živín a navyše môže priamo postrekovať pole hnojivami.
V poľnohospodárstve sa však dron ukázal aj v úlohe šerifa, ktorý dokáže upozorniť na prítomnosť neželaných návštevníkov na pozemku.
Enviromentálne zásahy z neba
Google aktuálne spolupracuje so Svetovým fondom na ochranu prírody v boji proti nelegálnemu lovu ohrozených druhov. V boji proti pytliactvu sú využívané práve drony, ktoré monitorujú akúkoľvek ilegálnu aktivitu.
Svoje miesto majú aj v biologickom výskume. Vďaka tichej prevádzke sa dostanú aj k zvieratám hlboko v lese a nenarúšajú im ich teritórium. Vedci tak môžu skúmať zvieratá v ich prirodzenom prostredí.
Revolúcia v doručovaní
Doručovanie balíkov pomocou dronov už aktuálne poskytuje Amazon so službou Prime Air. Tento revolučný spôsob prepravy tovaru môže priniesť úžitok najmä vo väčších mestách, kde je doručovanie balíkov náročné kvôli hustej premávke.
Službu prepravy balíkov dronmi už predstavila aj kuriérska spoločnosť UPS. Ich koncepcia má za úlohu spoluprácu medzi kuriérmi a dronmi.
Dron bude pevne prichytený na streche dodávky v dokovacej stanici, z ktorej si bude po ceste plniť svoje zadané úlohy. Rovnako aj kuriér bude naďalej doručovať balíky, podľa rozpisu. Možnosti autonónmej dopravy testuje aj doručovacia spoločnosť DHL.
Internetové pripojenie dostupné kdekoľvek
Odhaduje sa, že až 60% svetovej populácie nemá prístup k internetovému pripojeniu. To však môžu čoskoro zmeniť práve drony.
Budovanie sieťovej infraštruktúry je finančne aj časovo veľmi náročné, preto sa Facebook podujal otestovať pilotný projekt Aquila – internetové pripojenie pomocou dronu. Bezpilotný stroj na solárny pohon by mal zo vzduchu dokázať pokryť signálom oblasť v okruhu 60 kilometrov.
Dron ako poistný inšpektor
Dostať sa po prírodnej katastrofe na miesto poistnej udalosti môže byť problém. V USA si však vďaka dronom uľahčujú prácu aj v tomto smere. Poistnú udalosť najprv nahlásite prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Poisťovňa na základe GPS súradníc vyšle na miesto nehody drony, ktoré miesto udalosti zdokumentujú a riešenie nepríjemnej situácie sa podstatne skráti.